Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 108

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Relacje międzypokoleniowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W pracy rozważa się wybrane problemy teorii sprawiedliwości międzypokoleniowej oraz zagadnienia "filozofii i inżynierii" dyskontowania. Przyjęto formułę eseju, oferującego przegląd kluczowych pytań i współczesnych ustaleń formalnych z tego zakresu. Podkreśla się interdyscyplinarny charakter omawianej problematyki, wskazując jej korzenie i rozliczne konotacje (etyka, psychologia, zrównoważony rozwój). Pokazuje się. jak pierwotne postulaty behawioralne przekładają się na formalne własności preferencji w przestrzeniach ciągów oraz funkcji dyskontujących. Referowane fakty teoretyczne uzupełniane są autorskimi komentarzami, próbami systematyzacji i sugestiami w zakresie modelowania (analogie z modelami "idealnej losowości w czasie", dyskontowanie sub-eksponencjalne, poissonowski czas trwania świata). (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu omówione są pokrótce dwa podejścia do problematyki wewnątrzrodzinnych przepływów międzypokoleniowych, rozumianych jako transfer zasobów materialnych, czasu oraz użyczanie przestrzeni mieszkalnej pomiędzy jednostkami z różnych generacji tej samej rodziny. Jedno z nich występuje w pracach G. S. Beckera, drugie - w pracach zespołu J.R. Behrman, R.A. Pollak i P Taubman. Koncepcja Beckera jest popularna we współczesnej demografii, mniej znane prace Behrmana i współpracowników stanowią swoistą odmianę tych poglądów. Zaznaczmy, iż koncepcja Beckera jest w Polsce dość dobrze znana, przede wszystkim dzięki rozgłosowi, jaki uzyskał na początku lat 1990. po otrzymaniu nagrody Nobla oraz dzięki przekładowi na polski jednej z jego podstawowych prac (Becker, 1990). Prezentowane teorie odnoszą się w istocie do współczesnych, wysoko rozwiniętych społeczeństw, próbując wyjaśnić zachowania demograficzne ich członków. Przyjmuje się w nich założenia o stałych preferencjach, co może pociągać za sobą założenie o szerszym zakresie - o stałości norm społecznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano szanse i wyzwania stojące przed kierującym zespołem wielopokoleniowym we współczesnych organizacjach. Wykorzystano w tym celu analizę 5-stopniowego modelu przywództwa J.Maxwella z perspektywy różnych pokoleń pracowników działających w zespołach, które posiadają swoją specyfikę. Analiza literatury oraz obserwacja uczestnicząca pozwoliła na wnioskowanie i określenie hipotez dla podjęcia dalszych pogłębionych badań. Na podstawie powyższych określono czego kierownik na poszczególnym poziomie modelu przywództwa może oczekiwać od pracowników kolejnych generacji, który poziom będzie bardziej sprzyjał skutecznemu kierowaniu pracownikami poszczególnych pokoleń oraz jakie wyzwania stoją przed liderami na poszczególnych poziomach modelu przywództwa. (abstrakt oryginalny)
4
75%
The aim of this study is to evaluate the generational values of Ukrainian generation Y on the basis of evaluation, comparison and analysis of the generational values' structure of the senior school pupils and students, using M. Rokeach's approach. In the questionnaire which was conducted during October-December 2016 in Kharkiv (Ukraine), two groups of respondents took part: senior pupils of the Kharkiv gymnasium
Autorzy wskazują na cel niniejszego opracowania: ocena możliwości wykorzystania metod i technik doskonalenia procesów jako skutecznego narzędzia ułatwiającego międzypokoleniowy transfer wiedzy. (fragment tekstu)
6
Content available remote Zróżnicowanie pokoleniowe w firmie rodzinnej - wyzwania, korzyści i trudności
75%
Specyfika firm rodzinnych polega na tym, że w większości z nich zatrudnione są osoby będące głównie członkami rodzin, w polskich realiach najczęściej dwupokoleniowych. Współczesne firmy rodzinne stoją przed szeregiem wyzwań, które związane są zarówno ze zmianami pokoleniowymi, jak również ze zróżnicowaniem pokoleniowym. Zagadnienia te w niniejszym opracowaniu zostaną poddane analizie i ocenie - stanowić będą jego zasadniczy cel. Celowi pracy podporządkowano jej układ. Na początku przybliżono różnice występujące pomiędzy poszczególnymi pokoleniami, następnie opisano wyzwania, jakie stoją przed firmami rodzinnymi w świetle zmian pokoleniowych. Pracę oparto na literaturze przedmiotu oraz dostępnych danych wtórnych. (fragment tekstu)
