Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regiony miejskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Nekropolie i ich lokalizacja w środowisku były przedmiotem tradycyjnych studiów z zakresu geografii religii, jak również badań nad krajobrazem kulturowym. Pojawił się nawet postulat rozwijania dyscypliny szczegółowej - nekrogeografii, zajmującej się m.in. zmianami morfologii krajobrazu cmentarzy. Humanistyczna interpretacja przestrzeni kultury, której składnikiem są nekropolie, zajął się J. Kaczmarek. Według niego "nekropolie są przestrzenią kultury życia", pozwalającą zachować pamięć o zmarłych w życiu społeczeństwa. Jednakże obok nekropolii we współczesnej przestrzeni kulturowej powstają nowe miejsca pamięci o zmarłych - i pojawia się problem upamiętnienia miejsc związanych ze śmiercią. Układ tych miejsc w przestrzeni publicznej miasta można określić mianem tanatotopologii pamięci. Etymologia tego określenia wywodzi się od greckich słów: thanatos (oznaczającego w mitologii greckiej boga śmierci), topos (oznaczającego miejsce) i logos (oznaczającego naukę). Koncepcja topologii pamięci została zastosowana przez M. Cranga i P.S. Travlou do przedstawienia relacji pomiędzy czasem, miejscem i pamięcią w opisach literackich miast, m.in. spojrzeniu na Ateny przez Flauberta. Określenie to nawiązuje tez do rozważań J. Kaczmarka o kontinuum ontologicznym miejsca, w którym wyróżnia on kategorie topologii bycia. Jej zadaniem - według przywołanego autora - jest "określenie istoty miejsca i odkrywanie prawideł pozwalających zrozumieć wydarzanie się miejsca w życiu jednostki, grupy, społeczeństwa". W przestrzeni publicznej polskich miast pojawiło się w XX w. wiele oznakowanych miejsc śmierci. Jedne z nich są wyrazem pamięci zbiorowej o wydarzeniach historycznych, inne - wyrazem chęci upamiętnienia miejsca śmierci bliskiej osoby przez krąg najbliższej rodziny lub przyjaciół. Celem niniejszego opracowania jest charakterystyka upamiętnionych miejsc śmierci w przestrzeni publicznej Poznania.(abstrakt oryginalny)
Obserwowana w Polsce presja inwestycyjna przyczynia się do zmian w użytkowaniu gruntów w miastach, co przejawia się zwłaszcza ubywaniem gruntów rolnych. W literaturze istnieją przykłady badań prowadzonych w tym zakresie na terenie dużych miast w Polsce, jednak w przypadku mniejszych miast badań brakuje. Ważnym problemem jest rozpoznanie tych zmian w mniejszych miastach. Celem opracowania jest analiza zmian w użytkowaniu gruntów ze szczególnym uwzględnieniem gruntów rolnych w miastach powiatu poznańskiego w latach 2010 i 2020. W tym okresie największe zmiany zaszły w Luboniu, Swarzędzu i Mosinie. Powierzchnia gruntów rolnych w tych miejscowościach zmniejszyła się odpowiednio o 17,5%, 10,0% i 9,5%(abstrakt oryginalny)
Ostatni kryzys gospodarczy, który miał negatywny wpływ na większość krajów europejskich odcisnął swoje głębokie piętno również na procesie rozwoju Litwy. Oddziaływanie kryzysu było jednak dość zróżnicowane przestrzennie, a poszczególne układy lokalne ucierpiały w różnym stopniu. Branże gospodarcze najsilniej dotknięte kryzysem są skoncentrowane w obszarach metropolitalnych, co oznaczało najpoważniejszy regres gospodarek dużych miast. W artykule autorzy pytają przede wszystkim o to, w jakim stopniu ucierpiała gospodarka Wilna. Z uwagi na to, że poszczególne sektory i obszary miasta ucierpiały na skutek kryzysu nierównomiernie, jego wpływ na przestrzeń miejską jest mozaikowy. Głównym celem podjętej analizy była ocena tego, jak w obliczu kryzysu zachował się sektor budowlany oraz rynek mieszkaniowy. Artykuł przedstawia te zjawiska w kontekście rozwoju całego regionu miejskiego Wilna, a zatem w ujęciu znacznie wykraczającym poza granice administracyjne miasta. Odporność na gospodarcze trudności jest bowiem pochodną reakcji zarówno gospodarki miasta, jak i jego regionalnego otoczenia lub zaplecza. Proces przekształcania obszarów wiejskiej w region miejski w otoczeniu dużego miasta ma charter ciągły i zależy od sytuacji miasta, kraju i globalnej. Skłania to podjęcia próby oceny dalszego rozwoju regionu miejskiego Wilna. (abstrakt oryginalny)
