Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rada zakładowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono zagadnienie związane z organizacją i funkcjonowaniem tzw. "nowych" związków zawodowych, które powstawały w Polsce powojennej.
Dyrektywa w sprawie europejskich rad zakładowych (ERZ) była przełomem w demokratyzacji europejskich stosunków przemysłowych. Badania dotyczące polskich przedstawicieli w europejskich radach zakładowych zostały podjęte na długo przed uzyskaniem przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, a więc na długo przed wejściem w życie polskiej Ustawy o europejskich radach zakładowych (Ustawa weszła w życie w maju 2004 roku). Badania wśród polskich członków Rady dostarczały pełnej informacji na temat istoty i zasad funkcjonowania tych rad, na temat ich znaczenia dla polskich zakładów i ich pracowników. Ogólnie rzecz biorąc, jest to pozytywna ocena, aczkolwiek wielu respondentów przedstawiło pewne zastrzeżenia do Rady. Badania dały również wgląd w jaki sposób przedstawiciele Polski są przygotowani do pracy dla Rady w odniesieniu do ich wiedzy, umiejętności językowych i organizacyjnych. W pracy omówiono również krytyczne uwagi i propozycje zmian do Dyrektywy o ERZ i przedstawiono perspektywy rozwoju ERZ w Polsce. (fragment tekstu)
Ponad dwudziestoletni proces został zakończony przyjęciem dyrektywy o europejskich radach zakładowych, którego celem było zbudowanie, w skodyfikowanej formie, ram sposobu przekazywania informacji oraz przeprowadzania konsultacji w stosunkach przemysłowych w firmach transeuropejskich. Normy prawne zawarte w dyrektywie zobowiązują do powoływania Europejskiej Rady Zakładowej, której zadaniem jest współdziałanie pomiędzy pracodawcą a pracownikami lub ustanowienie procedur informacyjno-konsultacyjnych. Rygorom zawartym w dyrektywie muszą się poddać przedsiębiorstwa spełniające następujące kryteria: zatrudniać co najmniej 1000 pracowników w państwach członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego - w tym co najmniej po 150 pracowników w co najmniej dwóch państwach objętych zasięgiem dyrektywy lub grupie przedsiębiorstw zatrudniającej co najmniej 1000 pracowników w państwach objętych zasięgiem dyrektywy, posiadającej co najmniej dwa przedsiębiorstwa wchodzące w skład grupy z siedzibą w różnych państwach wymienionych wyżej i co najmniej jedno przedsiębiorstwo z co najmniej 150 pracownikami w jednym z państw, o których mowa, i co najmniej jedno inne przedsiębiorstwo ze 150 pracownikami zatrudnionymi w innym państwie niż uprzednio, objętym zasięgiem dyrektywy. Tak zdefiniowany zakres podmiotowy w dyrektywie powoduje, że obowiązkom w niej zawartym muszą się również podporządkować firmy których centrale leżą w państwach trzecich. (fragment tekstu)
Rada zakładowa jest organem przedstawicielskim pracowników w zakładach pracy. Zasady ustanawiania i wyboru członków, działania rad zakładowych przewidziane są w ustawie o ustroju zakładów pracy {Betriebsverfassungsgesetz - BetrVG). Kwestie związane z ingerencją rad zakładowych w sprawy zwolnień pracowników były przedmiotem regulacji ustawy z 1920 r. o radach zakładowych oraz ustawy z 1952 r. o ustroju zakładów pracy. Obecnie kompetencje rad zakładowych dotyczące związkowej kontroli przed wypowiedzeniem reguluje ustawa z 15 stycznia 1972 r. Uprawnienia rady zakładowej odnośnie do rozwiązania stosunku pracy wynikają z przepisów §§ 102 103 ustawy o ustroju zakładów pracy (BetrVG). Przepis § 102 ustawy traktujący o współstanowieniu rady zakładowej w rozwiązywaniu stosunku pracy sankcjonuje obowiązek wysłuchania jej opinii przed każdym zwolnieniem pracownika. Pracodawca zobowiązany jest przedstawić przyczyny zwolnienia. Zwolnienie bez wysłuchania rady zakładowej jest bezskuteczne. Późniejsza aprobata rady w celu konwalidacji zwolnienia nie jest możliwa1. Dotyczy to również przyczyn w odpowiednim czasie radzie nie przedstawionych. (fragment tekstu)
