Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Readership
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Powieści z fabułą opartą na motywie podróży w czasie należą do literatury fantastycznej, nie są utożsamiane z gatunkiem literackim, jaki stanowi powieść historyczna. Celem autorów jest głównie zapewnienie odbiorcom rozrywki. Opisy przygód postaci, które odbywają wędrówki do przeszłości, mają jednak również wartość edukacyjną. Twórcy fabuł starają się przekazywać wiedzę historyczną oraz treści wychowawcze, a także zachęcać czytelników do uczestnictwa w kulturze. Czasem utwory tego rodzaju mogą być przydatne w edukacji regionalnej i służyć promocji regionu. Walory kształcąco-wychowawcze mają szczególnie książki dla dzieci i młodzieży. Dobrym przykładem książki fantastycznej kierowanej do młodych czytelników jest powieść Na latającym dywanie autorstwa Ewy Lach, pisarki, której biografia wiąże się z terenami dzisiejszego województwa śląskiego. Pierwsze wydanie tego utworu ukazało się w 1963 roku w Wydawnictwie "Śląsk" w Katowicach, drugie po dwudziestu jeden latach w tej samej oficynie. Fakt, że Na latającym dywanie Ewy Lach dotąd miewa czytelników, wynika z tego, iż autorka umiejętnie połączyła w fabule rozrywkę z przekazem wiedzy i wartości wychowawczych, a także z beskidzko- -śląskimi i górnośląskimi realiami. Powieść stanowi niekanoniczny utwór literatury dziecięco-młodzieżowej. Ma trwałą wartość z uwagi na walory rozrywkowe i edukacyjne oraz regionalną treść. Może sięgałoby po nią więcej osób, gdyby ukazało się nowe wydanie - w wersji drukowanej i cyfrowej, w tym w formie audiobooka. Klasyczna oraz współczesna fantastyka od lat cieszy się wielką popularnością w gronie dziecięcych, młodzieżowych i dojrzałych odbiorców. (fragment tekstu)
2
Content available remote Prasa ukraińska we Lwowie w okresie autonomii Galicji (1867-1918)
75%
Artykuł stanowi analizę prasy ukraińskiej wydawanej w latach 1867-1918 w okresie autonomii Galicji. Opis funkcjonowania prasy przedstawiony został na tle charakterystyki warunków społecznych stanowiących szanse i zagrożenia dla rozwoju czytelnictwa (m.in. poziom wykształcenia ukraińskiej społeczności zamieszkującej Galicję, zróżnicowanie społeczne tej ludności). Prezentacja prasy ukraińskiej odbywa się w tekście zarówno poprzez charakterystykę całego rynku, jak i opis poszczególnych tytułów. Autor wykazuje, że w latach 1867-1901 we Lwowie ukazało się ponad 135 tytułów prasy ukraińskiej. Najbardziej intensywny rozwój prasy mniejszości ukraińskiej nastąpił w latach 1901-1919. Galicyjska mniejszość ukraińska wydawała wówczas 266 tytułów prasowych, w tym 150 nowo powstałych gazet i magazynów wraz z dodatkami. Wśród tych tytułów znajdowały się tytuły reprezentujące większość sektorów prasowych, których przykłady zostały poddane szczegółowemu opisowi w artykule. (abstrakt oryginalny)
Upadek czytelnictwa w ostatnim ćwierćwieczu i jego dalsze postępowanie jest faktem. Stwarza to terminalne zagrożenie dla kondycji intelektualnej społeczeństwa i państwa. Mimo powszechności tego zjawiska i jego przyczyn (głównie ze względu na rozwój mediów elektronicznych, w tym zwłaszcza społecznościowych) nie jest ono nieodwracalne, czego dowodem jest duże jego zróżnicowanie w zależności od przeciwdziałań podjętych przez poszczególne kraje. Dlatego dobrze, że zostało ono dostrzeżone przez polski rząd i że od 2016 r. podejmowane są starania dla jego powściągnięcia. Są one jednak niewystarczające, albowiem nakierowane głównie na poprawę kondycji bibliotek, które jedynie w niewielkim stopniu są rezerwuarem pozyskiwania książek i których klientami są osoby czytelniczo aktywne. Musi zaś nastąpić aktywizacja obrotu księgarskiego (także obejmującego pozycje nienowe) oraz - przede wszystkim - pozyskiwanie dla czytelnictwa osób w tej mierze biernych. Wymaga to programu kompleksowego, o randze ustawowej. Jedynie w fazie wykonawczej i konkretnie określonej celowa jest aktywność administracji samorządowej. (abstrakt oryginalny)
