Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Real estate law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Prawo pierwokupu nieruchomości jest instytucją prawną, istotną nie tylko dla teorii prawa, ale również praktyki prawniczej. Zostało ono unormowane w ustawach materialnych i procesowych, cieszy się także dużym zainteresowaniem doktryny prawa cywilnego. Celem opracowania jest analiza wąskiego zagadnienia, a mianowicie prawa pierwokupu w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym. Prawo pierwokupu nieruchomości w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym przysługuje, wtedy gdy nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego została przeznaczona na cele publiczne. Skorzystanie przez jednostkę samorządu terytorialnego z przysługującego jej prawa pierwokupu w toku egzekucji administracyjnej skutkuje nabyciem prawa własności tej nieruchomości. Analiza istoty prawa pierwokupu pokazała, że przepisy prawne odnoszące się do prawa pierwokupu w dużej części budzą wątpliwości. Ustawodawca nie określił precyzyjnie, w jakiej formie ma być wykonane prawo pierwokupu. Wątpliwości budzi również rozumienie pojęcia celu publicznego. Lektura artykułu pozwala wyjaśnić wątpliwości, jakie mogą wiązać się ze skorzystaniem z prawa pierwokupu w ramach administracyjnego postępowania egzekucyjnego. (abstrakt oryginalny)
Problematyka postępowania zgłoszeniowego dotyczącego usuwania drzew z nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej wywołuje wątpliwości w praktyce. Ustawodawca zredagował to postępowanie zasadniczo dość poprawnie, ale nie ustrzegł się kilku kwestii spornych, takich jak sama dopuszczalność ustalania prawa do nieruchomości lub badania celu usuwania drzewa jako niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie budzi wątpliwości, że okoliczności te mają podstawowe znaczenie w trybie zgłoszeniowym objętym przypadkiem uregulowanym w art. 83f ust. 1 pkt 3a ustawy o ochronie przyrody, a mimo to ustawodawca nie zobowiązał wnioskodawcy do wykazywania ich w samym zgłoszeniu. W związku z tym kwestie te nie mają charakteru formalnego, lecz charakter merytoryczny i powinny być ustalane w toku postępowania przez organ. Brak ich wskazania przez zgłaszającego nie może prowadzić do odmowy przyjęcia samego zgłoszenia do rozpoznania. Mają one charakter materialny, w związku z czym brak wykazania ich zaistnienia będzie skutkował wniesieniem sprzeciwu na podstawie art. 83f ust. 15 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody. (abstrakt oryginalny)
Rozważania przeprowadzone w niniejszym opracowaniu wskazują, że wynagrodzenie za służebność przesyłu ma charakter odszkodowawczy, a zatem pokrywa uszczerbki doznane przez właściciela nieruchomości w związku z ustanowioną służebnością. Powyższa teza prowadzi w konsekwencji do wniosku, że w większości przypadków zapłata wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu czyni niezasadnym wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym za szkodę związaną z posadowieniem i istnieniem urządzeń na nieruchomości, o ile doznany uszczerbek jest bezpośrednim i typowym skutkiem ustanowienia służebności przesyłu. Jedynie w szczególnych okolicznościach osobie poszkodowanej przysługiwałoby roszczenie o naprawienie szkody zgodnie z deliktową podstawą odpowiedzialności, gdy doznany uszczerbek majątkowy nie należy do typowych konsekwencji budowy bądź istnienia urządzeń przesyłowych na cudzej nieruchomości (np. w co do szkody doznanej w związku z awarią urządzeń), a nadto w zakresie uszczerbków doznanych poza pasem służebności. Przeprowadzone rozważania pozwalają także uznać za błędną praktykę domagania się odszkodowania - ponad kwotę ustalonego wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu - za uszczerbki związane ze spadkiem wartości nieruchomości obciążonej. (abstrakt oryginalny)
Poniższy tekst podejmuje dwa zagadnienia. Po pierwsze, koncentruje się na ocenie legalności zmiany treści użytkowania wieczystego przez faktyczne działanie użytkownika wieczystego ze szczególnym uwzględnieniem postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Rozważania rozpoczyna kwalifikacja prawna celu i jego znaczenia dla treści użytkowania wieczystego, co stanowi punkt odniesienia dalszych analiz. Starano się tu wykazać, że faktyczne działanie użytkownika wieczystego nie jest zdarzeniem modyfikującym treść użytkowania wieczystego, ale przesłanką aktualizującą kompetencje stosownych organów do dokonania zmian w treści tego stosunku prawnego. Podejmowane w tej kwestii czynności prawne muszą dla swojej ważności być zgodne z powszechnie obowiązującym prawem, a w szczególności z odpowiednim planem zagospodarowania przestrzennego. Po drugie, starano się wskazać zakres prawnie dopuszczalnych reakcji właściciela gruntu przeciwko zachowaniu użytkownika wieczystego, zmierzających do zmiany tego stosunku prawnego. Przeanalizowano możliwe do wystąpienia warianty, począwszy od rozwiązania umowy po jej zmianę. Zaproponowano także sposoby rozstrzygania spraw spornych, w których sprzeczność zachowania użytkownika wieczystego z analizowanymi standardami nie przybierają oczywistego charakteru. (abstrakt oryginalny)
