Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Real Time Gross Settlement (RTGS)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote The Role of Instant Payment Systems in the Polish Economy
100%
Instant payments are one of the most important current trends in modern banking. Solutions of this type have been implemented form large-value to retail banking. The purpose of this article is to introduce broad spectrum of application of instant payment systems and to attempt to answer the question of whether the creation and further development of instant retail payment systems is important for the efficient functioning of the Polish payment system. In the process of preparing this analysis, the following methods have been used: literature analysis, secondary data analysis and case study. The security of the payment system depends largely on providing a high efficiency of its individual components. In case of polish instant payment systems there is a high level of diversification as a result of the operation of three independent instant payment systems which ensures there high performance. (original abstract)
2
Content available remote Zarządzanie ryzykiem w systemie płatniczym
75%
W niniejszym artykule scharakteryzowane zostały główne typy ryzyka jakie mogą wystąpić w systemie płatniczym oraz rozwiązania systemowe pozwalające na minimalizację ich skutków. W pracy szczególny nacisk położny został na analizę systemów płatności wysokokwotowych, gdyż ze względu na powiązanie międzysystemowe to one w momencie zaistnienia poważnego incydentu w systemie płatniczym stanowią swoistego rodzaju bufor, który zapobiega przeniesieniu powstałych fluktuacji na inne systemy lub ich uczestników. Niniejszy artykuł ma charakter przeglądowy, a treści w nim zawarte bazują na dostępnej literaturze przedmiotu, raportach branżowych oraz aktach prawnych i regulacjach dotyczących systemów płatności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było pokazanie, jak działa w strefie euro system wysokokwotowych płatności dla transakcji transgranicznych. TARGET2 (T2) to jego oficjalny skrót. Po przedstawieniu istoty funkcjonowania T2, w artykule wykazano, że stał się on ukrytym narzędziem Eurosystemu ratowania zagrożonych krajów PIIGS w odpowiedzi na globalny kryzys finansowy z roku 2008 i kryzys zadłużeniowy samego bloku jednowalutowego z roku 2010. Wielu ekonomistów nazywa to stealth bailout. W końcowej części artykułu autorzy stawiają prowokacyjne pytanie, czy można interpretować niepokojącą asymetrię sald w TARGET2 w kategoriach sharing economy. Wniosek końcowy jest zaskakujący: można jeśli zaakceptuje się niekonwencjonalne podejście do sharing economy, w tym na poziomie makroekonomicznym.(abstrakt oryginalny)
Uruchomiony w 1993 roku system SORB (Systemu Obsługi Rachunków Banków), był pierwszym polskim systemem mającym podstawowe cechy systemu rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym, tj. systemem RTGS (ang. Real Time Gross Settlement). W 1996 r. system SORB został zastąpiony nowocześniejszym systemem SORBNET, który funkcjonuje do chwili obecnej i który także jest systemem RTGS. Dziesiąta rocznica funkcjonowania systemu RTGS w Polsce skłania do przybliżenia w niniejszym artykule pierwszego z funkcjonujących dotąd polskich systemów RTGS, który miał istotne znaczenie dla ukształtowania nowoczesnego systemu płatniczego w Polsce.
Autor artykułu stara się znależć odpowiedz na dwa pytania: na ile procesy kształtujące systemy płatnicze w Europie prowadzą do upodobnienia się ich w poszczególnych krajach? I czy ewentualne upodobnienie umożliwiłoby ich integrację, a następnie konsolidację?
TARGET (Trans-European Automated Real-Time Gross settlement Express Transfer) jest systemem wprowadzonym przez Europejski Bank Centralny w celu usprawnienia międzybankowych systemów płatności i rozrachunku. Dotyczy to dużych płatności w czasie rzeczywistym. Obejmuje on 15 krajowych systemów oraz mechanizm EPM Europejskiego Banku Centralnego. EPM jest bardzo prosty w obsłudze, należy bowiem złożyć zlecenie w krajowym systemie RTGS w zwykłym formacie, a resztę wykonuje TARGET. Omówiono ramy prawne systemu. Przedstawiono tabele struktur wartości transakcji rozliczanych przez TARGET a także przez każdy system RTGS wchodzący w skład lub przyłączony do systemu TARGET.
Bank
|
2015
|
nr 3
104-105
W swoim ostatnim raporcie Global Payment Systems Analysis eksperci firmy doradczej Lipis Advisors, wśród najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań w zakresie rozliczeń wymieniają, obsługiwany przez KIR, system płatności natychmiastowych Express Elixir. Autorzy raportu poddali szczegółowej analizie systemy umożliwiające realizację przelewów międzybankowych, dostępne dla klientów banków w kilkudziesięciu krajach. Polska znalazła się w elitarnym gronie kilkunastu państw, w których można korzystać z przelewów natychmiastowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.