Tekst omawia główne założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020 oraz prezentuje zmiany wprowadzone w jego drugiej edycji na lata 2021-2025 uchwalonej 21.05.2021 r. W ramach NPRCz 2.0. realizowane są cztery priorytety zarządzane przez odrębnych operatorów: poprawa oferty bibliotek publicznych, w tym zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych (Biblioteka Narodowa), inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych (Instytut Książki), zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych (Ministerstwo Edukacji i Nauki) oraz program dotacyjny dla bibliotek i promocja czytelnictwa (Narodowe Centrum Kultury). Autorka dyskutuje z potocznym sposobem postrzegania bibliotek, w którym zawęża się ich misję i funkcję do wypożyczania książek, pomijając rolę bibliotek w wyrównywaniu szans i niwelowaniu nierówności edukacyjnych, tworzeniu kapitału społecznego, animowaniu kultury czytelniczej oraz wspieraniu wydawców i księgarzy. (abstrakt oryginalny)
Książki są produktem finalnym procesu, na który składają się: etap indywidualnego lub zbiorowego procesu twórczego, etap produkcyjny realizowany w przedsiębiorstwach przemysłu poligraficznego oraz etap usługowy polegający na upowszechnianiu, dystrybucji i komercjalizacji produktu. Całość procesu jest więc bardzo złożona ze względu na jego naprzemienny niematerialny i materialny charakter, który poza wymiarem ekonomicznym ma w sobie również wymiar społeczny. Stąd też duża wrażliwość tego produktu na zachodzące procesy w sferze szeroko pojętej kultury podatnej na wpływy otoczenia krajowego, ale determinowane przez procesy globalne. Celem pracy jest ogólna charakterystyka rynku książki w perspektywie strategicznej w świetle dynamicznych przemian zachodzących w jego otoczeniu. Zastosowanie metody scenariuszy stanów otoczenia do analizy rynku książki miało na celu lepszą identyfikację tych składników makrootoczenia, które mogą mieć decydujący wpływ na funkcjonowanie rynku książki. Na podstawie otrzymanych wyników wydaje się, że najprawdopodobniej nastąpi dalszy wzrost dostępu do tekstu książki w oparciu o nowoczesne technologie. Kluczowym czynnikiem decydującym o dalszym rozwoju wszystkich ogniw rynku książki będzie jednak czynnik społeczno-kulturowy, który związany jest z przejściem w kierunku społeczeństwa informacyjnego (hipertekstowego) w którym istotna jest sama informacja oraz wygodny nośnik jej przekazu.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Książki i biblioteki w życiu i twórczości Marianny Bocian
75%
Za życia łączyły Mariannę Bocian z biblioteką więzi silniejsze niż tylko praca. Po zwolnieniu nadal utrzymywała kontakty z załogą, odwiedzając zarówno koleżanki z Filii 22. przy ul. Kasztanowej, jak i bibliotekę przy ul. Pretficza. Podczas tych wizyt komentowała, nie przebierając w słowach, bieżące wydarzenia polityczne. W 1992 roku sprzeciwiła się projektowi likwidowania bibliotek publicznych41. Jednak gromadzony przez poetkę księgozbiór nosi wyraźne piętno jej pierwszego zawodu - literata. Pewną przewrotnością losu wydaje się być fakt, iż po śmierci Marianna Bocian powróciła do biblioteki, nie tylko jako właścicielka przejętej kolekcji, ale także jako patronka. Wypada żywić nadzieję, że tym razem na dłużej. (fragment tekstu)
Autorka opisuje system prasowy Francji, koncentrując się na ogólnokrajowych dziennikach. Szczególną uwagę zwraca na problemy związane z czytelnictwem i na czynniki wpływające na jego poziom. Opiera się przy tym na francuskich danych statystycznych i wynikach badań. Nieco więcej miejsca poświęca fenomenowi roku 2007, w którym zostały powstrzymane, a nawet odwrócone długofalowe trendy spadkowe czytelnictwa prasy we Francji. Stara się również analizować sytuację i prawidłowości, aby móc wyciągnąć wnioski o szerszym charakterze. Dzięki temu uzyskuje informacje zarówno o specyfice francuskiego rynku prasy codziennej, jak i jego podobieństwach do rynku tejże prasy w innych krajach Unii Europejskiej (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Czytanie według wartości (nie tylko) w szkole - czy i jak możliwe?
