Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Refrigeration
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Podczas transportu produktów żywnościowych istnieje konieczność zapewnienia ładunkowi odpowiedniej temperatury. Najważniejszym elementem w samochodowych agregatach chłodniczych jest sprężarka. W przypadku pojazdów chłodniczych, zastosowanie znalazły głównie sprężarki objętościowe. Najczęściej spotykane w samochodowych agregatach chłodniczych są sprężarki tłokowe. W pracy zaprezentowano przykłady uszkodzeń sprężarek chłodniczych napotkane w rzeczywistych układach chłodniczych.(abstrakt oryginalny)
The paper presents and describes cooling systems mainly used in industrial plants specialized in production based on injection moulding machines. Each solution is rated taking into account investment costs, technical complexity, exploitation costs and system flexibility in general. With regard to dynamically changing law regulations linked to refrigeration installations, mainly F-Gases Act, during optimal system selection new restrictions were respected. This approach ensures long- term exploitation without additional complications. The paper contains characteristics of cooled facility, i.e. production plastic plant using injection moulding machines, presents specifics for this type of application where two extremely different cooling processes are placed in parallel. One task is heat collection from injection moulds to ensure short production time and produced details recurrence, the second is keeping hydraulic oil temperature between temperature limits - this process ensures proper oil viscosity and prevents its premature wear. (original abstract)
3
Content available remote Specyficzne właściwości oleju sprężarkowego w układach chłodniczych
75%
Oleje smarowe do sprężarek chłodniczych oprócz podstawowych funkcji powinny również spełniać szereg specyficznych wymagań związanych ze współpracą z czynnikiem chłodniczym w sprężarkowych urządzeniach chłodniczych. Konstrukcja powszechnie stosowanych sprężarek chłodniczych sprawia, iż nieuniknione jest powstawanie mieszaniny olejów sprężarkowych z czynnikami chłodniczymi w węzłach tarcia. Substancję smarującą stanowi więc mieszanina oleju smarowego z czynnikiem chłodniczym, a nie czysty olej smarowy. Zachowanie mieszaniny oleju smarowego z czynnikiem chłodniczym zależy od składu mieszaniny. Stężenie czynnika chłodniczego w mieszaninie zależy bezpośrednio od parametrów pracy układu (ciśnienie i temperatura) i warunkuje lepkość substancji smarującej. Istotną właściwością oleju do sprężarek chłodniczych jest zdolność do tworzenia jednorodnej mieszaniny w pełnym zakresie temperatur i ciśnień roboczych. Istnieje kilka kluczowych właściwości olejów do sprężarek chłodniczych, które należy uwzględnić przy doborze oleju. Niemożliwe jest dobranie oleju o idealnych właściwościach, co wymusza kompromisowe podejście do problemu jego doboru. W artykule przedstawiono syntetyczne zestawienie specyficznych właściwości olejów sprężarkowych w kontekście ich doboru do urządzeń chłodniczych. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of the paper is to indicate the possibility of using refrigerants which do not have a harmful effect on the destruction of the Earth's ozone layer and the urban environment. Design/methodology/approach: The environmental impact of refrigerants was characterized. Selected refrigerants and their place of application are described. The impact of selected refrigerants on the urban environment is presented. Findings: An attempt has been made to identify the absolute environmental impact of selected stationary refrigeration systems in operation in cities, i.e. home refrigerators, individual air conditioners, heat pumps, air conditioning systems of large-format stores - shopping centers, or cold stores. Both the direct impact related to the refrigerant used in the system and the indirect one related to the energy consumption to drive the device have been considered. Practical implications: Use of new refrigerants that do not damage the Earth's ozone layer. Originality/value: The environmental impact of different refrigerants is presented. The paper is addressed to technical services and personnel responsible for the design and operation of refrigeration and air-conditioning equipment.(original abstract)
