Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunek kosztów docelowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Target costing a marnotrawstwo (muda) technologiczne
100%
Celem artykułu było określenie maksymalnej ceny zakupu najnowocześniejszej technologii oraz mierników marnotrawstwa technologicznego po wdrożeniu w przedsiębiorstwie technologii gorszej niż najnowocześniejsza. Cena maksymalna została obliczona za pomocą dyskontowego, symulacyjnego modelu TC oraz dodatku Excela Solver. Cena rynkowa była od niej niższa. Z tego powodu zastosowano wskaźniki niefinansowe i finansowo- księgowe do zmierzenia marnotrawstwa technologicznego, jako przykładu, huty szkła. Opracowanie ma duże znaczenie praktyczne, dostarcza bowiem wzorca rozwiązywania problemu maksymalnej ceny za najnowszą technologię, uświadamia kadrze zarządzającej istnienie marnotrawstwa technologicznego i wpływa na zmianę postaw wobec wdrażania najnowocześniejszych technologii. Upowszechnienie się stosowania TC jako narzędzia wspierającego proces podejmowania decyzji inwestycyjnych może przyczynić się do wzrostu poziomu innowacyjności przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano procedury i rozwiązania związane z rachunkiem kosztów docelowych na przykładzie dwóch przedsiębiorstw.
Obecne czasy wszechobecnego kryzysu finansowego zmuszają menedżerów do poszukiwania optymalnych metod zarządzania. Pomocne w tym poszukiwaniu może być strategiczne podejście do kosztów, w tym rachunek kosztów docelowych. Celem tego artykułu jest przedstawienie koncepcji target costing jako jednej z zarządczych metod kalkulacji kosztów. Autor na potrzeby niniejszego artykułu utożsamia pojęcia "produkt" i "wyrób", obejmujące również swym zakresem usługi. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł wyjaśnia koncepcję rachunku kosztów docelowych ze szczególnym uwzględnieniem warunków kulturowych, w jakich się narodził. (fragment tekstu)
Obecnie produkt staje się jednym z najskuteczniejszych instrumentów w walce konkurencyjnej, o ile będzie on traktowany przez przedsiębiorstwo jako wielowymiarowa zmienna strategiczna, zdolna lepiej lub też inaczej niż produkty konkurencji satysfakcjonować potrzeby konkretnych nabywców, i to pod względem funkcjonalnym, jakościowym, czasowym, cenowym, psychologicznym, społecznym, ekologicznym i usług posprzedażnych [9, s. 51-52]. Zatem to innowacje produktowe stają się ostatnio celem i normą zachowań organizacji, nowy produkt zaś określa długookresowe relacje podmiotu gospodarczego z otoczeniem, a proces jego kreowania wymaga podejmowania decyzji strategicznych i zaangażowania się wszystkich uczestników łańcucha wartości. Jednocześnie zwiększa się trudność programowania przyszłości. Dlatego też zarządzanie nowym produktem wymaga nowoczesnych narzędzi wspomagających ten proces. Należy do nich rachunek kosztów docelowych, wspomagający rozwój nowych produktów oraz minimalizujący ryzyko niepowodzenia innowacji. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł jest próbą przedstawienia ograniczeń i problemów na jakie mogą się natknąć przedsiębiorstwa, które chcą skutecznie wdrożyć i stosować koncepcję TC. Niestety wciąż brakuje badań na temat aplikacji TC w polskich przedsiębiorstwach, mimo że odnotowano już pierwsze jego wdrożenia. Trudno jest zatem jednoznacznie wskazać jakie działania należy podejmować, a których unikać, aby skutecznie stosować tą metodę w polskich firmach. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano istotę i procedurę kalkulacyjną rachunku kosztów docelowych. Zostały pokazane możliwości określania takich parametrów, jak: docelowa cena sprzedaży, koszt dopuszczalny i koszt docelowy. Wskazano również potrzebę wykorzystania informacji pochodzących z rachunku kosztów docelowych w zarządzaniu ośrodkami odpowiedzialności za koszty. Powiązano w tym aspekcie budżety kosztowe z kosztem docelowym.(abstrakt oryginalny)
