Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 133

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regulatory policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote W kierunku inteligentnych regulacji : dylematy Oceny Skutków Regulacji w sporcie
100%
Artykuł poświęcony jest narzędziom umożliwiającym optymalizację wyboru wariantu regulacji poprzez zastosowanie analizy korzyści i kosztów. Autorka opisuje istotę, cele, metodologiczne zasady opracowania, a także podstawy prawne stosowania przez administrację rządową stosunkowo nowego narzędzia zarządzania regulacjami, jakim jest Ocena Skutków Regulacji (Regulatory Impact Assessment). W ramach przykładu zanalizowana zostaje użyteczność OSR w obszarze tworzenia prawa sportowego w Polsce, a także potencjalne korzyści z jej stosowania w procesie dążenia do inteligentnych regulacji (smart regulations). Omówione zostają także przyczyny niskiej jakości oraz słabego wykorzystania OSR jako narzędzia wspomagającego zarządzanie regulacjami. Autorka próbuje wykazać, że wdrażanie zasad reformy regulacji, w tym wykorzystanie dobrej jakości OSR, polepszy jakość regulacji, a w konsekwencji przyczyni się do poprawy jakości otoczenia prawnego sportu w Polsce. Przeprowadzona analiza pokazuje, że w dziedzinie sportu konieczne są systemowe zmiany, co pozwoli prawu sportowemu zbliżyć się do standardów inteligentnych regulacji. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Doslìdžennâ sutnostì tìnʹovoï ekonomìki ta ïï strukturi
100%
Przedstawiono i udowodniono negatywne i pozytywne aspekty szarej strefy oraz zaproponowano sposoby jej ograniczenia.
5
100%
Zbadano główne obszary polityki regulacyjnej na Ukrainie w odniesieniu do funkcjonowania małych przedsiębiorstw.
6
Content available remote Zmiany na rynkach towarowych a regulacje nadzorcze w Unii Europejskiej
100%
W ciągu ostatnich dziesięcioleci rynki towarowe, mające duży wpływ na kształt gospodarki światowej, wielokrotnie się zmieniały pod względem strukturalnym. W wyniku coraz większej spekulacji ze strony inwestorów finansowych na rynkach towarowych ceny surowców zaczęły się wahać. Wraz z innymi czynnikami doprowadziło to do nadużyć na rynku, mniejszej przejrzystości handlu oraz nadmiernej spekulacji. Problemy te uwidoczniły się zwłaszcza w trakcie ostatniego kryzysu w latach 2007-2008 oraz bezpośrednio po nim. Ustawodawcy na świecie podjęli działania zmierzające do zmniejszenia wspomnianych efektów oraz wprowadzili nowe regulacje dotyczące rynków towarowych. Celem niniejszego artykułu było zaprezentowanie inicjatyw tego typu podejmowanych w Unii Europejskiej oraz próba ich ocenienia. (abstrakt oryginalny)
Wprawdzie propozycje regulacji dotyczące wymogów kapitałowych, określane jako Bazylea III, były już przedstawiane na łamach "Bezpiecznego Banku"1, to jednak wydaje się właściwe powrócenie do tego tematu i obszerniejsze przedstawienie przesłanek wprowadzenia nowych, w stosunku do Bazylei II, rozwiązań, a szczególnie koncepcji buforów kapitałowych z perspektywy nadzoru bankowego. (fragment tekstu)
Deregulacja sektora pasażerskiego transportu lotniczego rozpoczęta pod koniec lat 70. XX wieku doprowadziła do znacznego wzrostu konkurencji w tym sektorze, co z kolei miało pozytywny wpływ na poziom i ceny usług transportu lotniczego. Przełożyło się to na niebywały wzrost popularności tego środka transportu. Jednocześnie nasilająca się konkurencja doprowadziła do pogorszenia się sytuacji finansowej wielu przewoźników, czego głównym powodem był spadek zysków. Jednocześnie w ostatnich latach widoczne są coraz bardziej intensywne działania, mające na celu ponowne wprowadzenie regulacji w sektorze transportu lotniczego. Ta reregulacja okazuje się być bardzo kosztowna dla linii lotniczych, których kondycja finansowa może ulec dalszemu pogorszeniu. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z ograniczeniem bazy przychodowej poprzez działania deregulacyjne wzmagające konkurencję, z drugiej natomiast - zwiększenie kosztów wynikających z nałożenia na przewoźników dodatkowych zobowiązań ustanawianych nowymi regulacjami.(fragment tekstu)
