Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reaganomics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W XX wieku Stany Zjednoczone przeszły przez kilka radykalnych transformacji polityki gospodarczej będących odpowiedzią na zachodzące społeczne, technologiczne i ideologiczne zmiany. Amerykańska gospodarka przeżyła kilka kryzysów i doświadczyła intensywnego wzrostu, który uczynił ją światowym liderem. Bazując na tym historycznym doświadczeniu, możemy wyciągnąć ważne wnioski dla polityki gospodarczej. Trzy podokresy historii ekonomicznej Stanów Zjednoczonych - Prosperity (1920-1929), 'wielka kompresja' (1937-1947) oraz Reaganomika (1981-1989) - są poddane pozytywnej analizie w celu znalezienia odpowiedzi na fundamentalne dylematy polityki gospodarczej. Szczególną uwagę poświęcono zmianom instytucjonalnym, polityce redystrybucyjnej i teoretycznym założeniom kształtującym politykę ekonomiczną. Analizowane są ideologiczne złudzenia, które się zmaterializowały w amerykańskiej gospodarce i które nie zostały w odpowiedni sposób zaadresowane przez rządzących, powodując patologiczne zjawiska w polityce i społeczeństwie. (abstrakt oryginalny)
W artykule ukazano ewolucję głównych celów polityki ekonomicznej USA po II wojnie światowej oraz ich podstaw teoretycznych i legislacyjnych. Okres ten poprzedzono analizą roosveltowskiej polityki Nowego Ładu (New Deal Policy), która wywarła istotny wpływ na kształtowanie powojennej polityki ekonomicznej. Zdaniem autora, cykliczne wahania ideologii oraz ich wpływ na teorie ekonomiczne powodowały zmiany w prowadzonej polityce ekonomicznej, przejawiające się zwłaszcza w zakresie i skali interwencjonizmu państwowego oraz doborze i stosowaniu metod i środków dla osiągnięcia głównych celów ekonomicznych.
Przedstawiono sytuację gospodarczą w krajach OECD (tempo wzrostu GNP) w latach 1970-1983, omówiono czynniki kształtujące ją, a także najważniejsze koncepcje polityki gospodarczej w tych krajach (teoria ilościowa pieniądza M. Friedmana, teoria podażowa ekonomii). Szczególną uwagę poświęcono polityce gospodarczej kolejnych rządów USA i Wielkiej Brytanii (reaganomika, thatcheryzm).
Autor skoncentrował uwagę na tych inicjatywach rządu federalnego USA, które - jego zdaniem - wywarły wpływ na przebieg i kierunek zmian technologicznych w gospodarce amerykańskiej. Są to działania podejmowane przez Departament Obrony (DOD), inicjatywy zmierzające do ściślejszego powiązania sektora akademickiego z przemysłem oraz pomoc udzielana przez agencje federalne małym i średnim firmom w gałęziach przodujących technologicznie.
5
Content available remote Wpływ doktryny keynesizmu i reaganomiki na gospodarkę Stanów Zjednoczonych
67%
W niniejszym artykule przedstawiono wpływ doktryny keynesizmu i reaganomiki na politykę gospodarczą USA oraz jakie korzyści i skutki uboczne pojawiają się po ich zastosowaniu. Skupiono się w pierwszej kolejności na przedstawieniu od strony teoretycznej dwóch wybranych szkół ekonomicznych: keynesizmu i monetaryzmu, który był istotnym elementem reaganomiki. Następnie pokazano, jakie decyzje ekonomiczne były podejmowane przez rządzących i przy pomocy jakich narzędzi wcielali oni w życie omawiane teorie ekonomiczne. Przedstawiono, jak te decyzje przekładały się na stan gospodarki i społeczeństwa. Pokazano, jak dzięki polityce interwencjonizmu udało się zwalczyć bezrobocie i podnieść poziom stopy życiowej obywateli, czego jednocześnie skutkiem ubocznym był wzrost zadłużenia państwa. Zaprezentowano również skutki stosowanej polityki reaganomiki, tj. obniżenie inflacji i zwiększenie nierówności społecznych. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła poglądy ekonomistów, przedstawicieli różnych współczesnych szkół i doktryn ekonomicznych (poczynając od ekonomii neoklasycznej, a kończąc na reaganomice) na zjawisko bezrobocia .
Celem pracy jest analiza zmian w polityce ekonomicznej Stanów Zjednoczonych w latach 1981-1988 oraz próba oceny wpływu tych zmian na zdolność konkurencyjną gospodarki amerykańskiej. Autor omówił pojęcia konkurencyjności gospodarki i metodologię jej badania, przeanalizował politykę gospodarczą rządu Reagana w latach 1981-1988 wychodząc od zmian w stosunku do lat 70-tych i systematyzując poszczególne jego działania, a także dokonał szczegółowej analizy wyników ekonomicznych osiągniętych przez gospodarkę USA.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.