Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Raport OECD
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł nawiązuje do raportu Organizacji Współpracy i Rozwoji (OECD) z 2002 r., który wskazuje na spadek procesów prywatyzacyjnych w państwach OECD w 2001 r., a tym samym na zmniejszenie wpływów z prywatyzacji. Przedstawiono główne trendy prywatyzacyjne, państwa wiodące w procesach prywatyzacji - wraz z krótką charakterystyką głównych transakcji - oraz preferowane metody prywatyzacji.
Problematyka związania z przeciwdziałaniem unikaniu opodatkowania stała się jednym z ważniejszych problemów, które są przedmiotem analiz nie tylko poszczególnych państw członkowskich UE, ale również Komisji Europejskiej. Jednym z sztandarowych rozwiązań prawnych jest dyrektywa ATAD (Anti-Tax Avoidance Directive), która to nawiązuje do działań OECD w ramach projektu BEPS (Base Erosion Profit Shifting). Artykuł przedstawia nie tylko kierunki zmian ustawy CIT w kontekście wdrożenia tych regulacji unijnych, ale również aspekty przeciwdziałania unikaniu opodatkowania eksponowane przez orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ponadto artykuł prezentuje główne motywy związane z przyjęciem dyrektywy ATAD, które - z jednej strony pokrywają się z tymi, które towarzyszą poszczególnym akcjom BEPS (przeciwdziałanie erozji bazy opodatkowania) z drugiej zaś strony, uzasadniają przyjęcie przedmiotowej regulacji z punktu widzenia acąuis communautaire.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Klastry jako narzędzie rozwoju regionalnego
75%
Artykuł prezentuje klaster w ujęciu instrumentu wpływającego na rozwój regionalny. Opis deterministycznego wymiaru tych struktur poprzedzony został prezentacją koncepcji klastra. W części tej przedstawiono m.in. wyznaczniki struktur klastrowych oraz ich charakterystykę w oparciu o klasyfikację OECD. Druga część pracy koncentruje się na możliwościach rozwoju, jakie stwarzają struktury klastrowe regionom, w których takie przedsięwzięcia są realizowane. Zaprezentowane zostało spektrum korzyści, jakie może odnieść region. Tę część zamykają przykłady dobrych praktyk klastrów, realizowanych w polskich warunkach. (abstrakt oryginalny)
Publikacja przedstawia czynniki ryzyka politycznego oddziałujące na decyzje podejmowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), poglądy na istotę i ocenę ryzyka politycznego oraz jego znaczenie wśród innych rodzajów ryzyka makroekonomicznego w odniesieniu do BIZ. Wskazano również na metody oceny tego ryzyka przez międzynarodowe agencje ratingowe.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analizy dokonanej w artykule jest instytucja zakładu, występująca na gruncie międzynarodowego prawa podatkowego. Celem artykułu jest natomiast przedstawienie wersji zakładu usługowego, opracowanych przez OECD i ONZ, a także analiza relacji występujących pomiędzy zakładem wskazanego typu a pozostałymi typami. Pomimo ogólnych podobieństw wzorce zakładu usługowego opracowane przez dwie największe międzynarodowe organizacje gospodarcze nie są bowiem tożsame. Jeżeli natomiast chodzi o ich moc prawną, to jest ona identyczna z pozostałymi typami zakładu, gdy zostanie wprowadzona do treści konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zakład usługowy jest przy tym samodzielny i niezależny od pozostałych typów zakładu. Do jego zastosowania przez organy podatkowe nie jest więc konieczne odwoływanie się do innych norm. Zakład usługowy może być jednak użyty dopiero w przypadku braku możliwości zastosowania w określonym stanie faktycznym przepisów o zakładzie odmiennego typu. Rozpatrując zakład usługowy z tej perspektywy, należy stwierdzić, że ma on pomocnicze znaczenie w ramach międzynarodowego prawa podatkowego.(abstrakt oryginalny)
