Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunek kosztów i wyników
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Informacje zewnętrzne z rynku i z systemu regulacyjnego państwa jeżeli są sprzeczne, dla rachunku kosztów i wyników nie są obojętne, bowiem powodują antynomię między krótko - i długo - okresowymi interesami podmiotu gospodarczego. Potrzeba wielowariantowego rachunku aby można było uwzględnić maksymalną ilość prawdopodobnych zmiennych wynikających z zewnętrznych informacji nie musi być uznana przez zarządy wszystkich przedsiębiorstw za niezbędną. Jedynie realne zagrożenia kontynuowania działalności podmiotu gospodarczego wymusza prowadzenie kompleksowego rachunku kosztów i wyników także planistycznego oraz wykorzystanie wszystkich dostępnych informacji. (fragment tekstu)
Gospodarka rynkowa wymaga sporządzania prostych i częstych rachunków kosztów i wyników celem ustalenia efektów gospodarowania. Rachunki takie sporządza się dla całej firmy lub poszczególnych ośrodków odpowiedzialności. Do obliczeń przyjmuje się dane retrospektywne lub prospektywne. Konstrukcja rachunku krótkookresowego oparta jest na założeniach porównawczego lub kalkulacyjnego rachunku zysków i strat. Produkty mogą być kalkulowane w kosztach pełnych lub zmiennych. (fragment tekstu)
The state of economic equilibrium in different business settings can be achieved, if a simple rule to calculate equilibrium is given and some basics of accounting are changed. First, it is better to use the term enterprise accounting. Enterprise accounting should consist of two elements: internal and external enterprise accounting. Internal accounting should comprise three areas: manufacturing accounting, business accounting and leadership accounting. Thus, different areas of accounting correspond to different parts of an enterprise. Second, it is necessary to find a good definition of cost. Such a definition already exists in economics. The only problem is the classification of non- manufacturing, non-periodical and extraordinary costs as neutral expenditures. These costs should also be qualified as costs, which have to be included in cost and performance accounting. Third, it is important to find an equivalent solution to calculate the company's revenue for all kinds of enterprises. Fourth, a method has to be found which ensures a precise calculation of overhead costs. Fifth, internal and external accounting has to be integrated, because the calculation of economic equilibrium is not possible with different evaluation rules. And last but not least, accounting has to be transformed into "lean accounting". Otherwise, small businesses will have problems to calculate the economic equilibrium in different settings.(original abstract)
Punktem wyjścia artykułu są doświadczenia zgromadzone w trakcie prowadzonych prac doradczych związanych z wykorzystywaniem systemów ERP w przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych małej wielkości, których celem było lepsze wykorzystanie metod ilościowych zawartych w programie dydaktycznym na obszarze rachunku kosztów i dokonań. W artykule opisano przede wszystkim ryzyka związane ze zbyt małym uwzględnianiem aspektów ERP w teorii, jak również szanse, jakie tego typu systemy oferują na potrzeby rozwoju teorii. Artykuł powinien być podstawą do dalszej dyskusji z zainteresowanymi naukowcami oraz z praktykami z przedsiębiorstw średniej wielkości.(abstrakt oryginalny)
Metody zarządzania kosztami i wynikami wymagają danych pochodzących z różnych obszarów działalności przedsiębiorstwa i dlatego w praktyce najlepiej stosować je wraz z systemami ERP. Teoria oferuje ciągle nowe metody, dlatego przed firmami oferującymi systemy ERP dla przedsiębiorstw średniej wielkości pojawia się pytanie, jakie metody i w jakiej formie mogą być przyjęte jako standard w rozwiązaniach ERP. Ponieważ problem ten w teorii controllingu odgrywał do tej pory mniejszą rolę, przed kilkoma laty Zakład Controllingu i Informatyki Ekonomicznej (ZCIE) Uniwersytetu Zielonogórskiego nawiązał współpracę z Zakładem Rachunkowości i Controllingu (ZRiC) Uniwersytetu Technicznego w Kaiserslautern oraz z niemiecką firmą oferującą systemy ERP dla przedsiębiorstw średniej wielkości (zainteresowaną współpracą z wyższymi uczelniami). Zadaniem ZRiC było śledzenie aktualnego rozwoju wiedzy teoretycznej. ZCIE sprawdzał możliwości wykorzystania rozwiązań ERP w warunkach laboratoryjnych oraz w przedsiębiorstwach średniej wielkości w Niemczech i w Polsce. Firma oferująca system ERP wspomagała te działania szczególnie poprzez materiały szkoleniowe pomagające w zrozumieniu funkcjonalności systemu oraz poprzez udzielanie informacji na temat sprzedaży i wykorzystywania modułów lub funkcjonalności. W artykule opisano wyniki tej współpracy na obszarze komputerowo wspomaganego controllingu w sensie bilansu okresowego. (fragment wstępu)
