Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 380

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunkowość finansowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
W artykule skoncentrowano się na wycenie instrumentów finansowych według tzw. skorygowanej ceny nabycia. W celu przedstawienia tych zagadnień przybliżono pojęcia zdefiniowane w rozporządzeniu Ministra Finansów, tj.: instrument finansowy, aktywa finansowe, instrument kapitałowy, zobowiązanie finansowe.
Zmiana zakresu rozwiązań dotyczących ujawniania informacji niefinansowych, jak również kryzysy ostatnich lat pokazały, że informacja finansowa zawarta w dotychczasowym sprawozdaniu finansowym jest niewystarczająca w dobie raportowania środowiskowego, społecznego, w czasach stosowania zasad ładu korporacyjnego. Celem opracowania jest próba wskazania rosnącej roli raportowania zintegrowanego i jego związków z rachunkowością oraz realizacją zadań i celów postawionych w Dyrektywie UE. Za tak sformułowanym celem stoi teza mówiąca o tym, że zintegrowane raportowanie oraz spełnienie założonego celu Dyrektywy, czyli zwiększenie spójności i transparentności informacji ujawnianych przez spółki na terenie UE, jest w praktyce gospodarczej obowiązkowe tylko dla dużych spółek, co może nie przynieść spółkom przewidywanych korzyści, a nawet może spowodować zatajanie ważnych informacji. Celem praktycznym opracowania jest próba implementacji założeń Dyrektywy unijnej w odniesieniu do raportu zintegrowanego, poprzez potraktowanie go jako narzędzia do prezentacji informacji niefinansowych. W rozdziale wykorzystano metodę krytycznej analizy studiów literaturowych. (fragment tekstu)
3
100%
Rachunkowość w warunkach globalizacji traktowana jest jako język komunikowania się między podmiotami znajdującymi się w różnych krajach. Sprzyjają temu regulacje prawne w tym zakresie, takie jak Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) czy amerykańskie standardy (USGAAP), które harmonizują pewne rozwiązania w tym względzie.(fragment tekstu)
Rachunkowość, jako podstawowy system informacyjny, dąży do doskonalenia identyfikacji operacji gospodarczych, ich pomiaru i prezentacji. Klasyfikacja zasobów i źródeł ich finansowania, wraz z determinantami wyceny i prezentacji, tworzą wewnętrznie spójną całość. Prawo podatkowe, jako autonomiczna dziedzina prawa, tworzy rozwiązania służące określeniu dochodów jednostek gospodarczych. Napotyka jednak wiele trudności związanych między innymi z prawidłową identyfikacją, wyceną i prezentacją zjawisk ekonomicznych. Od 2007 roku prawo podatkowe posiłkuje się w zakresie wyceny prawem bilansowym. Zakres implementacji przez system podatkowy rozwiązań zaczerpniętych z systemu rachunkowości wydaje się na tyle niedookreślony, iż nie służy lepszej ocenie zjawisk, a wręcz ją komplikuje.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Koncepcja skorygowanej ceny nabycia i jej wpływ na pozycje sumy bilansowej
100%
Krajowe przepisy o rachunkowości w odniesieniu do aktywów i zobowiązań finansowych dopuszczają ich wycenę według kwoty wymaganej lub wymagającej zapłaty albo według skorygowanej ceny nabycia. W artykule omówiono i przedstawiono te modele oraz zaprezentowano możliwość kreowania wizerunku ekonomicznego jednostki przez dobór metody wyceny. Przeprowadzone w środowisku księgowych, menedżerów i przedsiębiorców badania ankietowe pokazują, że model wyceny według skorygowanej ceny nabycia jest rzadko stosowany w praktyce gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Gdy inwestor jest w stanie wpływać na działania strategiczne, inwestycyjne lub politykę finansową inwesto-biorcy, wówczas rachunki księgowe inwestora powinny zostać dostosowane tak aby odzwierciedlały dochody i dywidendy tegoż investo-biorcy. Jeżeli natomiast inwestor nie ma takiego wpływu, wtedy rachunki powinny być prowadzone na podstawie kosztów historycznych. (JW)
Autorka analizuje niektóre pojęcia i przepisy zaprezentowane w Ustawie o rachunkowości, które jej zdaniem, są kontrowersyjne.