Wydarzenia z lat 1980-1981, a w ich ranach ponowne narodziny ruchu samorządowego, nie-wątpliwie były impulsem do napisania tej pracy. Po raz kolejny dyskutowano wówczas nad przemianami w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Sformułowano projekt reformy, której symboliczna treść starano się zawrzeć w haśle "3 x S" /przedsiębiorstwo samodzielne, samorządne, samofinansujące się/. W ogniu wielu polemik na tematy gospodarcze i polityczne problem samorządności i samorządu wysuwał się stopniowo na jedno z pierwszych miejsc. Jednocześnie chaotyczny i burzliwy charakter dyskusji powodował, że toczyły się one na różnych płaszczyznach, które nie zawsze miały ze sobą bezpośrednia styczność. Gdy jedna strona stawiała problemy samorządu w ujęciu ekonomicznym, druga odpowiadała argumentami politycznymi lub społecznymi. W innym "przekroju" oceny ekonomistów /za lub przeciw rozwiązaniu samorządowemu/ odpierane były sformułowaniem typu ideologicznego /za lub przeciw/. Jednocześnie sporadycznie odwoływano się do historii idei oraz doświadczeń z lat poprzednich /w Polsce i w innych krajach/. Niezależnie od tych dyskusji narodził się wówczas ruch samorządowy w zakładach, który w warunkach olbrzymiego upolitycznienia całego problemu, dążył do wprowadzenia nowych rozwiązań oraz określenia swojego miejsca oraz metod działalności. Sytuacja ta zainspirowała autora do opisania wszystkich powstałych w Polsce po II wojnie światowej instytucji samorządu robotniczego, a także do przedstawienia toczonych w związku z tym dyskusji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zdefiniowanie roli i pozycji rad zakładowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz określenie zasięgu ich funkcjonowania. Powstanie tych instytucji partycypacji pracowniczej było wynikiem implementacji w tych krajach dyrektywy unijnej z 2002 r., która ustanawia podstawowe struktury informowania i konsultacji pracowników. Związki zawodowe były początkowo niechętne a nawet wrogo nastawione do tworzenia rad, obawiając się konkurencji i utraty monopolu na reprezentację pracowników. Z czasem, w większości przypadków, złagodziły one swój nieprzychylny stosunek do tych instytucji i zaczęły wykorzystywać je jako pole dla własnej aktywności i możliwość poszerzania zakresu informacji. W dalszym jednak ciągu, liczba rad w Europie Środkowo-Wschodniej jest relatywnie mała, a znaczna część z nich nie w pełni egzekwuje przyznane im ustawowo uprawnienia. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem referatu są zbiorowe stosunki pracy, a w szczególności jeden ich aspekt tj. demokracja przemysłowa - udział pracowników najemnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Autor przedstawia dwa typy stosunków przemysłowych (neokorporacyjny i zdecentralizowany), dotychczasowe doświadczenia w partycypacji pracowniczej i ogólną charakterystykę rozwiązań niemieckich, które - jego zdaniem - mogą stanowić punkt odniesienia wyznaczający kierunek rozwiązań w Polsce.
Autor przedstawił sytuację ruchu zawodowego w Polsce po II wojnie światowej. Założenia nowej władzy, która uważała, iż w państwie "robotniczym" pracownicy nie mogą mieć odrębnych interesów niż pracodawca, doprowadziły do utracenia przez związki poparcia swoich członków. W nowych warunkach ich rola wynikała jedynie z politycznych stosunków z partią komunistyczną i kontrolowanym przez nią aparatem państwowym.
