Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Real option
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedmiot badań stanowi proces stochastyczny opisujący zmiany instrumentu pierwotnego opcji rzeczowych. (...) Celem badań jest propozycja obrazowania tych zmian za pomocą modelu drzewa addytywnego, które stanowi dwumianową aproksymację arytmetycznego ruchu Browna.(fragment tekstu)
2
100%
W artykule stwierdzono, że inwestycje można traktować jako zawierające opcję tylko wtedy, gdy jest gwarancja pewnego poziomu przepływów pieniężnych. Można je też zwykle traktować jak kilka projektów powiązanych i, zamiast dodawania premii za opcję, obliczać sumę ich NPV. Określono także warunki wykorzystania IRR i innych wskaźników efektywności do oceny względnej i do racjonowania kapitału.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote O referencyjnym i konsekutywnym instrumencie bazowym opcji rzeczowych
100%
Ze względu na przydatność analizy opcji rzeczowych (real options analysis - ROA) w zakresie wyceny tzw. elastyczności decyzyjnej (rozumianej jako możliwość czekania z podjęciem inwestycji bądź modyfikowania przyjętych pierwotnie strategii operacyjnych) wielu naukowców zaczęło upatrywać w tej metodzie potencjalnie uniwersalnego narzędzia mogącego stanowić remedium na bolączki związane z niedoskonałościami klasycznych technik oceny efektywności ekonomicznej przedsięwzięć (analizy DCF).(fragment tekstu)
Wydaje się, że w przypadku opcji finansowych najistotniejsze jest znaczenie teorii i metod wyceny opcji, dla inwestora szczególnie ważna jest bowiem wartość opcji. Natomiast w przypadku opcji rzeczowych, podstawowa wartość koncepcji opcji wynika z faktu, że integruje zarządzanie strategiczne (raczej intuicyjne) z zarządzaniem finansami (na pewno sformalizowane) oraz umożliwia dynamiczną analizę potencjalnych możliwości wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Bardziej istotny jest sposób myślenia w kategoriach opcji, który umożliwia zintegrowane zarządzanie wartością przedsiębiorstwa, niż precyzyjne zmierzenie ich wartości. Koncepcja opcji zwraca uwagę na konieczność dostrzegania pozytywnych skutków ryzyka i konieczność podejmowania ryzyka, bo w dynamicznym, konkurencyjnym otoczeniu jest to warunek uzyskiwania ponadprzeciętnych wyników. (fragment tekstu)
Począwszy od lat 90. ub.wieku wraz ze wzrostem zainteresowania problematyką wartości i metod wyceny, analiza opcji rzeczowych zaczęła cieszyć się coraz większym zainteresowaniem środowisk zarówno naukowych, jak i biznesowych. Kluczowym elementem koncepcji opcji rzeczowych jest przeniesienie technik wyceny opcji finansowych do obszaru inwestycji niefinansowych. Mimo podobieństw pomiędzy tymi obszarami zachodzą istotne różnice. Podmiot dysponujący opcją rzeczową może – odmiennie niż w przypadku opcji finansowych – wpływać na wartość instrumentu bazowego, a rynek dla tego instrumentu zazwyczaj nie istnieje i/lub nie spełnia warunku zupełności. Ponadto opcje rzeczowe często mają charakter opcji wspólnych dla większej liczby inwestorów, pomiędzy opcjami zachodzą interakcje, a na ich wartość ma wpływ większa liczba źródeł niepewności. W kontekście powyższych stwierdzeń można sformułować tezę o istnieniu istotnych ograniczeń analogii między opcjami finansowymi i rzeczowymi. Podobieństwo konstrukcji obu rodzajów opcji nie musi automatycznie oznaczać, że techniki wyceny opcji finansowych mogą być bezkrytycznie przenoszone do innej domeny inwestycyjnej. (abstrakt oryginalny)
W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu elastyczność menedżerska jest jednym z kluczowych wyznaczników konkurencyjności przedsiębiorstwa. Problem elastyczności menedżerskiej w odmienny sposób podejmowany jest przez poszczególne szkoły zarządzania strategicznego. Szczególnie eksponowany jest on w podejściu opcyjnym. W artykule zaprezentowano interpretację elastyczności menedżerskiej w podejściu opcyjnym na tle wybranych szkół zarządzania strategicznego. (abstrakt oryginalny)
