Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regional geography
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule autor ukazuje cztery problemy regionalizacji fizycznogeograficznej w słowackiej części Karpat. Należą do nich: granica pomiędzy Małą Fatrą a Magurą Orawską, przynależność fizycznogeograficzna Szypskiej Fatry, przynależność fizycznogeograficzna Szczyrbskiego Działu oraz ranga taksonomiczna Gór Lewockich. Omówiono dotychczasowe rozwiązania tych problemów przez autorów polskich i słowackich, dokonano krytycznej ich oceny i zaproponowano nowe rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest sprawdzenie jednorodności serii pomiarów promieniowania słonecznego w Gaiku-Brzezowej (Pogórze Wielickie) przez porównanie warunków solarnych dwóch pięcioleci: 1978-1982 i 1999-2003.W związku z ukończeniem w 1982 r. budowy zbiornika wodnego na rzece Rabie lokalizacja działającej od 1965 r. stacji aktynometrycznej uległa niewielkiej zmianie. Dlatego pierwszy z porównywanych okresów obejmuje lata bezpośrednio przed powstaniem zbiornika, drugi zaś to okres po ustabilizowaniu się zmian, jakie zaszły w środowisku naturalnym w wyniku powstania dużego zbiornika wodnego. (fragm. oryg. streszcz.)
W latach 1934-1944 na obszarze pomiędzy rzekami Odrą - na południu, i Wartą - na północy, państwo niemieckie wybudowało system umocnień chroniący wschodnią granicę III Rzeszy - Międzyrzecki Rejon Umocniony (niem. Festungsfront im Oder-Warthe-Bogen). Najsilniej ufortyfikowany został odcinek centralny pomiędzy Kurskiem i Lubrzą. W niniejszej pracy podjęto próbę określenia wpływu warunków geomorfologicznych i geologicznych na lokalizację bunkrów na terenie przeprowadzonych badań. Dokładnie opisano obszar centralnej części Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego pod kątem morfologicznym, litostratygraficznym i hydrogeologicznym. Rozmieszczenie obiektów bojowych Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w jego centralnej części uwarunkowane było czynnikami geomorfologicznymi oraz w mniejszym stopniu geologicznymi. Bunkry połączone z sobą systemem podziemnym zbudowano na wysoczyźnie, podczas gdy wolnostojące obiekty zlokalizowane były w obniżeniach terenu oraz w sąsiedztwie cieków i zbiorników wodnych. Dodatkowym czynnikiem, który mógł mieć wpływ na lokalizację bunkrów, były warunki hydrogeologiczne. (abstrakt oryginalny)
Obrazy-miejsca-przestrzenie rozciągają się w czasie. Wspólny początek istnienia związany jest z utraconym rajem-ogrodem. Dziś każdy naród, każda jednostka buduje przestrzeń z fragmentów wspomnień tamtej wspólnoty. Jak ocalić od zapomnienia genius loci miejsc znanych dla nich (społeczności lokalnych) i dla nas (obcych)? Jak powrócić do obrazów jasnych, przejrzystych, przenoszonych w "kilometrach myśli"? I wreszcie -co składa się na tożsamość regionów? Krajobrazy kulturowe regionów w Europie są inne pod wieloma względami. To, co wpływa niewątpliwie na ich odmienność, to m.in. lokalizacja, potencjał przyrodniczy i kulturowy, uwarunkowania historyczne, ludzie, tradycje i zwyczaje, architektura czy elementy infrastruktury. I właśnie owo zróżnicowanie decyduje najczęściej o specyfice miejsc, pewnym "klimacie" niepowtarzalnym i niespotykanym nigdzie poza określoną granicą administracyjną, geograficzną, historyczną czy mentalna. (fragment tekstu)
5
Content available remote Eksport w ujęciu regionalnym jako miernik rozwoju przemysłu
75%
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja możliwych do wykorzystania w geografii przemysłu mierników bazujących na wielkości eksportu. Uzupełnieniem są krótkie omówienia rozkładów przestrzennych poszczególnych mierników na terenie Polski w roku 2000. Na ich podstawie podjęto próbę oceny wzajemnej relacji "przestrzeni przemysłowej" i "przestrzeni eksportowej" Polski.(fragment tekstu)
6
Content available remote Uwarunkowania polityki regionalnej na przykładzie Włoch
75%
W warunkach rosnącej roli polityki regionalnej należy podkreślić, że programowanie i wdrażanie polityki regionalnej jest ściśle uzależnione od konkretnych cech danych obszarów, do których jest ona skierowana. Ponieważ każdy z obszarów ma swoją specyfikę, wynikającą m.in. z uwarunkowań instytucjonalnych, nie jest możliwe stworzenie uniwersalnego modelu polityki regionalnej. Wyraźnie widać to na przykładzie Włoch, gdzie mamy do czynienia z trzema różnymi modelami rozwojowymi, a więc różnymi sposobami prowadzenia polityki regionalnej. (abstrakt oryginalny)
