Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regulatory discipline
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest przybliżenie najnowszych osiągnięć literatury przedmiotu z zakresu dyscypliny rynkowej w bankowości oraz zidentyfikowanie popularnych i obiecujących nurtów badawczych. Za szczególnie istotne uznano wychwycenie najważniejszych osiągnięć z praktycznego, ale także metodologicznego punktu widzenia.
W artykule podano definicje dwóch rodzajów dyscyplin, którym poddane są współczesne banki: dyscypliny regulacyjnej i dyscypliny rynkowej. Omówiono wpływ działań nadzoru na zawartość sprawozdań finansowych banków. Omówiono znaczenie ocen nadzorczych i oddziaływania regulacyjnego dla kapitałodawców. Przedstawiono także problem wpływu dyscypliny regulacyjnej na możliwości dyscyplinowania banków przez podmioty sektora prywatnego i sposób monitorowania przez nie banków.
Artykuł koncentruje się na zagadnieniu nasilenia obciążeń regulacyjnych na europejskim rynku bankowym w okresie pokryzysowym, co pociągnęło za sobą nacisk na zasadę zgodności (compliance) oraz działania dyscyplinujące (enforcement actions) organów nadzoru bankowego. Celem artykułu jest zaakcentowanie zależności zachodzących pomiędzy wzrostem liczby i intensywności regulacji bankowych w okresie pokryzysowym, a wzrastającą rolą funkcji compliance oraz wzrostem znaczenia działań dyscyplinujących organów nadzoru bankowego. Na podstawie przeprowadzonych analiz pokazano, iż wzrost liczby pokryzysowych regulacji bankowych oraz ich poziomu skomplikowania wymaga również intensyfikacji działań dyscyplinujących ze strony organów nadzoru bankowego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja typologii kultur organizacyjnych ze względu na stosunek ludzi do sukcesu zawodowego. Do budowy typologii zastosowano dwa kryteria: umiejscowienie poczucia kontroli i stosunek do reguł profesjonalnych. Wyróżniono na tej podstawie cztery typy kultur organizacyjnych, które różnią się poziomem aspiracji ludzi oraz ich stosunkiem do prakseologicznych, moralnych i obyczajowych reguł profesjonalnych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest analiza uniwersalnych standardów sprawiedliwości proceduralnej w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym wobec funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (SOP). Każdy ze wskazanych standardów został szczegółowo omówiony w kontekście norm ustawy o SOP.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Regulacja refleksyjna jako meta-regulacja
84%
Przedmiot badań: Problematyka regulacji refleksyjnej wywiera obecnie coraz większy wpływ na praktykę, szczególnie w kontekście regulacji ryzyka. Świadczą o tym zmiany, jakie można dostrzec w kształtowaniu formy określonych strategii regulacyjnych. Konsekwencją tego jest zauważalne odejście od prób regulacji bezpośredniej i skoncentrowanie się na kontrolowaniu samego procesu regulacji. Cel badawczy: Celem artykułu jest próba przybliżenia czytelnikowi idei meta-regulacji (meta-regulation), która obok regulacji opartej na ryzyku (risk-based regulation) oraz regulacji responsywnej (responsive regulation) uchodzi za jedną z refleksyjnych strategii regulacyjnych. Rekonstrukcja ram teoretycznych dla strategii meta-regulacji zostanie zrealizowana w trzech krokach. Rozważania rozpocznie przedstawienie podstawowych założeń meta-regulacji. W efekcie tego możliwym będzie scharakteryzowanie relacji, jaka zachodzi pomiędzy regulatorem a adresatem regulacji oraz określenie roli, jaką w przestrzeni regulacyjnej odgrywają inni uczestnicy systemu regulacyjnego, w szczególności interesariusze zewnętrzni. Ostatni krok będzie zaś polegał na określeniu warunków sukcesu omawianej strategii regulacyjnej. Metoda badawcza: W tekście została zastosowana metoda analityczna polegająca na rekonstrukcji założeń strategii meta-regulacji z wykorzystaniem literatury zagranicznej. Wyniki: Analiza literatury z zakresu teorii regulacji pozwala przyjąć, że możliwym jest wyróżnienie co najmniej dwóch sposobów teoretyzowania strategii meta-regulacji (model refleksyjny i model responsywny). Sposoby te przekładają się na odmienne pojmowanie relacji zachodzącej na linii regulator - adresat regulacji, co jednocześnie skutkuje odmiennymi konsekwencjami praktycznymi obu ujęć. Przeprowadzone badania pozwalają również uznać, że choć meta-regulacja jest zależna od szeregu czynników, to stwarza szansę na przeprowadzenie modyfikacji w zakresie sposobów i kierunków działań regulatora mających za swój przedmiot upowszechnienie i nadzorowanie strategii samoregulacji.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Konsolidacja fiskalna w strefie euro warunkiem utrzymania wspólnego pieniądza
67%
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie związków między dyscypliną budżetową i stabilnością wspólnego pieniądza, przedstawienie sytuacji fiskalnej w strefie euro oraz zaprezentowanie przyjętych dotąd rozwiązań regulacyjnych mających na celu wprowadzenie dyscypliny fiskalnej w krajach wchodzących w skład UGW. Przyjęte w końcu 2011 roku rozwiązania regulacyjne zostały zawarte w sześciu aktach prawnych zwanych "sześciopakiem". Jednak z uwagi na szeroki zakres tych regulacji i ograniczone ramy niniejszego opracowania w dalszej części rozważań skoncentrujemy się na zmianach w Pakcie Stabilności i Wzrostu (PSW).(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.