W pracy przedstawiono wyniki badania zużycia węzłów tarcia rzeczywistej sprężarki chłodniczej. Badania wykonano na stanowisku badawczym składającym się z rzeczywistych elementów układu chłodniczego. Na urządzeniu tym można symulować różne niekorzystne prace sprężarki. Wykonano badania wpływu obecności mieszaniny oleju i ciekłego czynnika chłodniczego w sprężarce na zużycie powierzchni oraz wpływ obecności gorących gazów czynnika chłodniczego w karterze sprężarki na zużycie węzłów tarcia. Do analizy zużycia wybrano następujące elementy ruchowe sprężarki: tłok, cylinder tłoka i powierzchnie wału korbowego. Praca zawiera porównanie profili chropowatości powierzchni przed i po próbach badawczych.(abstrakt oryginalny)
System chłodzenia ewaporacyjnego został zaprojektowany i skonstruowany w celu przedłużenia terminu przydatności do spożycia warzyw. Chłodziarka ewaporacyjna została zbadana i oceniona przy zastosowaniu świeżo zebranych pomidorów odmiany Roma. Sprzęt działa na zasadzie chłodzenia ewaporacyjnego, które zwiększa wilgotność względną i zmniejsza temperaturę w komorze przechowalniczej. System przechowywania został zbudowany z drewna o grubości 25,4 mm. Bok systemu składa się z worka jutowego zwilżonego wodą płynącą przez perforowane rurki ze zbiornika umieszczonego na szczycie systemu przechowywania. Woda płynęła pod wpływem siły ciężkości. Wilgotność względna i temperatura pomidorów mierzone były za pomocą rejestratora danych. Utrata wagi pomidorów analizowana była za pomocą czujnika zegarowego. Wyniki pokazały istotne różnice w przechowywaniu pomidorów w systemie chłodzenia ewaporacyjnego w porównaniu do warunków otoczenia. Średnia wydajność chłodzenia wynosiła 81%. Średnia temperatura osiągnię-ta w systemie chłodzenia spadła średnio do 23°C w porównaniu do średniej temperatury otoczenia wynoszącej 33°C, a wilgotność względna również zwiększyła się do 99% w porównaniu do średniej z otoczenia wynoszącej 59%. Analiza systemu chłodzenia ewaporacyjnego wykazała, że pomidory mogą być przechowywane przez więcej niż 6 dni z nieistotnymi zmianami w wadze, kolorze i jędrności w porównaniu do pomidorów przechowywanych w warunkach otoczenia, które uległy pogorszeniu się po 3 dniach. Stwierdzono skuteczność system chłodzenia i możliwość zastosowania go przez rolników, gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa przetwarzające pomidory w krótkoterminowym przechowywaniu świeżych pomidorów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zasadność wycofywania czynników chłodniczych zawierających w swoich cząsteczkach chlor i brom. Pokazano zalecenia Protokołu Montrealskiego i ich realizację przez Wspólnotę Europejską i Stany Zjednoczone. Wskazano obecne trendy i wskazówki dotyczące branży chłodniczej w obliczu nowej sytuacji na rynku czynników chłodniczych. Opisano wybrane metody termicznej utylizacji substancji niebezpiecznych. Wskazano zalety i ograniczenia tych metod. W podsumowaniu podkreślono potrzebę szerokiej współpracy w zakresie poprawy stanu środowiska naturalnego na Ziemi. (abstrakt oryginalny)
Wymogi konkurencji na światowych rynkach oraz coraz wyższe wymagania środowiskowe stymulują ciągłe zmiany oraz udoskonalanie istniejących rozwiązań. Równocześnie następuje dynamiczny rozwój ekologicznych technik, alternatywnych w stosunku do chłodnictwa tradycyjnego jak choćby chłodnictwo magnetyczne czy termoakustyczne. W artykule tym omówione zostały główne kierunki rozwoju przemysłu chłodniczego i klimatyzacyjnego w kontekście efektywności energetycznej oraz zagadnień ochrony środowiska które związane są z bieżącą działalnością Centralnego Ośrodka Chłodnictwa COCH.(abstrakt oryginalny)
