Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 196

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Receivables vindication
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Artykuł omawia możliwości i sposoby odzyskiwania przez firmy należności od nierzetelnych kontrahentów.
W Polsce działają obecnie trzy główne organizacje zrzeszające firmy zajmujące się zarządzaniem wierzytelnościami: Związek Firm Windykacyjnych i Wywiadowni Gospodarczych, Polski Związek Windykacji oraz Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych opracowała projekt kodeksu "Zasady dobrych praktyk windykacyjnych", który ma być zatwierdzony w marcu 2005 roku. Firmy windykacyjne oraz osoby działające w ich imieniu nie będą mogły naruszać prawa and dobrych obyczajów.
3
Content available remote Success Factors and Barriers to the Effective Debt Collection Process
100%
Artykuł analizuje problematykę procesu windykacji z perspektywy prawnej, ekonomicznej i psychospołecznej. Celem artykułu jest przedstawienie kluczowych czynników sukcesu i barier skutecznej windykacji należności. Wyniki są efektem przeprowadzonych badań ankietowych wśród firm działających na polskim rynku w sektorze business-to- -business. Analizując wyniki badań, należy stwierdzić, że najważniejsze czynniki dotyczą w szczególności sfery prawnej, choć kwestie ekonomiczne i psychospołeczne również nie mogą zostać pominięte.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wdrożenie koncepcji CRM w procesie windykacji należności - analiza przypadku
100%
Celem artykułu jest opis i analiza konsekwencji zastosowania koncepcji CRM w procesie windykacji należności. Autorzy przedstawiają koncepcję Customer Relationship Management (CRM), którą charakteryzują trzy systemy: analityczny, operacyjny i interakcyjny. Następnie, na podstawie przeglądu literatury, opisano konsekwencje wdrożenia strategii CRM na poziomie strategicznym i operacyjnym. W tekście objaśniono poszczególne etapy procesu windykacji, od polubownej do sądowo-egzekucyjnej, opisano również procedurę i konsekwencje wprowadzenia koncepcji CRM w procesie windykacji należności. Posługując się studium przypadku, wskazano na pozytywne efekty wdrożenia CRM, takie jak pomniejszona wartość należności przeterminowanych oraz utrzymanie pozytywnych relacji z kontrahentami, czego efektem jest wysoki poziom sprzedaży(abstrakt oryginalny)
Gama usług w zakresie windykacji należności jest w Polsce szeroka. W artykule omówiono działalność wywiadowni gospodarczych i agencji detektywistycznych.
Zaległości płatnicze w Polsce stale rosną. Obecnie jest u nas prawie 1,2 miliona dłużników, a ich zaległe płatności to ponad 6,73 miliarda złotych. W ciągu ostatniego kwartału średnie zadłużenie przeciętnego klienta podwyższonego ryzyka wzrosło o 10 proc. InfoDług to pierwszy w Polsce tak całościowy raport na temat nierzetelnych klientów i ich zaległości. Raport powstaje dzięki informacjom gromadzonym w Ewidencji Dłużników InfoMonitora BIG SA (zawierającej około 100 tys. rekordów) oraz w bazie Biura Informacji Kredytowej (która zawiera dane zebrane z ponad 44 mln rachunków kredytowych posiadanych przez 16,5 mln klientów banków) i bankowym rejestrze dłużników Związku Banków Polskich (zawierającym prawie 1 mln negatywnych informacji gospodarczych o konsumentach i przedsiębiorcach). Połączona baza danych obejmuje ponad 2218 tysięcy rekordów z informacjami gospodarczymi. (abstrakt oryginalny)
Windykacja to działania polegające na skutecznym dochodzeniu własności za pomocą wszelkich możliwych i legalnych środków. Najstarszym rynkiem windykacyjnym na świecie jest rynek amerykański. W artykule przedstawiono amerykańskie wzorce windykacyjne.
