Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 312

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunek kosztów działań
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
1
Content available remote Activity-Based Costing in University Library Services
100%
Tematyka sprawnego zarządzania kosztami nie dotyczy jedynie przedsiębiorstw produkcyjnych nastawionych na zysk. Wiele czynników, a przede wszystkim świadomość osób zarządzających, powoduje, że również szkoły wyższe poszukują rozwiązań umożliwiających wsparcie informacyjne w wymienionym obszarze. W artykule przedstawiono model rachunku kosztów działań, który mógłby zostać zaimplementowany w jednym z obszarów funkcjonalnych szkół wyższych - w bibliotekach uniwersyteckich. Zdaniem autorów zaimplementowany model pozwoliłby lepiej zrozumieć koszty funkcjonowania biblioteki, ich optymalizację, poprawę jakości usług, a w konsekwencji zwiększenie zadowolenia studentów.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowana w niniejszej pracy metoda rachunku kosztów działań dostarcza informacji nie tylko o rodzaju i wielkości zużytych zasobów, lecz także wskazuje, gdzie można szukać redukcji kosztów, bez uszczerbku jakości kształcenia. Traktowanie kosztów tylko i wyłącznie przez pryzmat sprawozdań finansowych, do których opracowania zobligowane są szkoły wyższe, jest niewystarczającym rozwiązaniem. Zastosowanie rachunku kosztów działań na uczelniach umożliwi nowe spojrzenie na ich działalność. W niniejszej pracy przedstawiono ideę oraz model kalkulacji kosztów szkoły wyższej oparty na rachunku kosztów działań na przykładzie wybranej uczelni wyższej. Uczelnia, na podstawie której przeprowadzono kalkulację kosztów zaprezentowaną w niniejszym opracowaniu zastrzegła sobie anonimowość, dlatego też nie zostanie podana jej nazwa. (fragment tekstu)
Omówiono teoretyczne możliwości wykorzystania metody Activity Based Management (ABC/M), z uwzględnieniem zastosowań operacyjnych i strategicznych. Zaprezentowano stan jej zastosowania na świecie i w Polsce. Przedstawiono wyniki badań firmy ABC Technologies przeprowadzone na grupie użytkowników oprogramowania do obsługi ABC/M, które dotyczyły w szczególności celów i sposobów implementacji systemów ABC/M oraz wykorzystamia pochodzących z nich informacji.
Activity-Based Costing (ABC) jest jedną z najbardziej popularnych koncepcji rachunkowości zarządczej w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajach Zachodu. Opracowanie przedstawia istotę i sposób rachunku kosztów działań oraz zarys rozwoju różnych metod rachunkowości zarządczej wyrosłych z koncepcji ABC.
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wybranych elementów koncepcji rachunku kosztów działań wykorzystywanych na potrzeby kalkulacji kosztów kształcenia na wydziale państwowej szkoły wyższej. Zarządzanie uczelnią, szczególnie przy niewystarczających dotacjach, zmusza osoby zarządzające nimi do przeprowadzania analiz ekonomicznych zachodzących w nich procesów. Na ich podstawie podejmowane są decyzje związane bezpośrednio z procesem kształcenia, a także decyzje czysto ekonomiczne typowe dla przedsiębiorstw (np. rezygnacja z utrzymywania własnej kolumny transportowej). Szczegółowa analiza procesów oraz znajomość czynników wpływających bezpośrednio na koszty świadczonych usług dydaktycznych powinny, wydaje się, należeć do podstawowych obowiązków każdego kierownika komórki organizacyjnej wyodrębnionej ze struktur uczelni wyższych, w tym w szczególności do dziekana wydziału. (fragment tekstu)
Autorzy omówili rachunek kosztów działań (Activity-Based Costing - ABC), jako metodę rachunkową dającą możliwość określenia bieżących kosztów przedsiębiorstwa, jego wszystkich produktów i usług. Celem autorów było wskazanie celowości stosowania rachunku kosztów działań, w coraz powszechniejszym w służbie zdrowia, modelu zarządzania budżetowego.
W pracy przedstawiono wyniki prac koncepcyjnych nad modelem kosztów działań (activity-bases costing, ABC) dla działalności dydaktycznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studium wykonalności w postaci pilotażowej implementacji tego modelu w systemie informatycznym.
Celem artykułu jest zaprezentowanie wad standardowego rachunku kosztów działań (ABC), przyczyn ich ujawniania się oraz ich konsekwencji w procesie praktycznej aplikacji, a także przybliżenie istoty rachunku kosztów działań opartego na czasie (T-D ABC) poprzez zaprezentowanie założeń nowego podejścia i jego etapów rozliczania kosztów.
