Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Referendum
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Przedstawiono role i rodzaje referendum, a następnie omówiono przepisy ustawy o referendum lokalnym.
Poglądy na temat instytucji demokracji bezpośredniej zmieniły się w okresie transformacji demokratycznej. Różne zalety i pozytywne skutki demokracji bezpośredniej zostały potwierdzone praktyką niektórych krajów demokratycznych. Odnotowano także jego edukacyjną i polityczną wartość aktywizacyjną dla społeczeństwa, bez której społeczeństwo obywatelskie nie mogłoby się formować. Referendum jest szczególnie traktowane jako najczystsza forma korelacji między poglądami społeczeństwa a decyzjami jego przedstawicieli. W sytuacji, gdy obecne są dwa organy przedstawicielskie - parlament i prezydent - referendum uważa się za środek rozwiązywania sporów między nimi w ważnych sprawach państwowych. Referendum staje się obecnie czymś więcej niż tylko wiążącą lub konsultacyjną opinią na temat aktu ustawodawczego, zwłaszcza konstytucji. Przede wszystkim ważne jest rozszerzenie rodzaju i zakresu kwestii podlegających głosowaniu bezpośredniemu. Oprócz tradycyjnych, tj. Zmian konstytucyjnych, przedmiotem referendów stały się kwestie polaryzacyjne, które budzą duże emocje. Problemy tego typu obejmują w szczególności kwestie moralne, członkostwo w organizacjach międzynarodowych i tak zwane "nowe zasady". W artykule przedstawiono rolę i znaczenie referendum jako instytucji kształtującej systemy demokratyczne regionu Morza Czarnego.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote O ústavnosti zániku Československa
100%
O konstytucyjności zakończenia istnienia Czechosłowacji. Sytuacja po wyborach w 1992 r. pokazała, że zwykła federacja była prawdopodobnie barierą nie do pokonani dla przyszłego rozwoju konstytucyjnego. Opinia publiczna nie zaakceptowała idei podziału Czechosłowacji. Rozpad Czechosłowacji wynikał z obiektywnej sytuacji wywołanej wyborami i eskalowanej bezkompromisowymi ambicjami zwycięskich koalicji w obu krajach. Konstytucyjna osobliwość sytuacji Czechosłowacji polegała na konflikcie między federalną konstytucją a nowym słowackim systemem konstytucyjnym (od 1.10.1992), gdy każdy z nich deklarował swoją supremację.(abstrakt oryginalny)
W artykule autor stara się udzielić odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiły się w związku z przeprowadzonym 25.05.2014 r. w Krakowie referendum w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r., dotyczących m.in. dopuszczalności przeprowadzenia referendum obejmującego tylko Kraków oraz jego terminu. Autor stwierdza, że w przypadku ubiegania się w przyszłości przez jedno z polskich miast o organizację Igrzysk Olimpijskich byłoby wskazane postawienie przez władze państwowe obowiązku udokumentowania (najlepiej wynikiem referendum) poparcia przez jego mieszkańców idei organizacji tej imprezy sportowej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przygotowania Łotwy do członkostwa w Unii Europejskiej. Omówiono wyniki głosowania w referendum o przystąpieniu Łotwy do Unii Europejskiej.
Artykuł przedstawia dylematy kształtowania się koncepcji referendum lokalnego w ciągu 30 lat istnienia tej ważnej instytucji demokracji bezpośredniej. Z uwagi na brak jednoznacznych regulacji prawnych w orzecznictwie sądów administracyjnych oraz w doktrynie prawniczej pojawiają się liczne wątpliwości interpretacyjne i rozbieżne poglądy na temat rodzaju spraw, które mogą być poddane pod głosowanie referendalne. Rozbieżności te nie zostały usunięte mimo wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z 26.02.2003 r. (K 30/02). Dodatkowo pojawił się problem rozróżnialności referendum stanowczego (rozstrzygającego) i referendum konsultacyjnego (opiniodawczego). Autorka podkreśla, że zakres przedmiotowy referendum lokalnego jest wyraźnie ograniczony ze względu na kryterium niesprzeczności rozstrzygnięcia referendalnego z prawem. (abstrakt oryginalny)
W państwach europejskich tylko nieliczni ustawodawcy dopuścili stosowanie inicjatywy ludowej w sprawie przeprowadzenia referendum zwykłego. W niniejszym opracowaniu instytucja ta zostanie przedstawiona na przykładzie rozwiązań szwajcarskich, włoskich i polskich. W Szwajcarii i we Włoszech przez ustawę referendalną rozumie się taką ustawę, która po uchwaleniu przez parlament, ale jeszcze przed wejściem w życie, jest poddawana referendum, tzw. wetu ludowemu. W Polsce ustawa referendalna rozumiana jest jako ustawa, której projekt bądź materia mogą zostać poddane pod głosowanie ludowe przed jej uchwaleniem przez parlament. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki referendum w którym Duńczycy mieli wyrazić swoją opinię wobec przyjęcia Traktatu z Maastricht. W pierwszym referendum w 1992 roku Duńczycy odrzucili Traktat, zaś w 1993 r. niewielką przewagą głosów zaakceptowali dokument. Autorka prezentuje również stanowiska duńskich partii politycznych odnośnie Traktatu.
