Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 139

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reforma oświaty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote Szkolnictwo wyższe w świetle raportów edukacyjnych
100%
Celem artykułu jest prezentacja problematyki funkcjonowania szkolnictwa wyższego w świetle raportów edukacyjnych diagnozujących stan i uwarunkowania cywilizacyjne oraz wskazujących kierunki rozwoju na najbliższe lata. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono krótkie omówienie najważniejszych przemian cywilizacyjnych przełomu XX i XXI wieku oraz ich wpływu na zmieniające się oczekiwania i potrzeby społeczne wobec szkolnictwa wyższego i szeroko rozumianej oświaty. Część drugą poświęcono idei deskolaryzacji, roli międzynarodowych organizacji oświatowych - omówiono najważniejsze idee kluczowych raportów oświatowych oraz dokonano krótką prezentację istoty procesu bolońskiego dla współczesnego szkolnictwa wyższego. W trzeciej części skupiono się na omówieniu reform i kierunków rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce od okresu odzyskania niepodległości w 1918 r. do współczesności. Przedstawiono charakterystyczne cechy polskiego szkolnictwa wyższego w okresie 1918-1945. Zaprezentowano projekty reform zawarte w najważniejszych raportach oświatowych z lat 1945-1989. Poddano analizie tendencje i kierunki zmian proponowane w obszarze polskiego szkolnictwa wyższego od 1989 r. aż do 2013 r. ze szczególnym uwzględnieniem ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz raportów na temat misji, wizji i celów strategicznych szkolnictwa wyższego w Polsce do roku 2020. (fragment tekstu)
2
Content available remote Niestabilności warunków funkcjonowania systemu oświaty w Polsce
100%
W opracowaniu podjęta została problematyka niestabilności warunków funkcjonowania oświaty. Poruszony problem badawczy dotyczył w szczególności skali i kierunków zmian przepisów prawnych. W kontekście wdrażanej reformy systemu oświaty analizie poddano kierunki i charakter zmian w polityce edukacyjnej w Polsce od 1991 r. Struktura opracowania odzwierciedla przyjęte cele badawcze. W pierwszej kolejności omówione zostały uwarunkowania realizacji zadań oświatowych po transformacji ustrojowej. Następnie scharakteryzowano najważniejsze etapy kształtowania systemu oświaty oraz zakres i kierunki zmian w oparciu o analizę najważniejszych regulacji prawnych w tym obszarze. W toku przeprowadzonych analiz wykazano, że duża skala dokonywanych modyfikacji systemu oświaty, będąca efektem bardzo licznych nowelizacji ustaw, nie wynikała z realizacji spójnej długofalowej koncepcji rozwoju oświaty. W ostatniej części artykułu wskazano najważniejsze założenia nowej reformy systemu edukacji w Polsce oraz na podstawie analizy rozwiązań ustawowych jej skutki dla jednostek samorządu terytorialnego(abstrakt oryginalny)
Materiały do dyskusji opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, przekazane opinii publicznej w kwietniu 2000 r.
Zmiany ustrojowe, jakie nastąpiły pod koniec lat 80. w Polsce, znalazły swoje odbicie we wszystkich sferach życia społeczno-gospodarczego i politycznego kraju. Jednym z ich przejawów były i są nadal przemiany w systemie edukacji.
28 stycznia 1998 r. minister Mirosław Handke przedstawił projekt nowego systemu edukacyjnego. Reforma ma być zrealizowana w tempie ekspresowym: start w roku szkolnym 1999/2000, finał w 2004/2005, czyli za siedem lat.
