Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reconstruction of historic object
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zamki stanowiły od dawna przedmiot zainteresowania badaczy, także z dziedziny geografii turyzmu. Ze względu na wydarzenie mające miejsce w woj. łódzkim w czerwcu 2013 r., jakim były uroczystości związane z oficjalnym otwarciem zrekonstruowanego zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu, postanowiono w prezentowanym opracowaniu uczynić ten fakt przedmiotem analizy. W artykule podjęto zatem próbę określenia zależności występujących na płaszczyźnie oddziaływania zrekonstruowanego zamku na ruch turystyczny w miejscowości w pierwszym roku oddania go do użytkowania. Na początek krótko zaprezentowano atrakcyjność turystyczną Inowłodza w świetle wybranych waloryzacji oraz w zarysie omówiono historię prac rekonstrukcyjnych zamku i jego obecne zagospodarowanie pod funkcje turystyczne, edukacyjne i kulturalne. Wskazano, że rekonstrukcja przyczyniła się do powstania w miejscowości nowej przestrzeni turystycznej, w której procesy komercjalizacji turystyki występują w strefie zewnętrznej, czyli w otoczeniu zamku. Następnie przedstawiono skalę i strukturę ruchu turystycznego oraz wyniki jego pomiaru. W dalszej części zwrócono uwagę na opinie turystów oraz mieszkańców o obiekcie i ruchu turystycznym. W artykule pokazano, że już w pierwszym roku użytkowania zamku dostrzega się wpływ na ruch turystyczny w miejscowości. Wykazano, że obiekt powoduje określone konsekwencje i zależności na różnych płaszczyznach oddziaływania. Wyartykułowane tu spostrzeżenia mogą być przydatne przy innych analizach zdarzeń dla podobnych obiektów w kraju.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zabytek a architektura współczesna o formach historycznych
75%
Celem artykułu jest zarysowanie problematyki integracji architektury współczesnej inspirowanej formami historycznymi z obiektami zabytkowymi, zarówno w skali pojedynczego obiektu, jak też zespołu staromiejskiego. Rozważania obejmują tło ogólne oraz krótkie opisy realizacji ilustrujących poruszane zagadnienia. Przeprowadzona analiza potwierdza znaczenie współczesnej architektury "historyzującej" w procesie integracji nowych form ze strukturami zabytkowymi. (abstrakt oryginalny)
3
75%
Celem niniejszego artykułu jest próba szerokiej prezentacji zjawiska odtwórstwa historycznego ze szczególnym uwzględnieniem charakteru odtwarzanej przez niego przeszłości. Wskazanie na rzeczywisty kształt kreowanej przez odtwórców "rzeczywistości minionej" ma istotne znaczenie, albowiem najczęściej w powszechnym odbiorze postrzega się ich działania, jako ilustrujące rzeczywistą przeszłość. Tego rodzaju stanowisko jest często sugerowane przez samych odtwórców, którzy niejednokrotnie stawiają siebie na równi z reprezentantami nauk historycznych zajmujących się rekonstrukcją naukową. Zakwestionowanie takiej pozycji osób zajmujących się odtwórstwem nie jest jednak w żaden sposób negacją sensu samego odtwórstwa, które konsekwentnie traktowane jest przez autora niniejszego szkicu, ale również innych autorów (por. np. Górnikiewicz J. Z., 2003; Tegoż, 2008; Markowski S., 2009) jako działalność przenosząca istotne korzyści społeczne nie tylko w zakresie popularyzacji wiedzy, budowania świadomości historycznej ale również w odniesieniu do wychowania młodzieży. Niniejszy artykuł stanowi w pewnym sensie podsumowanie dotychczasowych obserwacji jego autora wynikających z aktywności w obrębie ruchu, oraz osobistych kontaktów z jego przedstawicielami, a także badań tego środowiska podejmowanych przy okazji różnorodnych poprzednich publikacji na ten temat. (fragment tekstu)
Celem artykułu było ukazanie wykorzystania obiektów militarnych z II wojny światowej w turystyce norweskiego regionu Vest-Agder na przykładzie Fortu Møvik, przez wskazanie pierwotnego przeznaczenia obiektu, jego obecnego wykorzystania i możliwości rozwoju. Przy tworzeniu opracowania wykorzystano teksty źródłowe, dokonano również analizy danych statystycznych. W artykule przedstawiono obecne działanie muzeum, jego pozycję w stosunku do muzeów tworzących Vest-Agder-museet oraz wskazano na możliwości dalszego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi o procesie rewitalizacji obiektu poprzemysłowego na przykładzie byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Julia" w Wałbrzychu, który funkcjonuje dziś jako Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Praca zawiera ujęcie definicyjne procesu rewitalizacji, jego charakterystykę i opis dotyczący działań podjętych w Starej Kopalni na terenie miasta Wałbrzycha. Opracowanie wzbogacono o liczne fotografie obrazujące wygląd obiektów przemysłowych przed i po dokonanym procesie rewitalizacji, co pozwala wnioskować o jego zasadności i skuteczności. (abstrakt oryginalny)
W 2012 roku na zlecenie gminy Iwaniska w powiecie opatowskim powstał projekt rewaloryzacji ogrodów zamku "Krzyżtopór" w Ujeździe. Rewaloryzacja ogrodów jest częścią programu inwestycyjnego, obejmującego zabezpieczenie ruin samego zamku. Zbudowany w stylu włoskiego palazzo in fortezza w latach 1627-1644 na zlecenie wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego przez Wawrzyńca Senesa, był jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich swego czasu. Nienaruszony przetrwał "potop" szwedzki i późniejsze wojny, do ruiny doprowadziła zamek niegospodarność kolejnych właścicieli. Artykuł omawia prace badawcze i projektowe rekonstrukcji i rewaloryzacji sławnych ogrodów zamkowych. (abstrakt oryginalny)
