Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Raporty gospodarcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Rosnąca liczba raportów na temat konsumentów i przedsiębiorców udostępnianych przez BIG prowadzi do eliminowania z rynku nierzetelnych firm i nieuczciwych kontrahentów. Zapotrzebowanie na raporty BIG rośnie lawinowo. Jeśli w 2005 r. wszystkie działające w Polsce biura informacji gospodarczej udostępniły zaledwie 144 tys. raportów, to rok później było ich już 672 tys., zaś w ubiegłym roku przekroczono barierę 3 mln! Specjaliści twierdzą, iż w tym roku liczba udostępnionych raportów może się nawet potroić. To ważne, bo dzięki eliminowaniu nierzetelnych podmiotów zwiększa się szansa na rozwój rynku informacji pozytywnych, czyli takich, które zawierają dane o firmach terminowo wywiązujących się ze swoich zobowiązań. (abstrakt oryginalny)
W połowie lat 70. XX wieku we Włoszech pojawił się wymóg tworzenia przez spółki giełdowe sprawozdań finansowych, które dzielą rok podatkowy na krótsze okresy. Biorąc pod uwagę znaczne rozpowszechnienie narzędzi publicznego udziału w Venture Capital, poprawa informacji zewnętrznych - sprawozdań biznesowych i finansowych, które częściej zapewniają informacje o spółkach - uznawana jest za kluczową dla podniesienia poziomu zaufania inwestorów (Breton, Taffler, 2001). Niniejszy artykuł ma na celu empiryczne zbadanie różnych poziomów raportów okresowych ze sprawozdań finansowych niektórych włoskich i zagranicznych przedsiębiorstw. Po wyznaczeniu w skrócie teoretycznego scenariusza, odnoszącego się do raportów okresowych i kilku kluczowych aspektów, określono ramowe hipotezy wyznaczające kierunek badań. Na próbę wykorzystywaną do analizy empirycznej składają się raporty okresowe opublikowane przez 40 włoskich i zagranicznych spółek indeksu giełdowego FTSE MIB. Zostały uznane za reprezentatywne, ponieważ odzwierciedlają one wszystkie sektory działalności spółek giełdowych. Z analizy wyłoniły się pewne krytyczne uwagi. Stwierdzono, że większość firm podaje skondensowane informacje, wybierając kompletność zamiast krótkiego czasu publikacji. Ponadto, większość firm sporządza raporty kwartalne według schematycznych przepisów rozporządzenia Consob nr 11971 z 14 maja 1999 r. Ostatni okres poddany analizie to pierwsza połowa 2010 roku dla raportów półrocznych oraz pierwszy kwartał 2010 roku dla raportów kwartalnych.(abstrakt oryginalny)
Fragmenty raportu analitycznego, na temat gospodarki światowej w roku 1996 i prognoz na rok 1997, przygotowanego przez Departament Gospodarki Światowej CUP.
Artykuł ma dwa cele. Pierwszym z nich jest wskazanie na kierunki zmian w rachunkowości od rachunkowości klasycznej w kierunku raportowania gospodarczego. Drugim celem artykułu jest postawienie pytań, problemów i kwestii, na jakie będzie musiało odpowiedzieć środowisko naukowe związane z rachunkowością, żeby wspomóc praktyków w wykonywaniu zadań i osiąganiu celów współczesnej rachunkowości postawionych w dyrektywie. W artykule nie dokonano analizy bezpośredniego wpływu prezentowanych zmian wprowadzanych dyrektywą na wycenę i ujawnianie wartości w rachunkowości. Wskazano jedynie na zwiększającą się rolę idei społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (SCR) w rachunkowości i skalę tego zjawiska. Artykuł ma charakter autorskiej analizy możliwych skutków wprowadzanych nowych uregulowań w zakresie rachunkowości w krajach Unii Europejskiej, stąd korzystanie z opracowań literaturowych ma charakter posiłkowy, ponieważ na temat przedmiotowej dyrektywy nie ma jeszcze opracowań krajowych ani zagranicznych. Z istoty artykułu wynika, że jego konkluzje mają charakter postulatywny i mają na celu wskazanie obszarów do dalszych szczegółowych badan naukowych. W artykule posłużono się funkcją praktyczną wiedzy ekonomicznej polegającą na możliwości jej wykorzystania do doboru i kwantyfikacji celów gospodarczych, do projektowania systemów i celów organizacyjnych, do doboru zasobów, aby efektywnie osiągać zakładane cele. Z punktu widzenia makroekonomii metoda badawcza koncentruje się na raportowaniu gospodarczym jako narzędziu budowania globalnej gospodarki. Z punktu widzenia rachunkowości w artykule wykorzystano teorię principle based accounting oraz normatywną teorię rachunkowości. W artykule postawiono dziewięć głównych problemów, które na obecnym etapie wymagają naukowego opracowania i mogą posłużyć praktyce działać zgodnie z dyrektywą.(abstrakt oryginalny)
Autor twierdzi, że branża marketingu bezpośredniego uchodzi za jedną z najbardziej perspektywicznych gałęzi naszej gospodarki. Ale po 10 latach rozwoju tego rynku Polska wciąż znajduje się w ogonie Europy, choć Polacy zebrali wiele doświadczeń, nakłady na mailingi w ostatnich latach wzrosły prawie dwukrotnie. Kwoty przeznaczone na marketing bezpośredni nie przekraczają 30 proc. całości budżetów reklamowych (w 2003/04 stanowiły 26,4 proc.), aczkolwiek wg deklaracji polskich menedżerów w 2004 roku aż 81 proc. firm posiłkowało się narzędziami marketingu bezpośredniego. Najbardziej popularny pozostaje mailing adresowy (stosowany przez 37 proc. firm) oraz telemarketing (15 proc. wskazań), choć coraz większe uznanie wśród marketingowców zyskują nowe kanały kontaktu, takie jak SMS czy e-mail.
