Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ratownictwo górskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Bezpieczeństwo jest priorytetem dla każdego społeczeństwa, szczególnie jeżeli dotyczy to terenów, gdzie niesienie pomocy jest dużym zagrożeniem zarówno dla osób, które znalazły się w niebezpieczeństwie, jak i ratujących. Prowadzenie działań ratowniczych w górach, jaskiniach oraz obiektach wysokościowych wymaga szczególnego przygotowania. Odpowiednio wyspecjalizowane służby, w tym Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Grupa Ratownictwa Jaskiniowego działająca w strukturach Polskiego Związku Alpinizmu oraz Państwowa Straż Pożarna, niosą pomoc osobom, które znalazły się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Odpowiednie współdziałanie tych podmiotów w dużych i złożonych akcjach ratowniczych jest receptą na ratowanie życia, zdrowia czy też mienia naszego społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Ratownictwo górskie stanowi złożoną działalność człowieka, która to w Polsce znalazła swoje odzwierciedlenie w regulacjach prawnych oraz przybrała formę organizacyjną dedykowanego systemu ochronnego -został on umiejscowiony przy tym w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego i stanowi jego integralną część. W artykule zawarto wyniki badań naukowych przeprowadzonych pod kątem potrzeby sporządzenia charakterystyki systemu ratownictwa w górach. Wobec zidentyfikowania zróżnicowanych właściwych rozwiązań organizacyjnych funkcjonujących w wielu państwach świata posłużono się przykładem Polski z jednoczesnym wskazaniem potrzeby przeprowadzenia stosownego studium komparatystycznego jako kolejnego etapu procesu poznania systemów ratownictwa górskiego. Konieczne jest bowiem stałe doskonalenie zarówno omawianego,jak i wszystkich systemów ochronnych składających się na bezpieczeństwo narodowe -celem nie tylko zwiększania skuteczności realizacji powierzanych im zadań, ale i optymalizacji względem innych kluczowych kryteriów ocenowych.(abstrakt oryginalny)
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, nazywane na początku Strażą Ratunkową zostało stworzone przez Mariusza Zaruskiego w 1909, wybitnego taternika i organizatora (także żeglarza, malarza, poetę i kawalerzystę). On i jego dzieło stały się inspiracją do identyfikacji i analizy zasad organizowania TOPR. Zasady okazały się styczne do 14 zasad zarządzania Fayola. Celem opracowania jest zatem pokazanie przykładów w materiale źródłowym, że podczas organizowania TOPRu Zaruski stworzył swoiste, własne zasady organizacyjne i nie znając zasad zarządzania Fayola wypełnił je wszystkie. Artykuł ma także propagować Polskie rozwiązania myśli organizatorskiej. Metodą badawczą jest analiza porównawcza tekstów źródłowych Fayola i Zaruskiego.(abstrakt oryginalny)
Zagadnienie zarządzania bezpieczeństwem w górach winno być rozpatrywane jako zjawisko tworzone przez dwie grupy czynników. Pierwsze z nich uwarunkowane są przez poziom kształtowania się kultury organizacyjnej, w tym przede wszystkim przez aksjonormatywne składowe kultury bezpieczeństwa. W tym zakresie należy rozumieć znaczenie cech podmiotowych (elementów strukturalnych osobowości cech, czynników tempera-mentalnych, czy czynników motywacyjno-poznawczych) uczestnika organizacji ratowniczej wobec realizacji celów organizacyjnych Pogotowia Górskiego. W drugim przypadku zarządzanie bezpieczeństwem w górach powinno uwzględniać poziom bezpieczeństwa i jego predykatory zarówno w środowisku organizacji, jak też w jej otoczeniu. Z tego powodu istotną rolę w procesie zarządzania bezpieczeństwem w górach winno się przypisywać efektywności pracy indywidualnej oraz zespołowej, które są względem siebie w stanie funkcjonalnej współzależności. Wnioski o koincydencji obu płaszczyzn zarządzania bezpieczeństwem w górach, zarządzaniu bezpieczeństwem wewnątrz organizacji oraz zarządzania bezpieczeństwem w środowisku gór, implikuje wniosek o potrzebie, ale także o możliwościach systemowego postrzegania organizacji oraz zarządzania bezpieczeństwem w górach. Centralnym punktem owego procesu staje się systemowo pojęte zarządzanie zasobami ludzkimi GOPR, a w tym zakresie modernizacja i optymalizacja celów, metod oraz środków rekrutacji, selekcji, doboru, szkoleń i rotacji kadr. Zasadniczego znaczenia nabierają też cechy osobowości jednostki jako jedne z głównych elementów potencjału społecznego organizacji ratowniczej. (abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych czynników rozwoju