W swoim artykule pochylam się nad tematem konstruowania pamięci w przestrzeni miasta, omówionego na przykładzie wybranego fragmentu Łodzi. Omawiam wybrane stanowiska badaczy zajmujących się pamięcią i miastem; oba z tych tematów doczekały się licznych opracowań w naukach społecznych. Własne badanie przeprowadziłem zgodnie z procedurami wizualnej teorii ugruntowanej. Rezultat analizy opisuję, prezentując główne kategorie opracowanej teorii oraz hipotezy, do których doprowadził mnie proces badawczy. Proponuję, by lokować proces konstruowania pamięci w przestrzeni miasta między krajobrazem pamięci, na który składa się ogół symbolicznych reprezentacji związanych z przeszłością danego miejsca oraz doświadczeniem jednostki, która jako czynny podmiot odbiera i interpretuje to, co znajduje się wokół niej oraz na tej podstawie podejmuje określone działania.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono ocenę aktualnych działań promocyjnych w Kielcach oraz w gminach miejsko-wiejskich powiatu kieleckiego wraz ze wskazaniem głównych problemów w zakresie funkcjonowania w nich promocji turystycznej. Do oceny przeprowadzonej w 45 obiektach turystycznych reprezentujących gminy zastosowano autorski system punktacji, uwzględniając 7 aspektów i 21 podkategorii promocyjnych. Pozwolił on na obiektywną ocenę działań w zakresie promocji turystyki w jednostkach administracyjnych. Wyniki oceny syntetycznej wskazują, że najwyższą liczbę punktów, poza gminą Kielce, uzyskała gmina Chęciny, która posiada utrwaloną tradycję promowania turystyki i ma w tym zakresie duże osiągnięcia. Stwierdzono również wysoką pozycję gmin Nowa Słupia i Bodzentyn, co wynika z położenia na ich obszarze atrakcji krajoznawczych o znaczeniu krajowym. Z kolei gminy miejsko-wiejskie ustanowione w ostatnich latach w prezentowanej ocenie uzyskały najniższą punktację, co może być efektem małych doświadczeń w podejmowaniu profesjonalnych działań promocyjnych oraz skromniejszych możliwości finansowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja problemów rozwojowych społeczności miejskich i regionalnych oraz przedstawienie możliwych rozwiązań na gruncie teorii bazy ekonomicznej. Artykuł stanowi teoretyczny esej przeglądowy, spełniający funkcje idiograficzną i eksplanacyjną oraz ukazujący (często krytycznie) znaczenie teorii bazy ekonomicznej dla badań miejskich i regionalnych. Przeprowadzone badania własne miały dać odpowiedź, w jaki sposób teoria bazy ekonomicznej wyjaśnia funkcjonowanie gospodarki regionalnej (miejskiej). Przedstawiony został model bazy ekonomicznej oraz różne metody jej pomiaru, a następnie opisana struktura funkcjonalna miast i regionów. Wyniki badań potwierdziły, że teoria bazy ekonomicznej, chociaż jest uproszczoną abstrakcją rzeczywistości, może być użyteczną platformą dla zrozumienia specyfiki analiz rozwojowych i oceny konkurencyjnych strategii miejskich i regionalnych. Artykuł może stanowić asumpt do dalszych pogłębionych badań nad koncepcją bazy ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Miasta i obszary słabo zurbanizowane a procesy konwergencji gospodarczej w Polsce
61%
Istotnym wyzwaniem dla dalszej integracji gospodarczej Unii Europejskiej jest ograniczenie dysproporcji w poziomie wzrostu gospodarczego. W wielu rozwiniętych krajach rosną one relatywnie szybko, szczególnie w wymiarze regiony miejskie vs. obszary słabo zurbanizowane. Tymczasem wyniki wybranych badań wskazują, że w przypadku niektórych gospodarek UE (tzw. starej Unii) dysproporcje w tym ujęciu zmniejszają się. Celem analiz było określenie, który z wymienionych wzorców rozwoju regionalnego przeważa w polskiej gospodarce. Na podstawie kształtowania się PKB per capita w latach 2000-2013 dla trzech typów regionów, na poziomie NUTS 3 (duże miasta, regiony funkcjonalne dużych miast, obszary słabo zurbanizowane), określono, czy zachodził między nimi proces konwergencji(abstrakt oryginalny)
Jedną z ważniejszych cech małych miast jest zróżnicowana sytuacja demograficzna. W dobie globalnych przemian w zakresie ruchu naturalnego najważniejszą determinantą kształtującą liczbę ludności w miastach stają się ruchy wędrówkowe, które w małych jednostkach w zależności od położenia mogą zachodzić z różną intensywnością. Celem opracowania jest charakterystyka migracyjna małych miast w województwie dolnośląskim i ich typologia w zakresie aktywności migracyjnej na podstawie charakterystyk odnoszących się do migracji, które dostępne są w statystyce publicznej. Opracowanie skupia uwagę nie tylko na analizie parametrów migracyjnych odnoszących się nie tylko do małych miast w analizowanym obszarze, ale też do ich zmienności w zależności od bliskości innych ośrodków miejskich.(abstrakt oryginalny)