We współczesnym prawie podatkowym wzrasta znaczenie różnorodnych dokumentów, które nie stanowią "prawa" w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nie są one źródłem prawa jak ustawa czy akty wykonawcze w Polsce i podobne akty w innych krajach. Nie są one przygotowywane w trybie przewidzianym dla tworzenia prawa przez organy uprawnione do jego stanowienia, nie są też w tym trybie publikowane. Jednak w rzeczywistości wywierają one ogromny wpływ na praktykę stosowania prawa. Ten rodzaj dokumentów bywa określany jako soft-law, co dość dobrze oddaje fakt, że w wypadku tychże aktów - o charakterze pomocniczym czy interpretacyjnym - stosunkowo często granica między wykładnią a tworzeniem prawa jest trudna do uchwycenia. Jednym z takich dokumentów jest OECD Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations, zwany Wytycznymi OECD. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienie badania usług wewnątrzgrupowych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi jest w praktyce jednym z trudniejszych w obszarze cen transferowych. Gromadzenie i poszukiwanie dowodów wykonania usług jest źródłem wielu wątpliwości zarówno dla podatników, jak i dla organów administracji skarbowej. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na procedurę opisaną w Rozdziale VII Wytycznych OECD w sprawie Cen Transferowych dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych oraz Administracji Podatkowych - dalej Wytyczne OECD. Ustrukturyzowana procedura badania rynkowego charakteru usługi pozwala rozwiązać wiele problemów praktycznych dotyczących ustalenia, czy usługa może zostać uznana za wykonaną na warunkach, które ustaliłyby podmioty niezależne. Artykuł przedstawia analizę zapisów Wytycznych OECD oraz praktykę polską z przykładami z wybranych zagranicznych jurysdykcji podatkowych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia raport OECD, w którym autorzy chwalą kolejne rządy i ostrożnie oceniają słowacką gospodarkę.
Cash pooling jest metodą zarządzania środkami finansowymi sprawdzającą się przede wszystkim w przedsiębiorstwach o rozbudowanej strukturze korporacyjnej i działających w ramach grup kapitałowych. Wybór danej formy cash poolingu będzie zależał od indywidualnych preferencji przedsiębiorcy. Chociaż korzystanie z tej metody ma wiele zalet, to wciąż budzi wątpliwości prawne. W Polsce brakuje przepisów, które precyzyjnie regulowałyby tego typu porozumienia. W wielu przypadkach konstrukcja umowy o cash pooling przypomina umowę pożyczki. Warto jednak zwrócić uwagę na podstawowe różnice, jak na przykład to, że istotą cash poolingu nie jest zobowiązanie do przeniesienia określonej wartości pieniężnej na określony w umowie podmiot. Te i inne specyficzne cechy porozumień cash poolingowych sprawiają, że nie zawsze oczywiste jest, któremu podmiotowi i na jakich zasadach można przyznać status beneficial owner. Dodatkowym utrudnieniem praktycznym są obowiązki weryfikacyjne narzucone na polskiego płatnika oraz konieczność działania z należytą starannością.(abstrakt oryginalny)
Ministerstwo Finansów oficjalnie informuje, że trwają prace nad zastąpieniem deklaracji VAT-7 przez plik JPK_VAT. Możliwe, że dotyczyłoby to także informacji VAT-UE i VAT-27. Autorzy opisują powody, dla których ruch ten powinien być oceniany pozytywnie (ujednolicenie raportowania, zmniejszenie liczby obowiązków raportowych, powszechna akceptacja przez podatników). Wskazano jednak także prawne, procesowe i techniczne wyzwania, które należy mieć na uwadze w ramach tej zmiany, aby przyniosła ona oczekiwane korzyści. W szczególności dotyczy to różnicy w sankcjach za brak złożenia pliku JPK_VAT oraz deklaracji, trudniejszej korekty błędnych rozliczeń oraz mniejszej przejrzystości pliku JPK_VAT względem deklaracji. Pomysł wydaje się także niespójny z inną propozycją Ministerstwa Finansów, a mianowicie wprowadzeniem obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy krótsze niż miesiąc (codziennie lub co kilka dni). Postulowane jest wydłużenie terminu wejścia w życie tych zmian i poprzedzenie ich programem pilotażowym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.