Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Real investments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule przedstawiono metody wyznaczania czasu trwania inwestycji wykorzystujące popularne kryteria oceny projektów inwestycyjnych. Do wyznaczenia wartości przepływów środków pieniężnych wykorzystano jedną z najpopularniejszych w ekonomii funkcji - funkcję logistyczną. Każda z przedstawionych w artykule propozycji wyznacza inny czas zakończenia inwestycji. (fragment tekstu)
2
Content available remote Finansowanie inwestycji rzeczowych w niemieckim sektorze przedsiębiorstw
80%
W artykule przyjęto dwa cele, a mianowicie: zaadoptowanie sposobu badawczego zaproponowanego przez Corbett i Jenkinson'a do wymogów Europejskiego Systemu Rachunków 2010; identyfikacja struktury finansowania inwestycji rzeczowych w niemieckim sektorze przedsiębiorstw. W analizach wykorzystano dane pochodzące ze sprawozdawczości narodowej, a dokładniej z dwóch rachunków wchodzących w skład rachunków akumulacji, tj.: rachunku kapitałowego oraz rachunku finansowego. Przyjęto metodologię źródeł finansowania netto, w której wykorzystano przepływy środków finansowych, a nie ich stany. Identyfikując strukturę źródeł finansowania inwestycji rzeczowych zauważono, iż w niemieckim sektorze przedsiębiorstw dominują środki wewnętrzne i transfery kapitałowe. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i ocena działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw logistycznych w Polsce. W opracowaniu wykorzystano publikowane dane GUS charakteryzujące funkcjonowanie przedsiębiorstw logistycznych w latach 2010-2017, w szczególności ich aktywność w obszarze inwestycji w środki trwałe. Przeprowadzona analiza została oparta na wybranych wskaźnikach ekonomicznych dot. działalności inwestycyjnej. Wykorzystano m.in. takie zmienne jak wartość i dynamikę nakładów na zakup środków trwałych oraz wskaźniki intensywności inwestowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metody szacowania opłacalności inwestycji rzeczowych uwzględniających ryzyko i zaprezentowano przeprowadzone badania, oparte na inwestycji zrealizowanej w wybranym przedsiębiorstwie, metodami ekwiwalentu pewności oraz VaR.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono działalność inwestycyjną wybranych gospodarstwach rolniczych Podkarpacia w zależności od wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych. Z badań wynika, że wśród zrealizowanych inwestycji najwięcej miało charakter modernizacyjny i rozwojowy. (abstrakt oryginalny)
Prezentacja fragmentu badań dotyczących zarządzania inwestycjami rzeczowymi w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych w Polsce w latach 1997-2000. Określono przesłanki decydujące o podejmowaniu i prowadzeniu działalności inwestycyjnej przez badaną grupę przedsiębiorstw oraz preferowane sposoby realizacji inwestycji. Zwrócono uwagę na stosowane źródła finansowania inwestycji i czynniki wpływające na sprawność zarządzania inwestycjami w przemyśle.
Czy instrumenty inwestycyjne mogą być eleganckie? Czy można o nich mówić, że mają bądź nie mają klasy? Top menedżerowie instytucji finansowych wiedzą, że jak najbardziej – są eleganckie formy inwestowania. Takie, którymi można się pochwalić. W świecie finansów słowo elegancja i styl najczęściej pada w przypadku przejęcia spółki przez inną, większą. Bądź w momencie, kiedy menedżer zmienia pracodawcę – obie strony mogą się pożegnać ze smakiem lub po prostu pożegnać chłodno. Kiedy jednak spojrzymy na oferty inwestycyjne dla finansistów, szybko orientujemy się, że to trudny temat – bowiem standardowe propozycje banków to w znacznej mierze oferty przygotowywane przez tych samych menedżerów, którzy mogą się stać ich odbiorcami. Chyba że poszukamy w ofertach, które na co dzień z inwestycjami raczej się nie kojarzą. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Ocena efektywności inwestycji rzeczowych za pomocą metody NPV
61%