Celem niniejszego opracowania jest wykazanie, iż po nowelizacji ustawy o rachunkowości, mogą zaistnieć daleko idące rozbieżności pomiędzy wynikiem finansowym netto ujawnionym w rachunku zysków i strat, a zyskiem lub stratą ostatecznie korygującą wartość kapitałów własnych. W tej sytuacji powstaje pytanie: który z wyników powinien pełnić funkcję miernika rentowności? (fragment tekstu)
Nowoczesną koncepcją zarządzania stosowaną w przedsiębiorstwach jest controlling, który jako ponadfunkcyjny instrument zarządzania urzeczywistnia wszystkie jego funkcje: planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrolowanie. Wspiera on menedżerów w podejmowaniu szybkich i racjonalnych decyzji przez kształtowanie wiarygodnego systemu informacji analitycznej. (fragment tekstu)
10
Content available remote Rola rachunkowości finansowej w pomiarze dokonań
100%
Celem artykułu jest próba wskazania możliwości i uwarunkowań wykorzystania rachunkowości finansowej jako źródła informacji na potrzeby pomiaru dokonań. Wyznaczony cel zdeterminował wybór metod badawczych. Jako podstawowe metody badawcze zastosowano przegląd literatury i analizę regulacji prawnych, a wnioski sformułowano, wykorzystując metody dedukcji i rozumowania przez analogię. Przedstawione rozważania wykazały, że rachunkowość finansowa jest kluczową bazą wiarygodnych informacji na potrzeby mierników finansowych stosowanych w pomiarze dokonań(abstrakt oryginalny)
Rozdział prezentuje specyfikę rachunkowości podatków i opłat w gminnej jednostce samorządu terytorialnego, która pełni funkcję organu podatkowego, a ponadto przedstawia aktualną strukturę dochodową wybranych gmin oraz krajowe tendencje. Poruszono w nim również zagadnienie prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości w zakresie podatków i opłat lokalnych. Pojęcie rachunkowości podatków i opłat lokalnych należy rozumieć jako podsystem skomplikowanego systemu rachunkowości budżetowej i połączonej z nią rachunkowości jednostek sektora publicznego. Podmioty sektora finansów publicznych muszą przestrzegać nie tylko ogólnych przepisów rachunkowości, ale także przepisów szczególnych odnoszących się do rozwiązań w tym zakresie ze względu na ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Na dodatek, jednostki samorządu terytorialnego mają do spełnienia zadania związane z tworzeniem i realizacją budżetu. Przez to rachunkowość sektora publicznego nabiera specyficznych cech. Celem rozdziału jest przedstawienie zasad rachunkowości budżetowej związanych z dochodami z tytułu podatków lokalnych na tle zasad gospodarki finansowej gminy. W tekście posłużono się danymi dotyczącymi całego kraju, a także bardziej szczegółowymi, lokalnymi zarządzeniami i uchwałami rad gmin powiatu mikołowskiego oraz samej gminy Mikołów. Dokonano również analizy aktów prawnych i literatury krajowej poruszającej kwestie finansów publicznych, rachunkowości finansowej i budżetowej. (fragment tekstu)
12
Content available remote Jubileusz prof. zw. dr. hab. Kazimierza Sawickiego
100%
W bieżącym 2016 roku przypada jubileusz - 90-lecia urodzin i 65-lecia pracy naukowej Pana Profesora zw. dr. hab. Kazimierza Sawickiego, doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Taki zbieg rocznic jest okazją do przypomnienia drogi zawodowej Szanownego Jubilata. (fragment tekstu)
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe stanowią część krajowego sektora finansowego, który oparty jest na idei samofinansowania tworzących je członków. Podmioty te, funkcjonując na gruncie prawa spółdzielczego oraz indywidualnych norm ustawowych, do niedawna prowadziły rachunkowość wyłącznie na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Brak zewnętrznego nadzoru oraz przepisów szczególnych w zakresie rachunkowości, w tym związanych z wyceną instrumentów finansowych oraz obowiązkowym badaniem i publikowaniem sprawozdań, spowodował subiektywne kształtowanie wizerunku ekonomicznego kas oraz istotną lukę informacyjną. Następstwem tego stanu rzeczy, po objęciu kas nadzorem przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zleciła dokonanie audytu, było ujawnienie trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej spółdzielczych kas oszczędnościowo- -kredytowych. W artykule zaprezentowano genezę oraz zakres zmian w rachunkowości kas, a także przedstawiono niekorzystny wpływ polityki na rachunkowość.