W artykule przedstawiono procedurę budowy komputerowo wspomaganego systemu kalkulacji kosztów kształcenia studentów. Jako metodę kalkulacji przyjęto rachunek kosztów działań (ABC). Zaprezentowano ogólną strukturę modelu kalkulacji kosztów kształcenia opracowaną dla hipotetycznej uczelni wyższej. Szczególną uwagę zwrócono na implementację opracowanego modelu ABC w środowisku informatycznym. Dokładnie przedstawiono najważniejsze kroki konstruowania systemu ABC w środowisku OROS Modeler. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Dysfunkcje rachunku kosztów działań pomiotu świadczącego usługi powszechne
80%
Część podmiotów gospodarczych funkcjonuje w gospodarce rynkowej w ramach tzw. rynków regulowanych. Regulacja danej części rynku, najczęściej związana jest z dostarczaniem usług określanych mianem powszechnych. Celem artykułu jest ocena stosowanego przez operatora pocztowego rachunku kosztów działań w kontekście przydatności do szacowania kosztów usług powszechnych oraz niepowszechnych (biznesowych), uwzględniając fakt wykorzystania jednego systemu rachunku kosztów dla obu obszarów działalności. Połączenie w jeden system kalkulacji kosztów na potrzeby regulacyjne i biznesowe może w praktyce nastręczać wielu problemów z jakością pozyskiwanych informacji, głównie wynikających z dysfunkcji stosowanego rachunku kosztów. Artykuł zawiera konkluzję, iż nie jest możliwe stosowanie rachunku kosztów działań wg wymagań regulatora, który jednocześnie spełniałby pełne oczekiwania w zakresie informacji zarządczej(abstrakt oryginalny)
Otoczenie oraz potrzeby społeczne ewoluują, stąd też konieczność spojrzenia procesowego oraz doskonalenie działań - to duże wyzwanie dla zarządzających w jednostkach samorządu terytorialnego. Możliwości zastosowania nowego spojrzenia na problem ewidencji i rachunku kosztów działalności jednostek samorządu to podstawowy cel artykułu. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie wybranych zagadnień i kierunków rozwiązań związanych z tematem modelowania kosztów obiektów kosztowych w rachunku kosztów działań. Przedstawiono skrótowo istniejące, opisywane w literaturze rozwiązania odnoszące się do poruszanej tematyki, przedstawiono własne propozycje oraz w rozdziale 4 zaprezentowano przykład ich praktycznego wykorzystania. (fragment tekstu)
Zmiana w strukturze kosztów, jaka dokonała się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, stała się jedną z podstawowych przyczyn przesądzających o nieprzydatności tradycyjnych rachunków kosztów w kalkulacji kosztów i ocenie rentowności produktów i usług. Krytyka tradycyjnych rachunków kosztów doprowadziła do opracowania nowej metody rozliczania kosztów pośrednich nazywanej rachunkiem kosztów działań (ABC - Activity Based Costing). W artykule omówiono tą metodę.
W artykule przedstawiono zastosowanie rachunku kosztów działań w usprawnianiu bieżącej działalności operacyjnej. Decyzje operacyjne polegają na podejmowaniu działań zwiększających wydajność, obniżających koszty i rozszerzających wykorzystanie aktywów.
Zasadniczym celem opracowania jest prezentacja budowy i zasad kalkulacji kosztów zgodnie z koncepcją procesowego rachunku kosztów oraz rozpoznanie możliwości wykorzystania tego rachunku w odniesieniu do obszaru logistyczno-magazynowego. Podjęto próbę opracowania przykładu dla przedsiębiorstwa z branży dekoracji i wystroju wnętrz. Otrzymane dane i wnioski pozwoliły pozytywnie zaopiniować sens wykorzystania rachunku kosztów działań w obszarze logistyczno-magazynowym, przynosząc wymierne korzyści w postaci informacji kosztowej o zasobach, działaniach i obiektach kosztowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano procesowe narzędzia zarządzania wartością. Przeanalizowano krótko istniejący stan wiedzy w zakresie integracji rachunku kosztów działań oraz ekonomicznej wartości dodanej. Zasadnicza część artykułu przedstawia zastosowanie zintegrowanego modelu ABC-EVA w środowisku produkcyjnym. Przedstawiono rozliczenie kosztów pośrednich przedsiębiorstwa za pomocą rachunku ABC, a następnie w procedurę rozliczenia włączono również koszt kapitału. W podsumowaniu porównano otrzymane wyniki oraz dokonano próby oceny użyteczności modeli ABC-EVA. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Rachunek kosztów działań - badanie rozwoju publikacji w polskich czasopismach
80%
Rachunek kosztów działań jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań ze strategicznych instrumentów rachunkowości zarządczej w praktyce gospodarczej. Celem artykułu jest przybliżenie dorobku naukowego rachunkowości polskiej w zakresie popularyzacji i stosowania rachunku kosztów działań w Polsce na podstawie artykułów opublikowanych w wybranych polskich czasopismach. Badania metodologiczne przeprowadzono na grupie czasopism zarejestrowanych w bazie BazEkon, jak również czasopisma "Controlling i Rachunkowość Zarządcza". Zastosowaną metodą badawczą są studia literaturowe. Artykuł ma walory poznawcze, ponieważ zawiera syntetyczny przegląd stanu wiedzy o rachunku kosztów działań.(abstrakt oryginalny)
O zainteresowaniu nowoczesnymi systemami rachunku kosztów świadczy duża ilość publikacji książkowych i artykułów w czasopismach fachowych na temat tradycyjnego rachunku kosztów i innych udoskonalonych systemach kosztów, będących odpowiedzią na zapotrzebowanie praktyków. Wśród nich szczególnym powodzeniem cieszy się - Activity Besed Costing, tłumaczony na język polski jako rachunek kosztów działań (zaś popularnie określany metodą ABC). Rachunek kosztów działań może być uznany za podstawowy kierunek doskonalenia tradycyjnych rozwiązań w zakresie rachunku kosztów. Celem niniejszego artykułu jest opis kilku praktycznych aspektów zastosowania metody ABC, jak: przedstawienie etapów jej wdrożenia w przedsiębiorstwie, wskazanie na trudności, jakie wiążą się z zastosowaniem metody oraz korzyści jakie daje jej wprowadzenie. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na istotny problem wyboru kluczy rozliczeniowych w systemie rachunku kosztów działań oraz na wynikłe z tego tytułu możliwe scenariusze zachowań organizacyjnych, wiarygodność informacji oraz koszty związane z pomiarem tej informacji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.