75%
W tekście podjęto jedno z ważnych zagadnień dydaktycznych, jakim jest rozbudzanie motywacji czytelniczych uczniów. Problem ten omówiono, odwołując się do ekstensywnej strategii czytania ujmowanej w perspektywie aksjologicznej, która - w przekonaniu autora - odgrywa ważną roli w procesie edukacji polonistycznej. Założono, że w procesie kształcenia tego rodzaju czytania znaczącą rolę mogą odegrać lektury szkolne z kręgu polskiej i obcej literatury pięknej dla młodych czytelników. Zwrócono uwagę na rolę szkolnego polonisty, powszechnie postrzeganego, jako osobę bezradną wobec niechęci uczniów do czytania, motywowania do lektury - zarówno, jako szkolnego obowiązku, jak i czytania własnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę piśmiennictwa i czytelnictwa fikcji fanowskich. Fikcje fanowskie (fanfiki, fanfikcje) to amatorskie piśmiennictwo miłośników/fanów danych wytworów kulturowych (powieści, seriali, filmów itp.) powstałe na podstawie konkretnych oryginalnych narracji i rozpowszechniane przede wszystkim w sieci. Prezentowane w tekście kategorie motywacji czytelnictwa fikcji fanowskich określono na podstawie wyników badań autorki przeprowadzonych na największym polskim forum internetowym - Forum Literackim Mirriel, skupiającym zainteresowanych tym piśmiennictwem.(abstrakt autora)
In the text, the author refers to selected questions from Lech Witkowski's book Uroszczenia i transaktualność w humanistyce. Florian Znaniecki: dziedzictwo idei i jego pęknięcia [Entitlements and Transtopicality in Humanities. Florian Znaniecki: the Legacy of Ideas and Cracks in It]. What is mainly characterised is the cognitive situation of "demanding a reading strategy" and searching for impulses to "prompt an awakening, a change of perspective."(original abstract)
11
Content available remote Lektury Ferdynanda Lassalle'a
75%
Na początku artykułu zaprezentowano kulturę czytelniczą jako kategorię terminologiczną, przydatną w ocenach czynionych w tym tekście. Rozumie się ją jako standaryzację wyuczonych zachowań emocjonalno-motywacyjnych i instrumentalno-poznawczych wobec tekstów pisanych, głównie książek i czasopism w celach samorealizacyjnych. Ferdynand Lassalle - wrocławianin, niemiecki działacz socjalistyczny, jeden z organizatorów ruchu robotniczego w Niemczech, przewodniczący Powszechnego Niemieckiego Związku Robotniczego odznaczał się rozwiniętą kulturą czytelniczą. Posiadał własny księgozbiór domowy, który analizowany jest w tym artykule. Zainteresowania czytelnicze Lassalle'a odnosiły się do lektur antycznych i dotyczących antyku, historii, lektur filozoficznych, mitologicznych i religioznawczych, prawniczych, ekonomicznych, politycznych, w tym socjalistycznych. Fascynował się literaturą piękną. Twórczość filozoficzno-prawnicza i dramaturgiczna Lassalle'a była skromna. Działalność polityczna tego działacza robotniczego opierała się na zasadach racjonalistycznych, inspirowanych przez literaturę naukową, także na przesłankach ideowych arcydzieł literatury światowej i niemieckiej. (abstrakt oryginalny)
Kształt francuskiego rynku dzienników regionalnych i ogólnokrajowych jest wynikiem współdziałania wielu czynników. Jednym z nich są preferencje czytelników, choć artykuł dotyczy jedynie tych, które czynią francuski rynek prasy codziennej specyficznym. Przedstawiono w nim tradycje czytelnicze we Francji oraz różnorodność rynku prasy codziennej. Specyficzne pojmowanie roli tej prasy przez czytelników powoduje, że nie funkcjonują tam dzienniki bulwarowe. Także rynek prasy regionalnej jest kształtowany przez czytelników, bowiem najchętniej kupowanym i czytywanym tytułem w kraju jest "Ouest-France". Cały system jest sztucznie podtrzymywany przez państwo za pomocą subwencji traktowanych przez Francuzów jako wyraz pluralizmu mediów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera rozważania dotyczące postaw studentów w obszarze e-czytelnictwa. Przedstawiono w nim wyniki badań przeprowadzonych w roku 2009 oraz 2012 wśród studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunkach Politologia, Stosunki międzynarodowe oraz Bezpieczeństwo wewnętrzne. Wyniki badań wskazują, iż mimo powiększającej się oferty zainteresowanie e-czytelnictwem maleje. Ta niepokojąca tendencja wymaga obserwacji, a także podjęcia przez uczelnie działań prowadzących do pełniejszego wykorzystywania zasobów elektronicznych w procesie kształcenia. (fragment tekstu)
Ogółem polscy wydawcy oferują czytelnikom około 5,8 tys tytułów gazet i czasopism. Ta oferta wzbogacana jest przez około 20 tys. tytułów wydawnictw obcojęzycznych (w tym specjalistycznych i naukowych), sprowadzanych z zagranicy. Większość tej prasy, o łącznej wartości około 50 mln zł dociera do odbiorców poprzez trzech dystrybutorów.