Celem artykułu jest analiza i ocena wybranych standardów raportowania ESG (międzynarodowego GRI Standards oraz europejskiego ESRS) pod kątem uwzględniania aspektów gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) oraz przedstawienie kierunków i możliwości rozszerzenia raportowania ESG o wskaźniki GOZ. W artykule zastosowano przegląd literatury oraz dokumentów międzynarodowych oraz unijnych dotyczący koncepcji ESG i GOZ. Szczegółowej analizie poddano dostępne i obowiązujące rozwiązania w zakresie wykorzystania wskaźników GOZ w raportowaniu ESG. Analiza wskaźników zawartych w standardzie GRI, jak również w projekcie ESRS wykazała potrzebę uwzględnienia czterech ważnych grup działań istotnych z punktu widzenia GOZ, takich jak: dematerializacja produktów, innowacje technologiczne, naprawy i regeneracje. Uwzględnienie tych aspektów w postaci zaproponowanych w artykule wskaźników pozwoli na rzeczywistą realizację zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. (abstrakt oryginalny)
Omówiono raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego - Światowa Prognoza Gospodarcza (World Economic Outlook - WEO). Zawiera on prognozę najbliższych trendów w gospodarce światowej. Ataki terrorystyczne w Stanach Zjednoczonych opóźnią odrodzenie gospodarki światowej. W tym roku świat osiągnie najwolniejsze od ośmiu lat tempo rozwoju.
Artykuł prezentuje w syntetycznej formie źródła kryzysu 2008/2009 w gospodarce USA i w Polsce. Stawia pytanie dotyczące roli rachunkowości, księgowych i audytorów w tym kryzysie. Autorka wskazuje także drogę wyjścia z recesji gospodarczej. Tą drogą jest postępowanie według zasad etyki, moralności i przestrzegania reguł społecznej odpowiedzialności biznesu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie cech jakościowych, które powinny spełniać współczesne raporty biznesowe. Analiza taka wydaje się istotna, gdyż zazwyczaj cechy jakościowe odnosi się do sprawozdań finansowych, pomijając fakt, że takie same cechy muszą spełniać raporty biznesowe. W artykule przedstawiono również dwa wzorce raportów biznesowych, pierwszy opracowany w Stanach Zjednoczonych, drugi natomiast w Europie. (abstrakt oryginalny)
Bank
|
2008
|
nr 9
24-25
Świadomy przedsiębiorca szuka sposobów zabezpieczenia się – najpierw przed nieuczciwym konkurentem. Potem przechodzi pora na ubezpieczenie należności i monitoring należności. Rynek ubezpieczeń kredytu kupieckiego rośnie w tempie 30 proc. rocznie, wywiadownie gospodarcze podwajają liczbę sprzedawanych raportów o firmach, dynamika usług faktoringowych przeskoczyła z poziomu 30 do ponad 50 proc.