Artykuł poświęcono omówieniu tematyki błędów sprawozdania finansowego z punktu widzenia ich istotności dla odbiorcy sprawozdania finansowego.
Publikacja A. Kanmańskiej, K. Kędziory i M. Lament przygotowana została z myślą o wspomaganiu specjalistycznej wiedzy w zakresie nowoczesnej rachunkowości finansowej zakładów ubezpieczeń. Recenzowana praca - oprócz "Przedmowy" - składa się z dziesięciu rozdziałów omawiających w sposób w miarę przystępny i komunikatywny trudne i specyficzne problemy szczególnych rozwiązań ewidencyjnych rachunkowości zakładów ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
W związku z dynamicznym rozwojem rynków finansowych nastąpiły zmiany dotychczasowych i powstawanie nowych instrumentów finansowych oraz zwiększenie zakresu ich wykorzystywania w działalności jednostek gospodarczych. W opracowaniu omówiono pojęcie instrumentów finansowych, a także przedstawiono ich klasyfikację wg różnych kryteriów.
Domenę rachunkowości stanowi przede wszystkim okresowy pomiar rezultatów działalności gospodarczej. Na tej podstawie dokonuje się również oceny poziomu zarządzania jednostką gospodarczą. Źródłem oceny zarządzania są zatem informacje generowane ex post przez system rachunkowości finansowej. W artykule podjęto próbę wyprowadzenia z analitycznej funkcji produkcji zmiennej zarządzania, która staje się wypadkową najważniejszych elementów wskazujących na poziom zarządzania podmiotem gospodarczym. Główną hipotezą staje się możliwość wykorzystania zmiennej zarządzania wynikającej z addytywnej postaci funkcji produkcji do oceny poziomu zarządzania jednostką gospodarczą. Hipotezą cząstkową jest wykorzystanie zarówno zmiennej zarządzania, jak i produktywności pracy rozumianej jako iloraz produkcji do kosztów pracy do pomiaru dokonań podmiotu gospodarczego. Empiryczna część artykułu została zweryfikowana na przykładzie przedsiębiorstwa z branży spożywczej(abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu omówiono doświadczenia światowe w zakresie rewizji finansowej. Następnie omówiono znaczenia kontroli wewnętrznej w procesie badania sprawozdania finansowego. W zakończeniu zaprezentowano doświadczenia polskie w zakresie sprawozdań finansowych oraz omówiono regulacje prawne dotyczące problematyki rewizji finansowej.