7
Content available remote Transmisja międzypokoleniowa w rodzinach wiejskich w Małopolsce
75%
Celem prezentowanego opracowana jest próba oceny istoty międzypokoleniowego przekazu w rodzinach wiejskich z obszaru Małopolski. Pod uwagę wzięto przede wszystkim relacje pomiędzy najstarszym a najmłodszym pokoleniem, a więc na linii dziadkowie - wnuki. W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w 2015 roku, odnosząc je do wcześniejszych badań autorki na wielopokoleniowych rodzinach wiejskich z obszaru Małopolski, a także porównując z wynikami badań innych autorów. (fragment tekstu)
8
Content available remote Intergenerational Transfers on Agricultural Farms
75%
The problem of taking over agricultural farms by young people is becoming more and more important. This is, however, only one of the elements of the intergenerational transfers on farms. Other flows between the generations in both directions, that is, from the older to the younger and vice versa, are among others: transfer of knowledge, care, financial support and transfer of work force. The aim of the article is to analyze the diversity of flows between generations on family farms. (original abstract)
9
Content available remote Proces ewolucji transferów międzypokoleniowych
75%
W miarę swego rozwoju, biorąc pod uwagę zwłaszcza długie okresy, społeczeństwa zwiększają swoją siłę oddziaływania na przyrodę, jednakże nie jest to równoznaczne z realizacją interesu społecznego, postępem w zakresie racjonalizacji tegoż oddziaływania. Problem w tym, że wiedza związania z naukami społecznymi, w tym ekonomii, ewoluuje, uświadamiamy sobie i innym (edukacja) problemy gospodarcze, starając się minimalizować negatywne ich konsekwencje, kojarząc różnorodne interesy, nie zawsze przecież ze sobą zgodnie (nie zapominając o ich różnym przejawianiu się, w różnych okresach i płaszczyznach, jak i skali). Dlatego ekonomia, aby poznać prawidłowości determinujące gospodarowanie, a także jego rozwój i móc je aplikować, musi oba te aspekty kojarzyć, to znaczy historię i przestrzeń [Ferguson 2015]. Związane jest to z funkcją poznawczą, jak i aplikacyjną, nie tylko zresztą ekonomii, ale wszystkich nauk społecznych. Celem opracowania jest jedynie zaawizowanie różnorodności, wieloaspektowości tego procesu, jego zakresu i przemiany, bardziej lub mniej uświadamianego (np. DNA) sobie przez jednostkę, nie tylko przecież gospodarującą, ale i biologiczną [Dawkins, 2012] i kierującą się przy tym bardzo zróżnicowaną motywacją, w tym emocjonalną. (fragment tekstu)
Problematyką artykułu jest międzypokoleniowa solidarność, którą socjologowie zawsze uważali za istotę życia wspólnotowego, a która stała się obecnie pilnym problemem dla społeczeństwa i wyzwaniem dla władz. Celem opracowania jest egzemplifikacja pojęcia solidarności międzypokoleniowej, jako idei wieloznacznej, uwypuklając rozumienie pojęć solidarności i pokolenia. Odniesiono się do relacji międzypokoleniowych (więzi, kontrakty między różnymi generacjami). W kontekście podjętej problematyki zaprezentowano istotę solidarności międzypokoleniowej, nawiązując do wyłaniających się na początku XXI wieku wyzwań dla ekonomii i polityki społecznej, związanych z procesem starzenia się ludności. Do realizacji niniejszego celu pracy posłużyła kwerenda literatury krajowej i zagranicznej z zakresu prezentowanej tematyki badawczej. Solidarność międzypokoleniowa jest pojęciem interdyscyplinarnym, zaangażowanym definicyjnie w takie obszary życia społecznego, jak: ekonomia, kultura, polityka i edukacja. Z punktu widzenia ekonomii i polityki społecznej to, co łączy pokolenia, analizowane jest głównie w kategorii solidarności międzypokoleniowej. Stała się ona przedmiotem debat, raportów, strategii i analiz, co związane jest z procesem globalizacji, niekorzystnymi dla funkcjonowania systemów emerytalnych prognozami demograficznymi, przemianami w stosunkach międzypokoleniowych, trudną sytuacją społeczną osób starszych, a także redystrybucją zasobów materialnych. Solidarność międzypokoleniowa (kohezja społeczna między generacjami) będzie się rozwijała wówczas, gdy będziemy stwarzać okazje do międzypokoleniowych spotkań. Niezależnie od sposobu definiowania czy poziomu analizy, kwestia solidarności międzypokoleniowej musi być uwzględniana przy strategicznym myśleniu o przyszłości, bazującym na wiedzy o występującym typie solidarności pokoleniowej oraz na przekonaniu o konieczności dostosowania kontraktu intergeneracyjnego do zmieniających się warunków demograficznych, ekonomicznych i kulturowych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Intergenerational Transmission of Parenting as a Value