W przeprowadzonych badaniach wykazano wpływ procesów denaturacji i utleniania w produktach podczas ich mrożenia i chłodzenia na dodatkowe nakłady ciepła oraz koszty energii, generowane przez urządzenie chłodnicze. Przedstawiono niezbędne obliczenia, a także formuły tych obliczeń. Określono charakterystyczne nakłady dodatkowej energii związanej z wydatkiem energii elektrycznej na zamrożenie tony produktu w przeliczeniu na miesiąc oraz na 24 h jak również określono wydatki energii elektrycznej w odniesieniu do przechowywania produktów w stanie zamrożonym i w warunkach chłodniczych. Wykazano, że dodatkowe nakłady energii są równe 3,02 kW·h·t-1 w przypadku zamrażania - 2,6 kW·h·t-124h-1 dla przechowywania produktu w stanie zamrożonym oraz 7,4 kW·h·t-1·24-1 dla produktów chłodzonych. Zalecana jest bardziej precyzyjna kalkulacja niniejszych wyników w przypadku obliczeń nakładów energii dla produktów przechowywanych w warunkach chłodniczych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Research of Refrigeration Systems Failures in Polish Fishing Vessels
63%
Temperatura jest podstawowym parametrem klimatycznym decydującym o zmianie jakości produktów połowu. Czas, po którym zmiany jakościowe złowionej ryby nie wykraczają poza założony, dopuszczalny zakres, jest przede wszystkim funkcją temperatury. Podstawowym środkiem technicznym pozwalającym na przedłużenie czasu transportu jest obniżenie temperatury ładowni za pomocą instalacji chłodniczej. Uszkodzenia instalacji chłodniczych jednostek rybackich wywierają negatywny wpływ na środowisko naturalne w związku z emisją szkodliwych czynników. W pracy przedstawiono wyniki badań uszkodzeń instalacji chłodniczych polskich jednostek rybackich w latach 2007-2011. Rezultaty analiz przedstawionych w niniejszej pracy mogą być podstawą do sporządzenia wytycznych zarówno dla projektantów jak i eksploatatorów okrętowych systemów chłodniczych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania było zbadanie kilku metod analizy strategicznej, które w efekcie przyczyniły się do sformułowania ogólnych wniosków dotyczących planu rozwoju dla średniego przedsiębiorstwa, spółki z branży produkcji urządzeń chłodniczych. Do analizy posłużono się narzędziami, jakimi są model 5 sił Portera, mapa grup strategicznych, kluczowe czynniki sukcesu sektora, macierz portfelowa oraz analiza łańcucha wartości. Każde z narzędzi badawczych zostało odniesione do działalności spółki. Potencjał strategiczny badanego przedsiębiorstwa jest bardzo duży, przedsiębiorstwo ma ewidentną przewagę nad konkurencją i dobrą pozycję na rynku, która pozwoli jej w najbliższych latach wdrożyć z powodzeniem proponowaną strategię. Z analizy wynika, że spółka ma duży potencjał strategiczny oraz wiele możliwości rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Container transport is the most popular type of sea shipping around the world. The share of reefers (refrigerated container) in the total number of containers transported is about 15%.The worldwide stock of refrigerated containers used for transportation of perishable goods is still growing, while the conventional reefer fleet is shrinking. Still, despite of clean advantages they also carry some risks. Difficult operating conditions of refrigerated containers instigate very high risk of malfunctions, including permanent damage. The majority of articles about refrigerated systems failures, focus mainly on the onshore ones. Publications describing damage of reefers are limited. Therefore, this article attempts to classify and analyze the most frequent failures of container`s refrigeration units. This issue is very important for the crew safety, natural environment and high quality product preservation. The data necessary to perform the analysis come from reports on units damaged over two years. Introduction presents the characteristic of refrigerated containers and problems which occur during their exploitation. Next, the research methodology is presented. Eventually, the research results are presented and discussed. The summary and conclusions close the work. (original abstract)
