Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ranking of joint stock companies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W geometrii różniczkowej jako jedno z wielu zastosowań rachunku różniczkowego wykorzystuje się w celu poznania własności krzywych skręcenie oraz krzywiznę. W pracy została przedstawiona próba estymacji trójwymiarowych trajektorii giełdowych. Trajektorie wirowe pojawiają się zawsze w układach trójwymiarowych, w momencie, gdy analizowana jest dynamika zmian wolumenów oraz cen (dowolnych dóbr ekonomicznych), Potwierdzeniem tego faktu są ortogonalne rzuty ekonomicznych trajektorii wirowych na płaszczyzny, na których dynamicznie zmieniające się wielkości w czasie zawsze są przedstawiane jako linie poligonalne (zygzaki). Chcąc się matematycznie utwierdzić w przekonaniu, że wspomniane trójwymiarowe wiry nie są zawirowaniami płaskimi (dwuwymiarowymi), należy wyznaczyć krzywiznę i skręcenie ekonomicznej trajektorii wirowej. W przypadku, gdy skręcenie wyestymowanej trójwymiarowej krzywej, nie jest stale równe zeru, trajektoria wirowa w dowolnym skończonym przedziale czasowym jest krzywą przestrzenną. (fragment tekstu)
W artykule podjęto zagadnienie wielokryterialnego rangowania i oceny spółek giełdowych w sytuacji niepełnej informacji liniowej, dotyczącej wag kryteriów (wagi nie są wyrażone jako konkretne wartości liczbowe, ale znane są pewne liniowe zależności między nimi). Wykorzystywaną metodą wielokryterialną jest metoda AHP, natomiast jako kryteria uwzględnione zostały wskaźniki fundamentalne, określające kondycję ekonomiczno-finansową spółek oraz mierniki klasyczne - stopa zwrotu oraz jej odchylenie standardowe.(abstrakt oryginalny)
Zamieszczono ranking 50 najbardziej perspektywicznych spółek giełdowych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Hierarchię spółek wyznaczyły szanse na wzrost kursu akcji.
W niniejszym artykule na podstawie oszacowanych wartości Taksonomicznej Miary Atrakcyjności Inwestycji sporządzono rankingi spółek z sektora przemysłu spożywczego notowanych na GPW w Warszawie w latach 2009-2011. Przy konstrukcji wskaźnika syntetycznego uwzględniono następujące grupy zmiennych opisujących kondycję ekonomiczno-finansową spółek: wskaźniki płynności, wskaźniki rentowności, wskaźniki zadłużenia, wskaźniki sprawności zarządzania oraz wskaźniki rynkowe. Następnie przeanalizowano stabilność pozycji zajmowanych w rankingach przez badane spółki w latach 2009-2011. (abstrakt oryginalny)
Od ponad trzech lat można mówić o stanie niepewności na rynkach światowych. Fala kryzysu po przejściu przez gospodarkę Stanów Zjednoczonych objęła Europę Zachodnią. Kolejne państwa odczuwają skutki kryzysu, gospodarki tłamszone są przez utrzymującą się recesję, wzrasta niezadowolenie społeczeństw. Tymczasem rosnący PKB, względnie stabilny poziom zatrudnienia i inflacja, utrzymujące się warunki do inwestowania uczyniły z Polski "zieloną wyspę" w ogarniętej recesją Unii Europejskiej. Jak pisze autor, rankingi ekonomicznej i bankowej wartości dodanej potwierdzają, że polskie podmioty potrafią skoncentrować się na generowaniu wartości dodanej, a tym samym stawić czoło kolejnym falom kryzysu obejmującego rynki finansowe. Autor artykułu prezentuje m.in. spółki i banki najlepiej gospodarujące powierzonym kapitałem, spółki o największej wartości EVA oraz ranking EVA według sektorów.