turystyki na obszarach górskich. Góry cieszą się dużą popularnością i niesłabnącym zainteresowaniem turystów. Odwiedzane są przede wszystkim w sezonach letnim i zimowym. Jednocześnie wzrasta zainteresowanie aktywnością turystyczną w okresie posezonowym. Zróżnicowanie klimatu i atrakcyjność potencjału przyrodniczego umożliwiają uprawianie wielu form turystyki na obszarach górskich w Polsce. Każdy rodzaj aktywności niesie ze sobą ryzyko i wymaga odpowiednich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Dotyczy to z jednej strony zapewnienia właściwych warunków do uprawiania turystyki, a z drugiej - kształtowania właściwych postaw wśród turystów. Celem artykułu była identyfikacja atrybutów bezpieczeństwa w turystyce górskiej w Polsce, a w szczególności: 1) wskazanie kluczowych podmiotów systemu bezpieczeństwa górskiego i powiązań między nimi; 2) ocena uwarunkowań i zasad współpracy podmiotów systemu bezpieczeństwa górskiego; 3) prezentacja propozycji poprawy systemu bezpieczeństwa turystyki górskiej w Polsce. W artykule wykorzystano następujące metody: studia literaturowe, analizę źródeł wtórnych i obserwację uczestniczącą. W ocenie autorów system bezpieczeństwa górskiego funkcjonuje dobrze, ale jest w nim kilka luk, które mogą stwarzać zagrożenie dla turystów i wymagają podjęcia działań naprawczych. Zdaniem autorów zniwelowanie tych niedociągnięć i wdrożenie systemowych zmian mogą podnieść poziom bezpieczeństwa, a tym samym atrakcyjność unikatowej destynacji górskiej, jaką są Tatry. (abstrakt oryginalny)
Controlling w działalności GOPR nie może być uważany za warunek wzrostu bezpieczeństwa osób przebywających w górach, ani też za sposób rozwiązania wszystkich problemów finansowania działalności ratowniczej. Powinien bowiem być traktowany jako jedno z możliwych i chyba najbardziej trafnych narzędzi zarządzania. Osobnym problemem jest określenie jego kształtu, implementacji i funkcjonowania w przyszłości. Na pewno controlling może być sposobem uzyskania odpowiedzi na wiele pytań związanych z racjonalizacją wykorzystania zasobów niezbędnych do funkcjonowania ratownictwa górskiego na miarę oczekiwań nie tylko ratowników, ale przede wszystkim społeczeństwa. (fragment tekstu)
7
Content available remote Bronisław Czech (1908-1944) - człowiek i sportowiec
75%
Bronisław Czech to jedna z najpiękniejszych postaci polskiego sportu. Narciarz, trzykrotny olimpijczyk (1928 - 10. miejsce w kombinacji norweskiej, 1932 - 7. miejsce w kombinacji norweskiej, 1936 - 7. miejsce w sztafecie 4 × 10 km), absolwent CIWF w Warszawie (1934 r.), trener, ratownik górski, szybownik, artysta. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był jednym z najpopularniejszych sportowców Polski. Po wybuchu II wojny światowej aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie zmarł w czerwcu 1944 roku. Wyróżniał się na tle współczesnych mu sportowców rozległością zainteresowań i uzdolnień, a także wyjątkową postawą moralną, co sprawia, iż mimo upływu czasu może stanowić niekwestionowany wzór sportowca, Polaka-patrioty. Jest patronem wielu ulic i szkół w Polsce, w tym również krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie (w ujęciu syntetycznym) drogi życiowej Bronisława Czecha ze szczególnym uwzględnieniem jego pasji pozasportowych. Materiał badawczy stanowiły: archiwalia, personalne dokumenty osobiste, listy, osobiste notatki, informacje prasowe, trofea i pamiątki sportowe. W opracowaniu podjętego tematu zastosowano metodę biograficzną, gdyż jednym z jej walorów jest to, iż pozwala ona przeanalizować jednostkowe losy ludzkie na podstawie dokumentów osobistych, które przynoszą informacje na temat mechanizmów motywacji, dążeń, postaw moralnych i ocen jednostki, zależności między środowiskiem a zachowaniem jednostki, historycznych sekwencji składających się na życie jednostki, wzorów postępowania i wzorów stosunków społecznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problem synkretycznego scalenia koncepcji naukowych, poruszających kwestię podłoża i cech zachowań uczestnika organizacji. Rozważania teoretyczne zostały oparte na przykładzie roli społeczno-zawodowej ratownika górskiego GOPR. Istotnym osiągnięciem naukowym - z punktu widzenia autora - jest propozycja modelu kształtowania się zachowania jednostki w organizacji, która w sposób syntetnyczny ujmuje różnorodne czynniki mające wpływ na jego genezę, ewolucję i ostatecznie także efektywność. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia strukturalne oraz funkcjonalne determinanty egzystencji i funkcjonowania systemu w świetle podejścia analizy idiograficznej, podmiotem niniejszego badania czyniąc system ratownictwa górskiego w Polsce. W zakresie tytułowego przedmiotu badań skoncentrowano uwagę na strukturze i formalizacji, opierając się w tym działaniu na teorii struktur idealnych Henry Mintzberga. (abstrakt oryginalny)
