Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regional entrepreneurship
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Filarem nowoczesnego przedsiębiorstwa zorientowanego na rozwój winno być doskonalenie procesów, rozpowszechnianie nowych idei i praktyk (rozwiązań o innowacyjnym charakterze), systematyczne pozyskiwanie, gromadzenie i wykorzystywanie w praktyce gospodarczej zasobów wiedzy, a także uznawanie każdego przedsięwzięcia jako szansy na pozyskanie nowej wiedzy. Za najistotniejsze, potencjalne przyczyny sukcesu współczesnych przedsiębiorstw można uznać: - opracowanie i skuteczne realizowanie niepowtarzalnej koncepcji marketingu, - kreowanie i utrwalanie kluczowej roli unikatowej marki własnej, - systematyczne identyfikowanie zmian w potrzebach i preferencjach klientów, ciągłe akumulowanie wiedzy stanowiącej podstawowy zasób decydujący o konkurencyjności przedsiębiorstwa, - wykorzystywanie niepowtarzalnych kompetencji kadry menedżerskiej, - pobudzanie zachowań twórczych i innowacyjnych, między innymi poprzez tworzenie klimatu innowacyjno-partycypacyjnego i innowacyjnej kultury organizacyjnej.(fragment tekstu)
2
75%
Celem artykułu jest identyfikacja poziomu wiedzy na temat przedsiębiorczości w tych regionach, przy czym z uwagi na dotychczasowe zainteresowania autora, analiza zostanie ograniczona do regionów monofunkcyjnych (monokultury przemysłowej). (fragment tekstu)
Rozwój regionalny odnosi się do pozytywnych zmian na płaszczyźnie społecznej, ekonomicznej, technologicznej i technicznej oraz ekologicznej, które przyczyniają się do wzrostu potencjału gospodarczego, pozycji konkurencyjnej oraz podniesienia poziomu jakości życia mieszkańców. Wskazują one na konieczność wprowadzania innowacji przy aktywnym działaniu instytucji władz publicznych, które zagwarantują ekonomiczny sukces. Pierwotne koncepcje rozwojowe zakładają konieczność oparcia głównych założeń na naturalnym i materialnym kapitale regionu, jednocześnie przypisując ogromne znaczenie wszelkim postaciom przedsiębiorczości. Biorąc pod uwagę wzajemną zależność występującą na płaszczyźnie przedsiębiorczość-region, otoczenie przedsiębiorczości jest jednym z kluczowych czynników aktywizowania regionu. Celem artykułu jest ocena procesów rozwojowych w obszarze przedsiębiorczości w latach 2010-2014 na przykładzie województwa świętokrzyskiego. W opracowaniu dokonano analizy i oceny poziomu przedsiębiorczości w województwie świętokrzyskim w badanym okresie, wykorzystując wskaźnik przedsiębiorczości, liczbę podmiotów zarejestrowanych i wyrejestrowanych oraz potencjał akademicki regionu. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przeanalizowano obszary i poziom rozwoju biznesu internetowego w oparciu o identyfikację typów jego modeli oraz analizę danych statystycznych. Celem niniejszego opracowania jest ustalenie obszarów wpływu biznesu internetowego na rozwój przedsiębiorczości regionalnej. W opracowaniu zastosowano zestaw metod wykorzystanych w ekonomii i zarządzaniu, tj. metodę systemową oraz analizę statystyczną. Wykonane analizy prowadzą do konkluzji, iż wykorzystanie technologii internetowych zwiększa efektywność i skuteczność podejmowanych działań gospodarczych, stąd też biznes internetowy jest kluczowym czynnikiem rozwoju przedsiębiorczości regionalnej. Udowodniono, iż prowadzenie działalności gospodarczej on-line łączy się ze wszystkimi sektorami gospodarki, a jej szybki rozwój możliwy jest dzięki wykorzystaniu technologii internetowych w obszarze komunikacyjnym, marketingowym i dystrybucyjnym. Opracowano indeks rozwoju biznesu internetowego (IRBI ), który pozwolił wydzielić grupy krajów UE z różnym poziomem jego rozwoju i udowodnić istnienie wzajemnych zależności między poziomem rozwoju biznesu internetowego a poziomem rozwoju gospodarki narodowej oraz rozwojem w wymiarze regionalnym. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej publikacji jest prezentacja procesu wykorzystania planowania strategicznego w procesie budowy strategii rozwoju gmin Kotliny Jeleniogórskiej. Strategie rozwoju gmin tworzyli eksperci Akademii Ekonomicznej przy współudziale przedstawicieli władzy samorządowej i liderów lokalnych. (fragment tekstu)
6
75%