We współczesnej Polsce ponownie aktualny stał się problem odbudowy zespołów staromiejskich, zniszczonych podczas katastrofy ostatniej wojny lub w wyniku zaniedbań bądź celowej polityki władz poprzedniego ustroju. Zrealizowane formy rekonstrukcji lub modernistycznych zespołów staromiejskich, powstałe zarówno po pierwszej, jak i po drugiej wojnie światowej, stanowią przykłady zarówno pozytywnych, jak i negatywnych rozwiązań problemu odbudowy tak specyficznego krajobrazu kulturowego, jakimi są zespoły staromiejskie. Z uwagi na zachowanie charakteru układów staromiejskich projektowanie w tych obszarach powinno zawierać szereg obostrzeń - szczegółowo zapisanych w przepisach prawnych. (abstrakt oryginalny)
Wśród obiektów o charakterze przemysłowym i technicznym, które w ostatnich latach przekształcane są na cele kulturalne, społeczne lub turystyczne, specyficzną grupę stanowią dawne zajezdnie komunikacji zbiorowej. W związku z polityką władz miejskich lub samych przewoźników niektóre z nich są wycofywane z eksploatacji. Ich specyficzny charakter jako dalszy sposób użytkowania nasuwa przekształcenie w miejsce stacjonowania zabytkowego taboru, który istnieje w prawie każdym większym mieście, najlepiej w połączeniu z wystawą dotyczącą rozwoju komunikacji zbiorowej. Takie rozwiązanie wybrano np. w Krakowie i Szczecinie, dodatkowo poszerzając ofertę o zagadnienia związane z motoryzacją czy techniką miejską w ogólności. Inne podejście zastosowano we Wrocławiu, przekształcając zajezdnię tramwajową w Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych, zaś zajezdnię autobusową w Centrum Historii Zajezdnia, muzeum prezentujące wydarzenia po 1945 roku. W obu przypadkach nawiązania do dotychczasowego sposobu wykorzystania obiektów są zauważalne, ale znacznie ograniczone względem sytuacji w wyżej wymienionych miastach. Celem artykułu jest ocena tych przekształceń, biorąc pod uwagę stopień zachowania tkanki historycznej i charakteru miejsca oraz atrakcyjność turystyczną nowych instytucji. (abstrakt oryginalny)
The article is the result of a research project devoted to Polish historical re-enactment groups which are becoming very popular and influential and can be seen as a part of the multi-sensory culture of the event. During ethnographic research, we raised the issue of the commercialisation of historical re-enactment and the alleged educational value of the related activities, deliberating whether it was possible to reconcile faithfulness to history with the demands of commercial events, the passion with the pursuit of profit, and teaching with entertainment. The research included the evaluational dimension and questions on the role of re-enactment in the cultural policy of the country. The findings indicated that the movement was ambiguous and multidimensional and that numerous answers existed to the question about the re-enactors' motivations essentially because the groups are divided into hobbyist re-enactors and commercial re-enactors. We found that re-enactment was effective in instilling historical knowledge, although not into the spectators, but into the re-enactors themselves. Re-enactment events usually failed to stimulate the spectators' interest in history. A considerable majority of these events remained intellectually passive, which caused any educational effect to be momentary and superficial. (original abstract)
10
75%
Celem rozważań jest zarysowanie problematyki odbudowy zniszczonych zabytkowych świątyń w aspekcie zastosowanych form architektonicznych. Świątynia historyczna może zostać zrekonstruowana, może także powstać obiekt o zupełnie nowej formie architektonicznej. Mimo odmienności przyjętych rozwiązań nowy obiekt jest kontynuatorem i nośnikiem tradycji miejsca w całej jego różnorodności. Powyższa tematyka została zilustrowana przykładami świątyń wzniesionych w miejsce utraconych zabytkowych cerkwi na terenie województwa podlaskiego. (abstrakt oryginalny)
Polska dysponuje znacznymi, acz słabo rozpoznanymi zasobami obiektów warownych i rezydencjalnych. Różnią się położeniem, jakością architektury, stanem zachowania, własnością, funkcją pełnioną współcześnie. Ich dzisiejszy stan był determinowany przez wiele złożonych czynników ekonomicznych, politycznych, prawnych i społecznych. Wykorzystanie tych zasobów w związku z dynamicznym rozwojem turystyki kulturowej wymaga zmian w polityce ochrony dziedzictwa i rozwoju turystyki, w tym zwłaszcza zmiany podejścia i wzmocnienia rozwiązań rynkowych. Bez nich zasoby te pozostaną tylko kłopotliwą i kosztowną pamiątką przeszłości. (abstrakt oryginalny)
Omówiono praktyki ochrony i odnowy zabytków w Polsce w świetle określonych międzynarodowych standardów. Przedstawiono jak dalece polska praktyka odbiega od norm międzynarodowych, jakie są przyczyny ewentualnych odchyleń i jakie mogą być ich konsekwencje dla polskiego zasobu nieruchomości zabytkowych.
