Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Register of entrepreneurs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono polski system rejestrowania przedsiębiorców z historycznego punktu widzenia oraz przedstawiono jak ten system działa obecnie. Przedstawiono jakie zmiany powinny zostać wprowadzone do tego systemu. Zdaniem autorów przedsiębiorstwa powinny zostać podzielone na dwa rodzaje: małe przedsiębiorstwa, które powinny być rejestrowane w Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez gminy oraz przedsiębiorstwa rejestrowe, które powinny podlegać wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego z większym obowiązkiem informacyjnym. Omówiono również system rejestrowy w wybranych krajach: - Wielka Brytania, Irlandia – system anglosaski; - Niemcy, Szwajcaria – system kontynentalny.
W artykule przeanalizowano liczbę rejestracji przedsiębiorców-osób fizycznych w gminach wiejskich w strefach zewnętrznych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego. Uzyskane w wyniku wywiadów bezpośrednich dane na ten temat Autorzy skonfrontowali z informacjami na temat liczby przedsiębiorców w badanych gminach. Obliczyli ponadto korelację pomiędzy liczbą rejestracji przedsiębiorców-osób fizycznych a gminnymi dochodami z tytułu podatku od osób prawnych w badanych gminach. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza możliwości wykorzystania danych pochodzących z rejestrów REGON i EDG (Ewidencja Działalności Gospodarczej) w analizach lokalizacji działalności gospodarczej w mikroskali. Dane te posłużyły do zbadania przekształceń funkcjonalnych głównych ulic handlowych Warszawy w latach 1996-2010. W artykule omówiono ograniczenia związane z wykorzystywaniem tego rodzaju danych w analizach prowadzonych na niewielkich zbiorach, wskazując jednocześnie metody pozwalające na przezwyciężenie lub zniwelowanie tych ograniczeń. Wyniki badania wykazały, że dane rejestrowe stanowią wiarygodne źródło informacji o ogólnej strukturze branżowej podmiotów gospodarczych, przy czym ich wykorzystanie w badaniach ilościowych wymaga dokonania wielu korekt i uzupełnień, jak również powinno mieć miejsce jedynie w przypadku zbiorów o odpowiednio dużej liczebności. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę rozwiązań informatycznych wdrożonych do polskiego postępowania rejestrowego oraz ich znaczenia dla obrotu gospodarczego. Ukazano funkcjonowanie systemu teleinformatycznego (Portal Rejestrów Sądowych) w postępowaniu rejestrowym w zakresie rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy. Wprowadzone rozwiązania technologiczne usprawniły postępowanie rejestrowe, choć widoczne pozostają pewne mankamenty funkcjonalności systemu Portalu Rejestrów Sądowych, które wymagają jego udoskonalenia. Walorem cyfryzacji postępowania rejestrowego jest sprawny dostęp do akt rejestrowych oraz dokumentów finansowych podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego, co stanowi przejaw zasady jawności postępowania rejestrowego oraz usprawnia obrót gospodarczy. Przeprowadzona analiza prowadzi do wniosku, że wdrożone rozwiązania stanowią słuszny kierunek reformatorski, który wymaga jeszcze doprecyzowania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy odpowiedzialności karnej członków zarządu spółki za zgłoszenie nieprawdziwych danych albo przedstawienie ich organom spółki, władzom państwowym lub osobie powołanej do rewizji. Opracowanie koncentruje się na odpowiedzialności przedstawicieli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Autorka omawia zagadnienia związane z zakresem czynności, które mogą być kryminalizowane na podstawie art. 587 Kodeksu spółek handlowych, który jest podstawą do odpowiedzialności za wyżej wymienione zachowania.(abstrakt oryginalny)
This article describes the system used for electronic registration of companies, called "S24", as a development in business. The article presents reasons behind the creation of said system, its legal basis, development and impact, especially in the case of small and medium-sized enterprises. This paper also describes some of the difficulties encountered when using the system.(original abstract)
Sytuację prawną przedsiębiorców rolnych kształtują przepisy dostosowujące polskie prawo do wspólnej polityki rolnej i tworzące złożony system ewidencji rolniczej. W artykule omówiono Krajową Ewidencję Producentów, Gospodarstw Rolnych oraz Wniosków o Przyznanie Płatności oraz centralny rejestr przedsiębiorców. Opisano również dane rejestrowe występujące w systemie informacji rolniczej.