One of the particularly significant threats during exploitation is the climatic threat, which is associated with an increase in the overall costs that are allocated to combating it. The rise in the virgin temperature of the rock mass by 1oC increases the demand for the required cooling capacity to be taken from the air. The publication assesses the effectiveness of the air-conditioning installation by testing its operation on a selected example. The assessment of the efficiency of the air-conditioning installation for a selected hard coal mine showed that none of the five tested coolers achieved the maximum assumed rated power. The use of total power (7.5 MW) in mining excavations was less than 50% and amounted to η = 0.472%. The research showed that the main reason for obtaining low cooling parameters is the inability to locate them in the place of the highest air temperatures. The other problem is an insufficient airflow rate of cooling water supplied to the coolers at too high temperature. The above considerations indicated that the cooling power from built-in air- conditioning systems is not properly and effectively used. Improving the efficiency of its functioning is possible by proceeding research that will eliminate the above factors and by using air conditioning equipment, taking into account the periodic audit of their work to reduce electricity consumption. (original abstract)
Celem pracy jest porównanie powierzchni węzłów tarcia sprężarek chłodniczych, pracujących w niekorzystnych warunkach eksploatacji. W pracy przedstawiono wyniki badania zużycia węzłów tarcia sprężarki chłodniczej. Badania wykonano na stanowisku eksperymentalnym, składającym się z rzeczywistych elementów chłodniczych. Na urządzeniu tym symulowano różne niekorzystne warunki pracy. Sprężarka chłodnicza pracowała w wysokiej temperaturze i ciśnieniu, w obecności mieszaniny oleju i ciekłego czynnika chłodniczego oraz w obecności gorących gazów czynnika chłodniczego. Po próbach za pomocą profilometru uzyskano profile chropowatości powierzchni. Profile te porównano z profilem chropowatości powierzchni nowego elementu. Przy ocenie otrzymanych profili nie stwierdzono istotnych zmian w chropowatości powierzchni pracujących w symulowanych warunkach pracy. (abstrakt oryginalny)
15
63%
The refrigerating engineering is the youngest and simultaneously the most dynamically developing branch of the food-processing industry in Poland. It groups 16 companies having at their disposal 58 cold stores, which are distributed throughout the whole country (Fig. 1), In the area under survey this industry is represented by The Refrigerating Engineering Company in Łódź and by The Central Laboratory of the Refrigerating Engineering in Łódź. The Central Laboratory of the Refrigerating Engineering is a research and development centre. Its production of frozen foodstuffs constitutes a secondary-type activity, and it is carried out at the level of about 250 ton in The Experimental Plant of Frozen Foodstuffs. In the future the plant is to supply 800 ton of food products with the entire output being left in Poland. The Refrigerating Engineering Company in Łódź is the main producer and distributor of frozen foodstuffs in the nearby administrative provinces of Łódź, Piotrków, Sieradz, Płock, and Skierniewice. It has 3 cold stores with a total refrigeration capacity of 212 ton per day. The storage capacity of the company meets the demand of the region for frozen foodstuffs in 70 per cent. The company performs services in the field of storage and refrigeration of foodstuffs and produces between 6 and 7 thousand ton of frozen fruit and vegetables, readymade foodstuffs and ice-creams per year (Table 1). Its output goes in GO per cent to the domestic market, while export includes frozen fruit only (60 to 80 per cent of production). The company can process 25 to 30 per cent of the total quantity of goods while the remaining part is sent to other cold stores in Poland within the framework of co-operation. In turn, the se cold stores send between 3 and 5 thousand ton of their own products to The Refrigerating Engineering Company in Łódź. In this way the company is able to supply between 6 and 7 thousand ton of frozen foodstuffs a year to the above mentioned 5 administrative provinces. About 65 per cent of all frozen foodstuffs are sold in the administrative province of Łódź (Tables 5 and 6).(original abstract)
16
51%
