Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunkowość międzynarodowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Jednym z najbardziej niepokojących zjawisk, obserwowanych w procesie przygotowywania sprawozdań finansowych, jest stale rosnąca tendencja do posługiwania się wąsko zdefiniowanymi regułami tego pomiaru, niekoniecznie uwzględniającymi istotę mierzonych kategorii. Organy ustalające standardy podejmują próby związane ze spełnieniem tych oczekiwań, lecz nie ma i nigdy nie będzie możliwości ustalania tak szczegółowych reguł, które mogłyby zostać wykorzystane w każdym pojedynczym elemencie pomiaru, o którym mowa. Ponadto istnieje wiele przykładów, które potwierdzają, że bardziej szczegółowe reguły, w porównaniu do raczej ogólnej zasady dotyczącej tego samego przedmiotu pomiaru, nie wyeliminowały, a nawet nie zmniejszyły możliwości zarówno nieświadomych, jak i celowych/przestępczych zniekształceń tego pomiaru. Wynika z tego konieczność krytycznego spojrzenia na standardy, które niezależnie od ich szczegółowości, tworzą iluzję precyzji w pomiarze dokonywanym w rachunkowości, podczas gdy w swojej istocie pomiar ten jest zdeterminowany przez subiektywne wybory osób w nim uczestniczących. W tym kontekście pojawia się pytanie, czy aby te szczegółowe reguły pomiaru nie zwiększyły skłonności do nadużyć, zamiast je ograniczać. Pytania te są stawiane szczególnie często w przypadku pojawiających się z coraz większą częstotliwością kryzysów finansowych. Jednocześnie IASB będąc w przyszłości globalną instytucją ustalającą standardy zakłada, że modyfikowane i ustalane przez nią standardy będą interpretowane zgodnie z „duchem”, a nie, jak dotychczas – zgodnie z „literą prawa”. Przedmiotem rozważań zawartych w referacie są sprzeczności i dylematy związane z takim stanowiskiem IASB. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia najważniejsze zmiany w polskiej rachunkowości w ostatnich kilku dekadach. Obejmuje on główny kierunek postępu polskiej księgowości w momencie centralnie planowanego systemu i gospodarki wolnorynkowej. Celem artykułu jest wskazanie oraz ocena prawdopodobnej perspektywy rozwoju polskiej rachunkowości i pożądanego kierunku jej zmiany Cel badawczy realizowano z wykorzystaniem metod studiów ogólnodostępnej literatury przedmiotu. Rachunkowość w Polsce, podobnie zresztą jak na całym świecie, podlega nieustannym przemianom. Na ogół rozwiązania krajowe postępują w ślad za rozwiązaniami międzynarodowymi i nie wydaje się, aby tendencja ta miała się odwrócić.(abstrakt oryginalny)
3
100%
Cel - prezentacja wpływu procesów globalizacyjnych na ujednolicanie sprawozdań finansowych. Metodologia badania - analiza aktów normatywnych oraz literatury przedmiotu. Wynik - wykazanie zależności między procesem globalizacyjnym a ujednolicaniem sprawozdań finansowych. Oryginalność/Wartość - przedstawienie determinant ujednolicania sprawozdawczości finansowej w dobie globalizacji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problematykę globalizacji i harmonizacji polskiej rachunkowości, źródła międzynarodowego i polskiego prawa w zakresie rachunkowości oraz wpływ międzynarodowych rozwiązań na zasady uznawania i pomiaru wyniku finansowego.
Celem artykułu jest ukazanie zmian w postrzeganiu roli specjalistów do spraw rachunkowości zarządczej w krajach anglojęzycznych w świetle definicji rachunkowości zarządczej sformułowanych przez ekspertów organizacji działających na rzecz rozwoju teorii i praktyki rachunkowości zarządczej (IFAC, IMA) oraz charakterystyka wymagań kwalifikacyjnych stawianych management accountants w USA przez Institute of Management Accountant (IMA) w procesie certyfikacji tego zawodu. Przedstawione informacje i rozważania mogą być przydatne w określeniu rodzaju wiedzy i umiejętności wymaganych od specjalistów ds. rachunkowości zarządczej w Polsce. Zawód taki został bowiem ujęty w nowej klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej w Polsce w 2010 r. W artykule nawiązano również do procesu certyfikacji zawodu księgowego realizowanego od 2010 r. przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W badaniu przeanalizowano rachunkowość kryminalistyczną jako instrument wykrywania i zapobiegania oszustwom w Nigerii. W szczególności zbadano wpływ rachunkowości kryminalistycznej na wykrywanie oszustw i zapobieganie im w ministerstwach, departamentach i agencjach w Nigerii. Badanie opiera o się na "teorii policjanta", "teorii białych kołnierzyków", "teorii diamentu oszustwa". Podstawowym źródłem danych by okres 10 lat od 2010 do 2020 roku. Przyjęto projekt badania przekrojowego. Kwestionariusz został wykorzystany do zbierania danych od pracowników zintegrowanego systemu kadrowo-płacowego i biura generalnego konta federacji. Jako wielkość próby określono 75 kwestionariuszy. W badaniu przyjęto statystykę opisową , a do testowania postawionych hipotez wykorzystano analizę regresji. Wynik ustalenia wykazał , że rachunkowość kryminalistyczna ma pozytywny i znaczący wpływ na zapobieganie oszustwom, ale rachunek zagraniczny nie ma całkowitej kontroli nad ich wykrywaniem. Okazało się również , że postępowanie sądowe nie ma istotnego pozytywnego wpływu na odzyskanie środków utraconych w wyniku oszustwa. W studium zaleca się dopuszczenie systemu rachunkowości kryminalistycznej jako procedury dla systemów kontroli wewnętrznej, aby zapobiegać lub zmniejszać poziom wycieków dochodów, niewłaściwego zarządzania funduszami i dopełnienia