Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Register of companies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł dotyczy działalności regulowanej, a w szczególności wpisu do rejestru działalności przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Autorka zwraca uwagę, że pomimo upływu wielu lat od wejścia w życie Ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej instytucja ta nadal wywołuje wiele kontrowersji. W opracowaniu odniesiono się do kwestii natury ogólnej, tj.: rozumienia pojęcia "działalność regulowana" oraz problemu kwalifikowania wpisu do rejestru działalności regulowanej jako środka funkcji reglamentacyjnej. Zmiana zadań i kompetencji organów administracji publicznej w nowych warunkach gospodarczych stwarza konieczność rewizji poglądów na temat klasyfikacji funkcji organów administracji publicznej przyjętych w systemie gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Druga część opracowania dotyczy problematyki charakteru prawnego wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz zasad jego dokonywania(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę rozwiązań informatycznych wdrożonych do polskiego postępowania rejestrowego oraz ich znaczenia dla obrotu gospodarczego. Ukazano funkcjonowanie systemu teleinformatycznego (Portal Rejestrów Sądowych) w postępowaniu rejestrowym w zakresie rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy. Wprowadzone rozwiązania technologiczne usprawniły postępowanie rejestrowe, choć widoczne pozostają pewne mankamenty funkcjonalności systemu Portalu Rejestrów Sądowych, które wymagają jego udoskonalenia. Walorem cyfryzacji postępowania rejestrowego jest sprawny dostęp do akt rejestrowych oraz dokumentów finansowych podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego, co stanowi przejaw zasady jawności postępowania rejestrowego oraz usprawnia obrót gospodarczy. Przeprowadzona analiza prowadzi do wniosku, że wdrożone rozwiązania stanowią słuszny kierunek reformatorski, który wymaga jeszcze doprecyzowania. (abstrakt oryginalny)
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) odgrywają istotną rolę w gospodarce. Według danych Komisji Europejskiej sektor MŚP w 2018 r. skupiał 99,8% przedsiębiorstw w Europie, podobnie w Polsce, w związku z czym dostęp do informacji o tym sektorze i jego sytuacji ekonomicznej, również na najniższym poziomie agregacji, jest kluczowy. Celem badania omawianego w artykule jest zdiagnozowanie, w jakim stopniu dane gromadzone w rejestrach publicznych w Polsce, w tym w rejestrach prowadzonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), mogą stanowić źródło wiedzy o stanie i rozwoju sektora MŚP na poziomie lokalnym. gromadzonych w rejestrach ZUS na temat przedsiębiorstw mikro (w tym osób prowadzących działalność na własny rachunek), małych i średnich. Wykorzystano informacje dotyczące sektora MŚP w woj. kujawsko-pomorskim według stanu na grudzień 2018 r. Uzyskane wyniki potwierdzają, że dane rejestrowe umożliwiają ocenę sytuacji ekonomicznej sektora MŚP na poziomie gmin, zgodnie z rekomendacjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w zakresie zwiększania wiedzy o sytuacji tego sektora na poziomie lokalnym. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano nowoczesne formy działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. W szczególności dotyczy to zagadnień związanych z wdrażaniem i korzystaniem z szeroko rozumianych systemów teleinformatycznych w ramach konkretnych zadań statutowych organów jednostek rządowych oraz samorządowych, jak również w niewielkim wymiarze sądownictwa. Poniższe wywody mają na celu przede wszystkim przegląd sposobów prowadzenia wybranych rejestrów publicznych, których cechą charakterystyczną jest korzystanie z nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Opracowanie ogranicza się do kręgu podmiotów objętych samym rejestrem, istotą działania i charakterem prawnym wybranych rejestrów. Zakres podmiotowy dotyczy osób podejmujących lub prowadzących działalność gospodarczą, bez względu na formę prawną, u których występuje obowiązek wpisu do wyżej określonego rejestru. Został również wspomniany rys historyczny rozwoju systemów teleinformatycznych w państwie polskim w ujęciu właściwych przepisów powszechnie obowiązujących. Kolejno można odnaleźć opis relacji przedsiębiorcy względem organów prowadzących właściwe rejestry, a także specyfikę tychże rejestrów w ujęciu nowoczesnych technologii teleinformatycznych. (abstrakt oryginalny)
Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce kapitałowej (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółce akcyjnej) pociąga za sobą ryzyko odpowiedzialności nie tylko za jej zaległości podatkowe, ale i składkowe. Członek zarządu spółki odpowiada za składki niezapłacone przez spółkę jako osoba trzecia, a zatem całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i solidarnie z pozostałymi członkami zarządu. Ponosi odpowiedzialność za zaległości składkowe spółki z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez niego obowiązków członka zarządu, niezależnie od tego, czy został w takim charakterze ujawniony w rejestrze, jeżeli przy tym egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna. Członek zarządu spółki może natomiast uwolnić się od tej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że zgłoszono we właściwym czasie wniosek o ogłoszenie upadłości lub o wszczęcie postępowania zapobiegającego upadłości (układowego), bądź że niezgłoszenie tych wniosków we właściwym czasie nastąpiło bez jego winy, a także gdy wskaże mienie spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości składkowych w znacznej części. (abstrakt oryginalny)
Jeszcze niespełna dwa lata temu technologia blockchain była wyłącznie kojarzona z kryptowalutami (Bitcoin czy Ethereum), natomiast dzisiaj w obliczu rozszerzania możliwości jej wykorzystania możemy wyróżnić coraz więcej dziedzin, w których znajduje ona zastosowanie. Postęp technologiczny i informatyzacja nie ominęły szeroko pojętego prawa spółek. W wielu krajach zachodnich dokumenty, które powstały w oparciu o technologię blockchain, uznawane są za wiążące, co więcej blockchain ze względu na swoje uwarunkowania w Stanach Zjednoczonych wykorzystywany jest również przy budowie infrastruktury do prowadzenia księgi akcji dla spółek. Natomiast w Polsce ustawodawca dopiero tworzy pewnego rodzaju "furtkę" do zastosowania nie tylko klasycznych rozwiązań cyfrowych, ale także technologii rozproszonej bazy danych (Distributed Ledger Technology), w szczególności bazy opartej na technologii blockchain. Zmiana taka zostanie wprowadzona do polskiego porządku prawnego z początkiem 2021 r. wraz z wprowadzeniem instytucji rejestru akcjonariuszy, który będzie mógł być prowadzony z zastosowaniem technologii blockchain. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie poświęcone jest konsekwencjom prowolnościowych (liberalnych) rozwiązań przyjętych w postępowaniu w sprawie legalizacji regulowanej działalności gospodarczej. Jego podstawowym celem jest wskazanie oraz omówienie problemów: kontroli oraz odpowiedzialności przedsiębiorcy, których źródłem są braki, zaniedbania legislacyjne oraz niekonsekwencja ustawodawcy. W tym zakresie dokonano analizy obowiązującego prawa, obejmującej przede wszystkim przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej oraz dwudziestu sześciu ustaw związanych z konkretnymi rodzajami działalności regulowanej, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, dotyczących działalności telekomunikacyjnej będącej regulowaną działalnością gospodarczą i podlegającej wpisowi do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Powołanie prokurenta jednocześnie z utworzeniem spółki osobowej
84%