Brak zapłaty przez jednego z kluczowych klientów może spowodować bardzo duże kłopoty finansowe wielu małych i średnich firm, a niektóre z nich nawet doprowadzić do upadłości. Szacuje się, że na polskim rynku nie więcej niż 30 proc. firm korzysta z ubezpieczenia należności, podczas gdy na rynkach zachodnich wskaźnik ten jest nawet dwukrotnie wyższy. W Polsce są to głównie duże i średnie firmy. Tymczasem małym firmom również opłaca się ubezpieczać swoje należności. Co więcej, dla małej firmy pomoc ubezpieczyciela w ocenie wiarygodności kontrahenta, możliwość zwiększenia obrotów poprzez wprowadzenie konkurencyjnych warunków płatności, niższe koszty windykacji i jej większa efektywność mogą być nawet bardziej przydatne niż w przypadku dużego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności ubezpieczeniowej przez ubezpieczyciela wymaga przygotowania i zaplanowania wielu specyficznych procesów, które są częścią składową jego systemu biznesowego. Do głównych jego elementów należy zaliczyć sprzedaż i likwidację szkód wspierane przez obsługę procesów (back office). W przypadku ubezpieczyciela kredytu kupieckiego należy dodatkowo wyróżnić obszar zarządzania informacją gospodarczą oraz windykacji należności. Decydują one w dużej mierze o osiągnięciu przez tych ubezpieczycieli założonych celów gospodarczych i świadczą o ich specyfice w stosunku do ubezpieczycieli non-life. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest pokazanie roli działu windykacji we wspomaganiu zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego w przedsiębiorstwie. Zasady zarządzania ryzykiem tego rodzaju mogą być zróżnicowane w zależności od przedsiębiorstwa, jednak wyodrębnić można kilka istotnych czynności pomagających w ograniczeniu ryzyka. Autorka wskazała na fazy procesu zarządzania oraz na działania, które wspomagają ten proces. Skupiono uwagę na konieczności weryfikacji wiarygodności finansowej przyszłego tudzież obecnego kontrahenta, prawidłowego podpisywania umów handlowych, stosowania zabezpieczeń, konieczności szybkiej reakcji w przypadku braku zapłaty. Wskazano na wagę korzystania ze struktury wiekowej należności w aspekcie monitorowania należności oraz systemie blokad dostaw towaru w aspekcie kontrolowania ryzyka kredytowego. W artykule wykorzystano wyniki badań przeprowadzonych przez autorkę w 2010 roku na temat czynników determinujących skuteczność działań windykacyjnych.(abstrakt oryginalny)
Wraz z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie firmy PRESCO powraca temat niejasnych granic, w których mogą się poruszać firmy windykacyjne. Wyrok obala w znaczącej części ustalenia prezesa UOKiK, zawarte w jego decyzji z lipca 2005 r. Prezes UOKiK 25 lipca 2005 r. wydał decyzję w sprawie jednej z największych w Polsce firm zajmujących się obrotem wierzytelnościami. Stwierdził w niej, że szereg działań podejmowanych przez firmę stanowi naruszenie prawa i nakazał ich zaniechania. Z krytyką ze strony urzędu spotkały się treści zawarte w pismach kierowanych przez firmę do dłużników. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Przełomowy rok na rynku windykacyjnym - analiza fuzji i przejęć w 2015 roku
75%
Artykuł prezentuje zagadnienia związane z transakcjami fuzji i przejęć na rynku windykacyjnym. W pierwszej części dochodzi do krótkiego podsumowania teoretycznych aspektów transakcji fuzji i przejęć. Następnie przedstawiono analizę i opis rynku windykacji w Polsce. Kluczową część artykułu stanowi analiza dokonanych transakcji w latach 2014 - 2015 kiedy to mieliśmy do czynienia z otwarciem się firm windykacyjnych na procesy łączenia lub przejmowania. Na zakończenie artykułu dochodzi do podsumowania oraz próby przewidzenia jak w kolejnych latach może wyglądać rynek windykacji w Polsce biorąc pod uwagę możliwe transakcje.(abstrakt oryginalny)
Zmieniają się metody i narzędzia podnoszące skuteczność odzyskiwania długów Każda firma windykacyjna jest przede wszystkim wynagradzana za skuteczność. Do tego kluczowego parametru dochodzą inne, takie jak bezpieczeństwo i profesjonalizm obsługi, reklamacyjność, kompleksowość usługi. (abstrakt oryginalny)
Wciąż jeszcze mało doświadczony polski rynek nie w pełni wykorzystuje sekurytyzację. A przecież pozwala ona na szybkie pozbycie się ryzyka związanego z posiadaniem wierzytelności i poprawę danych bilansowych. Ostatnie dane jednak pokazują, że banki coraz bardziej zainteresowane są wykorzystaniem sekurytyzacji. Zwłaszcza regularnych aktywów. Niezależnie od istniejących barier i popełnianych błędów widać, iż zaczyna ona wypływać na spokojne wody.
Celem opracowania było przedstawienie procedur bankowego systemu windykowania kredytów. Autorka zaprezentowała podstawowe działania windykacyjne banku, przedstawiła postępowanie w przypadku stwierdzenia opóźnienia w zapłacie wierzytelności bankowej, a także czynności poprzedzające wszczęcie postępowania egzekucyjnego z uwzględnieniem kwestii dokumentacji windykacyjnej. Następnie przedstawiła dochodzenie wierzytelności w sądowym postępowaniu egzekucyjnym w Polsce. Opracowanie to powstało na bazie materiałów wewnętrznych kilku polskich banków, ich analizie i porównaniu stosowanych przez te placówki procedur windykacyjnych, ma zatem charakter ogólnego algorytmu postępowania windykacyjnego banków.