budżetu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki polsko-amerykańskiego badania ankietowego dotyczącego zagadnienia międzynarodowego zróżnicowania rachunkowości. Badanie zostało przeprowadzone na dwóch grupach studentów studiów pierwszego stopnia. Na podstawie otrzymanych wyników można stwierdzić, że studenci amerykańscy postrzegają akcjonariuszy i menedżerów jako głównych użytkowników sprawozdań finansowych, podczas gdy polscy studenci wskazują na organy podatkowe i menedżerów. Obie grupy uważają także rachunek zysków i strat za sedno sprawozdań finansowych. Amerykanie w większym stopniu niż Polacy doceniają znaczenie zestawienia zmian w kapitale własnym, z kolei dla polskich studentów większe znaczenie niż dla ich amerykańskich rówieśników ma bilans jako źródło informacji przydatne do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstw. Ponadto potwierdzone zostało, że różnice kulturowe doprowadziły do innego rozumienia słowa "prawdopodobne" przez amerykańskich i polskich studentów. Pojęcie to na gruncie obu standardów rachunkowości, według których kształceni są studenci, należy doprecyzowywać, uwzględniając profesjonalny osąd; jego zastosowanie w obu grupach doprowadziło do odmiennych rezultatów. Amerykańscy studenci wykazali się mniej konserwatywnym podejściem w zakresie tworzenia odpisów aktualizujących wartość należności. Dodatkowo wyniki ankiety sygnalizują różne podejście do zagadnień etycznych w auditingu - Amerykanie przywiązują do tej kwestii większe znaczenie. Należy zwrócić uwagę, że zidentyfikowane w badaniu różnice mogą być istotnym zagadnieniem w procesie przygotowywania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw i grup kapitałowych stosujących nie tylko różne standardy rachunkowości, ale działających w ramach różnych kultur. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich kilku latach dokonywano wielu zmian w standardach rachunkowości międzynarodowej zakresie rozliczenia połączenia jednostek gospodarczych. Aktualnie są zróżnicowane rozwiązania w tym przedmiocie w różnych krajach. Spośród trzech możliwych metod rozliczenia połączenia jednostek, najmniejszy zakres wyboru prezentują MSSF, bo dopuszczają tylko metodę nabycia. Ustawa o rachunkowości także preferuje metodę nabycia, ale dopuszcza także stosowanie metody łączenia udziałów. Twórcy amerykańskich standardów rachunkowości dokonali weryfikacji stanowiska po kilku latach stosowania metody nabycia. Od 2009 roku dopuszczają stosowanie, przy spełnieniu pewnych warunków, trzech metod rozliczenia. Poza wymienionymi dwiema metodami, zalecają także tzw. metodę przejęcia. Każdą z metod rozliczenia połączenia różni przede wszystkim inna kwalifikacją kosztu połączenia, a w dalszej kolejności alokacją tego kosztu w sprawozdaniu finansowym po połączeniu jednostek. Ma to oczywiście znaczący wpływ na obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki przejmującej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono główne przyczyny różnorodności systemów rachunkowości na świecie. Wskazano różnice między pojęciem modelu rachunkowości i systemu rachunkowości oraz scharakteryzowano cechy dwóch podstawowych modeli rachunkowości - anglosaskiego i kontynentalnego. Następnie przedstawiono podstawowe czynniki kształtujące system rachunkowości: czynniki historyczne, kulturowe, prawne, powiązania pomiędzy krajami, inflacji, systemów edukacyjnego, podatkowego i finansowego.
Pomimo że istnieje system uniwersalnych zasad rachunkowości, rozwiązania ewidencyjne rachunkowości w różnych krajach mają swoją specyfikę. Wynika to z faktu, że ukształtowały się one w konkretnych warunkach historycznych i kulturowych. Globalizacja powoduje konieczność modyfikacji tych rozwiązań w celu ujednolicenia zasad stosowanych w różnych krajach. Głównym celem rachunkowości międzynarodowej jest dążenie do harmonizacji i standaryzacji zasad rachunkowości. Podstawowym narzędziem zapewniającym wiarygodność informacji ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach finansowych jest badanie przez niezależnego biegłego rewidenta. W artykule dokonano przeglądu bieżących regulacji normatywnych dotyczących badania sprawozdań finansowych oraz ich krótkiej oceny. W opracowaniu zwrócono także uwagę na bardzo aktualne przepisy dotyczące edukacji i etyki zawodowych księgowych. (fragment tekstu)
11
67%
Sformalizowanie i ustandaryzowanie zasad rachunkowości pozwala firmom sporządzać rzetelne, miarodajne i porównywalne sprawozdania finansowe, a także wpływa pozytywnie na jakość tych sprawozdań. Wraz z postępującą globalizacją i rozwojem technologii rośnie liczba przedsiębiorstw zaangażowanych w operacje transgraniczne i w związku z tym rodzi się pytanie o potrzebę zharmonizowania amerykańskich standardów US GAAP z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). W obliczu wzrostu firm działających na skalę międzynarodową i korporacji ponadnarodowych nasilają się wątpliwości natury księgowej i podatkowej dotyczące cen, po jakich towary i usługi powinny być transferowane za granicę w ramach transakcji pomiędzy powiązanymi podmiotami. Pojawia się też kwestia, jaką metodą posługiwać się przy konwersji sprawozdań finansowych sporządzonych w walucie obcej w celu ich konsolidacji ze sprawozdaniami finansowymi spółki dominującej. Artykuł zawiera krytyczną analizę zjawiska cen transferowych, oferując konkretny przykład oraz przegląd metod konwersji sprawozdań finansowych w walucie obcej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.