Tekst przedstawia problematykę powołania prokurenta przed utworzeniem spółki osobowej celem wspólnego zarejestrowania obu tych zdarzeń w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka osobowa powstaje jako podmiot prawa dopiero po wpisie do rejestru przedsiębiorców, dlatego rodzi to określone problemy teoretycznoprawne. Upoważnienie jest bowiem udzielane w imieniu jeszcze nieistniejącej osoby ustawowej. Niewątpliwie jednak możliwość taka jest pożądana przez praktykę, co sprawia, że potrzebna jest analiza rozwiązań normatywnych pod kątem jej zasadności. Jeśli brak bowiem istotnych przeszkód natury systemowej, prawo powinno być interpretowane na rzecz przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
W orzeczeniu z dnia 30 stycznia 2015 roku Sąd Najwyższy stwierdził, że niedopuszczalne jest udzielenie prokury z zastrzeżeniem, iż prokurent może działać tylko łącznie z członkiem zarządu. Jednocześnie odmówiono możliwości wpisania prokury łącznej mieszanej do rejestru przedsiębiorców. Celem niniejszego opracowania jest zbadanie, czy prokura łączna mieszana może być wykorzystywana przez zakład ubezpieczeń działający w formie spółki akcyjnej oraz jakie konsekwencje w tym zakresie rodzi uchwała III CZP 34/14. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest omówienie zagadnienia kwalifikacji działalności przedsiębiorcy jako działalności telekomunikacyjnej w rozumieniu przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne. Pomimo prawnych definicji poszczególnych rodzajów działalności, określenie statusu szeregu usług świadczonych z wykorzystaniem sieci telekomunikacyjnych nastręcza istotnych problemów praktycznych. Niesie to za sobą ryzyka dla przedsiębiorców związane z brakiem uzyskania stosownych uprawnień do prowadzenia działalności telekomunikacyjnej, pomimo istnienia takiego obowiązku, lub z uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych dla działalności, która nie stanowi działalności telekomunikacyjnej. Pojawiające się nowe rodzaje działalności oraz rozwój nowych technik komunikacji jedynie pogłębiają powyższy problem. Częściowego wyjaśnienia oraz dodatkowych wskazówek w zakresie wykładni prawnych definicji poszczególnych rodzajów działalności telekomunikacyjnej dostarcza orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wielu przypadkach to przedsiębiorca jednak musi podjąć stosowną decyzję dotyczącą zgłoszenia swojej działalności do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Wprowadzenie nowych kategorii usług łączności elektronicznej w przepisach Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, przy pozostawieniu dotychczasowych niejasności definicyjnych, nie tylko nie eliminuje powyższego problemu, ale może go nasilić. Celem artykułu jest próba wyjaśnienia wątpliwości interpretacyjnych, co pozwoli nakreślić linię demarkacyjną pomiędzy regulowaną działalnością wymagającą dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych a działalnością pozostającą poza zakresem przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne. W pracy zastosowano metodę dogmatycznoprawną przy analizie piśmiennictwa i orzecznictwa krajowego, a pomocniczo również orzecznictwa sądów unijnych. (abstrakt oryginalny)
The number of the Sole Proprietorships (SP) has increased in Estonia in recent years. According to the Estonian Tax Board there were 43 606 persons, who declared entrepreneurial revenue in year 1999, which is 4% of the Estonian people available for employment (Karsna, 2001, p 13). In the April 6, 2000 there were 54 560 SP-s registered in the Tax Board (Lehis, 2000, p 264). In 1999 the total net sales of the Estonian enterprises was 195,6 billions of Kroons (1 DEM = 8 EEK - Kroon). Net-sales of SP-s in the same year was 2,2 billions of Kroons, from which 13,8% was connected to agricultural activity. SP-s employed 11867 people (in 1999), what is 2% of the total number of the wage laborer. In agricultural sector 3 012 people were hired by SP-s (Karsna, 2001, p13). The Statistical Office of Estonia counted 16262 SP-s in the Register of Companies (02. April 2001), 9930 of which have main activity in agriculture, hunting and forestry. (ESA kuukiri, 2001). Considerable number of SPs are farmers, but there are also general practitioners, service suppliers (hairdressers, dressmakers etc) and consultants registered as SP-s. Estonian laws concerning accounting and taxing make no distinctions between activities of SP-s. (fragment of text)