Instytucja ta oparta jest na zakazie rozporządzania przez określony podmiot nieruchomością w sposób ją naruszający. Jej istotą jest eliminacja innych podmiotów ubiegających się o tę samą rzecz. Prawo to ma zastosowanie tylko do zbywania nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, nie stosuje się go przy zbywaniu nieruchomości przez innych właścicieli. Skutki prawne zawarcia umowy zbycia nieruchomości z pominięciem pierwszeństwa w nabyciu są różnie oceniane. Większość orzeczeń wskazuje na brak sankcji nieważności. Dominuje pogląd że odpowiedzialność odszkodowawcza ma charakter jedynej sankcji. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wyłączenie działek z produkcji rolnej i leśnej
100%
Prezentowany artykuł dotyczy wyłączenia działek z produkcji rolnej i leśnej. W Polsce jest to aktualny problem, ponieważ brakuje ziemi pod inwestycje. W konsekwencji prowadzi to do wysokich cen ziemi, które powodują również wzrost kosztów inwestycji. Z drugiej strony dąży się do skrócenia procedur odrolniania ziemi, ponieważ są one zbyt długie i powodują zniechęcenie ze strony inwestorów. (abstrakt oryginalny)
Author in his article entitled Determination action in legal relations concerning real estates under Slovak legal order analyzes general questions related to the institute of determination action and the issue of urgent legal interest on giving the detemination action. The contribution also pays attention to the relation of determination action and action on vacation of real estate, the relation of positive and negative determination action and contestability action (the action on unenforceability legal act). (original abstract)
Opracowanie opisuje genezę powstania prawa użytkowania wieczystego, oraz jego celowy charakter. Przedstawiono aktualne problemy prawno - inwestycyjne związane z określeniem celu użytkowania wieczystego w decyzjach uwłaszczeniowych przy badaniu zgodności z realizowanymi przez użytkowników wieczystych zamierzeniami we współczesnych realiach. W artykule tym wskazano w jakim trybie może nastąpić zmiana treści prawa użytkowania wieczystego. Opisano roszczenia właściciela nieruchomości w przypadku stwierdzenia oczywistej sprzeczności korzystania przez użytkownika wieczystego z przeznaczeniem określonym w umowie. Przedstawiono trudności związane z rozwiązaniem prawa użytkowania wieczystego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia kwestie związane z opłatami za użytkowanie wieczyste. Autor przedstawia konstrukcje aktualizacji opłaty oraz jej skutki.
W artykule zostały przedstawione uwarunkowania prawne związane z dochodzeniem roszczenia o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Ukazano sposób określania kwoty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości z podaniem stosownych przykładów.
Poniższy artykuł został napisany z perspektywy prawnika - zawodowego pełnomocnika - zajmującego się w pracy reprezentacją osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Celem niniejszego opracowania jest ukazanie praktycznego aspektu roli studium w procesie szacowania wartości nieruchomości w procedurze aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Jednocześnie zachęcam do dyskusji, czy studium może być w ogóle brane pod uwagę w procesie szacowania nieruchomości, w sytuacji gdzie wpływa to bezpośrednio na prawa obywatela. (abstrakt oryginalny)
12
100%
Niniejszy, krótki artykuł, skierowany jest do wszystkich, którzy mogą i chcą poświęcić chwilę ze swojego czasu i wraz ze mną zastanowić się nad tematem służebności przesyłu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienie dotyczące charakteru prawnego decyzji administracyjnej zatwierdzającej geodezyjny podział nieruchomości z zastrzeżeniem zapisanego w niej warunku. Odwołując się do obowiązujących norm prawa oraz poglądów judykatury wykazano, że niewykonanie warunku zapisanego w decyzji podziałowej powoduje, iż czynność cywilnoprawna w niej zastrzeżona, dotycząca umownego przeniesienia praw do wydzielonej części nieruchomości, jest nieskuteczna. Wykazano także, że warunek stanowiący część orzeczenia decyzji podziałowej, w rozumieniu art. 162 Kodeksu postępowania administracyjnego, ma charakter zlecenia. Powoduje to, że w przypadku jego niewykonania organ administracji, który wydał decyzję podziałową, jest zobowiązany do uchylenia decyzji podziałowej w ramach odrębnego postępowania administracyjnego. (abstrakt oryginalny)
