Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 112

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ratownictwo medyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Ewakuacja osób poszkodowanych z pojazdów ciężarowych
100%
Z każdym rokiem wzrasta ilość pojazdów ciężarowych poruszających się po naszych drogach. W związku z tym rośnie ryzyko wypadków, w których poszkodowanymi mogą być osoby poruszające się tymi samochodami. Celem pracy jest przedstawienie sposobów ewakuacji z samochodów wysokich. Sposób ewakuacji z samochodu ciężarowego uzależniony będzie od bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, stanu poszkodowanego, ilości ratowników na miejscu zdarzenia oraz możliwości technicznych. Liczba publikacji dotyczących ewakuacji z pojazdów wysokich jest nieliczna. W związku z tym autorzy niniejszego opracowania opierali się w nim głównie na własnym doświadczeniu zdobytym podczas ćwiczeń i działań ratowniczych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Integracja Systemu Ratownictwa w Polsce - stan faktyczny i perspektywy
100%
Celem niniejszej pracy jest ukazanie, jak istotny wpływ na bezpieczeństwo obywateli naszego kraju ma System Ratownictwa - poddanie go ocenie i udowodnienie, że nie funkcjonuje on w stopniu, który mógłby satysfakcjonować, a o pełnej integracji Systemu Ratownictwa mówić nie możemy. Zaprezentowanie aktualnych zasad funkcjonowania ratownictwa w Polsce pozwoliło na stworzenie alternatywnych rozwiązań - celem efektywniejszej współpracy poszczególnych podmiotów tworzących System Ratownictwa w naszym kraju, a co za tym idzie, zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. (fragment tekstu)
Badanie ultrasonograficzne w diagnostyce przedszpitalnej w Polsce jest właściwie niewykorzystywane ze względu na brak odpowiednich aktów prawnych zobowiązujących do posiadania aparatów USG w zespołach ratownictwa medycznego oraz ze względu na brak odpowiednich szkoleń. W USA oraz Europie Zachodniej USG standardowo wykorzystuje się w celu identyfikacji i diagnostyki odwracalnych przyczyn zatrzymania krążenia. Celem pracy była analiza przydatności badania ultrasonograficznego w warunkach przedszpitalnych na podstawie opinii ratowników medycznych pracujących w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Do badań włączono 68 ratowników medycznych pracują- cych w pięciu stacjach pogotowia ratunkowego. Badania przeprowadzono za pomocą autorskiej ankiety. Wyniki pokazują, że ratownicy medyczni byliby skłonni do podjęcia szkolenia w zakresie protokołów ultrasonograficznych przydatnych w medycynie ratunkowej jedynie w sytuacji pozyskania na ten cel środków zewnętrznych. Za przydatne w ocenie ultrasonograficznej uznali cztery elementy składające się na badanie w protokole eFAST: ujawnienie płynu w jamie otrzewnowej oraz jamach opłucnowych, potwierdzenie odmy opłucnowej i ujawnienie wolnego płynu w worku osierdziowym (tamponady osierdzia). Elementy badania echokardiograficznego ( protokoły FATE, FEEL) zostały uznane za nieprzydatne, podobnie jak potwierdzenie za pomocą ultrasonografii położenia rurki intubacyjnej i teletransmisja obrazów ultrasonograficznych. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł poświęcony jest analizie dopasowania rozmieszczenia i wielkości poszczególnych szpitalnych oddziałów ratunkowych zlokalizowanych w województwie łódzkim do zróżnicowania rozmieszczenia ludności regionu w ujęciu gminnym. Źródłem danych do powyższej analizy był Plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa łódzkiego z 23 czerwca 2015 r. oraz Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Opracowanie przyjmuje kilka wariantów. Po pierwsze, zakłada możliwość dotarcia do szpitalnego oddziału ratunkowego własnym transportem poszkodowanego lub za pośrednictwem zespołu ratownictwa medycznego (ZRM). Ponadto przyjęto różne zakresy czasowe. Dla własnego transportu poszkodowanego założono zakres 15 i 30 minut dojazdu, zaś dla ZRM średni i maksymalny czas interwencji zgodny z planem wojewódzkim. Dla osiągnięcia założonego