Warunkiem zapewnienia trwałego funkcjonowania przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej, obok sprawności bieżącego zarządzania, jest również podejmowanie trafnych decyzji dotyczących rozwoju przedsiębiorstwa. Rozwój ten zasadniczo dokonuje się poprzez realizację inwestycji, w tym inwestycji rzeczowych. Istnieje wiele metod pozwalających ocenić efektywność realizowanych przedsięwzięć inwestycyjnych. Jedną z nich jest metoda wartości zaktualizowanej netto - NPV. Metoda ta posiadająca zarówno wady, jak i zalety uznawana jest za jedno z ważniejszych kryteriów wyboru projektu inwestycyjnego. Celem opracowania było przedstawienie metody NPV oraz jej odmian.(abstrakt oryginalny)
Polski rynek sztuki jest bardzo płytki i uzależniony od tempa wzrostu zamożności oraz dominującego modelu kulturowego, zaś światowy rynek sztuki - z ekonomicznego punktu widzenia - bywa ryzykowny i w niskim stopniu płynny oraz nastawiony na zamożną klientelę. (fragment tekstu)
Przedmiotem podjętych badań jest próba określenia wartości inwestycji podejmowanych w przedsiębiorstwie. Z uwagi na dyskusyjny i niejednoznaczny charakter pojęcia wartości, który przejawia się w wielości koncepcji wartości, ważne staje się sprecyzowanie rodzaju poszukiwanej wartości. Określając go na potrzeby niniejszego opracowania przeanalizowano główne historyczne i współczesne koncepcje wartości. Celem tej analizy było znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy inwestycje można uznać za źródło wartości i w jakim aspekcie można tą wartość rozpatrywać. Ze względu na rozległość problematyki, analizę zawężono do inwestycji rzeczowych. W pracy przyjęto tezę, że o wartości inwestycji decydują efekty przez nią generowane. Efekty inwestycji posiadając pewien zbiór cech, zgodnych z preferencjami inwestora i konsumentów, przekładają się na wartość użytkową inwestycji oraz przynoszą dochód, stanowiąc tym samym wartość dochodową (ekonomiczną) inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Jedną z częściej stosowanych metod wykorzystywanych w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych jest analiza punktu progowego (break-even analysis). W metodzie tej analizuje się relacje między zyskownością a sprzedażą, mianowicie ustala się poziom sprzedaży, przy którym zyskowność osiąga wartość zerową. Wtedy wiadomo, że jeśli sprzedaż będzie wyższa od wartości punktu progowego, to projekt będzie korzystny i jego przyjęcie przyczyni się do wzrostu rynkowej wartości firmy. Najczęściej zyskowność jest określana przez relację zysku do kapitału, sprzedaży lub kosztów. Jednak w procesach decyzyjnych z obszaru inwestycji rzeczowych za zyskowność przyjmuje się inny miernik, mianowicie strumień gotówki (cash flow). W takim razie podstawową relację rozpatrywaną w analizie progowej określa uzależnienie teraźniejszej wartości netto przepływów gotówkowych od sprzedaży. (fragment tekstu)
Realizacja inwestycji rzeczowych jest procesem złożonym i wielu aspektów tego procesu nie jesteśmy w stanie wziąć pod uwagę. Stwarza to konieczność budowy modeli opisujących to zjawisko wielkościami ekonomicznymi. Celem artykułu jest sformułowanie modelu matematycznego opisującego zagadnienie wyboru optymalnego podzbioru projektów inwestycyjnych w warunkach ograniczonych możliwości finansowych przedsięwzięć.
13
Content available remote Determinanty inwestycji przedsiębiorstw
61%
Celem niniejszego artykułu jest syntetyczne przedstawienie determinant inwestycji przedsiębiorstw oraz ich weryfikacja na podstawie przeglądu badań empirycznych dla krajów rozwijających się. (fragment tekstu)
W artykule przestawiono zależności między nakładami inwestycyjnymi przedsiębiorstw w gospodarce narodowej i rynkiem pracy z punktu widzenia popytu na pracę. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań ankietowych, które wskazują na zależność między wartością kapitału amortyzacyjnego a wielkością nakładów na inwestycje rzeczowe polskich przedsiębiorstw. Stwierdzono, że odpisy amortyzacyjne, tworzące kapitał amortyzacyjny, mają istotne znaczenie jako źródło finansowania działalności inwestycyjnej dla przedsiębiorstw polskich. Badane przedsiębiorstwa doceniają znaczenie kapitału amortyzacyjnego w finansowaniu inwestycji rzeczowych, ale tylko w minimalnym stopniu. Nie wykorzystują przyspieszonych metod amortyzacji, by przyspieszyć zwrot środków zainwestowanych w rzeczowe składniki majątku, by pozyskać wyższą wartość kapitału amortyzacyjnego oraz by zmniejszyć zakres erozji kapitału amortyzacyjnego na skutek inflacji i podatku dochodowego.
