Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Religious minorities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
The article aims at presenting the outline of the tactics applied by the communist authorities towards religious minorities. Its ultimate aim was, regardless of whether we consider it to be a real plan or not, the liquidation of the institutional form of religions (Churches), and later on the religion per se. The below presented theses ought to be regarded as an invitation to the discussion and completion of suggested conclusions, or revision, or the criticism proving their inadequacy. (fragment of text)
Decentralizację, wolny rynek, wielopartyjne elekcje, a także przebudowę tożsamości lokalnych w dobie najnowszej transformacji Indii przełomu tysiącleci - wszystko to należy rozpatrywać w perspektywie owej ogólnoindyjskiej solidarności narodowej. Konflikty etniczne, religijne i kulturowe stanowią w tym obrazie drugą stronę medalu. Ujęte w formułę jedności wielości, jako element procesu stopniowej demokratyzacji, stanowią również element gry politycznej i gospodarczej strategii.(fragment tekstu)
Mimo iż kimbangizm w dłuższej perspektywie czasowej był daleki od aspiracji związanych z partycypowaniem we władzy państwowej, to przez swoje oddziaływania, deklaracje i inicjatywy, w istotny sposób wpływa na postawy wielu jednostek i wspólnot etnicznych, głównie BaKongo. Kościół oddziałuje także na instytucje oraz osoby publiczne mające wpływ na kształtowanie tożsamości ogólnokongijskiej, a więc na tych, których aktywność skupia się wokół wyzwań modernizacyjnych oraz tych, które uczestniczą w wydarzeniach specyficznych dla kontynentu i niepodległej Demokratycznej Republiki Konga. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest prześledzenie dyskursu publicznego dotyczącego mniejszości religijnych w Turcji po nieudanej próbie zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku. Jakkolwiek polityka tego państwa, jak również społeczne postawy wobec tych grup zawsze budziły kontrowersje, a ich rzeczywiste położenie odbiegało od formalnego statusu, autorka tekstu zdecydowała się na postawienie hipotezy, że to właśnie nieudana próba zamachu stanu wpłynęła szczególnie znacząco na postrzeganie i traktowanie tych grup przez mass media i, co za tym idzie, turecką opinię publiczną. Celem analizy jest więc prześledzenie wybranych treści medialnych i odpowiedź na pytanie o to, jak po-zamachowa rzeczywistość wypływa na sytuację osób należących do tych grup. Osiągnięciu tego celu służy zastosowanie szeregu metod badawczych specyficznych dla nauk społecznych, w tym nauki o polityce, jak również odwołania do źródeł polsko-, angielsko- i tureckojęzycznych, będące warunkiem rzetelnej analizy zjawisk, których tekst dotyczy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie nierzymskokatolickiej mapy wyznaniowej Polski w powojennym pięcioleciu, a więc w wybitnie zmienionych warunkach terytorialnych, narodowościowych, wyznaniowych oraz politycznych, w porównaniu do okresu sprzed 1939 r. (...) W artykule zostanie zwrócona uwaga na najważniejsze elementy tego stanu, jak wierni, placówki duszpasterskie, duchowieństwo, obiekty sakralne, wydawnictwa oraz niektóre instytucje kościelne. (fragment tekstu)
Przedstawiono uwarunkowania historyczne i demograficzno-statystyczne warunkujące politykę wyznaniową i relacje międzyreligijne w Rosji. Mimo podejmowania inicjatyw pojednawczych przez poszczególne wspólnoty religijne stosunki między religiami i wyznaniami w Rosji pozostają napięte. Państwo stara się zachować neutralność w sprawach religijnych, jest to jednak coraz trudniejsze, gdyż wraz ze wzrostem znaczenia najsilniejszych wspólnot religijnych zaczyna zaznaczać się ich dominujący wpływ na urzędników administracji państwowej.