celu badania zastosowano dwuetapową metodę określania obszarów rynkowych w wariacie klasycznym (2SFCA) oraz wzmocnionym (E2SFCA). W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że w dokumentach strategicznych poświęconych organizacji systemu ratownictwa medycznego na terenie województwa łódzkiego należy zwrócić szczególną uwagę na gminy Bielawy, Zduny, Kiernozia, Chąśno i Kocierzew Południowy w powiecie łowickim oraz gminy Biała Rawska, Regnów, Sadkowice i Cielądz w powiecie rawskim oraz gminy Przedbórz i Wieruszów. W każdym przyjętym wariancie badawczym mieszkańcy wyżej wspomnianych gmin mają najniższy poziom dostępności do szpitalnych oddziałów ratunkowych. Zakładając, że analiza dotyczy wyłącznie oddziałów ratunkowych w granicach województwa łódzkiego, konieczne wydaje się zwiększenie efektywności systemu w tych obszarach np. poprzez ich zagęszczenie lub zwiększenie ich dostępności. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano rolę i zakres logistycznego wsparcia działań ratowniczych. Opis ten skonstruowano w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz doświadczenia dużych akcji ratowniczych. Jego podstawę stanowi zaproponowana definicja zakresu logistycznego zabezpieczenia działań ratowniczych. Każda akcja ratownicza wymaga indywidualnej organizacji zabezpieczenia logistycznego. Poza pewnymi standardowymi elementami: miejsce pracy sztabu, zaplecze socjalne dla ratowników, punkty medyczne. Za rozwinięcie i funkcjonowanie systemu zabezpieczenia logistycznego odpowiada kierujący działaniami ratowniczymi wspierany przez powołany przez siebie sztab.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu zaprezentowanie wyników badań przeprowadzonych w pierwszej połowie 2018 roku wśród osób (n=192) deklarujących codzienne przemieszczanie się po polskich drogach samochodem osobowym. Publikacja odnosi się do deklarowanego przez kierujących samochodami osobowymi poziomu umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Na podstawie uzyskanych wyników badań autor stawia tezę, że posiadanie przez kierujących samochodami osobowymi podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy może zmniejszyć liczbę wypadków śmiertelnych, do których corocznie dochodzi na całym świecie. Wyniki badań wskazują, iż połowa z diagnozowanych osób nie posiada umiejętności udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych. (abstrakt oryginalny)
Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) w czasie ciąży nadal jest zjawiskiem rzadkim, ale coraz częstszym. Resuscytacja kobiety ciężarnej jest bardziej złożona i niesie ze sobą wiele wyzwań. Prawidłowe postępowanie w NZK ma na celu uratowanie dwóch istnień ludzkich, przez co wiąże się z zaangażowaniem większej ilości ratowników, w tym specjalistów położnictwa i ginekologii oraz neonatologii. Odrębności fizjologiczne pojawiające się w czasie ciąży stanowią o kluczowych różnicach w postępowaniu z kobietą ciężarną.(abstrakt oryginalny)
8
80%
W artykule podjęto kwestie związane z działaniami podmiotów należących do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Szczególną uwagę zwrócono na działania z zakresu ratownictwa medycznego oraz możliwości ich doskonalenia. Artykuł stanowi podsumowujący przegląd badań przeprowadzonych na podstawie analizy literatury oraz dostępnych danych. (abstrakt oryginalny)
Policjanci wielokrotnie są pierwszymi osobami, które znalazły się na miejscu zdarzenia, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie innych ludzi. W wielu przypadkach to właśnie od nich zależało będzie czyjeś życie. Doniesienia medialne wskazują na fakt, iż funkcjonariusze Policji często narażając własne życie, ratują życie innym ludziom. O ocenę działań ratowniczych wykonywanych przez policjantów w różnych sytuacjach zagrożenia zwrócono się do najbardziej kompetentnych osób - lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych zajmujących się na co dzień ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego. W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzony pod koniec 2016 roku wśród pracowników zespołów ratownictwa medycznego zatrudnionych w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne. Celem przeprowadzonych badań było uzyskanie opinii na temat prezentowanego przez policjantów będących w miejscu zdarzenia poziomu umiejętności ratowania życia i zdrowia innych ludzi oraz umiejętności współpracy z personelem sytemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. (abstrakt oryginalny)