W artykule scharakteryzowano przedsiębiorczość w najmniejszych miastach regionu łódzkiego, za które uznano ośrodki liczące do 5 tys. mieszkańców. W szczególności w miastach, prze- śledzono i zidentyfikowano tempo oraz kierunek rozwoju podmiotów gospodarczych, a także podjęto próbę zweryfikowania czy i na ile wielkość miasta mierzona liczbą jego mieszkańców determinuje tempo i rodzaj podejmowanej w mieście działalności gospodarczej. Badania dotyczyły okresu między 2004, a 2014 rokiem i wykorzystano w nich następujące dane: liczbę podmiotów gospodarczych ogółem, liczbę przedsiębiorców - osób fizycznych, liczbę spółek prawa handlowego, w tym z kapitałem zagranicznym oraz liczbę podmiotów z uwzględnieniem wybranych sekcji PKD. Ponadto, w artykule przeanalizowano także wszystkie strategie rozwoju badanych miast pod kątem ujęcia w nich kwestii związanych z przedsiębiorczością. W toku badań stwierdzono, że liczba mieszkańców miasta tylko w niewielkim stopniu determinuje poziom aktywności przedsiębiorczej jego mieszkańców. Dużo bardziej istotna jest ogólna sytuacja społeczno-gospodarcza miasta oraz zaufanie jego mieszkańców do lokalnego rynku. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorczość regionalna to zjawisko nabierające coraz większego znaczenia w warunkach decentralizacji władzy publicznej oraz tworzenia gospodarki wolnokonkurencyjnej. Mimo pojawienia się w literaturze licznych publikacji dotyczących związków przedsiębiorczości z rozwojem regionalnym, istnieje potrzeba doprecyzowania tego pojęcia oraz ukazania uwarunkowań i czynników rozwoju przedsiębiorczości regionalnej.
Celem niniejszego artykułu jest zidentyfikowanie zasadniczych determinant rozwoju przedsiębiorstw w regionie peryferyjnym w odniesieniu do poszczególnych wzorców rozwoju regionalnego. Rozpoznanie wzorców oraz determinant rozwoju przeprowadzono na podstawie badań literaturowych. W pierwszej części artykułu przedstawiono charakterystykę regionów peryferyjnych, podczas gdy dyskusję nad aspektami związanymi z rozwojem przedsiębiorstw w tych regionach zawarto w części drugiej. Przeprowadzone badania prowadzą do konkluzji o fundamentalnym znaczeniu innowacji, transferu wiedzy, kapitału społecznego i ludzkiego w regionach, które nie dysponują wystarczającymi zasobami endogenicznymi. Dla rozwoju przedsiębiorstw zasadne wydaje się promowanie internalizacji i współpracy ukierunkowanej na wykorzystanie pojawiających się możliwości rynkowych. Istotne wydaje się również wspieranie postaw przedsiębiorczych, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Wyniki przeprowadzonych badań mogą stanowić przedmiot zainteresowania przedsiębiorców i decydentów regionalnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Republice Czeskiej, na regionalnym poziomie. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych dowodzi dynamicznych zmian. W pierwszej połowie lat 90. odnotowano niewielki napływ inwestycji, w przeciwieństwie do późniejszego okresu dekady, w którym bezpośrednie inwestycje zagraniczne charakteryzowały się znacznym wzrostem. Taka sytuacja utrzymywała się do czasu globalnego kryzysu gospodarczego. Z regionalnego punktu widzenia Praga oraz metropolitalne obszary Republiki Czeskiej, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Mladá Boleslav, zdominowały pozostałe regiony Czech i Moraw w kontekście absorpcji bezpośrednich inwestycji zagranicznych.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych w województwie świętokrzyskim
75%
W niniejszym artykule przybliżono problematykę przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych. Autor zwrócił uwagę na konieczność finansowania przeciwdziałania skutkom zjawisk tego typu. Wydatkowanie środków na bezpieczeństwo publiczne, ochronę przeciwpowodziową i ochronę zdrowia, zagospodarowanie przestrzenne oraz finansowanie usuwania skutków klęsk żywiołowych pozwala minimalizować negatywne konsekwencje wystąpienia zdarzeń ekstremalnych. Środki te przeznaczone są między innymi na planowanie przestrzenne, zarządzania kryzysowe i odbudowę. Autor prezentuje powyższe zagadnienia na przykładzie województwa świętokrzyskiego. (abstrakt oryginalny)
Omówiono istotę przedsiębiorczości i jej aspekty regionalne, środowiska przedsiębiorczości: innowacyjne, o charakterze metropolitalnym, o dużej dynamice zmian i pozbawione dynamiki lokalnej, podzielone interesami sektorowymi i korporacyjnymi. Poruszono także problem racjonalności sektora publicznego jako podstawę kształtowania środowiska przedsiębiorczości.