6
84%
Dynamiczne zmiany dokonujące się w otoczeniu gospodarczym wymagają podjęcia przez kadry zarządzające przedsiębiorstwami odpowiednio zaplanowanych i ukierunkowanych działań. Szczególną uwagę należy zwrócić na zmianę orientacji współczesnych jednostek gospodarczych, które to jednostki coraz częściej koncentrują się na kliencie w przeciwieństwie do powszechnie spotykanej jeszcze do niedawna produktowej orientacji przedsiębiorstw. Zaistniała sytuacja jest w dużej części implikacją powiększającej się presji ze strony klientów, którzy dysponując coraz szerszą informacją, uzyskują mocniejszą pozycję przetargową. Proces ten przekłada się naturalnie na znaczny wzrost konkurencji na rynku. W zaistniałych okolicznościach uzasadniona jest konieczność usystematyzowania instrumentów, jakie oferuje menedżerom rachunkowość zarządcza, a które w centrum swojej uwagi sytuują klienta. Jest to szczególnie ważne wobec odgrywania przez system rachunkowości zarządczej służebnej roli wobec zarządzania oraz afirmacji tego systemu jako dostarczającego menedżerom informacji użytecznych w kompleksowym zarządzaniu jednostkami gospodarczymi. Celem niniejszej pracy jest prezentacja wybranych instrumentów rachunkowości zarządczej, które mogą zostać wykorzystane do analizy i świadomego kształtowania relacji z klientami. (fragment tekstu)
W podsumowaniu rozważań o rachunku kosztów i wyników w systemie rachunkowości należy stwierdzić, że stanowi on ważne źródło informacji ekonomicznych do podejmowania bieżących i przyszłych decyzji zarządczych. (fragment tekstu)
Celem funkcjonowania samorządu gminnego jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb lokalnej społeczności w zakresie usług publicznych, w tym edukacji, kultury i rekreacji. Wymaga to zapewnienia dostępu do odpowiedniej infrastruktury, takiej jak: domy kultury, biblioteki, hale sportowe, boiska, ścieżki rowerowe. Nakłady finansowe konieczne do poniesienia na budowę, a następnie utrzymanie obiektów infrastruktury społecznej są zazwyczaj duże, zaś usługi świadczone przez instytucje i organizacje nimi dysponujące są nieodpłatne. Zatem z finansowego punktu widzenia są to przedsięwzięcia nieopłacalne, ale niosą one za sobą istotne korzyści społeczne. W przypadku inwestowania w obiekty infrastruktury społecznej, do oceny zasadności przeprowadzenia danego projektu można posłużyć się metodą rachunku kosztów i korzyści, w której uwzględnia się nie tylko aspekty finansowe, ale też korzyści ekonomiczne i społeczne, jakie wywołuje dany projekt w otoczeniu społeczno-gospodarczym. Zaprezentowana w artykule metodologia rachunku kosztów i korzyści jest wykorzystywana do oceny projektów przedkładanych do programów dotacji unijnych. Największą trudność w zaprezentowanej metodzie stanowi oszacowanie w mierniku pieniężnym przewidywanych korzyści ekonomicznych wywołanych przez wdrożenie projektu. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było przedstawienie typów informacji o proekologicznej działalności przedsiębiorstwa w ramach systemu rachunkowości oraz wskazanie jej zastosowania w systemach zarządzania kosztami i wynikami. (fragment tekstu)
W artykule omówiono jedno z najbardziej skutecznych narzędzi rachunkowości zarządczej - wielostopniowy i wielobokowy rachunek kosztów zmiennych. Model ten opisano, jako narzędzie planistyczno-kontrolne z możliwością wykorzystania w jednostkach badawczo-rozwojowych (JBR). Sposób konstrukcji tego modelu, stanowiąc jednocześnie rodzaj raportu na temat rentowności jednostki badawczo-rozwojowej, przedstawiono na przykładzie wybranego Instytutu Medycyny Wsi im. W. Chodźki (IMW).