Background: Distribution using drones is treated as a developmental and promising form of transport in the future - an innovative way of moving about. The literature review showed a lack of a comprehensive and holistic assessment of the phenomenon of the use of drones in mountain search and rescue in Poland, a research gap. The aim of the article is to perform a quantitative and qualitative assessment of this issue, acquiring new knowledge about the basics of phenomena and observable facts (cognitive aspect). Methods: The subject of the study are drones. The scope of the study covers only the mountain search and rescue in Poland. The entities under study are central branches of Mountain Volunteer Search and Rescue (GOPR). The study used the method of an in-depth direct interview carried out with mountain rescuers - drone pilots in GOPR. Results: The result of the analysis of the material from interviews is an assessment of the use of drones in search and rescue in Polish mountains: what drones are already used, in which mountain groups, how many are, how often they are used, what rescue tasks they perform, how many drone pilots there are, what competences they have, what opportunities and problems are associated with the operation of drones in mountainous terrain. Conclusions: Drones are already used in mountain search and rescue by GOPR - mainly for searching for people and monitoring avalanches. At the moment, the scale of the phenomenon is not very impressive. However, drones are treated as a developmental issue in GOPR. In addition to plans to increase the number of drones, GOPR is also considering the introduction of drones into other categories of rescue tasks as well as providing the current fleet with new additional equipment. The main barriers to further proliferation of drones in GOPR are legal, insurance, financial, and behavioral issues. (original abstract)
Bezzałogowe aparaty latające (drony) wykorzystywane przez wojsko do akcji zwiadowczych i szpiegowskich, mogą służyć do pomiarów meteorologicznych, monitoringu obiektów czy po prostu do nagrywania filmów z dużej wysokości. W artykule przedstawiono wyniki badań bezzałogowego aparatu latającego do zastosowania w ratownictwie. Z przeprowadzonej analizy oraz z przeglądu literatury wynika, że szybkość reakcji stosunkowo małych aparatów latających na zawiadomienie oraz osiągana przez nich prędkość gwarantują pomoc z dużą efektywnością. Obiektem badań był 8-śmigłowy kopter o masie startowej 4 kg. Przeprowadzono symulacyjny lot ratowniczy w przestrzeni powietrznej o promieniu około 50 m. Maksymalna prędkość lotu poziomego wyniosła 80 km/h, a przyspieszenie 15 m/s^2, a maksymalna prędkość wznoszenia wynosi 20 km/h. Z przeprowadzonej analizy wynika, że dron zużywa około 500 W mocy podczas zawisu natomiast przy locie z maksymalną prędkością zużycie wzrasta do 1500W. W przypadku badanego drona masa akumulatorów stanowi około 22,4 % masy kompletnego statku powietrznego. Pozwala to na czas lotu o wartości 8 - 40 minut w zależności od obciążenia.(abstrakt oryginalny)
Nature's resources having a usability attribute are nature values - if they are able to provide for human demands that are being exploited. This article relates to the environmental potential of mining and post - mining areas as well as possibilities of its use in the development of tourisms and recreation. An original typology of the nature value and the assessment of the tourist usability of environment of chosen mining towns of the Rybnik Coal Area - Wodzisław Śląski, Radlin, Rydułtowy, and Pszów are presented in this work. The Rybnik Coal Area is situated in the southern Poland, in a south-west part of the Upper Silesian Coal Basin. A geological substratum consists of Carboniferous rocks with a hard coal layer exploited from the end of 18th century, but more intensively in the last half-century. In all of the researched towns, hard coal mining is still running and anthropogenic processes changing the environment are taking place. An inventory of natural resources was performed during the direct field work in the years 2010-2011. The nature values were catalogued in a