Powstanie ruchu zielonoświątkowego w dwudziestowiecznym chrześcijaństwie było reakcją ówczesnej, przede wszystkim protestanckiej, teologii na racjonalizm i liberalizm. Był on wynikiem religijnych poszukiwań perfekcjonistycznie nastawionych kręgów ruchu uświęceniowego i doktrynalnie wywodzi się wprost z metodyzmu oraz ewangelicznych kościołów. Analizowany religioznawczo kult nawiązuje wyraźnie do różnych form wierzeń społeczeństw plemiennych, takich jak szamanizm, animizm czy profetyzm (Anderson), które za pośrednictwem czarnych baptystów i metodystów szeroko weszły do praktyk amerykańskiego i europejskiego chrystianizmu. (fragment tekstu)
8
Content available remote Preface : Philosophy and History of Talmudic Logic
61%
This volume contains the papers presented at the Philosophy and History of Talmudic Logic Affiliated Workshop of Krakow Conference on History of Logic (KHL2016), held on October 27, 2016, in Krakow, Poland. (original abstract)
9
Content available remote Staroobrzędowcy w Polsce
61%
Staroobrzędowcy to grupa społeczno-religijna, wyodrębniona w drugiej połowie XVII w. z łona rosyjskiego Kościoła prawosławnego. Celem artykułu jest ukazanie genezy oraz współczesnej sytuacji staroobrzędowców w Polsce. Przedstawiono rozwój ich świadomości narodowej, struktury religijnej, stopnia tożsamości etnicznej i kulturowej, konfliktów. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Mniejszości narodowe w Polsce północno-wschodniej
61%
W publikacji wykorzystano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród 150 respondentów pochodzących z mniejszości narodowych: białoruskiej, litewskiej, niemieckiej, rosyjskiej i ukraińskiej, zamieszkujących województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Istotą było przedstawienie stopnia współistnienia mniejszości narodowych, jak również zachowanie tożsamości etnicznej objawiającej się w kategorii zachowania języka, korzystania z praw i przywilejów, uczestnictwa w życiu kulturalnym i politycznym. (fragment tekstu)
11
Content available remote Współczesna kultura arabsko-muzułmańska w Europie - wybrane aspekty
61%
W wielu krajach Europy muzułmanie żyją od pokoleń, w innych emigracja muzułmańska to stosunkowo nowe zjawisko. W europejskiej debacie publicznej wciąż podejmuje się zagadnienia integracji i problem nieprzystawalności wartości muzułmańskich i europejskich. Jednak muzułmanie stali się już integralną częścią religijnego pejzażu Europy, a ich twórczość artystyczna wpisała się na stałe w kulturę europejską. Szczególnie ważne w tym kontekście jest ustalenie czy i na ile działalność artystyczna odzwierciedla złożony charakter mniejszości muzułmańskich w Europie, jakim potrzebom twórców i odbiorców odpowiada. Odpowiedzi na te pytania pozwolą nakreślić obraz powstającej, nowej tożsamości kulturowej europejskich muzułmanów. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono ważniejsze dane przedstawiające stan posiadania nierzymskokatolickich Kościołów i wspólnot religijnych w połowie lat 50. XX wieku. Na okres ten przypada likwidacyjna polityka wyznaniowa władz. Porównano ok. 25 Kościołów i wspólnot. Uwzględniono następujące problemy: - nadzór państwa nad Kościołami i wspólnotami religijnymi; - wybrane problemy polityki władz wobec nierzymskokatolickich społeczności; - niektóre elementy ich stanu posiadania.
13
Content available remote Dzieje wyznawców islamu w Polsce : analiza socjologiczna
61%
Słowo "islam", wprowadzone przez Mahometa dla określenia nauczanej przez niego religii oznacza "poddanie się Bogu". Chociaż początki islamu sięgają nauk Mahometa w jego rodzinnym mieście Mekce, to główne zasady wiary opracowane zostały później, po przeniesieniu się Mahometa do Medyny w roku 622. Mahomet był jednocześnie liderem politycznym i przywódca państwowym. Jego sukcesorzy - kalifowie - kierowali państwem w taki sposób, że religia mogła umacniać się wewnątrz państwa i rozprzestrzeniać się poza jego granice. Islam zakłada jedność religii i państwa. Stanowi jednocześnie religię, kodeks honorowy, styl życia i zbiór praw, koncepcję ludzkiego życia i funkcjonowania państwa. Koran zawiera pojęcie wolnej woli jednostki ludzkiej, lecz koraniczna koncepcja Boga implikuje nie tylko Jego wszechobecność, lecz także permanentną interferencję w każdej dziedzinie ludzkiej aktywności, co wyklucza rolę przypadku i wydaje się podważać zasadę wolnej woli i szansę swobody. Islam jest integralną, totalną i wszechogarniającą religią. Co więcej, prawie wszystkie kraje, w których dominuje ludność muzułmańska, chronią swoją religię przed wpływem innych społeczności religijnych. Duże znaczenie ma również doktryna, że Muzułmanie, przejmując nowoczesną wiedzę i naukę z Zachodu, postrzegają to jako ostateczny wkład w budowanie cywilizacji światowej. Przywiązanie do islamu to nie tylko przestrzeganie zasad kultu religijnego i pewien styl życia, ale także określone miejsce jednostki w społeczności muzułmańskiej, respektowanie prawa koranicznego, nakazy etniczne i moralne. Islam stał się potężny, dlatego że integruje rozproszone plemiona w społeczności objętej wspólnym prawem. Islam nadal odgrywa ważną rolę nie tylko w kategoriach religii, lecz także ideologii i polityki. Historyczne początki islamu mają znaczący wpływ na jego fenomen, który gromadzi pod zielonym sztandarem proroka Mahometa wielomilionowe rzesze wyznawców, także w Polsce. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Muzułmanie w polskich dziejach i przestrzeni
61%
W ciągu stuleci Tatarzy byli właściwie jedynymi wyznawcami islamu w Polsce. Współcześnie społeczność tatarska utraciła "monopol" na reprezentowanie tego środowiska religijnego. W wyniku imigracji do Polski, szczególnie w ostatnich kilkudziesięciu lalach, wzrosła liczba muzułmanów innego pochodzenia etnicznego. W artykule podjęta została problematyka dotycząca genezy mniejszości muzułmańskiej, jej liczebności, a także opcji tożsamościowo-pokoleniowych i działalności organizacyjnej muzułmanów w Polsce. Zmiana ukształtowanej przez lata proporcji wewnątrz tutejszej mniejszości muzułmańskiej nakazuje także zastanowić się nad przyszłością islamu w Polsce - czy będzie on bliższy modelowi "tatarsko-europejskiemu" czy też jego "arabsko-bliskowschodniej" wersji. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest spojrzenie na problem imigrantów w Europie z nieco innej perspektywy, a mianowicie w aspekcie ich asymilacji i integracji, szczególnie w odniesieniu do muzułmanów europejskich. Niniejszy artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej autor wyjaśnia, jak doszło do masowej imigracji do Europy Zachodniej po II wojnie światowej i skąd wzięły się problemy z asymilacją imigrantów muzułmańskich. Następnie dokonuje analizy polityki asymilacyjnej państw członkowskich UE pod kątem jej użyteczności i skuteczności. Podjęta zostaje też próba odpowiedzi na pytanie, jaki model polityki asymilacyjnej jest dla Europy najkorzystniejszy.