This article attempts to determine the general tendency of changes of functioning of urban regions in the new socio-economic conditions in Poland. The functional connections resulted from an intensively and relatively permanent flow of population, which functions as foundation of identification of the urban region in that study. The paper presents the results of empirical examinations of the functional urban region of Toruń conducted in 70s, 80s, and presently. On that basis expiation is presented on how the transformation of the economic system with all consequences influenced on the modification of developed and relatively stable city-surroundings relations. Additionally the article is aimed at recognizing the new determinants of urban regions development in Polish conditions. (original abstract)
Niniejszy artykuł opisuje obywatelski projekt, który jest obecny w różnych formach już od ponad dekady. Zlokalizowany jest w Mpophomeni, w głębi gęsto zaludnionej prowincji KwaZulu-Natal, położonej na wschodnim wybrzeżu Afryki Południowej. Jej mieszkańcy to głównie społeczności należące do grupy etnicznej Zulusów. Projekt skupia się głównie na stworzeniu Eko-Muzeum i towarzyszącej mu przestrzeni obywatelskiej, która formuje się wokół niego, nieustannie się rozwijając.(abstrakt oryginalny)
The paper seeks to identify challenges and present opportunities the cities can take from applying circular economy (CE) based solutions in revitalization processes. In particular, the analysis focuses on revitalization areas and activities, which open up natural opportunities for implementing such CE based solutions. Successful examples of revitalization efforts undertaken in European cities illustrate and confirm the appropriateness and purposefulness of restoring degraded urban areas by transforming them into circular districts. For the purpose of the paper we conducted desk research and analysed the following sources: (1) subject matter literature, which we subjected to critical analysis; (2) reports and expert opinions drawn up by European and global institutions and organisations; (3) strategic documents of cities, which apply the CE idea in their revitalization efforts. The paper is the first attempt undertaken on grounds of Polish subject matter literature to combine CE related activities with urban regeneration. (original abstract)
Upowszechnienie polityki rewitalizacyjnej w polskich gminach spowodowało wyjątkową koncentrację interwencji publicznej na obszarach skierowanych do odnowy. Zaangażowanie do finansowania procesów rewitalizacji znacznych środków publicznych, skierowanych na poprawę sytuacji wybranych grup mieszkańców, rodzi pytania o efekty realizowanej polityki. Uruchomienie procesów zrównoważonego rozwoju wobec najbardziej zdegradowanych fragmentów gminy wymaga precyzyjnie dobranej interwencji odpowiedniej do skali wyzwań. Rosnące zapotrzebowanie na finansowanie rewitalizacji ze środków publicznych wywołuje konieczność większego zorientowania tej polityki na rezultaty. W artykule została podjęta próba oceny skuteczności procesów rewitalizacji realizowanych przez samorządy lokalne w latach 2014-2020 w odniesieniu do postępu we wdrażaniu zaplanowanych działań. Cele badawcze obejmują identyfikację uwarunkowań wpływających na stan realizacji procesów odnowy polskich gmin, a także zaprezentowanie kontekstu lokalnego na przykładzie studium przypadku Włocławka. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie wpływu poziomu rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, w tym kapitału ludzkiego, a także innych czynników ekonomicznych na napływ migracji według typów podregionów. W tym celu skonstruowano własną miarę kapitału ludzkiego oraz wydzielono podregiony miejskie i okołomiejskie. Do estymacji zastosowano metodę Hausmana-Taylora. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest tematyce zieleni miejskiej. W pracy podjęto próbę przedstawienia rzeczywistych terenów zieleni, a nie tylko tych, które posiadają takie przeznaczenie w wykazach i rejestrach. Autorzy odnoszą się również do wątku dostępności zieleni miejskiej dla mieszkańców miasta, biorąc pod uwagę nierównomierne zagęszczenie miejsc zamieszkania. Celem artykułu jest przedstawienie propozycji metody oceny dostępności terenów zieleni dla mieszkańców miast. Wykorzystano dane dotyczące rozmieszczenia budynków mieszkalnych oraz obiektów, które są oficjalnie uznawane za tereny zieleni. Analizy prowadzono w regularnej siatce kwadratów o wielkości 90 m × 90 m. Analizowano dostępność zieleni w miejscu zamieszkania oraz w promieniu do ok. 500 m. Stwierdzono, że Łódź jest bogata w zasoby zieleni, jednakże ta ocena powinna być zweryfikowana ponownie, gdyż wciąż wielu mieszkańców zarówno w miejscu zamieszkania (R = 50 m) jak również w najbliższym otoczeniu nie ma dostępu do zieleni rekreacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot i cel pracy: Kryzysy związane z COVID-19 oraz kryzysy energetyczne z lat 2021-2022 rzucają nowe światło na odporność miejską. Przed miastami stoi o wiele więcej wyzwań i wstrząsów zewnętrznych. Celem niniejszego badania jest zmierzenie odporności miejskiej. Materiały i metody: W tym celu opracowano złożony wskaźnik składający się z trzech składowych odporności (społecznej, ekonomicznej i środowiskowej) zwany Złożonym Wskaźnikiem Odporności. Zastosowano go do badań osadnictwa węgierskiego w wybranych latach (2000, 2006, 2012, 2018). Na podstawie uzyskanych wyników przeprowadzono dalszą analizę. Strukturę przestrzenną odporności miejskiej bada się na dwa sposoby. W pierwszej kolejności zbadano przestrzenne zróżnicowanie miast w czterech wybranych latach za pomocą względnego wskaźnika rozpiętości, czyli różnicy między najwyższą a najniższą wartością dla miasta względem średniej. Następnie, wzorce przestrzenne odwzorowano za pomocą jednego z najczęściej stosowanych wskaźników autokorelacji przestrzennej, tak zwanego Lokalnego Współczynnika Morana I. Kolejnym krokiem jest utworzenie pięciu skupień, aby podkreślić różnice między grupami pod względem liczby ludności i dochodu na mieszkańca w wybranych latach oraz przeanalizować rolę odporności w zmianie tych wskaźników. Wyniki: Identyfikacja tych grup dostarcza ważnych informacji dla planowania i polityki przestrzennej. Węgierskie osadnictwo również sklasyfikowano na podstawie Złożonego Wskaźnika Odporności. Wyniki wskazują, że odporność miejską można mierzyć za pomocą złożonego wskaźnika (Złożonego Wskaźnika Odporności), a dalszych informacji dostarczają składowe odporności społecznej, ekonomicznej i środowiskowej. W węgierskiej sieci miejskiej najbardziej odpornymi elementami są Budapeszt, niektóre ośrodki regionalne, niektóre stolice powiatów, obszar metropolitalny Budapesztu oraz najbardziej rozwinięte małe i średnie miasta w Kraju Zadunajskim. Wnioski: Różnica w Złożonym Wskaźniku Odporności między miastami zwiększa się w czasie, w wyniku czego skupienia Lokalnego Współczynnika Morana I stają się węższe. Tempo zmian dochodu jednostkowego i jego względna rozpiętość mają przeciwny znak do odporności. Wraz ze wzrostem odporności średnia zmiana dochodu i jego względna rozpiętość maleje, a w rezultacie zwiększa się stabilność. (abstrakt oryginalny)
Artykuł systematyzuje wiedzę dotyczącą zintegrowanego zarządzania przestrzenią, jest przy tym próbą uporządkowania nowych podejść do rozwiązywania dobrze nam znanych problemów rozwojowych miast i regionów miejskich. Prezentuje ponadto przykłady skutecznych inicjatyw w tym zakresie, a także wskazuje na słabości we wdrażaniu w polskiej rzeczywistości przepisów Karty Lipskiej. Jest wreszcie zbiorem wskazówek dotyczących tego, jak planować i zarządzać przestrzenią zurbanizowaną w sposób zintegrowany. (abstrakt oryginalny)
The paper aims at presentation of a methodology where the classical linear regression model is modified to guarantee more realistic estimations and lower parameter oscillations for a specific urban system. That can be achieved by means of the weighted regression model which is based on weights ascribed to individual cities. The major shortcoming of the methods used so far - especially the classical simple linear regression - is the treatment of individual cities as points carrying the same weight, in consequence of which the linear regression poorly matches the empirical distribution of cities. The aim is reached in a severalstage process: demonstration of the drawbacks of the linear parameter estimation methods traditionally used for the purposes of urban system analyses; introduction of the weighted regression which to a large extent diminishes specific drawbacks; and empirical verification of the method with the use of the input data for the USA and Poland. (original abstract)