W artykule przedstawiono model kalkulacji opłacalności inwestycji rzeczowych. Jest on oparty na koncepcji kwantylowych miar ryzyka i wycenie opcji realnych. Zastosowanie symulacji Monte Carlo pozwala otrzymać rozkład prawdopodobieństwa wartości zaktualizowanej netto (Net Present Value - NPV) i wdrożyć miary ryzyka, takie jak przepływy pieniężne narażone na ryzyko (Cash Flow at Risk - CFaR), wartość zaktualizowana netto narażona na ryzyko (Net Present Value at Risk - NPVaR) czy oczekiwana strata (Expected Shortfall - ES) w stosunku do NPV - ES (NPV). Głównym wkładem artykułu jest implementacja ES (NPV), która pokazuje średnią najgorszych strat względem NPV. ES (NPV) informuje inwestorów, jaki może być najgorszy wynik projektu.(abstrakt oryginalny)
17
61%
Uwarunkowania obecnej gospodarki jak również zmiany zachodzące w otoczeniu sprawiają, że funkcjonowanie i rozwój współczesnych przedsiębiorstw determinowane są przez synergiczne oddziaływanie wielu procesów i czynników. Bardzo popularny jest pogląd, że wzrost wartości przedsiębiorstwa staje się obecnie najważniejszym celem w perspektywie strategicznej, bowiem chcąc przetrwać i odnosić sukcesy na konkurencyjnym rynku, firmy są zmuszone do podejmowania działań, które zapewnią im trwałą przewagę nad rywalami. Aby skutecznie zarządzać wartością przedsiębiorstwa należy zrozumieć od czego zależy wzrost wartości spółki. Jednym z głównych czynników wpływających na wartość są realizowane w firmie inwestycje rzeczowe. Ocena inwestycyjnych nośników wartości związana jest z oceną efektywności zarządzaniem aktywami i kierunkami zmian ich struktury. Dotychczasowe, a także planowane przyszłe decyzje inwestycyjne realizowane w aktywach firmy oraz ich efekty obserwowane w działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, głównie w wielkości przychodów, kosztów, zysków i przepływów pieniężnych, będą oddziaływać na wartość całej spółki. (abstrakt oryginalny)
W kontekście nowelizacji ustawy o rachunkowości zdefiniowano pojęcie inwestycji oraz omówiono ich rodzaje.
Celem opracowania jest prezentacja i ocena działalności inwestycyjnej w rzeczowy majątek trwały w wybranych gospodarstwach rolniczych o różnych kierunkach gospodarczych położonych na terenie województwa podkarpackiego. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problem poprawy jakości ocen inwestycji rzeczowych w sferze realnej. Błędy w ocenie projektów inwestycyjnych są powszechne i wynikają przede wszystkim z dwóch przyczyn: nadmiernego optymizmu oceniających oraz świadomego systematycznego przeszacowywania korzyści i niedoszacowywania kosztów związanych z inwestycjami. Na podstawie prac teoretycznych D. Kahnemana i A. Tversky'ego można zaproponować zastosowanie metody referencyjnej oceny projektów jako narzędzia poprawy jakości tych ocen. Ocena referencyjna wymaga, po pierwsze, wyznaczenia klasy projektów podobnych i już zrealizowanych, po drugie, wyliczenia w obrębie klasy referencyjnej średnich wartości krytycznych zmiennych podlegających ocenie w badanym pojedynczym projekcie. Następnie zaś zaproponowania metody korygowania oceny indywidualnego przedsięwzicia inwestycyjnego w oparciu o uzyskane dla klasy projektów podobnych wartości średnie. W artykule dyskutowane są zarówno budowa klasy referencyjnej, jak i kluczowe zagadnienie sposobu wyliczenia wartości referencyjnych. Proponowane są dwie grupy metod - oparte na podejściu ilościowym i jakościowym. Sposób oceny ryzyka w oparciu o pierwszą z nich zobrazowano przykładami z praktyki brytyjskiej, gdzie metoda ta została przetestowana w praktyce. Druga - jakościowa, opiera się na opracowanym przez autora i przedstawionym w artykule modelu. Ponadto analizowane są główne bariery i ograniczenia wprowadzania metody referencyjnej oceny projektów inwestycyjnych w sferze realnej (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.