W ramach poszukiwań kierunków i sposobów doskonalenia procesu oceny efektywności przedsięwzięć wyodrębnił się nurt skupiający się na badaniu możliwości zastosowania do tego celu metod z innych dziedzin nauki. Niniejszy artykuł wpisuje się w ten nurt poprzez wyodrębnienie klas projektów informatycznych, do oceny których można zastosować metodę opcji realnych. Metoda opcji oryginalnie opracowana do wyceny instrumentów rynku finansowego (opcji finansowych) została zaadaptowana na potrzeby oceny efektywności inwestycji rzeczowych, w tym także informatycznych. W artykule przeanalizowano główne schematy klasyfikacji systemów informatycznych oparte o kryterium ekonomiczne, a wyodrębnione w nich kategorie systemów zestawiono z wymaganiami i możliwościami metody opcji. W efekcie uzyskano listę klas przedsięwzięć informatycznych, do oceny których metoda może być zastosowana ze szczególnie dobrym skutkiem. Uzyskane wynik porównano z wnioskami formułowanymi w literaturze przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zastosowanie modelu dwumianowego i trójmianowego do wyceny opcji rzeczowych
75%
W artykule przedstawiono model dwuminowy i trójmianowy wyceny opcji rzeczowych. Zastosowanie opcji rzeczowych pozwala na uwzględnienie w wycenie wartości inwestycji bądź przedsiębiorstwa elastyczności decyzyjnej. W artykule pokazano zastosowanie dwóch modeli wyceny opcji rzeczowych do oceny projektu inwestycyjnego w kopalni węgla kamiennego. Dla tych modeli rozważono amerykańską opcję odroczenia inwestycji. Jako instrument podstawowy, z którym związane jest ryzyko inwestycji wybrano cenę surowca.(abstrakt oryginalny)
Szybkie zmiany w otoczeniu konkurencyjnym pociągają za sobą kreowanie nowych metod oceny efektywności projektów inwestycyjnych i nowych metod projektowania i implementacji strategii. Jednym z alternatywnych sposobów spojrzenia na projekty inwestycyjne jest potraktowanie ich jako opcji rzeczowych, czyli opcji dających prawo dysponowania strumieniami pieniężnymi generowanymi przez przedsięwzięcie inwestycyjne. Źródłem wartości opcji rzeczowych jest elastyczność menedżerska w procesie zarządzania. W artykule przedstawiono podstawowe problemy związane z wykorzystaniem opcji rzeczowych w praktyce, które najczęściej dotyczą szacowania parametrów modeli wyceny oraz są determinowane strukturą organizacji i grą interesów problemów związanych z wykonaniem opcji rzeczowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter teoretyczny. Zostały w nim przedstawione zagadnienia dotyczące wykorzystania opcji rzeczowych w finansowej ocenie inwestycji zagranicznych. W części pierwszej scharakteryzowano korzyści, jakie niesie ze sobą przysposobienie opcji do rachunku inwestycji zagranicznych, wskazano ich typologię w budżetowaniu międzynarodowym, a także wybór odpowiedniej metody wyceny elastyczności związanej z opcjami. W końcowej części przedstawiono metodę drzewa decyzyjnego w ocenie efektywności inwestycji zagranicznej.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich dekadach w procesach oceny ekonomicznej projektów inwestycyjnych coraz częściej stosuje się analizę opcji rzeczowych. ROA jest powoli adaptowana przez przemysł i sektor finansowy - głównie dzięki znacznemu uproszczeniu algorytmu, w tym m.in. stosowaniu modeli kratownicowych oraz wprowadzeniu założenia MAD (Marketed Basset Disclaimer). Metoda staje się powoli standardem wymaganym przez banki i międzynarodowe instytucje finansowe jako technika uzupełniająca klasyczną analizę DCF. Artykuł przedstawia wycenę przedsięwzięcia z rzadko analizowaną złożoną opcją wycofania się z przedsięwzięcia wielofazowego oraz opcją likwidacji w iloczynowym modelu dwumianowym na przykładzie górniczego projektu inwestycyjnego.(abstrakt oryginalny)