Ocena efektywności zastosowania rachunku kosztów docelowych w przedsiębiorstwie jest zagadnieniem stanowiącym poważne wyzwanie badawcze. Niniejszy artykuł został poświęcony analizie koncepcji target costing oraz ocenie wpływu zastosowania rachunku kosztów docelowych na mierniki strategicznej karty wyników. W rozważaniach teoretycznych, popartych w niektórych przypadkach dowodami empirycznymi, poddano pod dyskusję tezę, że wykorzystanie target costing poprawia efektywność przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Współczesne przedsiębiorstwa, funkcjonujące w coraz bardziej konkurencyjnych warunkach, charakteryzują się siecią powiązań z dostawcami i odbiorcami. Rachunek kosztów docelowych (target costing) to metoda zarządzania kosztami będąca odpowiedzią na zwiększającą się konkurencję, a tym samym wzrost znaczenia efektywnego zarządzania kosztami w relacjach międzyorganizacyjnych. Celem artykułu jest wykazanie przydatności rachunku kosztów docelowych w zarządzaniu łańcuchem dostaw.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto się rozwiązania problemu sformułowanego w postaci pytania: Jak zbadać za pomocą TC przedsięwzięcie inwestycyjne, polegające na budowie szklarni do produkcji pomidorów? Drugi problem polega na uwzględnieniu w ramach tego rachunku ryzyka za pomocą marży bezpieczeństwa i stopy marży bezpieczeństwa dla kosztów bieżących. Głównym przedmiotem opracowania będzie zatem TC jako instrument analizy przedsięwzięcia inwestycyjnego w rolnictwie. Nie jest nim natomiast przeprowadzenie analizy dla aktualnych cen i kosztów produkcji. Wszelkie obliczenia zostały przeprowadzone za pomocą arkusza kalkulacyjnego Excel. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu było m.in. wypełnienie luki w literaturze polskiej dotyczącej historii rachunku kosztów docelowych. Cel ten został zrealizowany poprzez między innymi kompleksowe przedstawienie ewolucji rachunku kosztów docelowych w literaturze zagranicznej jak i polskiej. Został zaprezentowany początki i rys historyczny omawianej koncepcji, etymologia pojęcia Target Costing jak ł zostały zebrane dotychczasowe, różnorodne definicje dotyczące rachunku kosztów docelowych występujące w literaturze światowej, głównie angielskojęzycznej. Przedstawione zostały także główne przesłanki ewolucji i zastosowań Target Costing.(abstrakt oryginalny)
System rachunku kosztów docelowych jest użytecznym narzędziem wspierającym zarządzanie strategiczne. Można uznać target costing za instrument strategicznej rachunkowości zarządczej, jeśli przyjąć, że podstawowym jej zadaniem jest wspomaganie procesu zarządzania strategicznego zarówno w planowaniu, jaki i we wdrażaniu strategii i kontroli jej realizacji. Autor rozpoczął od przedstawienia istoty rachunku kosztów docelowych i kalkulacji kosztów docelowych, zasadniczą część artykułu poświęcając strategicznemu aspektowi rachunku kosztów docelowych.