Zasadniczym celem niniejszej monografii jest identyfikacja podstawowych procesów kształtowania wyniku finansowego netto przez podmioty sprawozdawcze w Polsce. Autor świadomie wybrał wynik finansowy netto jako obiekt kształtowania, a nie dochód całkowity i to z dwóch powodów. Pierwszym jest okres, z którego pochodzą wybrane w badaniach empirycznych obserwacje ze sprawozdań finansowych, a obejmuje on z pewną nadwyżką pierwszą dekadę XX wieku. Drugim powodem jest analizowanie podmiotów sprawozdawczych opracowujących sprawozdania zarówno według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) oraz Ustawy o rachunkowości (UoR). Szczególną uwagę poświęcono przy tym procesom znacznej redukcji wyniku finansowego i raportowania "dużej" straty (ang. big bath), praktyce wygładzania wyniku finansowego netto (ang. income smoothing), raportowania małego zysku oraz małego przyrostu wyniku finansowego netto. Podjęto próbę pomiaru zjawisk kształtowania wyniku finansowego, analizowano podstawowe determinanty ważniejszych celów kształtowania oraz instrumenty stosowane w procesach kształtowania wyniku. W badaniu uwzględniano wybrane instrumenty polityki bilansowej o charakterze materialnym, czyli wpływające na wynik finansowy netto okresu, w tym wybrane szacunki (odpisy wartości należności i zapasów, odwracanie tych odpisów, amortyzację, rezerwy, odpisy z tytułu utraty wartości operacyjnych aktywów trwałych i ich odwracanie oraz zmiany wartości godziwej aktywów finansowych odnoszone wynikowo), a także wybrane transakcje, prowadzone zwykle poza podstawową działalnością podmiotu, takie jak: sprzedaż operacyjnych aktywów trwałych, sprzedaż aktywów finansowych, wyniki z działań niekontynuowanych i zdarzeń nadzwyczajnych. Czynniki te stanowią podzbiór dwóch głównych grup instrumentów kształtowania wyniku finansowego, tj. kształtowania wyniku poprzez metody i szacunki w rachunkowości (ang. accounting earnings management) oraz poprzez transakcje (ang. real earnings management). Analizowano w szczególności trzy grupy determinant procesów kształtowania wyniku finansowego. Pierwszą stanowią czynniki zarządcze i związane ze strukturą własności, takie jak zmiany zarządu, struktura własności, w tym występowanie inwestorów instytucjonalnych, notowanie na giełdzie, oferta publiczna akcji, udział zarządzających we własności oraz stopień zadłużenia. Kolejną grupę stanowią czynniki o charakterze sprawozdawczym, odzwierciedlone głównie przez system sprawozdawczy (stosowanie odpowiednio krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości), jakość audytu oraz sporządzanie skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Trzecia grupa obejmuje czynniki ekonomiczne, związane z wielkością przedsiębiorstwa, rentownością, dokonaniami branży, w której jednostka prowadzi działalność, płynnością oraz zmianami niepieniężnych aktywów obrotowych netto. Brane były również pod uwagę czynniki o charakterze rekurencyjnym, które w praktyce sprawozdawczości finansowej i stosowaniu wielu instrumentów są zwykle istotne. Monografia jest napisana na gruncie pozytywnego nurtu badawczego w rachunkowości, opisującego faktyczną praktykę sprawozdawczości finansowej i pozwalającego, przy wszelkich ograniczeniach, w pewnym stopniu przewidywać praktykę. Przyjęcie pozytywnego nurtu badawczego jest związane ze stosowanymi w monografii szczegółowymi metodami badawczymi, w tym analizą rezultatów innych publikacji realizowanych w ramach podejścia pozytywnego oraz stosowaniem metod wnioskowania statystycznego w realizowanych przez autora badaniach empirycznych. Stosowano różne metody statystyczne, w zależności od opracowywanych pytań badawczych oraz charakteru analizowanych zmiennych. Autor w możliwie najszerszym zakresie wykorzystywał metody charakterystyczne dla statystyki nieparametrycznej, ze względu na charakter rozkładów w badaniach w zakresie sprawozdawczości finansowej. Jednak tam, gdzie to było niezbędne, stosował również metody parametryczne. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest analiza uwzględnienia w polskich podręcznikach rachunkowości finansowej jednej z fundamentalnych koncepcji rachunkowości, tzw. true and fair view (TFV). Autorka bada 29 publikacji pochodzących z lat 1995-2003. W badaniu skoncentrowała się na tym, ile podręczników i w jaki sposób przedstawia koncepcję będącą strażniczką właściwego odzwierciedlenia przez rachunkowość rzeczywistości gospodarczej. Jak tłumaczy się sformułowanie na język polski, jak wyjaśnia TFV i w jakim stopniu uwzględnia się międzynarodowy charakter koncepcji to zagadnienia, na które zawracano szczególną uwagę. W wyniku analizy stwierdzono, iż zdecydowana większość publikacji uwzględnia koncepcję TFV. Najczęściej jednak jest to krótka wzmianka lub parafraza wyrażenia ustawowego. Znaczenie i specyfika TFV nie są w większości podręczników wystarczająco uwypuklone.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.