Stacjonarne badania erozji wodnej gleb prowadzone w zlewni Chwalimskiego Potoku od 2012 r. stanowią kontynuację badań prowadzonych od 1994 r. W celu poznania reakcji na opad o znacznym natężeniu oraz możliwości kontroli wybranych cech gleby, w 2013 r. dwukrotnie przeprowadzono eksperymenty terenowe, polegające na wywołaniu sztucznego opadu. Do symulacji opadu wykorzystano zbudowaną specjalnie w tym celu deszczownię. W pracy scharakteryzowano przebieg obu eksperymentów. Uzyskane wyniki, porównane z wynikami z lat hydrologicznych 2012 i 2013, wskazują, że wielkość spłukiwania wzrasta gwałtownie podczas opadów o większym natężeniu, większych sumach i skumulowanych w czasie epizodach opadowych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono problem zabezpieczenia podstawowych potrzeb jednostki lub grupy oraz omówiono zagadnienie społecznej podatności na zagrożenia. Ukazano problem stymulowania rozwoju miast i regionów przez pewne cechy społeczności.
Motivation: The study of local economies has become a significant part of the theoretical and practical approach to economic research. It is important to define variables used for modeling, so the aim of this paper is to identify human capital as the determinant of local economic development. While studies are often conducted on the basis of research material describing a given unit of territorial self-government, the methodology can be applied more broadly. Aim: The aim of the paper is to define the key elements of human capital, which can be used for modeling economic development in the local context. Local development is influenced by a number of factors, such as physical capital, human capital and natural resources, but in this paper we focus both on the analysis of the variables describing human capital both at the moment of examination and of those which will affect its quality in the future. Results: The research findings reveal that human capital in Ustka was subject to significant changes in the period under study and its quality is determined by the economic development of this commune. What is also important is the fact that the variables describing human capital indicate the improvement in the quality of this capital in this territorial unit. Further research into local development should thus take into consideration this significant aspect of economy. (original abstract)
Wpływ miast i regionów na rozwój portów lotniczych często określa przewagę konkurencyjną danego portu lotniczego. Realizacja strategicznych zamierzeń portów lotniczych związanych z modernizacją i rozbudową infrastruktury lotniczej, pozyskiwaniem nowych przewoźników, rozwojem siatki połączeń wiąże się z udzieleniem pewnych gwarancji przez miasta - z jednej strony jako udziałowców, z drugiej - jako instytucji publicznych realizujących określone cele społeczno-gospodarcze w regionie. Wzrost zaangażowania w rozwój portów lotniczych przyczyni się do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej regionu oraz zwiększenia przychodów miast, regionów oraz portów lotniczych. (fragment tekstu)
Zanalizowano codzienne wartości temperatury powietrza i prężności pary wodnej (6, 12, 18 UTC) z lat 1978-1982 i 1999-2003 ze stacji i profilowych punktów pomiarowych na Stacji Naukowej IGiGP UJ w Gaiku-Brzezowej. Na omawianym obszarze znaczące różnice termiczne i wilgotnościowe, spowodowane urozmaiceniem rzeźby i użytkowania terenu, występują prawie wyłącznie w półroczu ciepłym i wybudowanie zbiornika wodnego nie miało na to wpływu. (fragm. oryg. streszcz.)
Przeanalizowano średnie miesięczne, roczne i terminowe wartości temperatury powietrza, zachmurzenia, prężności pary wodnej i prędkości wiatru na Pogórzu Wielickim, na przykładzie danych ze stacji IMGW w Dobczycach z lat 1978-2003. Stacja działa cały czas prawie w tym samym miejscu i dysponuje homogeniczną serią danych pomiarowych. (fragm. oryg. streszcz.)
Porównano codzienne pomiary zachmurzenia i prędkości wiatru na stacjach meteorologicznych w Dobczycach i Gaiku-Brzezowej w latach 1978-1982 i 1999-2003, czyli przed wybudowaniem Zbiornika Dobczyckiego i po jego wybudowaniu. W obydwu pięcioleciach zachmurzenie w Gaiku-Brzezowej było zazwyczaj większe niż w Dobczycach. Na obydwu stacjach zanotowano w tym samym czasie przewagę słabych wiatrów w ciągu roku i około 5-krotnie większą liczbę dni pochmurnych niż pogodnych. (fragm. oryg. streszcz.)