Zasadniczym celem artykułu jest ocena efektywności prowadzonej polityki regulacyjnej na rynku telekomunikacyjnym w Polsce w latach 2005-2009. Celowi pracy podporządkowano jej układ. W pierwszym punkcie artykułu przedstawiono problematykę regulacji w kontekście rynku usług komunikacji elektronicznej. Następnie dokonano analizy wybranych segmentów rynku telekomunikacyjnego w Polsce. W ostatniej części przedstawiono mierniki efektywności regulacyjnej w Polsce i w wybranych krajach Unii Europejskiej (UE). W artykule wykorzystano przede wszystkim dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), a w ich analizie posłużono się metodą opisową, miarą struktury i dynamiki. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu są środki prawne służące weryfikacji działań Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Postępowanie przed tym krajowym organem regulacyjnym toczy się na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Natomiast odwołania od decyzji rozpoznaje Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów według reguł przewidzianych w Kodeksie postępowania cywilnego. Jest to zatem przykład postępowania hybrydowego. Artykuł analizuje obowiązujące unormowania prawne w aspekcie zgodności tych rozwiązań z prawem unijnym. Wyrażane są również wątpliwości w zakresie zgodności tych regulacji z Konstytucją RP.(abstrakt oryginalny)
Przepisy prawa ustrojowego, kształtują zakres działania organów władzy publicznej w sposób, który powinien zapewnić odpowiednią strukturalizację działań. Oznacza to, że o wprowadzaniu nowych zadań i sposobie ich wykonywania decydować powinny określone przesłanki. W przypadku obowiązku współdziałania za wprowadzeniem tej formuły współpracy przemawia potrzeba wspólnego rozstrzygania problemów przez organy władzy publicznej. Ma to też szerszy kontekst - efektywność działań w określonej sferze aktywności administracji publicznej. Przyjęto, że współdziałanie jest prawnym obowiązkiem administracji telekomunikacyjnej, a jej organy pozostają w ścisłych związkach ze względu na realizację wspólnych celów. Swoistość relacji pomiędzy tymi organami, wynikająca ze sposobu organizacji działań w obszarze prowadzenia polityki, powinna opierać się na normatywnej konstrukcji kwalifikowanej formy współpracy - na działaniach wzajemnie powiązanych, a konstrukcja dogmatyczna, którą można zastosować przy strukturalizowaniu działań, to konstrukcja "publicznoprawnych działań powiązanych(abstrakt oryginalny)
Dodatkowy rynek emerytalny w Polsce jest regulowany w bardzo ograniczonych zakresie, a oferta dostępnych planów emerytalnych jest stosunkowo szeroka. Obowiązujące przepisy odnoszą się przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa finansowego z punktu widzenia funkcjonowania instytucji finansowych. Zbyt mało uwagi poświęcono natomiast regulacjom umożliwiającym skuteczną i efektywną alokację dochodu w cyklu życia z punktu widzenia indywidualnego oszczędzającego. Konieczna jest weryfikacja warunków planów przed ich wprowadzeniem na rynek, aby wyeliminować z niego produkty nieodpowiednie zarówno z punktu widzenia efektywności inwestycyjnej, jak i kosztowności. Istotnych zmian regulacyjnych wymagają takie obszary, jak: podział ryzyka, formy wypłaty, poziom kosztów, przejrzystość i polityka informacyjna. (abstrakt oryginalny)
Regulacja jako model oddziaływania państwa na gospodarkę powstała w Stanach Zjednoczonych w okresie po I Wojnie Światowej. Jej celem był nadzór nad nowymi sektorami gospodarki, takimi jak np. energetyka i telekomunikacja, lecz bez wzmacniania egzekutywy. Regulacja stała się częścią polskiego systemu prawnego za sprawą integracji europejskiej. Prawo wspólnotowe wymaga, aby organy regulacyjne, wyrównujące brak pełnej konkurencji z powodu istnienia monopolu naturalnego, były niezależne od podmiotów regulowanych. Niezależność ta jest ograniczana m.in. przez szczegółową legislację. Polski model regulacji sektorowej charakteryzuje się obecnością organów monokratycznych o strukturze jednoszczeblowej, wspomaganej przez kolegialne ciała doradcze oraz jednostki terenowe, nie mające odrębnego zakresu kompetencji. Najważniejszym instrumentem oddziaływania jest koncesjonowanie. Cechy te nie są jednak na tyle odrębne, aby można było określić regulację w Polsce jako zdecydowanie odmienną od pozostałych krajów Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Administracja regulacyjna, a także regulacja oraz administracyjne prawo regulacji są przedmiotem zainteresowania przedstawicieli europejskiej doktryny nauk administracyjnych dopiero od lat dziewięć-dziesiątych XX wieku. Związane jest to z liberalizacją (otwieraniem na konkurencję, czyli znoszeniem praw wyłącznych) i częściową prywatyzacją (która była logicznym następstwem procesów liberalizacyjnych, chociaż należy podkreślić, że rozwój administracji regulacyjnej zainicjowany został przede wszystkim zjawiskiem liberalizacji, a nie prywatyzacji) sektorów gospodarki funkcjonujących wcześniej w ramach monopolu naturalnego, którego istotą jest świadczenie usług przez jednego przedsiębiorcę, ponieważ takie działanie jest tańsze i bardziej efektywne niż świadczenie tych usług przez dwóch lub więcej przedsiębiorców z uwagi na istnienie kosztownej infrastruktury technicznej. (fragment tekstu)