Celem artykułu jest przeanalizowanie pojęcia modelu biznesowego oraz wpływu jego zastosowania na odwzorowanie sytuacji finansowej i wyników jednostki w systemie rachunkowości. Do realizacji celu głównego artykułu w kolejnych jego częściach zostały zrealizowane następujące działania. W części pierwszej zostały przedstawione i poddane krytycznej analizie stosowane w literaturze przedmiotu definicje modelu biznesowego. W części drugiej analizie zostały poddane przypadki wykorzystania pojęcia modelu biznesowego w rachunkowości zarządczej. W części trzeciej przeanalizowano przypadki zastosowania pojęcia modelu biznesowego w rachunkowości finansowej. W podsumowaniu zostały zawarte wnioski odnośnie do wykorzystania pojęcia modelu biznesowego w rachunkowości i jego wpływu na odwzorowanie sytuacji finansowej jednostki w systemie rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Raport z analizy potencjału turystyczno-kulturowego powiatu gryfickiego
84%
Analiza potencjału turystyczno-kulturowego powiatu gryfickiego jest częścią dużego projektu prowadzonego przez "Turystykę Kulturową" mającego na celu badania i porównanie potencjału poszczególnych mikroregionów w Polsce. Została ona przeprowadzona zgodnie z metodą opracowaną przez Armina Mikos von Rohrscheidt w 2010 r. w oparciu o bonitację punktową z odpowiednio dobranymi kryteriami odnośnie poszczególnych form wycieczek kulturowych i grup walorów. Analiza, podobnie jak wszystkie poprzednie, skupia się na potencjalnych celach turystyki kulturowej, zagospodarowaniu turystycznym oraz dostępności badanego obszaru. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autorki, liczby mówią same za siebie - reklama to potężna gałąź gospodarki, jest jedną z trzynastu najbardziej dochodowych branż dla budżetu państwa. Rynek reklamowy, twierdzi autorka, stał się w wielu krajach jednym z najpotężniejszych i najbardziej istotnych dla życia i funkcjonowania społeczeństw. Przedstawiona została analiza branży reklamowej, przeprowadzona na podstawie około 500 opracowań z prasy fachowej i internetu, opublikowanych w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2006 roku.
Omówiono wpływ koncepcji stakeholders i kontraktowej teorii firmy (podkreślając jej zbieżność z koncepcją zrównoważonego rozwoju) na pożądany zakres informacji ujawnianych przez przedsiębiorstwa, wskazując na szereg inicjatyw środowiskowych i regulacyjnych (w tym UE) w tym zakresie. Przedstawiono przykłady już opublikowanych raportów wskazując korzyści i bariery rozszerzonego zakresu ujawnień.
W dobie globalizacji i harmonizacji zasad rachunkowości, sprawozdawczość finansowa, ewoluując w kierunku raportowania biznesowego, po raz kolejny zmienia swoje oblicze, dostosowując się do potrzeb informacyjnych jej użytkowników. Redefiniowanie modelu sprawozdawczości finansowej oraz zmiany jej struktury i zakresu są uwarunkowane zmieniającymi się potrzebami informacyjnymi użytkowników sprawozdań finansowych. Nowoczesne podejście do kształtu i zakresu raportu biznesowego determinuje powstawanie nowych koncepcji form przekazu informacji i tworzenie modeli sprawozdawczych. W artykule przedstawiono próby modelowania bilansu i rachunku przepływów pieniężnych jako przykład współczesnych trendów rozwoju sprawozdawczości finansowej. (abstrakt oryginalny)
Wzrost znaczenia nieruchomości w gospodarce powoduje zwiększone zapotrzebowanie na wiarygodne informacje rynkowe. W odpowiedzi na to podmioty publiczne i prywatne przygotowują różnorodne opracowania analityczne. W przypadku podmiotów publicznych informacje są udostępniane inwestorom w periodycznych raportach rynkowych; część podmiotów prywatnych również upublicznia fragmentaryczne informacje. Inspiracją do podjęcia tematu były obiecujące wyniki badań pilotażowych przeprowadzonych w 2011 r.1, w których krytycznie oceniono całokształt przyjętych rozwiązań systemowych dotyczących sposobu organizacji publicznych rejestrów odnotowujących transakcje sprzedaży na rynku nieruchomości oraz wyniki badania rynku nieruchomości przedsiębiorstw z 2009 r.2, które wskazywały na błędne oceny podstawowych parametrów tego rynku. Celem prowadzonych badań jest ocena kompletności i sposobu gromadzenia danych o sprzedaży lokali mieszkalnych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), Narodowy Bank Polski (NBP), Związek Banków Polskich (AMRON)3 oraz lokalną bazę rzeczoznawców majątkowych (Baza RM)4. Szczegółowe wyniki badań dotyczą lokalnego rynku Katowic. W publikacji prezentuje się uzupełnione i skorygowane wyniki badań własnych z lat 2009 i 2011 w odniesieniu do rynku lokali mieszkalnych, który jest najczęściej analizowany przez podmioty publiczne i prywatne, a ponadto charakteryzuje się dużą aktywnością oraz względną jednorodnością i stabilnością warunków funkcjonowania.(fragment tekstu)
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju stwierdza w swym rocznym raporcie o transformacji, opublikowanym 1 listopada 1995, że wzrost w krajach Środkowej i Wschodniej Europy jest szybki a inflacja jest kontrolowana. Jednocześnie ostrzega, że rządy nie powinny być zbytnio z siebie zadowolone w sferze przyciągania niezbędnego do dalszego rozwoju kapitału.
Przedstawiono obowiązki informacyjne spółek giełdowych. Zaprezentowano znaczenie raportów rocznych banków. Omówiono zmiany w zakresie informacji prezentowanych przez banki w raportach rocznych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.