Celem pracy była ocena zawartości folianów w mleku towarowym, kefirach i jogurtach świeżych i przechowywanych do 34 dni w temperaturze chłodniczej. Kefir i jogurt wyprodukowano metodą termostatową. W badanych próbkach zidentyfikowano tylko formę metylową folianów, tj. 5CH3FH4. W zbiorczym świeżym mleku zawartość 5CH3FH4 wynosiła ok. 4,0 μg/100 g. Proces pasteryzacji nie wpłynął na istotne (p = 0,05) zmniejszenie zawartości tej formy folianów. W próbkach kefiru nie stwierdzono zmian zawartości 5CH3FH4 w porównaniu z mlekiem wyjściowym, natomiast w jogurcie miała miejsce istotna (p = 0,05) jego redukcja. Czas przechowywania wpłynął na zawartość 5CH3FH4 w kefirach w sposób zróżnicowany. W jednej serii kefirów nie nastąpiło istotne zmniejszenie zawartości 5CH3FH4, natomiast w drugiej serii stwierdzono istotne zwiększenie zawartości folianów po 19 dniach przechowywania, a następnie istotne zmniejszenie po 21 dniach. W obydwu seriach jogurtów stwierdzono zmniejszenie zawartości folianów w czasie przechowywania w warunkach chłodniczych. (abstrakt oryginalny)
Witamina C należy do grupy egzogennych składników odżywczych, które muszą być dostarczane w codziennej diecie. Jest to związek o działaniu wielokierunkowym. Ze względu na wysoką aktywność chemiczną witamina C jest związkiem nietrwałym. Ulega szybkiej degradacji w tkankach roślinnych pod wpływem zewnętrznych czynników stresowych, do których należą m.in. zabiegi kulinarne. Z kolei jej powolny rozkład jest procesem naturalnym zachodzącym podczas przechowywania owoców i warzyw. Do warzyw zasobnych w witaminę C należy papryka, zarówno słodka, jak i ostra. Przechowywanie owoców po zbiorze, jak również sposób konserwacji przed długoterminowym przechowywaniem wpływają na zmiany zawartości tego składnika. W pracy określono zawartość oraz trwałość witaminy C (sumy kwasu L-askorbinowego i dehydroskorbinowego) w owocach czterech odmian papryki czerwonej. Analizowano dwie odmiany słodkie ('Aifos', 'Barbórka') oraz dwie ostre ('Cyklon', 'Cayenne'). Owoce przechowywano przez dwa tygodnie w warunkach chłodniczych jako owoce świeże, a także długoterminowo - w postaci mrożonej i liofilizowanej. Zawartość witaminy C oznaczono metodą spektrofluorymetryczną w reakcji z o-fenylenodiaminą (OPDA). Największe starty omawianego związku w owocach papryki przechowywanej w warunkach chłodniczych odnotowano w pierwszym tygodniu ich przechowywania. Wśród czterech badanych odmian największą zawartość witaminy C wykazano w ostrej papryce 'Cayenne' (470,9 mg/100 g św.m). Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że stabilność witaminy C podczas przechowywania i przetwarzania owoców papryki była zmienna wśród badanych odmian. Mrożenie było najkorzystniejszym sposobem utrwalania papryki, zarówno pod względem jakościowym, jak i ekonomicznym. (abstrakt oryginalny)
In the last two decades, food safety has become one of the main concerns in the area of logistics and supply chain management and also in the refrigeration or freezing of goods. Safety is a critically sensitive area in this field, as if the required safety conditions are not satisfied during the logistics process, foods will soon deteriorate and probably become unsafe for consumption by customers. Thus, the problem of ensuring the safety of chilled food has received serious attention among logistics practitioners. However, because of the complex nature of such problems, research so far has been limited to quantitative models with deterministic parameters and the robustness of the results from such models should be examined. In this paper, a robust optimisation model has been developed with the aim of optimising food safety aspects and thus minimising the logistics cost of a chilled chain system under various types of uncertainty and constraints on customers' time windows. Realizations of the model are solved by an algorithm based on artificial bee colony intelligence using MATLAB R2016a software. Finally, the results are analysed for possible real world considerations in order to propose some key practical highlights. (original abstract)
W pracy scharakteryzowano uwarunkowania transportu intermodalnego żywności schłodzonej i głęboko mrożonej. Na bazie umowy ATP przedstawiono wymogi dotyczące przewozu żywności łatwo psującej się. Scharakteryzowano budowę kontenerów i opisano metodykę doboru agregatu chłodniczego. Przedstawiono wszystkie uwarunkowania i regulacje wymagane do spełnienia przez transport intermodalny przeznaczony do transportu żywności łatwo psującej się.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.