Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Remission of contributions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł przedstawia formy pomocy stosowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w przypadku wniosków przedsiębiorców o umorzenie należności z tytułu składek, rozłożenie na raty lub odroczenie terminu ich płatności. Na podstawie obowiązujących przepisów prawa powyższe wnioski, które są rozpatrywane przez ZUS lub dyrektora oddziału ZUS, działającego jako organ egzekucyjny, podlegają analizie pod względem stosowania przepisów z zakresu pomocy publicznej, w szczególności pomocy de minimis. Dane statystyczne oraz przepisy prawne dotyczące tej pomocy zostały przedstawione według stanu z 31 grudnia 2019 r. Przepisem regulującym zasady przyznawania pomocy publicznej w państwach członkowskich Unii Europejskiej jest art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zawiera podstawową zasadę obowiązującą we wspólnotowym prawie konkurencji, tj. generalny zakaz udzielania pomocy ze środków publicznych w jakiejkolwiek formie, która grozi zakłóceniem konkurencji oraz jest niezgodna z regułami wspólnego rynku w zakresie, w jakim narusza wymianę handlową. (abstrakt oryginalny)
Artykuł 28 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych umożliwia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych umarzanie należności z tytułu składek. Wniosek płatnika jest rozstrzygany w formie decyzji. Od pewnego czasu problematyka umarzania należności z tytułu składek została przez ZUS "scentralizowana" i zajmuje się tym Centrum Umorzeń. Z teoretycznego i praktycznego punktu widzenia jest istotne, czy podmiotem wydającym decyzje jest Centrum Umorzeń (kierownik Centrum Umorzeń), czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych działający poprzez Prezesa Zakładu lub pracownicy Zakładu działający z upoważnienia Prezesa ZUS. (abstrakt oryginalny)
Stosowanie ułatwień w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależnione m.in. od "stanu finansów ubezpieczeń społecznych". Celem niniejszego artykułu jest określenie, czym jest "stan finansów ubezpieczeń społecznych", brak jest bowiem opracowań w tym zakresie. Autor odnosi "stan finansów ubezpieczeń społecznych" do takich pojęć, jak: stan finansów publicznych i interes publiczny. Wskazuje, że "stan finansów ubezpieczeń społecznych" należy interpretować w kontekście finansów największego i najważniejszego z funduszy z zakresu ubezpieczeń społecznych, tj. Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Autor podkreśla, że o ile umorzenie składek realnie wpływa na finanse ubezpieczeń społecznych, o tyle odroczenie terminu płatności czy rozłożenie należności na raty, mają znaczenie symboliczne. Opracowanie kończą wnioski, z których wynika, że "stan finansów ubezpieczeń społecznych" musi być interpretowany w sposób dynamiczny: w zależności od rodzaju ułatwienia oraz sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. (abstrakt oryginalny)
Przesłanki umorzenia należności z tytułu składki na ubezpieczenie społeczne określono w art. 28 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Umorzenie może nastąpić w przypadku: całkowitej nieściągalności składek (art. 28 ust. 2 ustawy systemowej), w uzasadnionych przypadkach, gdy brak jest całkowitej nieściągalności składki, ale za umorzeniem przemawia ważny interes osoby zobowiązanej do opłacenia należności z tytułu składek oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych (art. 28 ust. 3a ustawy systemowej). W przepisie art. 28 ust. 3 ustawy systemowej ustawodawca wskazał siedem przypadków, w których zachodzi całkowita nieściągalność należności z tytułu składek. Należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane pomimo braku ich całkowitej nieściągalności (art. 28 ust. 3a ustawy systemowej). W takim przypadku za umorzeniem musi przemawiać ważny interes osoby zobowiązanej do opłacenia należności z tytułu składek oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych, a szczegółowe zasady umarzania tego rodzaju należności określone będą w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego (art. 28 ust. 3b ustawy systemowej). Ustawodawca wskazując przesłanki umorzenia należności, posłużył się szeregiem zwrotów niedookreślonych, odwołujących się do norm pozaprawnych. W orzeczeniach sądowych zawarto wiele wskazówek co do sposobu interpretowania przepisów regulujących kwestię umorzenia. (abstrakt oryginalny)
Autor prezentuje zagadnienie postępowania organów egzekucyjnych w administracji w zakresie kosztów egzekucyjnych z uwzględnieniem problemów praktycznych towarzyszących tej procedurze, jak również aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz Trybunału Konstytucyjnego. Artykuł dotyczy głównie problemu zasadności i wysokości naliczonych kosztów egzekucyjnych, ale także instytucji ich umorzenia oraz rozłożenia na raty. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia problematykę umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, w tym w szczególności przesłanki owego umarzania oraz możliwość zaskarżenia decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie składek.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.