Obecny system finansowania gminnych jednostek oświatowych jest mało skuteczny, wymaga więc usprawniających zmian w celu poprawy sytuacji finansowej szkół i efektywności gospodarowania. Placówki oświatowe otrzymane środki finansowe przeznaczają przede wszystkim na wypłatę wynagrodzeń pracowników i bieżące utrzymanie szkół. Wysokie koszty utrzymania placówek oświatowych, redukcja i minimalizacja zaplanowanych potrzeb prowadzi do degradacji i dekapitalizacji majątku oraz gwarantowania usług edukacyjnych na poziomie podstawowym, bez możliwości ich rozszerzenia. W związku z czym kondycja finansowa szkół jest trudna i niestabilna. Niewielkie nakłady przeznaczane są na inwestycje oświatowe. Trudna sytuacja finansowa miejskich placówek oświatowych występuje mimo pozytywnych starań i zabiegów lokalnych władz w poprawę efektywności ich funkcjonowania. Zarząd Miasta Świnoujścia przeznacza znaczące kwoty środków z dochodów własnych na działalność edukacyjną. Należałoby dążyć do tego, aby najwyższe wydatki dokonywane w budżecie miasta miały bezpośrednie przełożenie na poprawę funkcjonowania placówek.(fragment tekstu)
Od 1989 r., wraz z początkiem przemian społeczno-politycznych w Polsce, w Ministerstwie Edukacji Narodowej rozpoczęto prace nad zreformowaniem systemu edukacji i sukcesywnie wprowadzano jego zmiany i korekty. Obecny rząd podjął historyczną decyzję przeprowadzenia kompleksowej reformy systemu edukacji, która w zasadniczym nurcie będzie sukcesywnie wprowadzana do 2006 r.
Artykuł omawia stan obecny systemu edukacji po pierwszym etapie reform oraz dalsze działania wdrożeniowe i propozycje korekt reformy.
Bliskie wejście do UE umożliwia Polsce uzyskanie dość sporej pomocy zewnętrznej na cele edukacyjne. Artykuł to relacja z konferencji RSSG poświęconej polskiej edukacji w perspektywie przystąpienia do UE, na której naukowcy z różnych ośrodków wymienili swe poglądy i prognozy.
Realizowana reforma systemu edukacji ma przyczynić się do zmian w programach, metodach i stylu nauczania uwzględniających w większym stopniu potrzeby gospodarki rynkowej. Jej konsekwencją będą też zmiany w sposobach finansowania, organizowania i nadzorowania szkół. Zmienią się także dotychczasowe przyzwyczajenia, oczekiwania oraz status zawodowy wielu nauczycieli. Część z nich przekwalifikuje się, zmieni obecne miejsce pracy, przejdzie na rentę lub emeryturę bądź straci zatrudnienie. Może to wywołać wśród pedagogów sprzeciw i krytykę bądź akceptację dla reformy. Kluczową kwestią dla całej reformy jest pytanie, czy ta grupa zawodowa potrafi i czy zechce podjąć takie wyzwanie. Stąd ze szczególną uwagą należy obserwować proces przebudowy struktury ustroju szkolnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano najważniejsze zmiany w ustroju szkolnym dokonane w latach 1998-2016 oraz ich polityczny kontekst. Analizie poddano założenia reformy systemu oświaty, w wyniku której m.in. utworzono szkoły gimnazjalne. W dalszej części omówiono przyjęcie w 2008 roku nowej podstawy kształcenia ogólnego, co stanowiło korektę reformy z 1998 roku. Ostatnią kwestią przedstawioną w opracowaniu jest przeprowadzana przez Prawo i Sprawiedliwość zmiana ustroju szkolnego, a więc likwidacja szkół gimnazjalnych, wydłużenie nauki w szkole podstawowej (do 8 lat), liceum ogólnokształcącym (do 4 lat) i technikum (do 5 lat), a także utworzenie szkół branżowych I stopnia (w miejsce szkół zawodowych) oraz II stopnia.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Scandinavian Academic Education in the European Model of Higher Education
75%
Istniejąca struktura organizacyjna uczelni wyższych w Europie została ukształtowana na bazie tradycji uniwersyteckich ostatnich dwóch stuleci. Wpisują się w nią uniwersytety skandynawskie, które są europejskimi liderami w publicznych nakładach na edukację wyższą zarówno w relacji do PKB jak i w kwotach bezwzględnych przeznaczanych na osobę studiującą. Na proces reform szkolnictwa wyższego w krajach nordyckich wpływ mają czynniki polityczne (strategia lizbońska, proces boloński), globalizacja i kryzys gospodarczy. Ten ostatni wymusił dywersyfikację finansowania edukacji poprzez jej otwarcie na źródła pozabudżetowe. Nie oznacza to jednak zdjęcia odpowiedzialności za szkolnictwo wyższe z państwa, które cały czas jest jego głównym donatorem. Przy czym władze szanują autonomię uczelni, działają na rzecz powszechności wykształcenia wyższego, dbają o powiązanie nauki z praktyką gospodarczą. Skandynawski