Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Railways financing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł omawia obecną sytuację PKP ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz próby restrukturyzacji.
Wypracowana przez ostatnie miesiące 2006 r. "Strategia dla transportu kolejowego do roku 2009" prawdopodobnie legła w gruzach. Stało się to za sprawą oświadczenia wydanego przez Ministerstwo Finansów, w którym stanowczo dementuje się pojawiające się informacje o mogącym nastąpić oddłużeniu spółki PKP Przewozy Regionalne, nie mówiąc o rozwiązaniu problemu zadłużenia całej PKP SA, wynikającego z wyemitowanych obligacji czy zaciągniętych kredytów restrukturyzacyjnych. Brak zgody na oddłużenie kolei polskich spowodować może dalszą ich degradację w stosunku do innych segmentów tranportu w Polsce.
PKP Polskie Linie Kolejowe w 2007 r. mogą stracić płynność finansową i nie mieć pieniędzy na inwestycje. Ucierpiała by na tym cała polska gospodarka. Narastający dramat finansowy PKP PLK dobitnie przeczy tezie, iż gospodarka może rozwijać się pomyślnie, nawet zupełnie bez ingerencji czynników rządowych. Brak właściwych decyzji w polityce transportowej kraju i inercja też są bowiem szkodliwe.
Orientacja kolejowych przewozów ładunków na kompleksową obsługę łańcucha dostaw oraz dynamiczne zmiany w strukturze popytu na usługi w międzynarodowym transporcie towarów wymagają od operatorów kolejowych przemyślanego podejścia do zagadnień związanych z organizacją i zarządzaniem parkiem pojazdów trakcyjnych, szczególnie w zakresie rozwiązywania problemów decyzyjnych związanych z zakupem lub najmowaniem lokomotyw elektrycznych umożliwiających realizację pracy przewozowej w międzynarodowym transporcie towarów. Autorzy niniejszego artykułu przedstawili syntetyczną charakterystykę europejskiego rynku najmu pojazdów trakcyjnych oraz podjęli próbę określenia podstawowych założeń dla strategii taborowej krajowych operatorów kolejowych realizujących przewozy w międzynarodowym transporcie towarów.(abstrakt oryginalny)
PKP podjęły szereg działań, mających na celu jak najlepsze dostosowanie tego przedsiębiorstwa do otoczenia rynkowego. Ograniczono jego majątek, wyodrębniono ze struktur PKP zakłady kolejowe zaplecza przemysłowego, uproszczono system zarządzania, zmniejszono zatrudnienie, itd. Jednak celem nadrzędnym kolei jest przekształcenie PKP w grupę firm funkcjonujących na zasadach komercyjnych, zdolnych do osiągania zysku samodzielnie.
Firmy leasingowe od lat finansowały tabor kolejowy w kraju. Wartość całkowitego zaangażowania była jednak relatywnie mała jak na potrzeby branży. Wedłu danych Związku Przedsiębiorstw Leasingowych w roku 2005 wartość wyleasingowanego taboru kolejowego, statków i samolotów wyniosła 350 mln PLN. Istnieją wszakże o wiele większe możliwości współpracy pomiędzy firmą leasingową a koleją.
7
Content available remote Kierunki modernizacji sieci kolejowej w Polsce
84%
Opracowanie przedstawia kierunki modernizacji sieci kolejowej Polski w latach 2003-2017. Długość sieci kolejowej w kraju ulega zmniejszeniu. Zachodzi proces likwidacji linii i zawieszenia przewozów kolejowych. W kraju modernizowane są główne linie magistralne. Na modernizację składają się: wymiana torów, przebudowa trakcji elektrycznej i wprowadzenie nowoczesnych systemów sterowania ruchem i sygnalizacji (ECTS). Przebudowie ulęgają linie kolejowe o znaczeniu tranzytowym zaliczane do europejskiego układu połączeń kolejowych w ruchu pasażerskim (umowa AGC) i towarowym (umowa AGTC). Projekty modernizacji linii kolejowych są finansowane ze środków europejskich i krajowych. Główne źródła finansowania inwestycji transportowych to fundusze europejskie takie jak: Connecting Europe Facility (CEF), Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), Program Operacyjny Polska Wschodnia (PO PW) i Regionalne Programy Operacyjne (RPO). (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono obraz funkcjonowania Grupy PKP, jej zdolności do pokrywania bieżących kosztów, ukazano też możliwości regulowania bieżących zobowiązań. Zobrazowano również zakres realizacji przez firmę inwestycji odtworzeniowych i rozwojowych. Podstawowa część rozważań dotyczy sytuacji finansowej PKP SA i jej poszczególnych spółek (PR, IC, Cargo, WKD, SKM, PLK, itd.), analizy kosztów oraz perspektyw rozwojowych.
Wagę działań upowszechniających wiedzę na temat projektów dofinansowywanych ze śrdków KE podkreśla zaakceptowany przez Radę Ministrów w dniu 1 sierpnia 2006 r. projekt programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", w ramach którego realizowanych będzie 15 priorytetów. Jednym z nich jest pomoc techniczna dla wsparcia procesu zarządzania programem oraz upowszechnienie wiedzy na temat wsparcia ze środków Unii Europejskiej. Beneficjentem tych środków - w przypadku projektów kolejowych, będzie także Ministerstwo Transportu i pośrednio instytucje takie jak PKP PLK SA.
Liberalizacja rynku kolejowego stanowi według dokumentów Unii Europejskiej, istotny element i warunek odnowy kolei. Liberalizacja rynku jest również kluczowym zagadnieniem dla sukcesu regionalizacji kolejowych przewozów pasażerskich. W artykule omówiono doświadczenia pierwszego okresu regionalizacji przewozów kolejowych.
