Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reforma Grabskiego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie wpływu reformy skarbowo-walutowej Władysława Grabskiego na sytuację gospodarczą górnośląskiej części województwa śląskiego. W czerwcu 1922 r. do II Rzeczypospolitej przyłączono wschodnią - przemysłową- część spornego obszaru plebiscytowego. W ten sposób znacznie wzrósł potencjał produkcyjny państwa polskiego. Specyfika górnośląska polegała na tym, że politycznie obszar ten był powiązany z Polską, natomiast ekonomicznie - z Niemcami. Dlatego też reforma skarbowo-walutowa Grabskiego musiała wywołać reakcję w górnośląskich sferach przemysłowych i politycznych. (fragment tekstu)
Omówiono bankowość w Polsce w latach niepodległości kraju. Rola kapitału zagranicznego była wówczas bardzo duża (syndykaty klauzurowe). W okresie drugiej inflacji banki powtórnie załamały się. Nie odczuły kryzysu tylko banki państwowe. W 1929 roku zaczął się wielki kryzys gospodarczy, rząd włączył się do ratowania bankowości prywatnej.
W latach 1919-1923 powstało wiele projektów naprawy pieniądza zarówno autorstwa przedstawicieli rządu, jak i sfer akademickich i gospodarczych. Reforma walutowa została jednak przeprowadzona dopiero 28.04.1924 r. przez Władysława Grabskiego, w sytuacji gdy wszystkie negatywne skutki inflacji uzmysłowiły warstwom rządzącym, że dalsze jej trwanie doprowadzi jedynie do ruiny gospodarczej kraju. O problemach gospodarczych II Rzeczypospolitej aktywnie wypowiadali się ekonomiści związani ze środowiskiem krakowskim, warszawskim, lwowskim i poznańskim (fragment tekstu)
Gabinet Władysława Grabskiego podjął, a w wielu przypadkach rozwiązał lub przedstawił projekt rozwiązania bardzo wielu problemów z rozmaitych, często bardzo odległych, dziedzin życia społecznego i gospodarki II Rzeczypospolitej. Wobec tych rzeczywistych osiągnięć, krzywdząca wydaje się opinia, powtarzana często przez krytyków współczesnych Grabskiemu, że był to bardzo słaby rząd, powołany do wykonania jednego zadania - reformy walutowe. Potem powinien był sam zrezygnować zdając sobie sprawę ze swej nieudolności i braku poparcia w sejmie. Jakże inaczej prezentuje się dorobek rządu Grabskiego na tle pozostałych rządów parlamentarnej Rzeczypospolitej. Po upadku rządu Grabskiego parlamentaryzm istniał jeszcze tylko pół roku. Potem umilkły hałaśliwe, żywiołowe spory sejmowe, które choć często niedojrzałe politycznie, czasem niezdarne, były krzykiem niemowlęcia dającego mocą swego głosu, dowód zdrowia i sił do przyszłego, samodzielnego życia.(fragment tekstu)
Władysław Grabski, czołowy ekonomista i polityk, trzykrotny minister skarbu i dwukrotny prezes Rady Ministrów w okresie II Rzeczypospolitej, był autorem projektu ustawy o reformie rolnej i twórcą polskiego systemu pieniężnego. Swój program przemian strukturalnych gospodarki polskiej oparł na wartościach narodowych i spójni ideowej, prowadzących do wykorzystania potencjału twórczego społeczeństwa. (abstrakt autora)
Po roku 1926 narastał konflikt między bankami prywatnymi i państwowymi, także podział między bankami państwowymi nie był przestrzegany. W roku 1929 powstała Polska Kasa Opieki SA, był to faktycznie departament zagraniczny PKO. W roku 1935 Eugeniusz Kwiatkowski opracował plan rozwoju przemysłowo-rolniczego kraju. Zaczęto budować Centralny Okręg Przemysłowy. Głównym źródłem kredytu stały się banki państwowe i Bank Polski.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości sytuacja walutowa była bardzo złożona. Rząd i PKKP starał się ujednolicić walutę. Władysław Grabski chciał doprowadzić do likwidacji deficytu budżetowego i dokonać reformy walutowej. Specjalnie powołany Komitet Organizacyjny miał zająć się zorganizowaniem aparatu dla funkcjonowania Banku. Po zamachu majowym doszło do konfliktu z rządem. Józef Piłsudski dążył do uzależnienia go od swej polityki. Lata wielkiego kryzysu gospodarczego najmocniej odczuły banki prywatne.
Praca przedstawia sytuację gospodarczą, społeczną i polityczną Polski po odzyskaniu niepodległości i na jej tle, problemy związane z ustabilizowaniem finansów. Pierwszy rozdział wprowadza w teoretyczne uwarunkowania funkcjonowania pieniądza i zawiłości inflacji, ukazując różne teorie dotyczące tego zjawiska. Takie retrospektywne podejście do zagadnienia związanego z rosnącą drożyzną pozwala spojrzeć na inflację od strony mechanizmu jej powstania i rozwoju. Pokazuje również, jak różne teorie ekonomiczne tłumaczą jej przyczyny i jak podchodzą do sposobów jej przezwyciężania. Rozdział drugi omawia problemy gospodarcze, społeczne i polityczno-ustrojowe, które były udziałem polskiego społeczeństwa po odzyskaniu niepodległości. Przedstawia ogrom spraw, które należało rozwiązać i przed którymi stanęło młode państwo, w sytuacji grożącej wybuchem kolejnej wojny. Wiele z nich nie udało się zrealizować w ciągu dwudziestolecia międzywojennego. W związku z tym nasuwa się przykra refleksja: w porównaniu do państw Europy Zachodniej, które wcześniej lub później otrząsnęły się z wojennego koszmaru, Polska na początku swojej niepodległości musiała znowu zmagać się z kolejną wojną, a w ciągu całego okresu istnienia II Rzeczypospolitej ciągle natrafiała na różne przeszkody, by dogonić bogate kraje: czy to z własnej winy, czy na skutek nieprzychylności innych państw. Kolejny rozdział skupia się na kwestiach związanych z koniecznością uporządkowania rynku finansowego po odzyskaniu niepodległości. Zwraca uwagę na problemy związane z ujednoliceniem waluty, kondycją banków, narastaniem inflacji i planami przeprowadzenia reformy walutowej. Ostatni rozdział przedstawia realizację reformy pieniężnej wprowadzonej przez Władysława Grabskiego, jej skutki oraz dalsze losy. Ogromny wysiłek podjęty przez jednego człowieka, który dokonał reformy bez pomocy pożyczki zagranicznej, okazał się jednak nietrwały, głównie z powodu splotu niezależnych od rządu, niekorzystnych zjawisk, ale też po części z winy sfer wielkoprzemysłowych i ziemiańskich, oporu i kłótni w Sejmie, które ujawniły nasze negatywne cechy narodowe. Intencją autorek monografii jest z jednej strony przypomnienie zmagań inflacyjnych z pierwszych lat niepodległego państwa, z drugiej przestroga, jak wielkie niebezpieczeństwo czai się w nieroztropnej polityce "nadymania" budżetu i drukowania pustego pieniądza. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza obecnie, kiedy znowu grozi nam powtórka z historii. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.