Wejście na teren cudzej nieruchomości każdorazowo wymaga uzyskania od właściciela nieruchomości zgody na takie wejście. Jest to prawo właściciela nieruchomości, aby zezwolić lub nie udzielić takiej zgody. Jednak, co zrobić w przypadku gdy inwestor zobowiązany jest do wejścia na teren cudzej nieruchomości w celu wykonania robót budowlanych, a właściciel nie wyraża takiej zgody. W takim przypadku, inwestor może zwrócić się do organu administracyjnego o wydanie decyzji zezwalającej na wejście na teren cudzej nieruchomości. Taka decyzja niejako zastępuje zgodę właściciela nieruchomości. Jednak, aby inwestor taką decyzję uzyskał konieczne jest, aby w pierwszej kolejności inwestor samodzielnie zwrócił się do właściciela nieruchomości o wyrażenie zgody na wejście. Co więcej, wejście na teren cudzej nieruchomości jest niezbędne w celu wykonania robót budowlanych, czyli inwestor nie może wykonać robót budowlanych bez wykorzystania terenu nieruchomości sąsiedniej. Jednocześnie, roboty takie powinny być wcześniej zgłoszone lub inwestor powinien uzyskać pozwolenie na budowę zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Dopiero więc spełnienie wyżej opisanych okoliczności, będzie uprawniać inwestora do złożenia wniosku o zezwolenie przez organ administracyjny wejścia na teren cudzej nieruchomości. Organ wydając przedmiotową decyzję związany jest zakresem robót, który został określony w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu takich robót. Co więcej, w decyzji zobowiązany jest do określenia dokładnego sposobu, zakresu i czasu korzystania przez inwestora z terenu cudzej nieruchomości. Jest to niezwykle ważne, aby dokładnie określić sposób korzystania z nieruchomości sąsiada, tak aby zapobiec ewentualnym konfliktom, które mogą powstać z tego względu pomiędzy stronami. Organ administracji publicznej nie jest uprawniony do orzekania w decyzji o ewentualnej rekompensacie pieniężnej dla właściciela nieruchomości z tytułu skorzystania z jego terenu przez inwestora. Taka rekompensata może zostać ustalona pomiędzy stronami w ramach ustaleń i negocjacji. Jednak w przypadku braku uzgodnienia pomiędzy stronami, właścicielowi nieruchomości może przysługiwać roszczenie o zapłatę odszkodowania od inwestora na gruncie przepisów prawa cywilnego. Aby jednak takie roszczenie powstało konieczne jest, aby zaistniało zdarzenie, które spowodowało szkodę. Zdarzenie takie może polegać na działaniu lub zaniechaniu inwestora w czasie korzystania z terenu nieruchomości sąsiada, czyli inwestor może ponosić odpowiedzialność także za niewykonanie pewnych czynności, np. za niezabezpieczenie terenu budowy. W dalszej kolejności pomiędzy szkodą a zdarzeniem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy, a więc powstała szkoda musi być spowodowana przez działanie lub zaniechanie inwestora. Ostatnim elementem roszczenia właściciela jest powstanie szkody, czyli uszczerbku w majątku właściciela. Roszczenie właściciela o zapłatę odszkodowania będzie obejmować nie tylko jego straty, ale także utracone korzyści. A zatem właściciel nieruchomości będzie posiadać roszczenie nie tylko o naprawienie zniszczonego mienia przez inwestora powstałego wskutek jego działań lub zaniechania czynności, ale także za korzyści, które właściciel mógł ponieść, gdyby nie zdarzenie wywołane przez zachowanie inwestora. Pamiętać należy, że powyższe okoliczności musi wykazać właściciel nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
This contribution centers on the notions of property and nuda potestas in Reinach's philosophy of law. I aim to demonstrate how both terms ground an important part of Reinach's understanding of a priori condition for civil rights. Consequently, I assess the principle of property with a comparison to Luis de Molina, since he shows in his De Iustitia et Iure how dominium and rights justify some forms of property (lay and ecclesiastical) and political power (Molina 1659, disp2 n1; Kaufmann 2014, 129). Hence, the right of the person is discussed by following the potestas. In Die apriorischen Grundlagen des bürgerlichen Rechtes, Reinach implicitly refers to the nuda potestas, which is a kind of power that can be applied only formally and not in fact to something else and for that reason, it can only be caught a priori, since acts are performed by another person within it. This is the reason why the rights of a person can be divided between more people, and it is at first just a kind of property, which can be exercised upon the individual. Consequently, I divide my contribution as follows. First, in considering the social act, I show how its characteristics of Anspruch and Verbindlichkeit result from the commitment that human beings make to one another. In doing this, I discuss the particular condition of slavery through which it is possible to find the property and the nuda potestas since there is no enjoyment of the good to which it refers. Second, I apply both concepts by showing a parallel with Luis de Molina. This comes about in consideration of the case of dominium, in which absolute rights can be ascribed to their relative claim. Third and finally, I offer a critique of Reinach, in which I show how absolute rights and relative claims cannot be assimilated. (original abstract)