W artykule odniesiono się do ekonomicznych uwarunkowań funkcjonowania Grupy PKP SA obecnie i w najbliższych latach. Holding pod nazwą Grupa PKP SA podjął działalność w pełnym zakresie od 1 października 2001 r., w wyniku realizacji przepisów ustawy z 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP. W arykule poddano też analizie i wykładni kilkupunktowe założenia w zakresie sfinansowania restrukturyzacji kolei, które nie do końca się powiodły. Autor proponuje tu szereg rozwiązań innowacyjnych dotyczących np. spółek PKP PR czy PLK SA. Na bazie tej ostatniej powinna powstać grupa kapitałowa "Infrastruktura Kolejowa", docelowo podporządkowana skarbowi państwa, a w okresie przejściowym spółce PKP SA. Spółka-matka tej grupy, czyli PLK SA z mocy prawa nie powinna być prywatyzowana.
W środowisku i branży transportu szynowego zjawiskiem masowym jest brak elementarnej wiedzy na temat całego spektrum możliwości korzystania z unijnych funduszy strukturalnych. Autor bliżej naświetla to zagadnienie i przypomina, iż beneficjent ostateczny otrzymuje środki z takiego funduszu w trybie refundacji, tj. zwrotu poniesionych, udokumentowanych przez siebie wcześniej wydatków realizacji projektu, przewidzianych we wniosku o dofinansowanie.
Artykuł zawiera omówienie referatu autorstwa Irene Walsh z firmy konsultingowej KPMG, pt. "Finansowanie kolejowych przewozów regionalnych w Polsce, a wnioski wyciągnięte z doświadczeń Wielkiej Brytanii", wygłoszonego podczas zorganizowanej przez Railway Business Forum konferencji "Koleje regionalne w Unii Europejskiej", która odbyła się 31 marca br. w Warszawie. Podobnie jak w naszym kraju, brytyjski program reformy kolei zawierał w sobie silny element decentralizacji.
Dyskusyjny artykuł o bolączkach polskich kolei i sposobach wydźwignięcia tej gałęzi transportu z impasu. Dotychczasowe bowiem próby naprawy tego sektora, zwłaszcza przewozów regionalnych nie do końca sprawdziły się. Autor postuluje pełną sanację PKP poprzez gruntowną zmianę polityki transportowej w kraju.
Od lat dyskusja na temat restrukturyzacji Gupy PKP obraca się wokół trzech zagadnień: pieniędzy, sposobu zarządzania i wizerunku tej gałęzi transportu. W rządowym programie z 2003 r., ze względu na poważny kryzys finansów publicznych, zaplanowano przeprowadzenie kolejnego etapu reform przy bardzo ograniczonych środkach publicznych. Szczególnie trudna sytuacja do opanowania zachodzi w przypadku krajowych przewozów regionalnych.
"Program dalszej restrukturyzacji oraz prywatyzacji spółek Grupy PKP do 2006 roku" to interesujący dokument, który zasługuje na dogłębną analizę. Autor odniósł się do tych postanowień pozytywnie, zastrzegając jednak, iż niektóre sformułowania są zbyt ogólnikowe. Ważym ustaleniem jest decyzja w sprawie podniesienia efektywności ekonomiczno-finansowej Grupy PKP poprzez oddziaływanie na obniżkę kosztów własnych i wzrost przychodów w spółkach.
W październiku 2004 r. sejmowa komisja infrastruktury omawiała propozycje zawarte w dziale "Transport" przyszłorocznego budżetu państwa. Niestety w większości są to bardzo niskie kwoty. PKP SA kupując np. olej napędowy, płacą do budżetu państwa zawartą w paliwie akcyzę, której następnie część budżet przeznacza na budowę i modernizację dróg. Kolej więc nie tylko nie dostaje pieniędzy na utrzymanie swojej infrastruktury, ale dodatkowo z własnych funduszy będzie zmuszona do wspierania swojej konkurencji, czyli transportu drogowego.
Polskie Koleje Państwowe przeciętnemu obywatelowi jawią się jako bastion starego porządku. Miliardy złotych pompowanych w PKP, potężne zadłużenie, a jakość usług wciąż nieporównywalna z kolejami zachodnimi. Chociaż ten pejoratywny odbiór jest w znacznej mierze przesadzony, na kolei konieczne są niemal rewolucyjne zmiany, tym bardziej że jesteśmy już w strukturach UE. Do priorytetów zaś należy uzdrowienie przewozów regionalnych, które są głównym źródłem strat PKP SA.
PKP Polskie Linie Kolejowe SA same raczej nie zdołają podźwignąć się z kryzysu. Nie ma zatem innego sposobu wyeliminowania dziury budżetowej w transporcie kolejowym, jak likwidacja części infrastruktury. A infrastrukturę kolejową w Polsce od 1989 r. zepchnięto do prehistorycznej epoki ekonomii niedoboru. Z drugiej strony przychody tego sektora nie powinny li tylko bezpośrednio zależeć od liczby przewożonych pasażerów i ładunków, gdyż prace rozwojowe są realizowane w ramach kontraktów wieloletnich.
W grudniu 1999 r. NIK przeprowadziła kontrolę wykorzystania środków z budżetu państwa, przeznaczonych na finansowanie inwestycji prowadzonych przez PKP. Oceniono celowość zaciągania kredytów na finansowanie działalności przedsiębiorstwa, jak również efektywność angażowania kapitału PKP w spółkach prawa handlowego oraz skuteczność sprawowania nadzoru nad tymi spółkami. Szczególnie skrupulatnej analizie poddano niektóre spółki, w których PKP stały się udziałowcami - Viafer SA, Kolsped sp. z o.o. oraz Konsorcjum Taborowe SA. Artykuł podaje wnioski z tej kontroli.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.