Objective: This study aims to reconstruct the Griffi n dynasty's response to the existential threat posed by their childlessness, examining it through the lens of funerary prints. It seeks to understand the communication methods employed and assess their effectiveness. Research concept and methods: The analysis focuses on the dynasty's image crisis, utilizing funeral sermons, orations, and literature on crisis communication. Conclusions: The demise of the Duchy of Pomerania in 1637 highlights the early modern state's vulnerability to biological factors, particularly the fertility of its ruling class. The absence of heirs posed a signifi cant risk of political upheaval, as evidenced by Pomerania's eventual territorial division and loss of political sovereignty in 1648. The Griffi n dynasty and their advisors adeptly communicated the threat of their lineage's extinction to the Pomeranian populace. They endeavored to mitigate the societal unrest this revelation caused by rallying their subjects around shared values such as history and Lutheranism. They also implied collective guilt by suggesting that the princes' childlessness was a divine punishment for the people's sins. Their communication strategy, incorporating established patterns, framing, biblical references, metaphors, and rhetorical devices, aimed to preserve the dynasty's reputation and legacy. Notably, they highlighted their achievements, such as legal reforms, the founding of the University of Greifswald, the Stettin Pedagogical College, the endorsement of Lutheranism as the 'true faith', and their stewardship of the Church, to secure a favorable historical remembrance. Cognitive value: This article explores the Griffi n dynasty's childlessness as a crisis scenario, analyzing the communication strategies employed to maintain the dynasty's image.(original abstract)
Cel i tezy: rekonstrukcja reakcji na zagrożenie wymarcia dynastii Gryfitów przez pryzmat druków funeralnych. Próba uchwycenia sposobów komunikacji i oceny jej skuteczności. Koncepcja i metody badań: analiza kryzysu wizerunkowego dynastii na podstawie kazań i oracji funeralnych oraz literatury dotyczącej komunikacji kryzysowej. Wnioski: zamknięta w 1637 r. historia Księstwa Pomorskiego dowodzi, jak bardzo państwo wczesnonowożytne było zależne od biologii i jak ważnym problemem była płodność dynastów. Brak potomstwa oznaczał wysokie ryzyko wystąpienia kryzysu politycznego, w przypadku Pomorza zakończonego rozbiorem jego terytorium i utratą samodzielnego bytu politycznego (1648). Gryfi ci oraz ich doradcy prowadzili rzetelną politykę informowania społeczeństwa pomorskiego o zagrożeniu wymarciem rodu. Podejmowali działania mające zminimalizować wywoływane przez ten fakt emocje społeczne, polegające na mobilizowaniu poddanych wokół wartości wspólnych (historia, luteranizm), a także na przypisywaniu im współodpowiedzialności za kryzys bezdzietności książąt poprzez narzucenie interpretacji, że jest ona karą Boga za ich grzechy. Tworzyli komunikaty oparte na stałych schematach, ramach interpretacyjnych (framing), przykładach biblijnych, metaforach, figurach retorycznych. Strategie komunikacyjne służyły ochronie i ratowaniu wizerunku dynastii, a poprzez akcentowanie jej dorobku (prawo, Uniwersytet w Greifswaldzie, szczecińskie Pedagogium, wprowadzenie luteranizmu jako "prawdziwej wiary", opieka nad Kościołem) - także w oczach przyszłych pokoleń. Wartość poznawcza: artykuł jest próbą spojrzenia na bezdzietność Gryfitów jako na sytuację kryzysową. Przeanalizowano w nim sposoby komunikowania i ratowania wizerunku dynastii.(abstrakt oryginalny)