W artykule poddano analizie ocenę opłacalności przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, w różnych momentach trwania tego prawa, w oparciu o wzór empiryczny podany w akcie prawnym - Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego. Zbadano, jak opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności kształtuje się w zależności od przyjętej stopy kapitalizacji, stawki procentowej opłaty rocznej, liczby lat niewykorzystanego okresu użytkowania. W pracy rozpatrzono 492 przypadki, kiedy ten wzór ma zastosowanie. Opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego zmniejsza się wraz ze zwiększeniem się stopy kapitalizacji, a zwiększa się wraz ze zmniejszeniem się niewykorzystanego okresu użytkowania wieczystego. Z kolei wzrost stawki procentowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste wpływa na zwiększenie się opłaty za wykup prawa własności. W pracy rozpatrzono ekonomiczne korzyści i straty, które ponosi użytkownik wieczysty czy właściciel nieruchomości, którym jest Skarb Państwa bądź jednostka samorządu terytorialnego, z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie dwóch sposobów, w jaki może ulec zmianie czynsz w trakcie trwania stosunku najmu - poprzez użycie klauzuli waloryzacyjnej oraz wypowiedzenie wysokości czynszu w myśl 6851 Kodeksu Cywilnego. Autor interpretuje cel, jaki przyświeca obu regulacjom oraz bada zależności między nimi aby odpowiedzieć na pytanie czy, oraz w jakich przypadkach zawarcie w umowie najmu komercyjnego klauzuli waloryzującej czynsz automatycznie skutkuje wyłączeniem uprawnienia wynajmującego do wypowiedzenia wysokości czynszu. Podkreślone są uwarunkowania rynkowe, na które odpowiedzią są obie analizowane regulacje oraz ich skrajna odmienność. (abstrakt oryginalny)
Problematyka wywłaszczenia niesie za sobą bardzo wiele zagadnień szczegółowych, istotnych zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Mając na uwadze obszar regulacji prawnych, które zajmują się tą tematyką, zauważyć należy, iż w przypadku wywłaszczenia dochodzi do styku i wzajemnego przenikania się regulacji w sferze prawa konstytucyjnego, cywilnego, jak i administracyjnego. Dlatego celem niniejszego artykułu stało się omówienie poszczególnych elementów decyzji wywłaszczeniowej, jako przykładu decyzji administracyjnej, ze wskazaniem powiązań i wpływu powyższych regulacji na jej kształt i elementy składowe. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule podjęto próbę opisu wybranych elementów dotyczących sytuacji na rynku nieruchomości rolnych i założeń prowadzonej polityki w tym zakresie w Polsce. Szczególną uwagę zwrócono na zmiany legislacyjne związane z obrotem nieruchomościami rolnymi. Wykorzystano dane statystyczne pochodzące z Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON), Głównego Urzędu Statystycznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Celem opracowania była próba oceny zmian w cenach ziemi w Polsce po transformacji systemowej. Szczególną uwagę zwrócono na zagadnienie zmiany uwarunkowań zakupu nieruchomości po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy wprowadzone ograniczenia spowodowały, że ceny nieruchomości rolnych w Polsce uległy zmianie w ujęciu przestrzennym.
Celem artykułu jest rozstrzygnięcie kwestii, czy śmierć uczestnika postępowania wieczystoksięgowego, którego prawo ma być wpisane bądź wykreślone, ma wpływ na szybkie i sprawne ujawnienie w księdze wieczystej zmiany stanu prawnego nieruchomości. W szczególności ustalenia wymaga, czy ten stan skutkuje - na podstawie art. 174 § 1 pkt 1 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. - zawieszeniem tego postępowania, a następnie podjęciem go z udziałem następców prawnych zgodnie z art. 180 § 1 pkt 1 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. Wykorzystując metodę dogmatycznoprawną, wnikliwe zbadano regulacje instytucji ksiąg wieczystych i postępowania wieczystoksięgowego istotnych z punktu widzenia omawianego zagadnienia. Dodatkowo analizie poddano orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego dotyczące powyższych kwestii. Wnioski z przeprowadzonej analizy przesądzają o tym, że - z punktu widzenia zapewniania uczestnikom obrotu prawnego nieruchomościami ochrony ich praw - sąd wieczystoksięgowy nie ma obowiązku zawieszania postępowania wieczystoksięgowego w przypadku śmierci uczestnika tego postępowania celem podjęcia go z udziałem jego następców prawnych, gdyż stoi to w sprzeczności z szybkim i sprawnym ujawnieniem w księdze wieczystej zmiany stanu prawnego nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.