Niniejszy artykuł przedstawia cele stosowania rachunku kosztów docelowych (Target Costing) na świecie oraz szeroko definiuje funkcje przez nią realizowane (informacyjną, planowania, organizowania, integrowania, koordynowania, motywacyjną, kontrolną, kalkulacyjną oraz sterowania). W szczególności podkreślono w pracy, że głównym celem stosowania TC nie jest jedynie samo nieustające dążenie do obniżania kosztów nowego produktu, ale co równie ważne, także utrzymanie właściwej struktury kosztów pod kątem dostarczania odpowiedniej wartości oczekiwanej przez nabywcę oraz osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu zysku przez firmę stosująca TC.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Zmiany w rachunkowości zarządczej w kontekście teorii kosztów transakcyjnych
61%
I. Sobańska sygnalizuje zmiany zachodzące w teorii kosztów transakcyjnych, zarządzaniu i systemach rachunkowości zarządczej przedsiębiorstw stosujących szczupłe formy produkcji i tworzących długotrwałe relacje z dostawcami. Zgodnie z teorią kosztów transakcyjnych, relacje te są określane jako hybrydowe. Jak wynika z badań empirycznych prezentowanych w literaturze światowej, relacje międzyorganizacyjne tworzą nowe spektrum badawcze rachunkowości zarządczej. W artykule przedstawiono istotę dwóch nowych technik rachunkowości zarządczej: otwarte księgi rachunkowości zarządczej (open book accounting) i łańcuchowy rachunek kosztów celu (target costing), które tworzą informacje do międzyorganizacyjnego zarządzania kosztami w łańcuchu wartości produktu finalnego. (fragment tekstu)
Zakłady ubezpieczeń funkcjonują na dynamicznie zmieniającym się rynku, a ich działalność uwarunkowana jest wieloma czynnikami, do których przede wszystkim należy zaliczyć globalizację, szybki postęp technologiczny i rozwój systemów informacyjnych oraz zmiany na rynkach finansowych. Ponadto przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe charakteryzują się złożonością procesów gospodarczych i dużą różnorodnością oferowanych produktów ubezpieczeniowych. Wszystko to powoduje, że ubezpieczyciele poszukują nowych rozwiązań przydatnych w procesie zarządzania. Celem artykułu jest zaprezentowanie zintegrowane modelu rachunku kosztów wspomagającego zarządzanie kosztami w zakładach ubezpieczeń majątkowych w dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych. Do realizacji celu wykorzystano metody badawcze, takie jak analiza literatury oraz analiza przyczynowo-skutkowa.(abstrakt oryginalny)
Rachunek kosztów docelowych umożliwia oddziaływanie na poziom kosztów produktu w cyklu jego przygotowania. W rachunku tym najpierw przeprowadza się badania rynkowe celem oszacowania ceny, jaką klienci będą skłonni zapłacić za produkt, posiadający określone cechy. Tak ustalona cena sprzedaży odzwierciedla przyszłe, a nie bieżące warunki rynkowe. Najważniejszą metodą w procesie osiągania kosztu docelowego produktu jest analiza wartości, której metodologię zaprezentowano w artykule. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono genezę i koncepcję rachunku kosztów docelowych. Przedstawiono zasady ustalenia ceny produktu, która jest najważniejszym elementem przy wyborze produktu.
19
Content available remote Target Costing - a Remedy for Hospitals' Ills?
61%
The interest in target costing in case of hospitals is associated with their difficult financial situation, the necessity of introducing organizational changes, as well as the need for strategic management of costs. In the past, cost accounting, in conventional payment systems, such as fee-for-service reimbursement and global budgets, was not of high priority to hospitals. Its significance and role increased with the introduction of DRG-based payment system. Due to a new form of medical services contracting and financing, hospital managers started to pay more attention to cost accounting and cost management that enable to collect, summarize, analyse and control the most relevant information regarding costs of hospital activity, especially medical services. The purpose of this paper is to present the possibility to apply target costing in hospitals (service sector). The first part of the paper describes the concept of target costing and the second one focuses on hospitals and discusses the use of target costing, while taking into account the specificity of hospital as an entity. It is mainly a theoretical (conceptual) paper, based on the literature critical review and the authors' experience and their knowledge about hospitals. (original abstract)
Główny problem podejmowany przez target costing (TC) dotyczy tego, czy spełnione są warunki odniesienia sukcesu finansowego przez przedsięwzięcie polegające na wdrożeniu do produkcji nowego produktu. Pominięcie amortyzacji w kalkulacji strumieni pieniężnych chroni przed jej dwukrotnym uwzględnieniem w kalkulacji jednostkowego kosztu dopuszczalnego. Brak rozliczenia strat w okresie przedprodukcyjnym wynika z przyjęcia założenia, że rozwiązania podatkowe nie powinny mieć wpływu na kalkulację minimalnej stopy zysku i jednostkowego kosztu docelowego. Pierwsza metoda obliczania minimalnej stopy zysku polegała na posłużeniu się podaną dyskontową formułą na minimalną stopę zysku, a druga na zastosowaniu wbudowanego dodatku Excela "Szukaj wyniku" w ramach skonstruowanego modelu ekonomiczno-matematycznego. Zmodyfikowano wbudowaną w Excelu funkcję NPV, uwzględniając przyjmowane dla inwestycji modernizacyjnych założenie, że strumienie pieniężne przypadają na początek każdego okresu(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.