Poruszono zagadnienie samorządności lokalnej, z uwzględnieniem regionu, w kontekście funkcjonowania Unii Europejskiej (UE). Omówiono zjawisko definiowania regionów zarówno w aktach UE jak i w poszczególnych krajach członkowskich. Przedstawiono helsiński model samorządności regionalnej oraz projekt dokumentu pt. Europejska Karta Demokracji Regionalnej.
15
75%
Współczesna geografia jako przedmiot nauczania przeżywa aktualnie kryzys, w dobie wdrażanych już od końca lat 90. zmian w systemie oświaty. Odzwierciedla się to zanikiem geograficznego - spójnego i syntetycznego myślenia u uczniów szkół podstawowych, a także gimnazjów. Nowy przedmiot szkolny - przyroda, stała się powodem utraty pierwotnego holistycznego charakteru geografii. Obecnie, wychodząc naprzeciw teoretycznym oczekiwaniom rynku pracy, geografia stała się przedmiotem społecznie zmarginalizowanym, co odzwierciedla się w redukcji liczby godzin lekcyjnych, tworzeniu profili klas nieuwzględniających rozszerzenia "geograficznego" oraz nastawieniu uczniów i rodziców. Z obecną sytuacją geografii pogodzili się już nawet geografowie, a wystarczy przecież spojrzeć w przeszłość i przekonać się, co stanowiło siłę geografii jako przedmiotu nauczania. Wacław Nałkowski w 1907 roku stwierdził, że geografia to dziedzina, która pozwala myśleć naukowo, czuć estetycznie oraz działać praktycznie, wraz z historią urealnia nam rzeczywistość i pozwala wydobyć z niej to, co dla nas istotne. Należy więc powrócić do geografii regionalnej i jej typologicznych opisów krajobrazu propagowanych przez klasyków nowożytnej geografii. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest ukazanie tego, w jaki sposób nazwy terenowe odzwierciedlają specyfikę danego regionu. Materiał onimiczny stanowi ponad 1000 mikrotoponimów, które zgromadzono w trakcie eksploracji terenowej prowadzonej w latach 2011-2017 w gminie Wręczyca Wielka na północy województwa śląskiego w powiecie kłobuckim. W trakcie analizy wspomnianego materiału toponomastycznego wykorzystano również różnorodne informacje, które uzyskano od mieszkańców gminy (głównie przedstawicieli najstarszego i średniego pokolenia) podczas prowadzenia nieoficjalnych rozmów z zastosowaniem metody fokusowej. W pierwszej części tekstu omówiono podstawowe rozwiązania metodologiczne oraz zreferowano stan badań. W drugiej części artykułu, na podstawie szczegółowej analizy nazw terenowych gminy Wręczyca Wielka, przybliżono elementy środowiska naturalnego oraz czynniki kulturowe utrwalone w nazwach terenowych. Mikrotoponimy odzwierciedlają specyfikę gminy Wręczyca Wielka, archiwizują one bowiem dane na temat naturalnych i antropogenicznych wyróżników regionu. Rejestrują informacje m.in. o: nieurozmaiconej rzeźbie terenu, słabo rozwiniętej sieci hydrograficznej, dużym stopniu zalesienia, kopalnictwie rud żelaza, a także - dawnych stosunkach narodowościowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zmian położenia koryta rzeki Piaśnicy w jej ujściowym odcinku oraz charakterystyka litodynamiki osadów korytowych, jako konsekwencji zmian poziomu morza. Analizę oparto na wynikach pomiarów prowadzonych w ujściowym odcinku rzeki w latach 2014-2015. Wykorzystano dane dotyczące dobowych stanów morza, pochodzące ze stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) we Władysławowie i Łebie. W czasie prowadzonych badań udokumentowano wyraźne zmiany położenia koryta rzeki. Przeprowadzono analizy uziarnienia osadów korytowych, zinterpretowano wartości wskaźników teksturalnych, tj. średnią średnicę ziarn (MZ), wysortowanie (σI), skośność (SkI) oraz spłaszczenie (KG), obliczone metodą Folka i Warda (1957) z wykorzystaniem programu Gradistat. Na ich podstawie wnioskowano o warunkach transportu rumowiska rzecznego na tle zmieniającego się położenia koryta rzeki. (abstrakt oryginalny)
Studia regionalne (area studies), pomyślane jako interdyscyplinarne badania poszczególnych obszarów świata, mają stosunkowo niedługą historię. Mimo to jednak zdążyły zyskać popularność w zachodnim świecie naukowym (co najlepiej widać po liczbie ośrodków identyfikujących się z takim podejściem badawczym), ale i równie szybko utracić swoje dotychczasowe znaczenie. Obecnie studia regionalne przeżywają kryzys tożsamości, poszukują nowych paradygmatów, starają się na nowo spojrzeć na przyjętą metodologię. Studia regionalne objęły swoim zainteresowaniem badawczym obszar dotąd niemal wyłącznie zarezerwowany dla antropologów, archeologów i geografów. Dzięki temu nie-zachodnimi regionami świata zaczęli interesować się ekonomiści, politolodzy czy specjaliści od stosunków międzynarodowych. Zatem identyfikacja studiów regionalnych, ich krytyczna analiza oraz próba odpowiedzi na pytanie o ich przyszłość stanowi przedmiot niniejszego artykułu. (fragment tekstu)
