Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ranking branż
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł prezentuje ranking branż według kryteriów, jakimi kierować się mogą banki w ocenie ryzyka poszczególnych sektorów gospodarki - tj. dynamika przychodów, rentowność obrotu netto, wskaźnik pokrycia odsetek, przepływy finansowe.
W rankingu branż opracowanym na podstawie danych obejmujących ostatni kwartał ubiegłego roku- w porównaniu z poprzednim zestawieniem- nastąpiły pewne zmiany. W czołówce, są nadal firmy związane z surowcami, ale znacząco pogorszyła się pozycja telekomunikacji.
Branża motoryzacyjna jest jednym z najważniejszych sektorów światowej gospodarki. Jest też jedną z gałęzi przemysłu, która w największym stopniu została poddana procesowi globalizacji. W pierwszej dziesiątce 2006 r. corocznego rankingu największych światowych korporacji, znalazły się aż cztery koncerny samochodowe. Należy również pamiętać, że wiele segmentów przemysłowych charakteryzuje się dużym stopniem powiązań produktowych i usługowych z producentami samochodów.
Zakres procesu prywatyzacji jest zróżnicowany w odniesieniu do poszczególnych branż, a nawet do pojedynczych firm. Dotychczas ma on w dużej mierze charakter żywiołowy i w każdym przypadku niepowtarzalny. Niemożliwe jest zatem ustalenie ogólnych zasad tworzenia warunków konkurencji w wyniku dotychczasowych procesów prywatyzacji, zwłaszcza że prywatyzacja będzie następować w branżach o odmiennych niż obecnie prywatyzowane strukturach rynku. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia ranking liderów wśród kilkudziesięciu branż gospodarki za rok 2004. Wysokie ceny surowców sprawiły, że najwyżej w rankingu liderów Gazety Bankowej znalazły się przemysły bardzo tradycyjne: paliwowy i górniczy.
Autor prezentuje pierwszy "Ranking branż polskich" - kolejne będą publikowane co kwartał. Wskaźniki rankingu zostały tak dobrane, aby zilustrować to co dla banków jest najistotniejsze - siłę rynku, rentowność prowadzonej działalności, zdolność do obsługi zadłużenia. Na pierwszym miejscu plasuje autor branże: poczta i telekomunkiacja.
Artykuł porusza problem klasyfikacji branżowych rynków pracy w województwie śląskim. Badanie przeprowadzono w ujęciu dynamicznym, tzn. jego przedmiotem nie był stan rynku w określonym momencie, ale zachodzące na nim zmiany w pewnym przedziale czasowym (napływ nowych bezrobotnych, napływ ofert pracy, odsetek bezrobotnych, którzy nie znaleźli zatrudnienia przez długi okres itp.). Ściślej rzecz ujmując, zbadano, jakim zmianom uległy branżowe rynki pracy przez cały 2003 rok (a zatem tuż przed integracją europejską), a jakim przez rok 2007 (jet to ostatni rok przed ogólnoświatowym kryzysem gospodarczym, którego skutki Polska zaczęła odczuwać w drugim półroczu 2008 roku). W pierwszej części artykułu rynki zostały podzielone na jednorodne klasy za pomocą metod taksonomicznych i dyskryminacyjnych. Natomiast w dalszej części pracy, przy użyciu metod porządkowania liniowego, został utworzony ranking porządkujący zawody według kryterium oceny sytuacji przez osobę bezrobotną. (fragment tekstu)
Najnowsza historia śląskiego rynku pracy pełna jest zwrotów, na które miało wpływ wiele czynników zewnętrznych. O ile jednak ich oddziaływanie w latach 1990-2003 (zmiana ustroju, wzrost gospodarczy, restrukturyzacja przemysłu ciężkiego, wejście na rynek pracy roczników wyżu demograficznego) zostało zbadane dość szczegółowo, o tyle ciekawym i wciąż aktualnym przedmiotem analiz wydają się zmiany, które zaszły w ostatnich latach. Bezdyskusyjny jest pozytywny wpływ integracji europejskiej (od 2004 r.), a także negatywne skutki kryzysu gospodarczego (od 2008 r.). Celowa wydaje się jednak odpowiedź na pytanie, czy wymienione czynniki w równomiernym stopniu oddziaływały na sytuację wszelkich środowisk zawodowych. Niniejsza praca pozwoli głębiej zbadać tak postawiony problem. (fragment tekstu)
Ciekawe acz jednocześnie niepokojące rezultaty badań atrakcyjności branż w Polsce, dały jednoznaczny wynik. Co drugi przebadany (aż 48%) pragnie być zatrudniony w firmach z sektora elektroniki oraz surowców i paliw. Na dalszych miejscach znaleźć można firmy AGD, usługi dla biznesu, motoryzacyjne i energetyczne. Ta intrygująca zmiana jest o tyle symptomatyczna, iż ranking nie wykazał chęci podjęcia pracy przez młodych ludzi w marketingu, zarządzaniu, zawodach lingwistycznych, a nawet w dziennikarstwie. Wynika stąd potrzeba przebudowy działań employerowych, mających na celu przyciągnięcie młodego narybku i do branż związanych z marketingiem. (abstrakt autora)
W kolejnym artykule z cyklu "Jak eksportować - wskazówki dla małych i średnich oraz dużych" skupiono się na problemie wyboru kierunku ekspansji potencjalnego eksportera. Pierwszym źródłem informacji dla takiej firmy powinno być narzędzie Market Finder, które umożliwia porównywanie potencjału rynkowego różnych państw dla określonej przez nich branży. Warto tu przypomnieć, iż 60% eksporterów zadeklarowało, iż narzędzie Google uważa za kluczowe w budowaniu strategii obecności na rynkach zagranicznych. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.