8
Content available remote Zasada wyłączności firmy a rejestracja przedsiębiorców
67%
Opracowanie zawiera prezentację problematyki zasady wyłączności firmy w polskim systemie prawa. W pierwszej części pracy autor prezentuje reguły, do których powinien stosować się przedsiębiorca zamierzający zarejestrować nową firmę. Wykładni poddano taki pojęcia jak "dostateczna odróżnialność firmy" oraz "rynek". Zasadnicze rozważania koncentrują się wokół analizy mechanizmów, jakimi władają organy rejestrowe, a mających na celu przestrzeganie tejże zasady na etapie rejestracji przedsiębiorcy. Zdaniem autora w obecnym stanie prawnym organy rejestrowe nie są wyposażone w mechanizmy / procedury służące realnej weryfikacji zasady wyłączności firmy na etapie postępowania rejestrowego.(abstrakt oryginalny)
Niedawno weszła w życie modyfikacja art. 1091 § 1 Kodeksu cywilnego polegająca na przyznaniu uprawnienia do udzielania prokury przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi (przedsiębiorcom indywidualnym). Z powyższą zmianą związany jest zapis w ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, zgodnie z którym przedsiębiorca indywidualny może opublikować za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informację o swoim prokurencie, przy czym nie jest to informacja wpisowa. Zmianę dokonaną w art. 1091 § 1 k.c. należy ocenić pozytywnie. Podnoszone w przeszłości przeciwko takiej regulacji argumenty są aktualnie nie do utrzymania. Mniej udane jest natomiast rozwiązanie zaproponowane w ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Bardziej sensowne byłoby ujawnianie prokury w CEIDG poprzez wpis z zastrzeżeniem, że ma on charakter obligatoryjny i deklaratywny. Podobnie dzieje się z prokurą udzielaną przez przedsiębiorców-jednostki organizacyjne, wpisywaną do rejestru przedsiębiorców KRS.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Prokura : istotna instytucja dla przedsiębiorcy rejestrowego
67%
Podsumowując, prokura jest niezwykle ważnym instrumentem w prowadzeniu przedsiębiorstwa przez przedsiębiorcę rejestrowego. To pełnomocnictwo ma bardzo szeroki zakres i wychodzi na przeciw potrzebom (zarówno prawnym, jak i gospodarczym) uczestników obrotu gospodarczego. Zaletą tak ukształtowanego przedstawicielstwa jest przede wszystkim ustawowe określenie zakresu umocowania prokurenta, co bezpośrednio skutkuje na zwiększenie bezpieczeństwa prawnego. W dzisiejszych warunkach gospodarczych prokura jest wręcz nieodzowna przy prowadzeniu przedsiębiorstwa i dobrze, że instytucja ta została uregulowana przez ustawodawcę, gdyż w wyraźny sposób przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa, ułatwienia i usprawnienia obrotu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Ekspercka debata poświęcona nowym regulacjom dla polskiego rynku finansowego, zorganizowana przez KIG poruszyła istotne problemy, takie jak np. opanowanie żywiołowego i niekontrolowanego rozwoju sektora pożyczkowego. A także próbowała odpowiedzieć na pytania, czy w sektorze finansowym rzeczywiście sprawdza się model samoregulacji, czy też konieczne są interwencje ze strony organów nadzoru. W tej pierwszej sprawie, w opinii wiceprezesa ZBP wprowadzenie rejestru firm pożyczkowych bynajmniej nie musi rozwiązywać wszystkich problemów związanych z tym segmentem rynku. (abstrakt autora)
1 czerwca 2015 r. wchodzi w życie ustawa Prawo restrukturyzacyjne, która ma umożliwić przedsiębiorcom skorzystanie z nowych zasad restrukturyzacji zadłużenia z zachowaniem ochrony praw wierzycieli. Część regulująca zasady udzielania pomocy publicznej wejdzie w życie od września tego samego roku. Cechą wspólną wszystkich uregulowań będzie dokonywana w ich ramach restrukturyzacja zadłużonego przedsiębiorstwa - najpierw jego zobowiązań, następnie majątku, sposobu zarządzania oraz zatrudnienia. Kilka rodzajów postępowań ma zapewnić wybór formy restrukturyzacji dostosowanej do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa w konkretnej sytuacji finansowej. (abstrakt autora)
Kolejne próby uporządkowania kwestii związanych z firmami pożyczkowymi uderzają rykoszetem w cały rynek finansowy. Nowy projekt ustawy prawdopodobnie także niczego nie wniesie. Według niektórych analityków, dynamiczny rozwój rynku pożyczkowego w Polsce jest efektem nieudolnego regulowania przez KNF sektora bankowego. Potwierdza to niejako fakt, iż w najnowszym projekcie ustawy nie ma przepisów powołujących publiczny Rejestr Firm Pożyczkowych. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.