Unikalna społeczność "Książki za kratę", oparta na dobrej woli i darach książkowych, pozwala spojrzeć bardzo szeroko na problem komunikacji różnych środowisk w warunkach wolności i więzienia. (abstrakt oryginalny)
Tendencja związana ze spadkiem zainteresowania książką tradycyjną jest bez wątpienia wynikiem powszechnej digitalizacji i zmiany sposobu pozyskiwania informacji oraz spędzania wolnego czasu przez potencjalnych czytelników. W efekcie tradycyjna książka została odrzucona na rzecz innych, współcześnie bardziej atrakcyjnych form aktywności. Obserwowane na rynku tendencje wymuszają potrzebę znalezienia nowych sposobów zwiększenia atrakcyjności książki jako produktu i dostosowania go do profilu i oczekiwań współczesnego klienta. To zaś oznacza konieczność poszukiwania i wdrażania innowacji produktowych, które pozwolą wydawcom na utrzymanie dotychczasowej pozycji rynkowej i/lub pozyskania nowych segmentów tego rynku.(fragment tekstu)
W okresie międzywojennym nastąpił dynamiczny wzrost polskich przekładów z literatury zagranicznej. W tym czasie wiele dziedzin kultury i nauki zostało rozszerzonych i uzupełnionych dziełami obcych autorów. Środowiska naukowe i literackie rozwijały kontakty z kulturą innych narodów, dążyły do osiągnięcia postępów w zakresie znajomości literatury pięknej i naukowej. W latach 1918 - 1939 spolszczono około 9826 dzieł, z czego największą liczbę (5441, tj. 55,4% wszystkich przekładów) stanowiły powieści, opowiadania, bajki, nowele. Na rynku wydawniczym dominowały tłumaczenia z języka angielskiego, a także francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Suma książek przełożonych z tych czterech języków wynosiła 8010 dzieł, co stanowiło 81, 5% całości przekładów (Wnęk 2006). (fragment tekstu)
18
Content available remote Marketingowe atrybuty rynku książki w gospodarce opartej na wiedzy
63%
Celem artykułu jest zbadanie na przykładzie studentów dziennych oraz studentów zaocznych posiadających kilkuletnie doświadczenie zawodowe, jakie są główne czynniki nabycia książki akademickiej i profesjonalnej, a także wskazanie narzędzi stosowanych w sprzedaży książek w gospodarce opartej na wiedzy. Problemy postawione w pracy dotyczą diagnozy czytelnictwa książek w Polsce wśród studentów kierunków humanistycznych, identyfikacji narzędzi marketingowych stosowanych przez wydawców oraz problematyki jakości oceny merytorycznej książki wraz z kosztem alternatywnym jej nabycia. (fragment tekstu)
Rynek książki w większości państw na świecie boryka się z problemami. Trwające od kilku lat niekorzystne zmiany to efekt szybkich przemian technologicznych i cywilizacyjnych, rezultat brutalnych praktyk konkurencyjnych, a także spadku poziomu czytelnictwa. Niezbędne wydaje się podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji w obszarze tak ważnym pod względem rozwoju społeczno-kulturowego, ale i gospodarczego. Pierwszym krokiem w tym procesie jest postawienie odpowiedniej diagnozy sytuacji w tym zakresie. Celem artykułu jest charakterystyka i próba oceny zmian zachodzących na rynku książki w Polsce. Przedstawiono najważniejsze dane statystyczne dotyczące rynku książki, a także podjęto próbę identyfikacji przyczyn niekorzystnej sytuacji i działań prewencyjnych. Ze względu na ograniczoną dostępność, przytaczane i analizowane dane statystyczne dotyczące rynku książki pochodzą z różnych okresów badawczych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rozwój rynku e-książki
63%
Artykuł omawia rozwój rynku e-książki i czytelnictwo e-książek w skali globalnej oraz w pięciu państwach: Francji, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Autorka podnosi także problem piractwa e-książek, stawki podatku VAT na e-książki, jednolitego rynku cyfrowego oraz zwraca uwagę na self-publishing, jako rozwijający się segment rynku e-książki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.