W artykule zweryfikowana została teza o normalności rozkłdu stóp zwrotu cen akcji komponentów indeksów giełdowych: WIG20, mWIG40 i sWIG80 w okresie od pierwszego notowania danego waloru (jednak nie wcześniej niż wprowadzenie stystmu WARSET na GPW, tj. w dnu 17.10.2017 r.) do dnia 31.03.2017 r., dla stóp zwrotu w ujęciu: zamknięcie-zamknięcie, otwarcie-otwarcie, otwarcie-zamknięcie i overnight. Z wykorzystaniem testów Jarque-Bera, Shapiro-Wilka i D'Agostino- Pearsona podjęcto próbę stworzenia rankingu spółek ze względu na zbieżność rozkładu ich stóp zwrotu do rozkładu normalnego.(abstrakt oryginalny)
W porównywaniu akcji notowanych na giełdzie stosuje się najczęściej kryteria wykorzystujące wybrane parametry rozkładu, wyznaczane na podstawie danych historycznych przy założeniu dyskretnego rozkładu losowych stóp zwrotu. Miarą uwzględniającą pełną informację o rozkładzie jest wskaźnik omega. W artykule przedstawiono przykład zastosowania wskaźnika omega do oceny akcji przy założeniu ciągłego rozkładu stóp zwrotu. Celem pracy jest empiryczna weryfikacja zależności uporządkowania (względem wskaźnika omega) losowych wariantów decyzyjnych od przyjętego rozkładu. (abstrakt oryginalny)
Samo słowo "ryzyko" pochodzi od starowłoskiego - risicare, co oznacza "odważyć się". W tym znaczeniu ryzyko można utożsamiać z wolnym wyborem, a nie z nieuchronnym przeznaczeniem [2]. Powszechnie wiadomo, że ryzyko jest nieodłącznym elementem każdej działalności gospodarczej, handlowej, finansowej, bankowej, ubezpieczeniowej czy nawet doradczej. Przedmiotem niniejszych badań jest porządkowanie liniowe, za pomocą procedur taksonomicznych, firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ze względu na ryzyko inwestowania. Podmiotem badań są spółki giełdowe działające w regionie podkarpackim (zob. tab.l). Z regionu podkarpackiego na giełdzie notowanych jest 11 spółek, które należą do różnych sektorów oraz branż. Analiza spółek giełdowych działających w województwie podkarpackim pod względem ryzyka inwestowania jest bardzo ważna i uzasadniona. Okazuje się, że województwo podkarpackie w dotychczasowych rankingach pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego zajmuje ostatnie lub przedostatnie miejsce wśród wszystkich województw. Słaba pozycja gospodarcza regionu powoduje, że istnieje duże ryzyko związane z inwestowaniem na tym obszarze. (fragment tekstu)
Spółki polskie coraz częściej deklarują przywiązanie do ładu korporacyjnego jednocześnie nie zawsze przestrzegając jego zasad. Bardzo często zdarzają się zarzuty kierowane do spółek, dotyczące braku realizacji przez nie celów i planów przedstawianych w prospektach emisyjnych.
W artykule podjęto próbę sporządzenia wielokryterialnego rankingu spółek giełdowych notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, z uwzględnieniem stochastycznej zależności pomiędzy ich wskaźnikami ekonomicznymi, metodą wagowo-korelacyjną dla kryteriów jednakowo ważnych. Ranking egalitarny oznacza, że każdemu z kryteriów zostanie nadana jednakowa wartość wagi. Za zmienne niezależne (kryteria niezależne z jednakowymi wagami) zostały przyjęte wskaźniki ekonomiczne spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 1994 r. Zmienna zależna natomiast została wyznaczona na podstawie przeprowadzonej analizy statystycznej i stanowiła podstawę do zbudowania rankingu. Wyniki otrzymanego rankingu zostały porównane z rankingiem opublikowanym przez gazetę Giełdy PARKIET w postaci Almanachu spółek giełdowych wiosna'99, edycja VI.
Po raz kolejny zespoły ekspertów, zgromadzone pod egidą Polskiego Instytutu Dyrektorów, dokonały oceny zachowań korporacyjnych spółek publicznych przyznając tytuł "Spółka godna zaufania". Druga edycja rankingu spółek giełdowych zgromadziła bowiem więcej zespołów, tym samym oceniono większą liczbę spółek i opublikowano więcej informacji. W artykule rozwinięto wykorzystaną metodologię i oceniono wyniki rankingu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.