Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunkowość transakcji zabezpieczających
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Jednostki stosujące zabezpieczenia mogą wyceniać je według ogólnych zasad rachunkowości, jak też według specjalnych zasad rachunkowości zabezpieczeń. Decyzja o stosowaniu rachunkowości zabezpieczeń wywiera wpływ na sprawozdanie finansowe jednostki. Rachunkowość zabezpieczeń przede wszystkim wprowadza szczególne zasady wyceny pozycji zabezpieczanej oraz zabezpieczającej. Istotę rachunkowości zabezpieczeń stanowi bowiem zasada, że przy wycenie pozycji zabezpieczanej uwzględnia się zmiany wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego. Zasada ta stanowi o wyjątkowości rachunkowości zabezpieczeń, gdyż zapotrzebowanie na rachunkowość zabezpieczeń po części wynika właśnie z tego, że zabezpieczana pozycja, jeśli nie są stosowane regulacje rachunkowości zabezpieczeń, jest wyceniana według kosztu historycznego lub w wartości godziwej, ale ze zmianami ujmowanymi w kapitale własnym. (fragment tekstu)
W warunkach zmienności rynków i niepewności związanej z funkcjonowaniem jednostek gospodarczych występowanie ryzyka w różnych obszarach ich działalności jest zjawiskiem powszechnym. Jednostki te mogą podejmować różnorodne działania w celu ograniczania ryzyka. Wykorzystanie instrumentów pochodnych może być związane ze stosowaniem zasad rachunkowości zabezpieczeń. W artykule zostały przedstawione zarówno zasady, jaki różne metody ustalania skuteczności powiązania zabezpieczającego. Przedstawiono obowiązujące w tym zakresie normy prawne oraz zasady ich zastosowania.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony ocenie skuteczności transakcji zabezpieczających za pomocą metody wartości zagrożonej oraz znaczeniu tej oceny dla możliwości stosowania odmiennych zasad ewidencji i wyceny powiązań zabezpieczających. (fragm. tekstu)
Złożoność i zmienność warunków funkcjonowania przedsiębiorstw stała się implikato częstej i szczegółowej analizy realizacji budżetów, a także korekty powstałych lub prawdopodobnych odchyleń od planu. Ochraniające instrumenty pochodne, albo inaczej instrumenty hedgingowe, pozwalają ograniczyć zmienność warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w ten sposób, że eliminują potencjalne odchylenia od budżetu. Istota hedgingu polega na tym, aby obok podstawowej transakcji dokonać równocześnie zawarcia takiej kontraktowej transakcji terminowej, żeby zmiana wartości transakcji podstawowej (zmiana wartości godziwej albo zmiana przepływów pieniężnych) została wyrównana zmianą wartości transakcji terminowej (rezultaty kontraktu i transakcji bazowej są odwrotnie skorelowane). Podstawowe pytanie także dla zarządzających ryzykiem za pomocą instrumentów hedgingewych można ująć następująco: jak stosować instrumenty hedgingowe, aby efektywność zabezpieczenia była wysoka? Wysoce skuteczne zabezpieczenie lepiej ogranicza zmienność, a odchylenia od budżetowanych wielkości są mniejsze i mniej dotkliwe. Pytanie kolejne brzmi: jak mierzyć efektywność zabezpieczeń? Artykuł jest poświęcony odpowiedzi na postawione pytania. (fragment tekstu)
Rozdział podejmuje problematykę ujęcia przeszacowań instrumentów pochodnych w przypadku stosowania rachunkowości zabezpieczeń. Mimo że regulacje rachunkowości wprowadzają wytyczne w tym zakresie, w pewnych przypadkach ujęcie przeszacowania uzależnione jest od założeń przyjętych przez kierownictwo jednostki w odniesieniu do instrumentu zabezpieczającego i zabezpieczanej pozycji. Przyjęte założenia mogą skutkować różnym wpływem na sprawozdanie finansowe i przez to przekładać się na różną ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Stosowanie instrumentów pochodnych może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Istota ekonomiczna zabezpieczenia nie jest natomiast tożsama z zabezpieczeniem w rozumieniu regulacji rachunkowości. Niezależnie od przyjętego rozwiązania ewidencyjnego korzyści ekonomiczne są wymierne. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych umożliwiła polskim spółkom szerszy zakres stosowania przepisów hedge accounting. Rozszerzająca definicja zabezpieczenia wartości godziwej będzie prawdopodobnie stanowić źródło kontrowersji i problemów natury interpretacyjnej. Trzeba natomiast podkreślić zwiększone możliwości prezentowania swojej sytuacji finansowej w zależności od potrzeb spółki. Wybór rozwiązania jest zagadnieniem indywidualnym, należy jednak być świadomym istniejących alternatyw oraz implikacji ich adaptacji w określonych warunkach.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorcy zawierają transakcje, których przedmiotem są pochodne instrumenty finansowe, z różnych powodów: dla ograniczenia ryzyka zawiązanego z wahaniami kursów walut obcych lub stopy procentowej uwzgldnianych prze zapłacie należności lub zobowiązania, w celu zabezpieczenia kosztów obsługi kredytu, aby uzyskać dodatkowe dochody w następstwie zmian wartości walut lub oprocentowania. Z problemami dotyczącymi opodatkowania tych transakcji zetknęły się w ostatnim czasie zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą indywidulanie lub w spółkach osobowych, jak i osoby prawne. Dotyczą one zwłaszcza pojęcia instrumentu pochodnego, ustalania momentu uzyskania przychodu oraz momentu poniesienia kosztu.(fragment tekstu)
Wraz z procesem globalizacji coraz więcej przedsiębiorstw jest narażonych na rosnące ryzyko działalności gospodarczej. Kadry zarządcze firm różnych rozmiarów i branż nie tylko stawiają dziś czoło ryzyku walutowemu czy też ryzyku stopy procentowej, ale są też zmuszone do monitorowania zmieniających się warunków na rynkach towarowych. W celu wyeliminowania negatywnego wpływu zmian na sytuację finansową przedsiębiorstw stosuje się wiele instrumentów pochodnych. Dzięki ich zastosowaniu ryzyko finansowe zostaje przeniesione na osoby trzecie (hedging). Hedging polega na zawarciu przeciwnie skorelowanego instrumentu zabezpieczającego w stosunku do pozycji istniejącej lub antycypowanej. Dzięki temu dochodzi do kompensacji zysków i strat wynikających ze zmian rynkowych tych dwóch transakcji. Bilansowe odzwierciedlenie ekonomicznych związków zabezpieczających nosi nazwę rachunkowości zabezpieczeń (hedge accounting) i stanowi wyjątek od zasad rachunkowości stosowanych standardowo. Celem jest symetryczne ujęcie kompensacyjnych efektów zysków i strat wywodzących się ze zmian wartości godziwej instrumentu zabezpieczającego i korespondującej z nim transakcji bazowej. Bez tych specjalnych zasad zyski i straty z instrumentu bazowego i zabezpieczającego byłyby ujęte oddzielnie, niezależnie od siebie. Rachunkowość zabezpieczeń jest zatem niejako "przywilejem" dla jednostek gospodarczych, a jej zasady mogą być stosowane tylko po spełnieniu restrykcyjnych wymogów formalnych. W związku z tym nie wszystkie operacje traktowane przez jednostki jako zabezpieczające w sensie operacyjnym kwalifikują się jako takie z punktu widzenia rachunkowości. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono praktyczne podejście do transakcji zabezpieczających w aspekcie zarządzania wierzytelnościami w warunkach globalnego kryzysu. Przeprowadzona analiza opiera się na teorii kursu walutowego i stosunku wydajności w krótkim i długim okresie. Głównie należy zwrócić uwagę na czynniki wpływające i kształtujące kurs walutowy, które mogą umożliwić przeprowadzenie prognozy w zakładanym horyzoncie czasu. Tak więc dokładne prognozy traktowane są jako niezbędny warunek do podjęcia decyzji w transakcjach zabezpieczających, które mogą skutecznie chronić przed ryzykiem kursu walutowego.
Artykuł obejmuje podstawowe zasady dotyczące rachunkowości transakcji zabezpieczających. Zawiera opis rodzajów transakcji zabezpieczających, a więc transakcje zabezpieczające wartośą godziwą, przepywy pieniężne oraz zabezpieczenie inwestycji netto w podmiocie zagranicznym. W artykule są również ujęte podstawowe warunki, jakie muszą być spełnione dla stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń i ich zasady.
Celem artykułu jest przedstawienie istoty rachunkowości zabezpieczeń oraz porównanie najistotniejszych jej zasad w ujęciu polskiego prawa bilansowego oraz MSR/MSSF. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.