Publikacja ta ma na celu pokazanie specyfiki akcji ratowniczych, którymi kieruje Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Badania obejmują okres pięcioletni, od 1 stycznia 2010 roku do końca 2014 roku. (fragment tekstu)
W artykule podjęto tematykę zwianą ze współpracą międzynarodową na płaszczyźnie ratownictwa medycznego w regionie transgranicznym. Przedstawiono system Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce oraz charakterystykę podstawowych aktów prawnych dotyczących tego zagadnienia. W części badawczej przedstawiono wyniki uzyskane podczas przeprowadzonych badań ankietowych, wywiadów z ekspertami oraz obserwacji własnych. W podsumowaniu ujęto wnioski oraz rekomendacje w zakresie usprawnienia analizowanego systemu w odniesieniu do powiatu zgorzeleckiego.(abstrakt autora)
Artykuł ma na celu prezentację nowych koncepcji oraz trendów i podjętych prac aplikacyjnych usprawniających przebieg diagnozowania stanu zdrowia oraz ratowania osób poszkodowanych będących ofiarami awarii i katastrof. (fragment tekstu)
This article is an analysis of emergency management at a voivodeship level in the light of current legislation. It has been ten years since the Emergency Management Act was established. It is a period of time that allows for an initial assessment of the results of its functioning. The adoption and implementation of the Act of April 26, 2007. of crisis management to the creation of a modern system of prevention and prevention of crises. Now, after several years of experience, you can be tempted to assess both the law and created in his organizational and institutional ghost. The aim of the work is basic and it's analysis and draw conclusions in terms of organizational and legal solutions in crisis management at the level of the province. (original abstract)
W opracowaniu przedstawiono podstawowe założenia nowego rozwiązania ustawowego w zakresie ratownictwa medycznego i samorządu zawodowego ratowników medycznych wraz z analogiami do dotychczasowej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przy zastosowaniu metody naukowej opisowo-dogmatycznej wraz z wnioskami i postulatami końcowymi. Wykazano, że już na początku obowiązywania nowej ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych pojawiają się postulaty oraz określona krytyka. Niemniej jako całokształt rozwiązań prawnych w początkowej wersji można ocenić nowy akt prawny jako zadowalający. Na ile będzie to udany akt prawny, to zależy od rezultatu prac w zakresie wyeliminowania ewentualnych sprzeczności pomiędzy nową ustawą a ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Analiza w tym zakresie powinna zostać wdrożona niezwłocznie. (abstrakt oryginalny)
Zintegrowany System Informatyczny Ratownictwa Medycznego integruje wszystkie podmioty ratownictwa w jeden system mając wspólną sieć łączności, wspólne procedury ratownicze, kompatybilny sprzęt medyczny oraz określone działania w "łańcuchu przeżycia". Obecnie, dzięki Zintegrowanemu Systemowi Informatycznemu Ratownictwa Medycznego śmiertelność w Polsce jest znacznie niższa niż przed jego utworzeniem. System ten ciągle jest modyfikowany, aby jeszcze bardziej skrócić czas obierania zgłoszeń oraz szybciej udzielić pomoc poszkodowanym. Celem pracy było przedstawienie Zintegrowanego Systemu Informatycznego Ratownictwa Medycznego w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Dzwoniąc po jeden numer, jakim jest numer alarmowy 112 można "pobudzić do działania" wiele potrzebnych służb ratowniczych i to w dość krótkim czasie. W państwach członkowskich UE zintegrowany system ratownictwa medycznego funkcjonuje bardzo podobnie. Numer alarmowy 112 jest powszechnie używany przez społeczeństwo każdego z tych krajów.(abstrakt oryginalny)