75%
While intergenerational similarities and differences are of key importance for tracking social change, relatively little is known about the transmission of values regarding parenting in Poland. Therefore, this paper explores the process of intergenerational transfer, focusing specifically on the transmission of parenting as a value. From a methodological perspective, the article is based on a combined dataset from two projects completed with a multi-perspective approach. The ensuing qualitative the- matic analysis offers intergenerational comparisons of dyadic interviews with pairs consisting of 51 young adults and one parent of each (n=102). As a result, three pat- terns - straightforward transmission, lagging transfer, and broken intergenerational value-normative connectivity in regard to parenting as a value - are discussed. Ulti- mately, the paper contributes a better understanding of the public and private aspects within long-term socialisation effects, explored here as residing at the intersection of changing values and intergenerational contexts of family life in Poland. (original abstract)
12
Content available remote Generational Differences in the Labour Market - Three Confounded Effects
75%
Objective: Many research claim that Millennials value work ethic much lower and leisure time much higher than older generations. Most of them are based on cross-sectional analyses of data collected at one time. This design confounds the COHORT effect (born in the same time period and thus exposed to the same cultural forces during their formative socialization period) and biological AGE, and it makes it impossible to separate them. Our goal is to demonstrate how to empirically separate the confounded effects of APC (biological AGE - PERIOD of measurement - COHORT) in a simple way.Methodology: Three generations (Baby Boomers, X-ers and Millennials) from the representative Polish samples of the World Value Survey, were cross-sectionally compared, and a cross-lagged comparison was made between BB in 2005 vs X in 2020, and between X in 2005 and Millennials in 2020.Findings: It was shown that significant cross-sectional differences in attitudes toward work between the 3 generation (with the highest score for Baby Boomers and the lowest for Millennials) cannot be explained by age differences. Over the period of 15 years, the importance of leisure time has increased for all generations (PERIOD effect).Value Added: The paper highlights significant methodological problem: the confounding effect of APC in most generational findings. It promotes the idea of using nationally representative samples from publicly available data like World Value Survey, instead of collecting convenience samples.Recommendations: Greater methodological rigour in generational studies is recommended, as their results can create/support stereotypes that tend to generate individual expectations (e.g. every Millennial is computer literate or lazy), ignoring the fact that intra-generational variability is very high. (original abstract)
Większość analiz poświęconych przepływom międzypokoleniowym, tj. transferom dóbr i usług będących w posiadaniu jednej generacji do przedstawicieli innej generacji, opiera się na założeniu - formułowanym na ogół jedynie implicite - iż generacja to grupa osób w ściśle określonym wieku. Tym samym możliwa jest pośrednia analiza tych transferów za pomocą wskaźników obciążenia demograficznego, ekonomicznego oraz innych wskaźników. Niniejszy artykuł dotyczy mniej rozpowszechnionego w polskiej literaturze podejścia. Przedmiotem uwagi będą przepływy międzypokoleniowe na poziomie mikro, tj. w ramach rodziny sensu largo.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Subjective Quality of Life of Informal Caregivers Aged 50-69 in Poland
75%