model edukacji akademickiej pozostaje wzorcem dla innych europejskich państw, a dla własnych społeczeństw jest gwarancją dalszego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Nowa reforma edukacyjna (rozpoczęta po 1999 roku) miała za zadanie doprowadzić do wielu celów, mających na uwadze dobro ucznia, częściowo zaś także system awansu i wynagrodzenie nauczycieli. Zmiany w szkole były swoistym przejściem od misyjności nauczycieli do ich profesjonalizacji. Tekst, jaki prezentuję, ma na celu uchwycenie pewnego problematycznego zagadnienia - czy nauczyciel profesjonalista może tylko uczyć, czy także wychowywać? (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Krajowe ramy kwalifikacji w strategii rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce
75%
Obecny system nauki w Polsce, który ukształtował się na początku 90. lat XX wieku charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem (organizacyjnym i tematycznym), podziałami sektorowymi (jednostki badawczo-rozwojowe, instytuty Polskiej Akademii Nauk i szkoły wyższe). Wyzwania związane z globalizacją, członkostwem Polski w Unii Europejskiej (UE), w tym z wykorzystaniem funduszy strukturalnych oraz ze zmianą hierarchii celów w ramach poszczególnych funkcji nauki, spowodowały konieczność przeprowadzenia wielu zmian w tym systemie (Rozwój regionalny w Polsce, www.bip.nauka.gov.pl, 2010). (...) Celem artykułu jest prezentacja krajowych ram kwalifikacji w strategii rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce w odniesieniu do reformy przewidzianej na lata 2010-2012. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie istnienia szkół niepublicznych jako integralnej części systemu oświatowego w demokratycznym społeczeństwie, z zaznaczeniem ich wpływu na rozwój polskiego systemu edukacyjnego.
17
75%
The Polish experience of a decentralization of management in the sphere of education has been studied in this article. In particular, the essence of the terms "decentralization" and "decentralization of education" has been revealed. The modern state and legal framework of the process of education decentralization in Ukraine have been analyzed. (original abstract)
Od roku 2016 są zaplanowane istotne zmiany w systemie zadań oświatowych w Polsce. Nie mogą one zostać skutecznie zaimplementowane bez stosownych zmian w systemie finansów publicznych. Organizacja i finansowanie zadań oświatowych w Polsce to bowiem w zdecydowanej większości odpowiedzialność jednostek samorządu terytorialnego za jakość i zakres świadczonych usług dla obywateli. Dlatego też problem finansowania oświaty jest przedmiotem zainteresowania wielu środowisk. Wzrostowi zainteresowania tą problematyką sprzyjają plany reformowania systemu oświaty. Celem artykułu jest ocena proponowanych zmian w systemie finansowania zadań oświatowych na przykładzie koncepcji reprezentowanych przez przedstawicieli trzech gremiów: rządu, samorządu terytorialnego oraz obywateli. Analiza została przeprowadzona z uwzględnieniem oceny zakresu przedmiotowego zmian w systemie finansowania zadań oświatowych, źródeł pokrycia finansowego tych przekształceń oraz ich skutków ekonomicznych. W wyniku dokonanej analizy stwierdzono, że zgłoszone przez rząd i obywateli propozycje zmian w systemie finansowania zadań oświatowych JST nie wskazują ani na procedurę wdrażania oczekiwanych korekt finansowych, ani na źródło ich finansowego pokrycia, natomiast skutki ekonomiczne proponowanych zmian są jedynie eksponowane w samorządowych koncepcjach. Sytuacja ta nie sprzyja wypracowaniu spójnego modelu finansowania zadań oświatowych w Polsce w warunkach reformowania tego systemu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono stan szkolnictwa gimnazjalnego w roku szkolnym 1999/2000 na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Misja uniwersytetu powinna być jej sterem, na szerokich wodach współczesnych wymogów rzeczywistości. Jak nakreślić adekwatną misję dla uniwersytetu, by zapewnić swobodę działalności intelektualnej, a jednocześnie sprostać wymaganiom współczesnego społeczeństwa? Oczekiwania ze strony rynku, studentów, kadry akademickiej, rządów krajowych i władz ponadnarodowych, to niektóre wyzwania czekające na uczelnie wyższe w zmieniającym się społeczeństwie. Analiza teoretyczna trzech sztandarowych misji uniwersytetu ma doprowadzić do wyodrębnienia jej przyszłej roli korelującej z wymogiem społeczeństwa wiedzy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.