Wyróżnikiem metody opcji rzeczowych jest próba kwantyfikacji elastyczności decyzyjnej w procesach budżetowania kapitałowego. Kwantyfikacja taka jest jednak możliwe jedynie wówczas, gdy analizowany problem decyzyjny jest dobrze ustrukturalizowany. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wysokim stopniem niepewności odnośnie do kierunku rozwoju standardów technologicznych związanych z realizowanym przedsięwzięciem oraz/lub rynków docelowych, wysoce sformalizowana metoda opcji rzeczowych powinna zostać zastąpiona analizą przedsięwzięcia w kategoriach mniej sformalizowanych podejść, akcentujących zależność ścieżki. Do podejść takich można zaliczyć na przykład model poszukiwań inkrementalnych (incremental search), koncepcję testowania i uczenia się (probe and learn) oraz model podróży innowacyjnych (innovation journeys). Możliwość rezygnacji z opcji, dopuszczenie do jej wygaśnięcia, jest fundamentalnym „testem” faktycznej swobody podejmowania decyzji. Im mniej precyzyjnie sformułowane są kryteria rezygnacji z opcji tym trudniejsze staje się ustalenie momentu, w którym należałoby to zrobić i tym mniej jednoznaczna jest interpretacja kategorii „elastyczność”. Gra interesów organizacyjnych może upośledzić zdolność firmy do odpowiednio szybkiego rezygnowania ze słabo rokujących przedsięwzięć inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wycenę przedsięwzięcia inwestycyjnego "Pole Stefanów" realizowanego przez spółkę akcyjną Bogdanka. Na początku przedstawiono definicję opcji realnych. Następnie omówione zostały podstawowe metody wyceny opcji realnych, tj. model Blacka-Scholesa oraz model drzew dwumianowych. Przedstawienie metodologii obliczeń umożliwiło dokonanie wyceny opcji opóźnienia i rozszerzenia przedsięwzięcia inwestycyjnego oraz porównanie uzyskanych wyników z wartością bieżącą netto (NPV).(abstrakt oryginalny)
Wartość jest terminem wieloznacznym, znajdującym zastosowanie w wielu dyscyplinach naukowych. W zależności od podmiotu zainteresowanego ustaleniem wartości termin ten może przybierać odmienne interpretacje i znaczenia. Konsekwencją tego faktu jest mnogość definicji kategorii wartość pojawiających się w literaturze przedmiotu. Źródłem wartości przedsiębiorstwa jest jego kapitał oraz decyzje dotyczące jego alokacji. Wydatkując kapitał na określone przedsięwzięcie gospodarcze, jego właściciele oczekują określonego zysku. Jest to możliwe dzięki podstawowej właściwości kapitału, jaką jest zdolność do pomnażania się. (fragment tekstu)
W artykule wykazano że podejmowanie każdej decyzji dotyczącej różnego rodzaju form inwestycji w kapitał ludzki organizacji (począwszy od inwestycji w formułowanie i realizowanie strategii personalnych, a skończywszy na inwestycjach w kooperencję) obarczone jest ryzykiem personalnym. Rodzaj tego ryzyka i jego wysokość są dla tych inwestycji zróżnicowane. Przy dużej liczbie różnych rodzajów ryzyka i ich wysokim poziomie warto jest zastosować jedną z sześciu rodzajów opcji rzeczowych. Z rozważań wynika bowiem, że aplikacja opcji w procesach inwestowania w kapitał ludzki organizacji wpływa na poziom ryzyka inwestycyjnego, a tym samym na jakość i wartość tego kapitału oraz potencjał konkurencyjny firmy. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Dwumianowy model wyceny opcji rzeczowych
75%
Zastosowanie drzew dwumianowych do wyceny opcji rzeczowych umożliwia śledzenie zmian wartości aktywów w odpowiednich okresach czasu i podejmowanie decyzji stosownie do wyników obserwacji. W artykule przedstawiono model dwumianowy w wycenie opcji rzeczowych oraz jego zastosowanie do wyceny opcji rzeczowych na przykładzie opcji odroczenia i opcji zaniechania dla hipotetycznej kopalni. Kopalnia może odraczać rozpoczęcie wydobycia surowca w ciągu trzech najbliższych lat. Źródłem niepewności w analizowanym przykładzie jest cena surowca, a przez to przyszłe przepływy pieniężne.