Providing informal care to adults, especially elderly people, may affect many aspects of caregivers' life, such as: physical and mental health, financial situation, social contacts, etc. Supporting dependent seniors is associated to a higher level of stress, burden and depression as well as higher mortality. The main purpose of this paper is to analyse the relationship between caregiving for adults and the subjective quality of life among Poles aged 50-69. We took into account not only the fact of providing care to adult people, but also its beginning, continuation and ending between waves. We assumed that subjective quality of life may be expressed by two variables: one describing life satisfaction, and the second one - loneliness. We used the panel subsample from the Generation and Gender Surveys (GGS) carried out in Poland in 2010/2011 and in 2014. We found a negative effect of stopping caregiving between waves on wellbeing of women-carers, which may be related to the loss of a close person. Moreover, providing care for a longer period of time increases loneliness, which confirms that providing support to others may lead to isolation and smaller social networks. (original abstract)
Objectives: The purpose of this text is to identify the main types of intergenerational relationships and methods of integration different generations applied in everyday life. Recognition of these practices should be used in inclusion policy. Research Design & Methods: This article uses qualitative methods of sociology, in particular biographical narratives (story of life) to explore types of intergenerational relationships. Findings: This paper finds that relational structures are an important part of every biographical narrative. Research has identified five types of intergenerational relationships. Implications / Recommendations: This article stresses the importance of biographical work and the restrictions on the creation of multigenerational groups as a fairly common way of integrating different generations. Contribution / Value Added: The approach presented in this article opens new possibilities for a policy of inclusion and ways of counteracting intergenerational conflicts. (original abstract)
W niniejszym artykule skoncentrowano się na zagadnieniu fundamentalnym w kontekście edukacji i rozwoju badań naukowych - relacji mistrz - uczeń. W nawiązaniu do wielowiekowej tradycji instytucji akademickich przedstawiono istotę i znaczenie tych relacji, wskazując pożądane cechy mistrza jako osoby kształtującej oczekiwane ze względów społecznych postawy swoich podopiecznych. Jako przykład postaci mistrza w obszarze nauk o jakości zaprezentowano sylwetkę śp. Profesora Romualda Kolmana oraz wspomnienia niektórych z jego wychowanków. W nawiązaniu do obecnej sytuacji w systemie szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce autorzy pragną w ten sposób zwrócić uwagę na - ich zdaniem - zdecydowanie niewystarczające, a wręcz pomijane w różnego rodzaju regulacjach, wsparcie tej sfery aktywności akademickiej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja różnic w pozbywaniu się niepotrzebnych, ale nadal funkcjonalnych przedmiotów przez młodsze i starsze osoby. Jest to istotny problem z punktu widzenia wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ możliwość implementacji systemu gospodarki cyrkulacyjnej w gminach zależy od nawyków i zachowań konsumentów. Artykuł ma charakter badawczy. Badanie przeprowadzono w styczniu 2020 roku przy użyciu metody CAWI na reprezentatywnej próbie n=1012 dorosłych mieszkańców Polski w wieku od 18 do 60 lat. W przypadku większości analizowanych kategorii produktów istnieją różnice w podejściu młodszych i starszych osób do niepotrzebnych przedmiotów. Młodsi ludzie są bardziej skłonni do kupowania nowych rzeczy, ale równocześnie często deklarują chęć odsprzedania produktów, których już nie potrzebują. Niekorzystnym zjawiskiem jest jednak tendencja młodych osób do gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów w swoich domach. Osoby starsze - w przypadku większości badanych produktów - są skłonne oddać osobom potrzebującym. Identyfikacja grup osób, które mniej odpowiedzialnie obchodzą się z niepotrzebnymi przedmiotami, umożliwia podejmowanie ukierunkowanych działań mające na celu zmianę ich zachowań(abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to examine the impact of work engagement of different generations on organisational engagement. In addition, the study seeks to determine whether there is a difference in work engagement and organisational engagement across generations. Data, gathered from a sample of 3 039 employees in Lithuania, were analysed through the Kruskal-Wallis test and the structural equation modelling (SEM). The non-parametric analysis (Kruskal-Wallis test) was performed to determine if there were statistically significant differences between the level of work engagement and the level of organisational engagement of employees across four different generation groups. The multi-group SEM analysis was used for testing the differences in the impact of work engagement of different generations on organisational engagement. The study confirmed the hypothesis that work engagement has a positive impact on organisational engagement for all generations. Moreover, statistically significant differences were found between the level of work engagement and the level of organisational engagement across generations. This study expands current knowledge on the interrelationship between work engagement and organisational engagement. Further, the level of work engagement and organisational engagement revealed in the context of generations makes for a novel contribution to the topic of employees' engagement in the perspective of different generations. (original abstract)
Wprowadzenie. Pomimo obostrzeń związanych z sprzedażą produktów leczniczych na przestrzeni 8 lat wzrosła blisko 2-krotnie sprzedaż apteczna leków dostępnych bez recepty (Over-The-Counter drug, OTC). Wpływ na to ma szeroki dostęp do farmaceutyków, zaniechania w za-sięgnięciu profesjonalnej porady lekarskiej i zbyt długie kolejki do lekarza pierwszego kontaktu.Cel pracy. Celem pracy było zbadanie zależności w przyjmowaniu leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty pomiędzy trzema grupami wiekowymi: studentami (pokolenie I), ich rodzicami (pokolenie II) i dziadkami (pokolenie III) Materiał i metoda. Grupę badawczą stanowiły 203 osoby (150 kobiet i 53 mężczyzn) w wieku od 19 do 92 lat (śr. wieku: 48 lat, SD: 22,18). W badaniu posłużono się metodą sondażu diagnostycznego opartego na autorskim kwestionariuszu ankietowym, w których pytano o stan zdrowia oraz preferencje przyjmowanych preparatów.Wyniki. Najczęściej wybieraną substancją czynną przeciwbólowych leków OTC jest ibuprofenum (116 osób - 65,91%). Na drugim miejscu znajduje się paracetamolum, który wybiera 95 badanych (53,98%). Acidum acetylosalicylicum stosuje 58 osób (32,95%). Mniej popularne są substancje takie jak sól sodowa metamizolu, diclofenak i naproxenum. Deklarację przyjmowania przeciwbólowych leków OTC "na własną rękę" składa 176 na 203 ankietowanych (86,70%), 61 osób (85,92%) w pokoleniu I, 64 osoby (90,14%) w pokoleniu II oraz 51 osób (83,61%) w pokoleniu III.Wnioski. Częstość stosowania leków przeciwbólowych różni się pomiędzy analizowanymi grupami respondentów należących do trzech różnych pokoleń. Osoby starsze częściej (15%) niż osoby młode (1,4%) sięgają po leki przeciwbólowe kilka razy dziennie. Natomiast zdecydowanie wyższy odsetek osób młodego pokolenia (75,7%) stosuje tego typu preparaty sporadycznie.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem pierwszej części artykułu jest zaproponowanie, by zastąpić kategorię "solidarność międzypokoleniowa" (która ma charakter bardzo zideologizowany, bardziej życzeniowy niż opisowy i jest bardzo kłopotliwa do zastosowania w zmiennym, złożonym środowisku społecznym) pojęciem "ambiwalencja międzypokoleniowa". To ostatnie odnosi się do sprzecznych ze sobą oczekiwań, zobowiązań, norm, działań poszczególnych generacji, do ambiwalencji, które choć dzielą, to jednocześnie stanowią istotę stosunków międzypokoleniowych. Kategoria ta dużo trafniej niż pojęcie solidarności międzypokoleniowej opisuje relacje łączące przedstawicieli poszczególnych pokoleń przede wszystkim dlatego, że bardzo dobrze odzwierciedla specyfikę związków pomiędzy poszczególnymi generacjami, które pojawiają się w ponowoczesnym, pełnym sprzecznych oczekiwań świecie, a także dlatego, że akcentuje ona, iż specyfikę poszczególnych kategorii pokoleniowych określa w dużej mierze to, jak radzą sobie one ze sprzecznościami obecnymi w relacjach ze starszymi generacjami, z ambiwalencjami charakterystycznymi dla określonego czasu i miejsca. Druga część artykułu poświęcona jest próbie scharakteryzowania tego, w jaki sposób ambiwalencje przenikające dziś międzypokoleniowe stosunki artykułują się w codziennych działaniach, przede wszystkim tych realizowanych za pośrednictwem kultury materialnej, a także tego, w jaki sposób współczesna specyfika tej ostatniej takie sprzeczności wzmaga. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.