Publikacja skupia rozważania na problematyce adaptacyjności miast i regionów Europy Środkowej do współczesnych wyzwań rozwoju, rozpatrywanej w kontekście koncepcji rezyliencji i hybrydyzacji. Książka poszukuje odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób miasta i regiony Europy Środkowej powinny wdrażać płynące ze świata nowe rozwiązania przyjmujące postać idei, koncepcji, standardów, technologii, aby wzmacniać swoją rezyliencję społeczno-ekonomiczną, środowiskową, instytucjonalną, tj. budować zdolności do lepszego pokonywania kryzysów, szoków, presji płynących z otoczenia. Autorzy, prowadząc wielowątkowe badania dotyczące miast i regionów Europy Środkowej, wskazują, że specyfika tego obszaru, wynikająca z dotychczasowej ścieżki zależności (path dependence) zakorzenionej między innymi w poprzemysłowym i postsocjalistycznym dziedzictwie, powoduje, że bu-dowanie rezyliencji społeczno-ekonomicznej, środowiskowej czy instytucjonalnej wymaga niestandardowego podejścia. Podejścia opartego na do-stosowaniu, modyfikacji nowych idei, pomysłów, rozwiązań  wynikających z oddziaływania globalizacji, cyfryzacji, zielonej gospodarki czy polityki spójności Unii Europejskiej  do warunków lokalnego kontekstu, czyli hybrydyzacji. Hybrydyzacja postrzegana jest jako skuteczny sposób wzmacniania rezyliencji, w sytuacji gdy bezpośrednia implementacja nowych rozwiązań do specyficznych warunków lokalnych, jak w przypadku miast i regionów Europy Środkowej, nie jest skutecznym rozwiązaniem i może zakończyć się porażką. Lepsze okazuje się podejście wykorzystujące hybrydyzację, polegające na łączeniu i modyfikacji wybranych elementów nowych rozwiązań z potencjałami, zasobami i umiejętnościami cechującymi miasta i regiony tej części Europy. Swego rodzaju miks elementów nowości ze specyfiką miejsca jawi się jako bardziej skuteczne podejście w budowaniu zdolności adaptacyjnych, a w konsekwencji zwiększa rezyliencję miast i regionów względem wyzwań współczesnego świata.(fragment tekstu)
Teren zurbanizowany to obszar miejski, którego większą część pokrycia stanowią budynki mieszkalne, usługowe oraz przemysłowe tworzące osiedla (dzielnice) typu miejskiego lub przemysłowego. Miasto można więc zdefiniować jako skupisko ludzi charakteryzujące się zagęszczoną zabudową i zróżnicowaną strukturą mieszkańców. Ludność zamieszkująca miasta zwykle utrzymuje się z zajęć nierolniczych, tj. handlu, rzemiosła, przemysłu czy usług. Tereny zurbanizowane wyróżnia szeroko rozbudowana sieć miejskiej infrastruktury, obiekty przemysłowe oraz centra handlowe i ośrodki administracyjne, a także osiedla mieszkalne rozrzucone dzisiaj poza centrum miasta.(fragment tekstu)
20
51%
The lengthy timespan of thirty years shall be a playground of many changes and variations in all spheres of social life and technical world. Public transportation is an integral part of both mentioned fields and co-operates with their changes. The urban region of Brno, the second largest city in the Czech Republic, is the region with a strong core (city of Brno) and thus it is a rail hub as well. Since 1980, the whole urban region underwent several changes in an industrial structure (from industrialization and preference of heavy industries to de-industrialization and dominance of services), a social organization (transition from industrial to post-industrial patterns of life, from urbanization to suburbanization and subruralization), an arrangement of the settlement system (from densely-populated estates on the edges of the city to suburbanization) and transportation patterns (moving from public transportation to individual road transportation). The aim of this paper is to provide an overview of changes in train public transportation in Brno urban region between 1980 and 2010. As a basis of the analysis, timetables of 1980, 1990, 2000 and 2010 were taken. There have been analysed all stations with commuting time of passenger trains during the day less or equal 60 minutes. Results of timetable analysis are put into the context of other socio-economic terms. The main outcomes show little changes in the length of transport time, in the distribution of trains during the day, in differences between weekday (in this paper Wednesday) and weekend, in the usage of express trains and in train lines. The paper also compares conditions before and after establishing the Integrated Transport System in South Moravia Region in 2004. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.