W drugiej dekadzie XXI w. powstanie i terytorialna ekspansja Islamic State (IS) w sposób bezprecedensowy implikowały intensyfikację aspiracji niepodległościowych irackich (referendum niepodległościowe) i syryjskich Kurdów (autonomia regionu Rożawy). Czynnikiem temu sprzyjającym, była walka zbrojna, którą Kurdowie podjęli przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu, oraz sukcesy, które w niej odnosili. Nie bez znaczenia było przy tym wsparcie, które uzyskali ze strony Stanów Zjednoczonych. Działania militarne kurdyjskich bojowników w znacznym stopniu przyczyniły się zatem do upadku IS, a równocześnie stały się katalizatorem zmian w ich otoczeniu geopolitycznym. W drugiej dekadzie XXI w. Kurdystan utracił status regionu zapomnianego, co jednak zrodziło pytania o jego przyszłość, w tym możliwość powstania niepodległego państwa, czemu przeciwni są zarówno Ankara (interwencja zbrojna w Afrin i w północnym Iraku), jak i Bagdad.(abstrakt oryginalny)
W artykule poddane analizie zostają działania i motywacje ideowe polityków i formacji politycznych związanych z tą częścią lewicy brytyjskiej, istniejącej poza Partią Pracy, która w referendum 2016 r. wzywała do głosowania za wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej. Wskazane zostają zasadnicze filary odniesień ideowych tych środowisk, ich elementy wspólne i różnicujące. W tekście postawiona zostaje teza, że podobnie, jak w przypadku laburzystów, także wśród lewicy poza Partią Pracy można wskazać na dwa bieguny ideowo-polityczne determinujące opowiedzenie się za opuszczeniem UE przez UK: socjalistycznego uniwersalizmu i narodowotożsamościowego partykularyzmu. Przy czym ich kluczowym wyznacznikiem były poglądy w kwestii kontroli imigracji, mające wpływ także na stosunek do współpracy ze środowiskami antyunijnej prawicy.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszej analizy są dążenia niepodległościowe Kurdów irackich. Rozważaniom zostały poddane kwestie dotyczące rozwiązań prawnych związanych z wykorzystaniem przez Kurdów instytucji referendum. W artykule przeanalizowano problemy utrudniające współpracę między rządem Regionu Irackiego Kurdystanu a rządem federalnym Republiki Iraku. Uwypuklono także wyjątkowość tego regionu z perspektywy rozwiązań konstytucyjnych przyjętych w Iraku w 2005 r. W artykule postawiono tezę, że zorganizowanie głosowania ludowego w 2017 r. przez Kurdów było działaniem zbyt pochopnym. Odwołano się w nim także do międzynarodowej opinii, w tym europejskiej, będącej reakcją na dążenia niepodległościowe irackich Kurdów.(abstrakt oryginalny)
"Australian Republic" project is current political problem in Australian politics for over two hundred years. It was born, when Australia was a penal colony. It was developed for years, and nowadays it still arouses great emotions. The constitutional referendum, which was held in 1999, has shown that Australians are not ready for a republic and rejection of British monarchy as a head of state. There are still a lot of debates and discussions about this project. Republicans prepare to the next steps and activities. Republican movement has changed for years. This article shows the short history of Australian republicanism, current concepts and the public opinion support.(original abstract)
W ramach przeprowadzonego w Polsce w 1946 r. referendum ludowego dochodziło do licznych prześladowań i nadużyć. Ostatecznie władze ogłosiły sfałszowane wyniki. Bardzo cennym obserwatorem wydarzeń zachodzących w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Lęborku i Elblągu był konsul Joseph Floyd Burt z dopiero co reaktywowanego po II wojnie światowej amerykańskiego konsulatu w Gdańsku. Autor artykułu przeprowadził bezpośrednią kwerendę w archiwach amerykańskich, gdzie dotarł do odtajnionych raportów konsula z obserwacji wydarzeń wokółreferendalnych. Pozwalają one spojrzeć na realizację referendum na Pomorzu z zupełnie innej perspektywy, z punktu widzenia zewnętrznego, niezależnego obserwatora.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia wpływ referendum konstytucyjnego na system polityczny Włoch. We Włoszech przeprowadzono trzy referenda konstytucyjne w 2001, 2006 i 2016 roku. Wszystkie referenda rozpisane zostały przez ugrupowania rządzące, ale tylko pierwsze z nich zakończyło się sukcesem. W kolejnych referendach propozycje refom konstytucyjnych zostały odrzucone przez społeczeństwo. Przyjęta hipoteza badawcza zakłada, że referendum przekształcało się w plebiscyt popularności rządu, a wyniki głosowania ludowego zależały od poparcia lub jego braku dla rządzących. Dla wyjaśnienia problemów badawczych zastosowano metodę dogmatyczną i komparatystyczną. Ta pierwsza pozwoli na analizę instytucji referendum w systemie prawno-konstytucyjnym Włoch. Z kolei metoda porównawcza wyjaśni różnice w wynikach referendum ze szczególnym uwzględnieniem podziału geograficznego kraju(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Referendum odwoławcze jako instrument demokracji bezpośredniej