System Państwowego Ratownictwa Medycznego w Bydgoszczy opiera się na Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, szpitalnych oddziałach ratunkowych, Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, jednostkach współpracujących oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Tylko sprawne i zintegrowane działanie podmiotów i personelu przyczynia się do zmniejszenia m.in. śmiertelności okołourazowej. Województwo kujawsko-pomorskie obsługuje 89 zespołów ratownictwa medycznego. W Bydgoszczy znajduje się największa w regionie stacja pogotowia ratunkowego oraz centralna dyspozytornia. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy obsługuje 16 zespołów ratownictwa medycznego oraz 1 lotniczy zespół ratownictwa medycznego. 3 szpitalne oddziały ratunkowe zabezpieczają medycznie mieszkańców oraz turystów odwiedzających miasto. Wykorzystanie postępów techniki, systemów teleinformatycznych m.in. w centrum powiadamiania ratunkowego skraca czas związany z zadysponowaniem odpowiednich jednostek, pozwala na archiwizację danych i informacji, a w szczególności ułatwia pracę dyspozytorom oraz innym służbom. Wojewódzkie Centrum Powiadomienia Ratunkowego funkcjonuje tak samo jak każde inne w Polsce, gdyż opiera się na tym samym systemie informatycznym.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu było przedstawienie Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, omówienie czynników wpływających na czas dotarcia do pacjenta, zarządzanie którymi jest po stronie ustawodawcy. Przedstawiono koncepcję systemu 112, zmiany legislacyjne dotyczące ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego. Ponadto przeprowadzono analizę z zakresu działań ratownictwa medycznego na terenie Radomia w oparciu o działania Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (dane z załączników do Planu Działania Systemu Ratownictwa Medycznego dla Województwa Mazowieckiego) co miało na celu przybliżenie rzeczywistej sytuacji wykorzystaniu pojazdów terenowych oraz czasu dotarcia na miejsce zgłoszenia.(abstrakt oryginalny)
W artykule autorzy przedstawili podstawy formalno - prawne jakie powinny spełniać Lotniskowe Służby ratowniczo - Gaśniecze. Opisano systemy ratowniczo - gaśnicze jakie obowiązują na lotnisko Kraków Balice. Wykonano zestawienie podstawowych parametrów służ ratowniczych i przeciwpożarowych na poszczególnych lotniskach w Polsce.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Rola i zadania systemu ratowniczego w transporcie lotniczym
61%
W artykule przedstawiono zadania i organizację działań ratowniczych. Ze względu na liczne zagrożenia niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie wypadków czy incydentów lotniczych. Służba poszukiwania i ratownictwa lotniczego w Polsce jest przeznaczona do poszukiwania i ratowania życia ludzi, znajdujących się w sytuacjach zagrożenia lub związanych bezpośrednio z wypadkiem lotniczym. Poza zazwyczaj wykorzystywanymi w systemie poszukiwania i ratownictwa statkami powietrznymi Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych używane mogą być również inne statki powietrzne lotnictwa wojskowego, a także Lotnictwa Pogotowia Ratunkowego, Policji czy Straży Granicznej. Polski system poszukiwania i ratownictwa (SAR) opiera się na strukturach administracji rządowej państwa, którymi są: ministerstwo właściwe do spraw wewnętrznych, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i ministerstwa zajmujące się transportem i infrastrukturą. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono jeden z podstawowych rodzajów badań pojazdów jakimi są badania przebiegowe. Celem ich prowadzenia jest określenie parametrów trwałości i niezawodności. Wspomniane parametry techniczne odgrywają znaczącą rolę w zachowaniu bezpieczeństwa pojazdu, a zatem zapewnienia ciągłego prowadzenia działań o charakterze ratowniczym również.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.