The paper presents results of the research on contemporary morphogenetic processes in the Monts Dore massif in the French Massif Central. Materials on the topic have been gradually collected and processed since 1985, thanks to direct cooperation between the Jagiellonian University's Institute of Geography and Spatial Economy and the Institute of Geography of the University Blaise Pascal of Clermont-Ferrand. The research area is a typical high-mountain géomorphologie system reaching :he altitude of 1886 m and meeting the criteria of Alpine type mountains by C. Troll (1973). This paper aims to define the role of contemporary morphogenetic processes in shaping of high-mountain glacier-free les Monts Dore massif located in the temperate zone and marine climate. Along a number of subsequent generations of old relief forms discerned in the topography of the Monts Dore, made stable by vegetation, there are some fresh ones, such as niches, chutes and rubble-flow spouts. The main groups of those forms originated at some stage of the Holocene age and have continued to develop until the present time. The morphodynamic role of certain processes may, however, increased as a result of human activity. At the crio-nival stage of the Monts Dore, the principal process is that of nivation processes linked to long-lasting patches of snow. Secondary are cryogenic processes and deflation. Pipkrakes (ice-fibres) plays a particularly important role. And finally, runoff in the form of rill-wash and rouble-wash plays a part too. In recent years, the role of all these natural processes increased due to a deterioration of the vegetation cover. Following géomorphologie mapping of the summit part of the massif it can be ascertained that the periglacial morphogenesis of the area during late Glacial Age was the most effective. Later, during the Holocene Age, the area was shaped by nivation and runoff. During the last 30 years, the area experienced a period of extensive transformation as a result of human activity, as well as erosion and deposition. This period is comparable in terms of scale to the periglacial morphogenetic stage. Nival niches were found to be the dominant land feature of various relief generations. Since these forms are of varied size, the nivation processes seem to have played a very important role in the shaping of the locarmorphology. It can therefore be said that the Monts Dore is a typical high-mountain area with nival morphology dominant above the tree line. This morphology type could be named after the massif the Monts Dore Type. This type could complement the various high-mountain morphology classifications proposed by other geomorphologists. The "Monts Dore" land relief can also be found elsewhere in the other parts of Massif Central, e.g. at Cantal and Mezanc, as well as in Scotland (Cairngorm). (original abstract)
The Couze de Pavin river channel system (43.7 km) was characterised as a result of field studies carried out during 1993-2000. The channel is situated in an area of marine climate and complex morphological origins. The Couze de Pavin river basin, raising from 374 to 1824 m a.s.l. and covering 272 km2, :s situated in the central part of the French Massif Central. It covers part of the Monts Dore massif and its eastern foreground. The geology contains Hercynian, Tertiary and Quaternary formations, mainly granitoides, metamorphic rocks, marl and limestone, as well as various lavas and pyroclastic formations (Peterlongo 1978). Four types of channels (A through D, Fig. 5) within the Couze de Pavin system have been identified. Each has a certain dominant function related to the whole channel. The Couze de Pavin channel structure corresponds to the main phases of the local morphological development. The maturing of the channel, i.e. levelling out, is typical for a number of reaches related to the main river valley breaks (Fig. 5). There are three main morphodynamic components in the river long-profile. The first one, up to the reach 2, features erosional dissection of the bedrock and transportation of relatively fine material into the broad valley bed. Here, the thicker material is accumulated and finer material transported further down the channel. The second component (reaches 3-5), features lateral migration of the channel and some transportation of fine material, principally suspended matter. The third component, beginning at reach 6, features erosional dissection of a Holocene-age lava stream and downstream transportation of material, mainly up to 20 cm in diameter. This is the component with a typical mountain-river modelling (erosion in it upper course and deposition / redeposition in the lower course). A conclusion might be that the component two is the most un-typical for the entire Couze de Pavin channel. There is a very weak relationship between the three components, what is related to water movement and transportation of dissolved and suspended material. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.