Celem niniejszego opracowania jest omówienie złożonego zjawiska funkcjonowania ruchu zawodowego w warunkach rodzącego się oraz już ukształtowanego systemu totalitarnego. Chodzi tu zwłaszcza o ustalenie, jakie konsekwencje społeczne, ekonomiczne i polityczne miała utrata przez związki niezależności organizacyjnej i tożsamości programowej, co w praktyce oznaczało brak oficjalnych możliwości wyrażania interesów pracowniczych. Uwagę skupiono na tych zagadnieniach, które dotychczas nie zostały w ogóle (ewentualnie niedostatecznie) zaprezentowane w literaturze przedmiotu. W pracy przedstawiono głównie działalność związkową w najważniejszym dla komunistów środowisku robotniczym w latach 1944-1956. Ramy chronologiczne wyznacza z jednej strony objęcie władzy przez PPR w Polsce, cezurę końcową zaś pierwszy poważny kryzys społeczny, w którym aktywny udział wzięli robotnicy. Wydarzenia czerwcowe w Poznaniu bowiem stanowiły nie tylko spektakularny wyraz słabości ruchu zawodowego, swoiste wotum nieufności i "rachunek" za dotychczasową działalność wystawiony przez środowiska pracownicze, ale były również oznaką kryzysu całego modelu, w którym związkom wyznaczano zadania odmienne od tradycyjnego ujęcia ich funkcji (jednak ze względu na bogatą literaturę przedmiotu zrezygnowano z dokładnej analizy wydarzeń, które doprowadziły bezpośrednio do buntu robotników w Poznaniu i późniejszego przełomu październikowego). Ważne jest zwłaszcza ustalenie rzeczywistych relacji między ruchem zawodowym a ośrodkami władz politycznych, odtworzenie mechanizmów uzależnienia i wpływu satelickiej pozycji związków wobec partii komunistycznej na oficjalne deklaracje ideowo-polityczne oraz bieżącą działalność w zakładach przemysłowych. W tym kontekście istotne znaczenie ma odpowiedź na pytanie, czy lata 1944-1956 należy traktować jako okres w istocie jednorodny, czy też (jak przedstawiane to jest w literaturze) można w nim wyodrębnić dwa etapy: pierwszy, do 1948 r., względnej autonomii ruchu zawodowego i drugi do 1956 r., "wypaczeń" związanych z okresem stalinowskim. Aby to ustalić, konieczna była analiza funkcjonowania instancji związkowych na wszystkich szczeblach (w tym także na najniższym, w fabrykach). Podjęto także próbę określenia, jaki był stosunek członków związków do zaangażowania politycznego ich organizacji oraz w jakim stopniu niewypełnianie przez nie funkcji socjalnych wpływało na stosowane przez robotników sposoby obrony swoich interesów, a także, co szczególnie istotne, jak oddziaływało to na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw. Zrezygnowano natomiast z analizy szczegółowych problemów organizacyjnych ruchu zawodowego (zmian w strukturze organizacyjnej, składzie personalnym gremiów kierowniczych, liczebności itd.) oraz jego bieżącej działalności socjalnej w zakładach (dystrybucji towarów reglamentowych, akcji wczasów pracowniczych, zwalczania analfabetyzmu itd.), które gruntownie zostały omówione w dotychczasowej literaturze przedmiotu. Zgodnie z tymi przesłankami w rozprawie starano się przedstawić historię związków zawodowych nie tyle jako pewnej struktury organizacyjnej, ale głównie jako zrzeszenia członków, powołanego do obrony ich interesów. (fragment tekstu)
8 Sesja Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów poświęcona była negocjacyjnemu mechanizmowi kształtowania płac - wprowadzonemu ustawą z dnia 16 grudnia 1994 roku. Przedmiotem dyskusji były trzy zlecone przez Radę ekspertyzy i stanowisko strony rządowej w osobie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej i szefa URMu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.