75%
Polska, podobnie jak inne współczesne państwa demokratyczne realizuje model demokracji przedstawicielskiej, w której naród, jako zbiorowy suweren, wybiera swoich przedstawicieli do organów sprawujących władzę w jego imieniu. Reprezentacyjny sposób sprawowania władzy nie wyklucza jednakże istnienia instrumentów demokracji bezpośredniej, które łącznie stanowią komplementarne metody sprawowania rządów. Artykuł prezentuje różne instrumenty demokracji bezpośredniej dostępne w polskim prawie i przedstawia charakterystykę referendum odwoławczego, jako jednego z najpopularniejszych przejawów demokracji bezpośredniej. Prezentuje dane statystyczne oraz analizę ilościową i efektywnościową przeprowadzanych w przeciągu ostatnich lat referendów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rozważania w zakresie przedmiotu referendum lokalnego i statusu prawnego uczestników takiego referendum.
W okresie referendum ludowego i wyborów do Sejmu Ustawodawczego w 1946 i 1947 roku prasa była jednym z najważniejszych narzędzi propagandowych wykorzystywanych przez komunistów. Tekst jest analizą zawartości najważniejszych tytułów prasy wydawanej na terenie ówczesnego województwa pomorskiego. Zostały w nim poruszone takie problemy jak: sposób przedstawiania opozycji oraz podziemia niepodległościowego; najważniejsze zagadnienia tzw. propagandy pozytywnej, polegającej na promowaniu działań podejmowanych przez komunistów i ich sojuszników; relacjonowanie przebiegu głosowań oraz ich wyników.(abstrakt oryginalny)
Warunkiem skuteczności, a tym samym ważności, referendum odwoławczego jest udział w nim co najmniej 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze odwoływanego organu. Warunek ten jest rzadko spełniany, w związku z czym referenda, mimo zwykle zdecydowanego poparcia propozycji referendalnej, często są nieważne. W wielu przypadkach wynika to ze strategii odwoływanych organów, polegającej na wzywaniu swoich zwolenników do niebrania udziału w głosowaniu, co stanowi zaprzeczenie demokracji. Autor w opracowaniu zastanawia się nad możliwymi zmianami konstrukcji referendum odwoławczego, w szczególności zaś progu frekwencyjnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy form demokracji pośredniej i bezpośredniej - jako sposobów rozstrzygania w sprawach lokalnych przez wspólnoty samorządowe. Przedmiotem rozważań jest pytanie, czy w każdej sprawie gminy (powiatu, województwa samorządowego), zwłaszcza w zakresie objętym kompetencjami wyłącznymi organów właściwej jednostki samorządu terytorialnego, można podejmować rozstrzygnięcia w drodze referendum. Główna tezą autora artykułu jest to, że formy demokracji bezpośredniej mają jedynie uzupełniające znaczenie wobec mechanizmów przedstawicielskich (wybory, kompetencje organów, odpowiedzialność osób wybranych w skład organów stanowiących i wykonawczych) i nie mogą ich zastępować czy wypierać. (abstrakt oryginalny)
Problem warunków ważności referendum lokalnego i jego skutków od dawna jest przedmiotem dyskusji, której rezultatem są zmiany legislacyjne. W następstwie nowelizacji ustawy referendalnej z 2005 roku powiązano przesłanki ważności referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich z frekwencją wyborczą notowaną przy wyborze tego organu. Rozwiązanie to należy uznać za racjonalne. Analiza skutków rozstrzygnięcia referendalnego jest prowadzona w niniejszym artykule dwutorowo: odrębnie w odniesieniu do referendum w sprawie odwołania organu i odrębnie dla referendum w pozostałych sprawach. Istotne kontrowersje wywołuje m.in. regulacja wprowadzająca swoistą sankcję dla rady gminy, która podjęła nieudaną próbę odwołania wójta z przyczyny innej niż nieudzielenie absolutorium. Wówczas rada kończy działalność z mocy prawa. Takie rozwiązanie prowadzi do nieusprawiedliwionego osłabienia pozycji organu stanowiącego i kontrolnego wobec wójta. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.