Problematyka zarządzania należnościami w przedsiębiorstwie obejmuje zagadnienia związane z modelowaniem racjonalnego, zgodnego z przesłankami ekonomicznymi poziomu należności dzięki stosowaniu opustów cenowych oferowanych kontrahentom. Przyrost sprzedaży oddziałuje na wzrost należności. Opusty cenowe zmniejszają z jednej strony przychody ze sprzedaży, z drugiej strony jednak wpływają na skrócenie terminów płatności, a tym samym zmniejszają ryzyko powstania należności przeterminowanych i spornych. A to przekłada się na redukcję kosztów kapitału oraz ewentualnej windykacji należności. Autor charakteryzuje poszczególne rodzaje opustów cenowych i podaje, jak obliczyć, czy warto skorzystać z opustu.
Windykacja (z łacińskiego vindicatio) oznacza zemstę, obronę konieczną oraz roszczenie. Dziś windykacja sprowadza się do dochodzenia roszczenia. Taka definicja jest zgodna ze współczesnymi realiami. W Polsce mało jest przedsiębiorstw, które nie miały nic wspólnego z windykacją, zarówno jako klient, jak i jako dłużnik. Obecnie – a nic nie wskazuje na to, by w dającej się przewidzieć perspektywie mogło się to istotnie zmienić – windykacja jest naturalnym narzędziem mobilizowania odbiorców do terminowego płacenia swoich zobowiązań, co w dalszym postępowaniu ma duży wpływ na płynność finansową, a w konsekwencji może warunkować rozwój przedsiębiorstwa. Jasno z tego wynika, że windykacja jest koniecznym i pomocnym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej. (abstrakt oryginalny)
Wpis danych o długu do biura informacji gospodarczej (BIG) skutecznie skłania konsumentów i firmy do regulowania zaległych płatności. Jest to sprawdzone narzędzie wspierające proces windykacyjny. Z drugiej strony BIG to także skuteczne narzędzie pozwalające na weryfikację wiarygodności płatniczej potencjalnego klienta. To bezcenna prewencja zabezpieczająca przed stratami finansowymi. Rozwój rynku wymiany informacji gospodarczej i nieustannie rosnące bazy dłużników czynią z BIG-ów profesjonalnego i niezmiernie przydatnego partnera, który może efektywnie wspierać proces oceny ryzyka kredytowego. Rejestr Dłużników ERIF dysponuje dziś ofertą, która z powodzeniem może zaspokoić potrzeby sektora bankowego, m.in. w zakresie zabezpieczania przed nawiązaniem współpracy z nierzetelnymi lub niewypłacalnymi klientami. (fragment tekstu)
Prawodawca unijny, dążąc do ograniczenia opóźnień w zapłacie w transakcjach handlowych, wprowadził prawo do rozsądnej rekompensaty za koszty odzyskiwania należności, w tym koszty skorzystania z usług firmy windykacyjnej. Implementujący tę regulację, art. 10 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych przewiduje w konsekwencji prawo do zwrotu, w uzasadnionej wysokości, poniesionych kosztów odzyskiwania należności przewyższających kwotę z art. 10 ust. 1 tej ustawy. Wątpliwości, jakie okoliczności pozwalają uznać, że wierzyciel, korzystając z usług windykatora, nabył uprawnienie do domagania się od dłużnika zwrotu poniesionych kosztów, uzasadniają analizę opisanego roszczenia. Zagadnienie to jest tym bardziej problematyczne z uwagi na sposób ustalania kosztów windykacji przyjmujący postać ryczałtowego wynagrodzenia. Zastosowana w pracy opisowa metoda badawcza polega na analizie orzeczeń dotyczących powyższego problemu. Niejednolitość orzecznictwa jest bowiem doskonałą ilustracją tego, jak bardzo kwestia ta jest sporna. Artykuł stawia sobie za cel zaprezentowanie katalogu okoliczności, które powinny odgrywać kluczową rolę przy ustalaniu odpowiedzialności dłużnika za koszty odzyskiwania należności przewyższające ryczałt z art. 10 ust. 2 wspomnianej ustawy.(abstrakt oryginalny)
Sytuacja skłania banki do poszukiwania nowego sposobu finansowania kredytów. Może to być sekurytyzacja należności regularnych. Jeszcze do niedawna w przypadku nagłego zapotrzebowania na gotówkę poszukiwano jej na rynku międzybankowym, a od niedawna źródłem finansowania stała się też sprzedaż przeterminowanych należności. Pożyczanie pieniędzy na rynku międzybankowym jest coraz mniej opłacalne. Koszt takiego modelu finansowania może sprawić, że zyski z akcji kredytowej będą niewielkie. Jednocześnie w ostatnich miesiącach banki zaczęły przeznaczać do sprzedaży długi o coraz krótszym okresie przeterminowania. Może to oznaczać, że instytucje finansowe pozbyły się już ze swoich portfeli najstarszych wierzytelności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.