W opracowaniu autor przedstawił problem złożonej natury historii Kościoła Prawosławnego w Polsce. Opisał próby przejęcia przez Patriarchat Moskiewski kontroli nad parafianami na obszarze Białostocczyzny. Konflikt pomiędzy tymi kościołami był wynikiem długiego sporu dotyczącego władzy zwierzchniej.
17
Content available remote Liczebność, taksonomia i położenie prawne mniejszości religijnych w Polsce
61%
Dzięki wynikom Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 r., odnoszącym się do zróżnicowania narodowościowego i etnicznego mieszkańców Polski, do szerszej opinii publicznej dotarły kolejne, kompleksowo opracowane zagadnienia dotyczące struktury ludnościowej kraju, które do wprowadzenia zmian polityczno-ustrojowych w Polsce w 1989 r. były na ogół pomijane, niekiedy fałszowane, względnie zniekształcane w przekazach informacyjnych i opracowaniach naukowych. Wyniki wspomnianego spisu nie przynoszą jednak informacji na temat innych, słabo dotąd rozpoznanych, aspektów życia społecznego w Polsce, w tym wiążących się ze zróżnicowaniem religijnym jej mieszkańców. Celem artykułu jest przybliżenie struktury wyznaniowej Polski, głównie w zakresie, funkcjonujących na obrzeżach obiegu informacji, mniejszości religijnych. Problematyka ta zostanie przedstawiona w ramach następujących kompleksów zagadnień: liczebności, taksonomii i położenia prawnego mniejszości religijnych. W Polsce dopuszcza się dziś możliwość deklaracji nt. wyznawanej religii w formie wolnej woli zainteresowanych osób, prowadzącej do powstania "specyficznej osoby prawnej - Kościoła lub związku wyznaniowego. Mówiąc zatem o mniejszościach religijnych, autor będzie posługiwał się przede wszystkim odpowiadającymi im pojęciami Kościołów i związków wyznaniowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy organizowania w przestrzeni Łodzi żydowskich modlitewni. Próbę tę podjęto w kontekście rozmieszczenia przestrzennego ludności żydowskiej, warunkowanego istnieniem specjalnego rewiru (1827-1862), poza którego granicami ludność ta nie miała na ogół prawa się osiedlać. W odniesieniu do współczesności określono również funkcje obiektów będących dawnymi domami modlitwy lub miejsc po nich, w przypadku gdy obiekty te nie zachowały się w krajobrazie kulturowym miasta. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono politykę wyznaniową władz państwowych wobec Kościołów i związków religijnych prowadzących działalność wśród miejscowej ludności ziemi mazurskiej w latach 1952-1953.
The Belarusian minority in Poland is the second largest national minority, almost entirely concentrated in Podlasie. Qualitative research conducted by our team in 2020 allowed diagnosis of the reasons for the "invisibility" of Belarusians. The Polish state's policy has always influenced the mood of Belarusians who, despite being passive in creating their own political representation, are often identified as the electorate of left-wing parties. Currently, eight years after the 2015 elections won by the PiS party (Prawo i Sprawiedliwość, Law and Justice), Podlaskie Voivodeship is sometimes referred to as a "bastion of the right", especially of extreme right-wing forces. The aim of the paper is to determine the impact of the current political situation on the sense of identity of the Belarusian minority by referring to the results of the National Census of 2002 and 2011, as well as the circumstances and results of the 2021 census. The analysis pays attention to factors such as historical policy, religion, and axiology, which determine the "borderland identity". The research method used is primarily a comparative method, but we also applied the results of interviews based on scenarios, conducted in selected Podlasie municipalities with at least 50% of Polish Belarusians. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.