Instytucja "niepodjęcia działalności gospodarczej" została wprowadzona do polskiego porządku prawnego w 2016 r. jeszcze na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, rozwiązanie to zostało utrzymane w Konstytucji Biznesu w nieco zmodyfikowanym kształcie. W artykule Autorka przedstawia regulację instytucji niepodjęcia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną zgłoszoną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w świetle zmian wprowadzonych Konstytucją Biznesu. W pierwszej części artykułu omówiona została geneza rejestru jego specyfika jako rejestru publicznego oraz realizowane funkcje w obrocie gospodarczym. Drugą część opracowania stanowi analiza przepisów normujących przedmiotową instytucję ze wskazaniem ich stosowania w praktyce w poprzednim i aktualnym stanie prawnym. (abstrakt oryginalny)
Stosownie do treści art. 67 § 1 k.s.h. w przypadku wystąpienia jednej z przyczyn rozwiązania spółki jawnej określonych w art. 58 k.s.h. zachodzi konieczność przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, które stanowi typowy (zasadniczy) sposób zakończenia działalności prowadzonej w formie spółki jawnej. Likwidacja to sformalizowany typ postępowania, który służy ochronie interesów wierzycieli, jak również ochronie interesów samych wspólników, zważywszy że nie wszyscy wspólnicy muszą prowadzić sprawy spółki. Niemniej jednak postępowanie likwidacyjne dotyczące spółki jawnej, odmiennie niż w przypadku spółek kapitałowych, nie ma charakteru obligatoryjnego. Fakultatywność postępowania likwidacyjnego spółki jawnej wiąże się z możliwością uzgodnienia przez wspólników innego niż postępowanie likwidacyjne sposobu zakończenia jej działalności. Upoważnienie to zostało wyraźnie przewidziane w treści art. 67 § 1 k.s.h. Inny sposób zakończenia działalności spółki stanowi zatem alternatywę w stosunku do postępowania likwidacyjnego. Postępowanie likwidacyjne ma na celu zakończenie bieżących interesów spółki i upłynnienie jej majątku, co umożliwi spłatę długów obciążających spółkę oraz podział ewentualnej nadwyżki pomiędzy wspólników. Czynności faktyczne i prawne podejmowane w toku postępowania likwidacyjnego zasadniczo zmierzają zatem do zbycia majątku spółki. Jak można przypuszczać, po inny sposób zakończenia działalności spółki wspólnicy będą zasadniczo sięgali, jeśli struktura majątkowa spółki będzie pozwalała na jego szybki podział bez wdrożenia mechanizmów postępowania likwidacyjnego. Nie bez znaczenie pozostają również faktyczne stosunki pomiędzy wspólnikami. Swoboda wspólników co do wyłączenia postępowania likwidacyjnego na rzecz innego sposobu zakończenia działalności spółki doznaje pewnych ograniczeń. W sytuacji gdy przyczynę rozwiązania spółki stanowi wypowiedzenie umowy spółki przez wierzyciela wspólnika lub ogłoszenie upadłości wspólnika, porozumienie w sprawie zakończenia działalności spółki po zaistnieniu powodu rozwiązania spółki wymaga zgody odpowiednio wierzyciela lub syndyka (art. 67 § 2 k.s.h.). Nadto ogłoszenie upadłości spółki wyłącza skuteczność porozumień wspólników co do jej dalszego istnienia, a także ewentualnie trybu zakończenia jej działalności na rzecz celów i funkcji postępowania upadłościowego. Niezależnie od przyjętego sposobu zakończenia działalności spółki jawnej niezmienna pozostaje zasada, iż ustanie bytu prawnego spółki nastąpi dopiero z chwilą wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców (art. 84 § 2 k.s.h.). Tym samym w okresie postępowania likwidacyjnego lub działań podejmowanych w celu zakończenia działań spółki zachowuje ona podmiotowość prawną. (fragment tekstu)
Sytuację prawną przedsiębiorców rolnych kształtują przepisy dostosowujące polskie prawo do wspólnej polityki rolnej i tworzące złożony system ewidencji rolniczej. W artykule omówiono Krajową Ewidencję Producentów, Gospodarstw Rolnych oraz Wniosków o Przyznanie Płatności oraz centralny rejestr przedsiębiorców. Opisano również dane rejestrowe występujące w systemie informacji rolniczej.