12
Content available remote Klastry i ich wpływ na przedsiębiorczość w regionie
75%
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie idei klasteringu oraz jego potencjalnego wpływu na rozwój przedsiębiorczości w regionie, w którym występuje. Starano się wykazać pozytywny wpływ współpracy w ramach klastrów na kreowanie innowacji, które są motorem napędowym przedsiębiorczości. Na podstawie podstawowych funkcji przedsiębiorczości przeprowadzona została analiza powiązań pomiędzy pozytywnymi efektami przynależności do klastra a rozwojem przedsiębiorczości. Na koniec przedstawiona została sytuacja klastrów w Polsce i ich potencjalnego wkładu w rozwój przedsiębiorczości w tym kraju. Analiza literatury w tym zakresie została wzbogacona o prezentację wniosków z przeprowadzonych wywiadów z przedstawicielami wybranych klastrów z województwa lubelskiego. Ponadto, wnioski te skonfrontowane zostały z wynikami badań firmy Deloitte na temat klastrów w Polsce. (fragment tekstu)
W artykule skupiono uwagę na sektorze organizacji pozarządowych, wskazując również na przejawy przedsiębiorczości w sektorze publicznym6. Celem jest jednak głównie ukazanie przykładów przedsiębiorczości organizacji pozarządowych, zwłaszcza zaś pojawiających się w nich innowacji. Mowa tu o innowacjach nie tylko technologicznych, ale przede wszystkim społecznych, rozumianych jako sposób sprostania wyzwaniom społecznym. Udanym przejawem innowacji społecznej jest model współpracy JST z NGO, który poddano szczegółowej analizie.(fragment tekstu)
Ogólnie, portale stanowią rozbudowany serwis internetowy, traktowany jako "brama wejściowa" do rozległych tematycznie zasobów internetowych. Portale, ze względu na swój zakres tematyczny, dzielimy na zróżnicowane tematycznie (wielotematyczne) hortale (horizontal portals) i o ograniczonym zakresie tematycznym (specjalizowane tematycznie, niekiedy nawet monotematyczne) wortale (vertical portals. (...) Publiczne portale regionalne są z natury rzeczy, portalami wielotematycznymi, hortalami. Obejmują swym zakresem podmiotowym i rzeczowym podstawowe kategorie związane z danym regionem kraju, tj. administrację, gospodarkę, środowisko i społeczeństwo. (...) Nasze rozważania koncentrujemy przede wszystkim na funkcji gospodarczej publicznego portalu regionalnego. Z formalnego punktu widzenia możemy tę warstwę portalu traktować jako jego (sub) wortal. Tam, gdzie jest to konieczne, będziemy też odwoływać się do innych realizowanych przez nie funkcji. Rozważania te mają prowadzić do ustalenia modelu referencyjnego, modelu odniesienia (wzorca) dotyczącego struktury treści, podstawowego zakresu funkcjonalnego i użytkowego tego ważnego (tj. gospodarczego) obszaru tematycznego publicznego portalu regionalnego.(fragment tekstu)
15
63%
Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają szczególną rolę w rozwoju gospodarki lokalnej wykazując dużą łatwość dostosowania się do nowych warunków rynkowych, relatywnie niskie koszty utworzenia jednego miejsca pracy i małą kapitałochłonność. Mimo, iż rozwój sektora MSP w Polsce napotyka wiele utrwalonych od lat barier, małe i średnie przedsiębiorstwa są kreatorami przedsiębiorczości lokalnej a ich udział we wzroście gospodarczym regionów i całej gospodarki jest niepodważalny. Poziom przedsiębiorczości tego sektora ma nierozerwalny związek z aktywnością regionu, jego konkurencyjnością i jakością życia mieszkańców. Pobudzenie przedsiębiorczości w jej różnych aspektach staje się przesłanką dla wykorzystania w pełniejszym wymiarze wszystkich szans i możliwości danego regionu. Celem artykułu jest ujawnienie różnic w poziomie przedsiębiorczości jednostek sektora MSP w przekroju terytorialnym. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba przedstawienia zakresu oddziaływania stanu infrastruktury na rozwój przedsiębiorczości w regionach. Szczególną uwagę zwrócono na sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Analizą objęto województwa mazowieckie i podlaskie jako obszary o największej i najmniejszej liczbie podmiotów gospodarczych. Ocena zakresu oddziaływania stanu wyposażenia wybranych elementów infrastruktury na liczebność podmiotów gospodarczych w województwie mazowieckim i podlaskim została przeprowadzona w podziale na poszczególne podregiony i powiaty. Podstawowym źródłem informacji były dane statystyczne GUS, opracowane w formie publikacji lub udostępniane poprzez Bank Danych Regionalnych, oraz wyniki badań innych autorów.(fragment tekstu)