The article analyses the royal proclamation of Ferdinand VI in Cusco (Peru) which took place on 23 September 1747, on the birthday of the king. A reconstruction of the celebration was possible thanks to two sources: the city chronicle written in the mid-eighteenth century by Diego de Esquivel y Navía and an occasional print containing a description of the ceremony by José Antonio Santander (1748). The article discusses three aspects of the presented celebrations. First of all, it presents the general context, i.e. the problem of festival celebrations related to the royal family as a part of the Spanish crown policy. Secondly, it details artistic issues related to the celebrations. It includes a description of the artistic setting with the features of occasional architecture and ephemeral painting. Finally, the article examines the local, social and political contexts of the celebrations, read as a manifestation of the city's emancipation efforts based on the emphasis of Cusco's antiquity and its rich imperial tradition in the Pre-Hispanic period. (original abstract)
Referat poświęcono organizacyjnej stronie służb drogowych zajmujących się ewidencją i ochroną zabytków mostowych. Autor przedstawił historię i obecną sytuację dwóch mostów zabytkowych na rzece Wiśle tj. mostu im. Powstańców Śląskich w Krakowie oraz mostu im ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie.
Instytucje badawczo-rozwojowe posiadają szeroki zakres kompetencji w swoich dziedzinach działalności naukowo-technicznej. Często mają także pewne unikalne możliwości wykonywania prac badawczo-rozwojowych (B+R). Możliwości te są jednak często znane tylko małej grupie specjalistów branżowych i niewielu przedstawicielom parlamentu. Brakuje także informacji o możliwościach badawczych instytutów w przemyśle, a w szczególności wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji multidyscyplinarnego projektu badawczego, mającego na celu sprawdzenie przez instytucję naukowo-badawczą możliwości wykorzystania mediów społecznościowych oraz nowoczesnych techniki wizualizacji i symulacji komputerowych w inżynierii rekonstrukcji samolotu. Autorzy proponują wypróbować podejście możliwości kampanii marketingowej instytucji badawczo-rozwojowych w sposób podobny do akcji zbierania funduszy na jakiś cel, ale w odróżnieniu od tego typu akcji, kampania powinna mieć na celu zwiększenie świadomości technicznej społeczeństwa. W ramach programu pilotażowego autorzy proponują wirtualne odtworzenie konstrukcji polskiego samolotu myśliwskiego PZL P-50 Jastrząb, którego dwa prototypy powstały jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. W oparciu o wykonane analizy, obliczenia oraz symulacje komputerowe w drugiej fazie proponuje się wykonać projekt wstępny samolotu o osiągach zbliżonych do PZL P-50 w oparciu o współczesną wiedzę i najnowsze technologie dostępne w technice lotniczej. Jeden ze sposobów zachęcenia do podjęcia pracy twórczej w tym rekonstrukcji obiektów historycznych pozwoli pozyskać cennych pracowników. Połączenie technik marketingu, wykorzystujących potęgę mediów społecznościowych, ze stricte inżynierskimi wyzwaniami związanymi z odtworzeniem historycznego samolotu i zaprojektowaniem jego współczesnego odpowiednika daje możliwości potwierdzenia posiadanych zdolności technicznych i organizacyjnych przez instytucje badawczo-rozwojowe. W oparciu o powyższe działania budowana będzie baza danych osób zainteresowanych działalnością badawczo-rozwojową instytucji naukowych i ich wkładu w odtwarzanie historycznie ważnych wyrobów polskiej myśli technicznej. (abstrakt oryginalny)
W krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A w Krakowie znajduje się ponad 40 historycznych tramwajów i autobusów. W pracy na konkretnych przykładach przedstawiono możliwe sposoby przygotowania tych pojazdów do uruchomienia i ekspozycji.
Przestrzeń komunikacyjna, jako część infrastruktury technicznej, w dużej mierze zachowała element historyczny i wchodzi w skład dziedzictwa kulturowego. Autor podkreślił, że najsilniejsze są związki transportu i osadnictwa, przy czym rozwój miast i komunikacji podlegał zawsze silnym przemianom (np. w okresie rewolucji przemysłowej). Ważnym jest, aby w procesie projektowania sieci komunikacyjnej, uwzględniane były historyczne układy komunikacyjne, które nie zawsze straciły na ważności (np. powiązanie północ-południe, zachód-wschód). Oznaczałoby to zarazem możliwość ratowania i odbudowywania tradycji i historycznego kulturowego krajobrazu miasta.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.