17
Content available remote Modele wyceny opcji rzeczowych - modele Blacka-Scholesa
75%
W artykule omówiono modele wyceny opcji finansowych i opcji rzeczowych. Zwrócono uwagę na analogie i różnice w tych opcjach. Miarą zmienności ceny akcji w modelu Blacka-Scholesa jest odchylenie standardowe stopy zwrotu z akcji, mierzone w skali jednego roku. Model Blacka-Scholesa zakłada, że zmienność jest stałą w czasie. W artykule zwrócono uwagę, że zmienność cen akcji spółek notowanych na WGPW znacznie zmienia się w czasie, dlatego wyceniając opcje rzeczowe w procesie wyceny wartości spółki, należy brać pod uwagę dane z krótkich okresów czasowych, np. ceny zamknięcia dla danych dziennych z ostatnich 90-180 dni, aby zachować założenia modelu. Przedstawiono również modele oparte na modelu Blacka-Scholesa, odchodzące od pewnych założeń przyjmowanych w tym modelu - uogólnienia modelu Blacka-Scholesa.
Opracowanie jest próbą analizy wybranych koncepcji teoretycznych bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Wśród wielu różnorodnych interpretacji dotyczących BIZ, tylko niektóre trafnie analizują najbardziej istotne uwarunkowania i mechanizmy bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W szczególności koncepcje te starają się wyjaśnić podstawowe determinanty lokowania przez inwestorów kapitałów za granicą. Zaprezentowane w niniejszym opracowaniu interpretacje mogą stanowić punkt wyjścia do nowych, doskonalszych teorii.(abstrakt oryginalny)
W ramach poszukiwań kierunków i sposobów doskonalenia procesu oceny efektywności przedsięwzięć wyodrębnił się nurt skupiający się na badaniu możliwości zastosowania do tego celu metod z innych dziedzin nauki. Niniejszy artykuł wpisuje się w ten nurt poprzez wyodrębnienie klas projektów informatycznych, do oceny których można zastosować metodę opcji realnych. Metoda opcji oryginalnie opracowana do wyceny instrumentów rynku finansowego (opcji finansowych) została zaadaptowana na potrzeby oceny efektywności inwestycji rzeczowych, w tym także informatycznych. W artykule przeanalizowano główne schematy klasyfikacji systemów informatycznych oparte na kryterium ekonomicznym, a wyodrębnione w nich kategorie systemów zestawiono z wymaganiami i możliwościami metody opcji. W efekcie uzyskano listę klas przedsięwzięć informatycznych, do oceny których metoda może być zastosowana ze szczególnie dobrym skutkiem. Uzyskane wyniki porównano z wnioskami formułowanymi w literaturze przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
Stosowanym powszechnie w naukach ekonomicznych narzędziem oceny ekonomicznej projektów inwestycyjnych jest analiza zdyskontowanych przepływów pieniężnych (discounted cash flow, DCF). Okazuje się jednak, że wartości górniczych przedsięwzięć inwestycyjnych uzyskiwane z tej metody są zazwyczaj mniejsze od ich późniejszych wartości rynkowych. W ostatnich dekadach praktykę rynku finansowego zrewolucjonizowały nowoczesne metody pozwalające na pełniejsze uwzględnianie ryzyka i określanie wartości elastyczności decyzyjnej, związanej z zarządzaniem inwestycjami. Opierając się na metodach wyceny opcji finansowych, sformułowano modele wyceny aktywów rzeczowych (real option valuation, ROV). Podstawowym celem pracy jest dokonanie krytycznej oceny klasycznych metod dyskontowych i przedstawienie, jako alternatywy, metodologii wyceny opcji rzeczowych. Cel ten zilustrowano przykładem z górnictwa węgla kamiennego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.