Jednym z programów kierowanych m. in. na rozwój przedsiębiorczości jest Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) przewidziany dla Polski na lata 2004-2006. RPO i ZPORR to programy, w ramach których środki rozdysponowano między poszczególne regiony z uwzględnieniem ich specyfiki i konkretnie zdefiniowanych potrzeb. Dostrzeżenie w puli potrzeb regionu problemu przedsiębiorczości i rozwoju otoczenia podmiotów gospodarczych stanowi podstawę wzrostu i szansę na poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej danego obszaru. Coraz częściej wśród determinant konkurencyjności regionów wymienia się prężne funkcjonowanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw czy też istnienie infrastruktury otoczenia biznesowego. Celem artykułu jest prezentacja i ocena stopnia wykorzystania funduszy dostępnych w ramach ZPORR przez przedsiębiorców z województwa wielkopolskiego, a także wskazanie barier i trudności związanych z ich pozyskaniem oraz wykorzystaniem.(fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest dyskusji wokół współczesnych problemów komercjalizacji wyników badań naukowych w Polsce. Jednym z najistotniejszych jest jakość współpracy w ramach trójkąta, który tworzą instytucje naukowe, jednostki samorządu terytorialnego i przedsiębiorstwa. Niestety widoczny jest brak synergii pomiędzy celami wyznaczanymi przez wymienione podmioty, stanowiące istotne elementy systemu innowacji. Wyzwanie stanowi więc szukanie rozwiązań dla efektywnej współpracy. Celem artykułu jest analiza współpracy sektora nauki, biznesu i instytucji otoczenia w regionie częstochowskim w obszarze transferu technologii. Badanie zostało przeprowadzone wśród przedsiębiorstw i miało charakter pilotażowy. Jako narzędzie badawcze wykorzystano ankietę internetową.(abstrakt oryginalny)
Dane statystyczne charakteryzujące gospodarkę polską uwidaczniają wyraźne, trwałe terytorialne zróżnicowanie poziomu aktywności gospodarczej i społecznej, w tym poziomu przedsiębiorczości. Spośród czynników wpływających na rozwój przedsiębiorczości współcześni badacze dominującą rolę przypisują kapitałowi ludzkiemu. W artykule scharakteryzowano rolę kapitału ludzkiego w kreowaniu przedsiębiorczości, przedstawiono zasoby kapitału ludzkiego i poziom przedsiębiorczości w Polsce oraz określono zależności między poziomem kapitału ludzkiego a poziomem przedsiębiorczości w przekroju regionalnym. Przedstawione dane wskazują, że występuje wyraźna zależność między tymi kategoriami. Regiony, które charakteryzują się wysokim poziomem przedsiębiorczości, to równocześnie obszary o wysokim potencjale zasobów ludzkich mierzonym poziomem wykształcenia, posiadanymi kompetencjami w zakresie korzystania z technik komputerowych, stanowiące atrakcyjne miejsce osiedlania się i poszukiwania pracy. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto problematykę odnoszącą się do dwóch kategorii istotnych z punktu widzenia ekonomii rozwoju, tj. nierówności ekonomicznych i kapitału ludzkiego. Artykuł składa się z dwóch zasadniczych części. Część pierwsza prezentuje nierówności ekonomiczne i kapitał ludzki w ujęciu teoretycznym. Druga, opracowana w oparciu o wyniki badań własnych, ma charakter studium przypadku, gdzie na przykładzie wybranej gminy starano się rozpoznać lokalny kapitał ludzki jako czynnik ograniczania nierówności ekonomicznych na obszarach o cennych walorach przyrodniczych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.