Przedmiotem artykułu jest nabycie nieruchomości przez przedsiębiorcę, który jest reprezentowany przez prokurenta. Na potrzeby tego artykułu przez nabycie nieruchomości rozumie się bezwarunkową umowę sprzedaży, o podwójnym skutku zobowiązująco-rozporządzającym, której przedmiotem będzie nieruchomość. Pojęcie nieruchomości jest pojęciem ustawowym i zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Umowa taka może zostać zawarta jedynie w formie aktu notarialnego przed notariuszem, w związku z tym omówiona zostanie rola notariusza przy sporządzaniu takiej umowy i obowiązki prokurenta, jakie musi spełnić, aby czynność była ważna i skuteczna. (abstrakt oryginalny)
16
67%
Kodeks handlowy w art. 285 § 3 i art. 465 § 3, czyli przepisach dotyczących łączenia spółek, stanowił, że z chwilą wykreślenia spółki przejętej spółka przejmująca wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejętej. Wyłącznie w tych przepisach akt ten stanowił o obowiązywaniu sukcesji uniwersalnej, jednakże z przepisów nie wynika wprost, czy sukcesja ta obejmowała swym zakresem przedmiotowym tylko prawa i obowiązki cywilnoprawne, czy również publicznoprawne. Kodeks spółek handlowych, który zastąpił Kodeks handlowy, w odniesieniu do łączenia spółek w art. 494 § 2 przewiduje wprost sukcesję uniwersalną w odniesieniu do praw i obowiązków publicznoprawnych. W czasie obowiązywania Kodeksu handlowego obowiązywały dwie ustawy, których przepisy sugerowały, że stanowią podstawę do sukcesji uniwersalnej publicznoprawnej: ustawa z 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz ustawa z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji - rozwiązania legislacyjne w zakresie następstwa prawnego przyjęte w przywołanych ustawach stanowią materiał porównawczy analizy regulacji sukcesji zawartej w Kodeksie handlowym. Niniejszy artykuł ma przede wszystkim przedstawić ewolucję stanowiska ustawodawcy, w wyniku której od stanu prawnego nieprzewidującego następstwa prawnego w prawie publicznym doprowadzono do stanu prawnego dopuszczającego w przypadku łączeń i podziałów spółek sukcesję odnoszącą się do wszystkich praw i obowiązków publicznoprawnych. W przypadkach przekształcenia spółek i przedsiębiorstw państwowych przyjmowana jest zasada kontynuacji praw i obowiązków publicznoprawnych. (abstrakt oryginalny)
Niedawno weszła w życie modyfikacja art. 1091 § 1 Kodeksu cywilnego polegająca na przyznaniu uprawnienia do udzielania prokury przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi (przedsiębiorcom indywidualnym). Z powyższą zmianą związany jest zapis w ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, zgodnie z którym przedsiębiorca indywidualny może opublikować za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informację o swoim prokurencie, przy czym nie jest to informacja wpisowa. Zmianę dokonaną w art. 1091 § 1 k.c. należy ocenić pozytywnie. Podnoszone w przeszłości przeciwko takiej regulacji argumenty są aktualnie nie do utrzymania. Mniej udane jest natomiast rozwiązanie zaproponowane w ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Bardziej sensowne byłoby ujawnianie prokury w CEIDG poprzez wpis z zastrzeżeniem, że ma on charakter obligatoryjny i deklaratywny. Podobnie dzieje się z prokurą udzielaną przez przedsiębiorców-jednostki organizacyjne, wpisywaną do rejestru przedsiębiorców KRS.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest zagadnienie dopuszczalności przejęcia przedmiotu zastawu rejestrowego na własność przez zastawnika w toku postępowania sanacyjnego prowadzonego wobec zastawcy (tzw. klauzula samodzielnego zaspokojenia się zastawnika). Umowa zastawnicza może, w niektórych przypadkach, przewidywać uproszczone zaspokojenie zastawnika przez przejęcie przez niego na własność przedmiotu zastawu rejestrowego. Przepisy ustawy z 15.05.2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne i ustawy z 6.12.1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów - inaczej niż art. 327-330 ustawy z 28.02.2003 r. - Prawo upadłościowe - nie odnoszą się wprost do tego zagadnienia. Analiza przedstawionego problemu prawnego ogranicza się do przypadku, w którym dłużnik osobisty zastawnika jest jednocześnie zastawcą zastawu rejestrowego.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Firma wprowadzająca w błąd na przykładzie phoenix companies w prawie polskim
51%
Celem artykułu jest przedstawienie problematyki firmy wprowadzającej w błąd co do tożsamości przedsiębiorcy przy wykorzystaniu tzw. syndromu phoenix. Pojęcie phoenix companies zostało omówione na przykładzie common law. Praktyka obrotu gospodarczego pokazuje, iż zjawisko phoenix companies jest wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców. Analizie została poddana dopuszczalność stosowania firmy przedsiębiorcy w upadłości lub przedsiębiorcy powiązanego w prawie polskim. W pracy wykorzystano metodę dogmatyczno-prawną.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.