The paper deals with the issue of eco-innovation oriented companies, evaluates the status of Slovak companies within the eco-innovation index of the EU Member States according to the methodology of Eco - Innovation Scoreboard Observatory. It analyses indicators and the relationships that affect the Index and refers to eco-innovation activities under the relevant evaluated issues. It also focuses on the most common forms supporting businesses aimed at eco-innovation.(original abstract)
Finansowanie świadczeń zdrowotnych w Polsce odbywa się z zastosowaniem Jednorodnych Grup Pacjentów. Celem artykułu jest prezentacja i analiza dotychczasowej roli, jaką odgrywają Jednorodne Grupy Pacjentów w rachunku kosztów i wyników szpitala. Wnioski płynące z oceny obecnego stanu rzeczy skłoniły autorkę do zaproponowania wykorzystania Jednorodnych Grup Pacjentów w większym zakresie, w szczególności w odniesieniu do strumienia kosztów.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono sytuację produkcyjno-ekonomiczną wybranych działalności produkcji roślinnej i zwierzęcej takich, jak: uprawa pszenicy jarej, mieszanki zbożowej jarej, kukurydzy na ziarno, łubinu słodkiego, buraków cukrowych, ziemniaków jadalnych oraz produkcja żywca wieprzowego. Badania przeprowadzono na podstawie danych empirycznych z gospodarstw, które w roku 2005 prowadziły wybrane działalności. Zawarto również szczegółowe uwagi metodyczne i wyjaśnienia dotyczące sposobu obliczania mierników produkcyjno-ekonomicznych. Wyniki uzyskane dla poszczególnych działalności produkcji roślinnej i zwierzęcej w badanych gospodarstwach przedstawiono na tle gospodarstw średnich dla całego badanego zbioru gospodarstw prowadzących określone działalności.
W artykule przedstawiono ryzyko gospodarcze znajdujące się obecnie zarówno w rachunku kosztów i rachunku wyników handlowej działalności przedsiębiorstwa.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się bezpośrednio z podejmowaniem decyzji, które mają na celu generowanie zysków przedsiębiorstwa. Działania te są związane z ponoszeniem określonych kosztów. Wiedza na temat ponoszonych kosztów, miejsca ich powstawania, czy struktury dostarcza managerom informacji pomocnych w podejmowaniu decyzji oraz kontrolowaniu zachodzących w jednostce procesów. Informacje kosztowe pochodzące z rachunku kosztów są niezbędne dla potrzeb podejmowania decyzji cenowych. Celem artykułu jest przedstawienie wpływu kosztów działalności przedsiębiorstwa na decyzje związane z ustalaniem cen finalnych wytwarzanych przez jednostkę produktów w przedsiębiorstwie produkującym wyroby dla dzieci.(abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca ma na celu przedstawienie rachunkowości zarządczej jako skutecznego i głównego instrumentu controllingu na poziomie operacyjnym w praktyce przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowego. Zaprezentowano wybrane metody z zakresu rachunkowości zarządczej, wykorzystywane w spółce WODEX S.A.: krótkookresowy rachunek wyników, wielostopniowy rachunek wyników i analiza progu rentowności. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostanie poruszony problem balansowania dwustronną linią montażową przy uwzględnieniu kosztów. Większość literatury dotyczącej zagadnienia balansowania ogranicza się do minimalizowania ilości stacji poprzez umieszczanie na nich możliwie największej liczby zadań uznając, że czas strat ma główny wpływ na ponoszone podczas procesu montażowego koszty. Dopiero od stosunkowo niedawna można znaleźć pozycje literaturowe, w których autorzy udowadniają, że problem balansowania linii montażowej z uwzględnieniem kosztów jest zgeneralizowanym problemem poszukiwania rozwiązania z minimalną liczbą stacji. Pomimo to osiągniecie jednego z celów sprawia, iż nie może być spełnione drugie z podejść. Podsumowując, celem zorientowanego kosztowo algorytmu rozwiązującego problem balansowania linii montażowej jest znalezienie takiego rozwiązania, aby całkowity koszt produkcji pojedynczego produktu był minimalny. W artykule zostanie rozpatrzona struktura linii montażowej z ograniczeniami pozycyjnymi (model czasowy oraz kosztowy). W celu osiągnięcia rozwiązania rozważanego problemu zastosowano algorytm symulowanego wyżarzania. Po krótkim opisie procedur zostanie przeanalizowany przykład numeryczny dla 12 zadań oraz dyskusja nad otrzymanymi wynikami.(abstrakt oryginalny)
Nowoczesna strategia to łącznik pomiędzy firmą a klientami. Bez pieniędzy na koncie przeznaczonych na inwestycje w nowe produkty, rozwój dystrybucji, obsługi klienta czy społeczności żadna firma nie utrzyma się dłużej na rynku. Dlatego oprócz odświeżania wymiarów kreatywnych, jak marka i komunikacja, warto przyjrzeć się też modelowi przychodu. Mówiąc kolokwialnie, również on może być przeterminowany i wymaga zmian strukturalnych. (abstrakt autora)
Bank
|
2015
|
nr 6
42-47
Tegoroczny ranking największych banków "Miesięcznika Finansowego BANK" obejmuje 21 podmiotów, które przekazały mu swoje dane za rok 2013 i 2014. Sklasyfikowane banki uszeregowane zostały według malejącej wielkości sumy bilansowej. Dane te pochodzą z nadesłanych przez uczestniczących w rankingu podmiotów ankiet zawierających aktywa i pasywa, bilans, rachunek wyników oraz informacje dodatkowe w postaci kredytów, zobowiązań, współczynnika wypłacalności, zatrudnienia itp. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.