typological way according to the elements of the environment from which they result, focusing on the mining character of the research areas. Therefore, geologic, geomorphologic, hydrologic and biotic (of flora and fauna) have been highlighted, while climatic values have been omitted intentionally due to the vast issue of the assessment of the bioclimatic zone potential. Additionally, natural and anthropogenic elements were distinguished in each group of the values. Due to a significant degree of anthropogenic transformations of the environment, the analysed area is characterised by low environmental attractiveness; tourism and recreation play a marginal role there. Among the nature values of the analysed towns, the geologic qualities are the most significant ones. Therefore, geotourism is the form of tourist activity suggested to revive the region. The greatest potential for the development of geotourism is shown by Pszów, Radlin, Rydułtowy. The development and popularisation of geoturism should be included in the planning documents of the towns mentioned above. In order to increase tourist movement, it is suggested to mark up so-called academic-didactic paths and to mark geotourist object with appropriate information signs and more importantly with the development of infrastructure serving tourism and recreation.(original abstract)
You can get help in immediate vicinity from the emergency services during a fire, flood or other emergency assistance. Lifeguards can be divided into those who perform their duties professionally and those who are volunteers. Keep in mind that emergency services, such as nurses, fire brigade or mountain rescuers put their lives and health for the salvage of one's wealth or life. Both residents and the authorities should be depend that in their area will be volunteer fire brigade, because they are often the first help. Quick response to the threat may lessen the damage. The aim of the article is to check whether municipalities in Poland provide adequate protection for firefighters, in particular by insurance. The question of whether local authorities provide sufficient protection for volunteer firefighters. As a consequence, it examines the legal basis to impose compulsory insurance firefighters. In the article analyzed the risks faced by different types of firefighter. It turns out that only a part of taking an active in rescue operations. The information collected compared with the insurance contracts concluded by the municipality. The study served insurance documents municipalities in the Kujawsko-Pomorskie districts aleksandrowski, inowrocławski and radziejowski. (original abstract)
Cierpienie, ból, śmierć drugiego człowieka powodują u normalnej, zdrowej psychicznie jednostki przeżywanie traumatycznych stanów emocjonalnych. Skutki organizacyjne ekspozycji pracownika na długotrwałą traumę spowodowaną wspomnianymi czynnikami nie ograni-czają się wyłącznie do kosztów ekonomicznych, ale wyrządzają także szkody w jego psychice oraz pociągają negatywne skutki społeczne. Wspominany wymiar nie dotyczy wyłącznie kwestii etycznych. Zdobywana wiedza uzupełnia potencjał społeczny organizacji. Staje się ona zatem istotnym elementem kulturotwórczym, jest podstawą formułowania celów, wartości oraz norm zachowań jednostkowych i zespołowych. Czynniki te sprzyjają wzmacnianiu trwałości kultury organizacyjnej. W wypadku roli społeczno-zawodowej ratownika górskiego w katalogu czynników traumatycznych oprócz: bezpośredniego narażenia zdrowia lub życia, czynników fizykalnych, meteorologicznych, przyrodniczych, geomorfologicznych, ekonomiczno-społecznych znajduje się też czynnik obserwacji traumy, agonii lub śmierci innego człowieka. W artykule podjęto problematykę przyczyn oraz okoliczności powstawania wypadków śmiertelnych w obszarze działania Grupy Bieszczadzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR). Zakłada się, że źródłem ich powstawania bywa sam człowiek, czynnik ludzki zaś jest główną przyczyną powstawania wypadków śmiertelnych w górach. Celem artykułu jest też zaprezentowanie metody diagnostyczno-prognostycznej pod nazwą Metoda Górskiego Studium Tanatologicznego (Metoda GST), mogącej wspomóc procesy organizacyjno-decyzyjne w podnoszeniu efektywności pracy ratowniczej w górach. Może ona skutecznie obniżyć natężenie analizowanego czynnika traumatycznego, związanego z wykonywaną pracą społeczno-zawodową, ograniczając równocześnie liczbę wypadków śmiertelnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.