15
Content available remote Państwo jako podmiot kształtujący rynek komunikacji elektronicznej w Polsce
75%
Zasadniczym celem artykułu jest ocena prowadzonej polityki gospodarczej państwa na rynku usług komunikacji elektronicznej w Polsce. Szczególną uwagę skupiono na aspektach regulacyjnych. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest prezentacja nowych i planowanych instrumentów regulacyjnych stosowanych w sektorze energetycznym, które mają służyć częściowej demonopolizacji sektora i uruchomieniu konkurencji oraz promocji "czystej" energii. W pierwszej części artykułu ukazano stan i rozwój regulacji rynku polskiego do 2008 roku, a następnie politykę stosowaną na świecie wobec tego sektora gospodarki. W artykule omówiono również zmiany, które mają być wprowadzone na rynku unijnym w wyniku implementacji tak zwanego trzeciego pakietu liberalizacyjnego dla rynku energetycznego, a w zakończeniu podjęto próbę podsumowania i wyciągnięcia wniosków. (fragment tekstu)
17
Content available remote Mikro- i makroostrożnościowe standardy płynności banków i ich skutki
75%
Artykuł dotyczy standardów płynnościowych, których istotność dla prowadzenia polityki regulacyjnej państwa wzrosła w okresie po kryzysie finansowym 2007/2008, szczególnie w obszarze dbania o stabilność finansową. Analiza zawarta w artykule koncentrowała się na dwóch grupach zagadnień. Po pierwsze na identyfikacji wspólnych cech międzynarodowych standardów płynnościowych określonych w Bazylei III oraz w przepisach prawnych w Unii Europejskiej oraz porównaniu polskich nadzorczych miar płynności ze standardami międzynarodowymi, po drugie zaś na określeniu potencjalnych skutków stosowania standardów płynnościowych. Artykuł jest efektem badań finansowanych przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego ze środków na rozwój potencjału badawczego. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano zmiany jakie wprowadziła nowelizacja przepisów o praniu pieniędzy. Przede wszystkim złagodziła obowiązujące wcześniej, niekiedy bardzo restrykcyjne, obowiązki banków w tym zakresie.
Związek pomiędzy ramami regulacyjnymi a przedsiębiorczością może być trojakiego rodzaju: prawo może wspierać przedsiębiorczość, hamować ją lub być neutralne w tym względzie. Jednym z narzędzi wzmacniających zdolność decydentów publicznych zapewnienia skuteczności prawa jest ocena wpływu (Regulatory Impact Analysis, RIA), czyli - według OECD - systemowe podejście do krytycznej oceny pozytywnych i negatywnych efektów proponowanych lub obowiązujących regulacji prawnych oraz wariantów nielegislacyjnych. Celem artykułu jest zbadanie, jak ocena wpływu może przełożyć się na tworzenie lepszego otoczenia prawnego dla przedsiębiorczości poprzez zmniejszenie tzw. zawodności państwa (government failure), szczególnie w odniesieniu do Polski. Problem nie dotyczy konkretnych regulacji prawnych, ale procesu stanowienia prawa. W tym celu dokonano przeglądu podejść do oceny wpływu stosowanych w Polsce i innych krajach OECD, a także UE. Zastosowane metody obejmują jakościową analizę dokumentów: przepisów prawnych, wytycznych oraz dokumentów programowych - krajowych, OECD oraz unijnych, jak również raportów i danych statystycznych w tym zakresie, min. wskaźników OECD dotyczących polityki regulacyjnej i sprawowania rządów, umożliwiających porównania między państwami oraz identyfikację wyzwań w efektywnej implementacji oceny wpływu regulacji. (abstrakt oryginalny)
Autor podejmuje istotny dla praktyki i dyskutowany w doktrynie problem konstytucyjności i zgodności z prawem międzynarodowym uprawnienia związków zawodowych do uzgadniania treści regulaminu wynagradzania. Wzorcem kontroli tej regulacji ustawowej jest wynikające z art. 59 Konstytucji RP oraz konwencji nr 98 MOP i Europejskiej Karty Społecznej prawo do dobrowolnych rokowań zbiorowych. Według autora stanowcze uprawnienia związków zawodowych do wyrażania zgody na treść regulaminu wynagradzania w obecnym otoczeniu normatywnym nie naruszają konstytucyjnych i prawnomiędzynarodowych uprawnień pracodawców. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.