Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Renta gruntowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł poświecony jest zagadnieniu funkcji regulacyjnej renty gruntowej w kreowaniu przestrzeni mieszkalnej we Wrocławiu. W celu adekwatnego uchwycenia charakteru renty gruntowej przedstawia się w pierwszej części pracy procesy, które doprowadziły do wzrostu jej istotności, procesy związane z transformacja i decentralizacja. Następnie wskazuje się na podmioty, których decyzje i działania wpływają w warunkach gry rynkowej na funkcjonowanie systemu miejskiego oraz stwarzają główne źródła konfliktów w przestrzeni miejskiej. W kolejnej części artykułu opisano mechanizm wpływu renty gruntowej na kreowanie przestrzeni miejskiej, a wnioski odniesiono do warunków Wrocławia. W dalszej kolejności przechodzi się do zagadnienia suburbanizacji i urban sprawl w kontekście tematu artykułu, a w jego ostatniej części przedstawia się prognozę fluktuacji populacji Wrocławia, która się wiąże z przyszłym popytem na przestrzeń mieszkalna.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest zaprezentowanie koncepcji prywatnych kosztów likwidacji gospodarstwa rolnego, które mogą stanowić ważny czynnik hamujący proces przemian strukturalnych w polskim rolnictwie. Liczba gospodarstw rolnych w Polsce, będących w różnych fazach likwidacji w 2016 roku może być szacowana na poziomie pomiędzy 40 tys. a 400 tysięcy, w zależności od zastosowanych metod i przyjętych definicji. Na koszty zakończenia bytu ekonomicznego, jakim jest gospodarstwo rolne, obok wydatków związanych z likwidacją produkcji, przygotowaniem i przeprowadzeniem transferu ziemi, składają się również różnego rodzaju koszty ekonomiczne (utracone renty ekonomiczne). Brak jest dotychczas w literaturze opracowań prezentujących wysokość takich kosztów.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Poziom uwarunkowań przyrodniczych renty położenia obszarów wiejskich w Polsce
75%
Celem badań było określenie poziomu uwarunkowań przyrodniczych obszarów wiejskich w Polsce. Poziom tego zjawiska wyznaczono metodą wskaźnika syntetycznego na podstawie następujących cech prostych: lesistość, jakość i przydatność rolnicza gruntów, atrakcyjność wynikająca z warunków przyrodniczych, położenie wobec zbiorników wodnych. Do obliczeń wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego, dane Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz informacje z "Katalogu jezior Polski" [Choiński 2006]. (abstrakt oryginalny)
W pracy poddano weryfikacji hipotezę, że udział gruntów użytkowanych przez gospodarstwa rolne w powierzchni miast, a także zakres ich produkcyjnego wykorzystania są determinowane działaniem mechanizmu rent gruntowych. Wykazano, iż w bardzo dużych miastach (powyżej 500 tys. ludności) oraz miastach, gdzie występuje bardzo duże natężenie przedsiębiorstw z sektora pozarolniczego udział użytków rolnych jest odpowiednio o ponad 8,5 oraz 5,1 punktów procentowych mniejszy niż średnio w badanej populacji miast. Ponadto w jednostkach tych ponad 35% użytków rolnych nie było użytkowane rolniczo, podczas gdy średnio w polskich miastach odsetek ten wynosił około 28%. Duże znaczenie dla sposobu wykorzystania gruntów w miastach oprócz mechanizmu rent gruntowych mają również działania spekulacyjne oraz interwencja publiczna, które są najbardziej nasilone w dużych miastach oraz miastach o dużej liczbie przedsiębiorstw z sektora pozarolniczego. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Użytkowanie nieruchomości lokalowych w strefie centralnej Poznania
75%
W związku z toczącą się dyskusją o dokonujących się przekształceniach społeczno-przestrzennych w centrum Poznania w pierwszej kolejności podjęto próbę oceny tych przekształceń w strefie centralnej miasta. Zatem celem opracowania jest rozpoznanie zmian w zakresie sposobów użytkowania nieruchomości lokalowych na wybranych ulicach centrum miasta Poznania.(fragment tekstu)
W Polsce, ze względu na brak odpowiednich uregulowań prawnych, wciąż nie powstał produkt, który można by nazwać klasyczną hipoteką odwróconą (reverse mortgage). W zamian oferowana jest tzw. renta hipoteczna. Celem opracowania jest zaprezentowanie - w oparciu o analizę rynku produktów renty dożywotniej i założeń do projektu ustawy - na jakich zasadach funkcjonuje w naszym kraju hipoteka odwrócona i jakie jest jej ryzyko, oraz zaproponowanie zmian w tym zakresie (wraz ze wskazaniem, kto powinien być jej beneficjentem). (abstrakt oryginalny)
Globalizacja ekonomiczna przyspiesza obieg czynników produkcji w gospodarce. Nasuwa się pytanie, czy czynnik ziemi nadal tych warunkach tworzy renty ekonomiczne? Ricardiańskie renty różniczkowe zanikają, ale z drugiej strony ziemia zyskuje nowe użyteczności środowiskowe. Zgodnie z nowym paradygmatem rozwojowym rolnictwa dostarcza ona dobra publiczne. W warunkach daleko idącej akumulacji kapitału, która sprawia, że obszary wiejskie są środowiskiem antropogenicznym, nowe użyteczności czynnika ziemi mogą pojawić się paradoksalnie bez dodatkowych nakładów kapitału i pracy, a nawet dzięki ich zmniejszeniu. Jako dobra publiczne są one finansowane z subsydiów wspólnej polityki rolnej (WPR) UE. Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji teorii renty gruntowej wraz z próba odpowiedzi na pytanie jaki charakter ma współczesna renta gruntowa? Autorzy testują nową koncepcję renty gruntowej, wykorzystując macierze przepływów międzygałęziowych między różnymi działami gospodarki wg NACE tworzącymi system agrobiznesu w wybranych krajach UE. Wyniki wskazują na prawdziwość tezy, że oczekiwana produktywność kapitału w rolnictwie właściwym jest wyższa niż w pozostałych sektorach agrobiznesu, choć nie z powodu eksploatacji czynnika pracy (jak to było w przypadku teorii marksowskiej), ale dzięki waloryzacji nowych użyteczności czynnika ziemi. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Absolutna renta gruntowa - ujęcie retrospektywne i współczesne
75%
W artykule Autorzy nawiązują do teorii renty gruntowej ze szczególnym uwzględnieniem renty absolutnej, co do istnienia, której w ekonomii nie ma zgodności. Celem rozważań jest ocena, jak współcześnie kształtuje się renta z tytułu rzadkości ziemi rolniczej w warunkach aktualnych tendencji na rynku ziemi w Unii Europejskiej i dylematów w tym zakresie. Podjęto się przy tym weryfikacji tezy, że konieczne jest odmienne podejście do absolutnej renty z ziemi, uzależniając ją od struktury obszarowej i własnościowej czy celów produkcyjnych gospodarstw rolnych. Obserwowane prawidłowości mogą jednak ulegać zmianom w wyniku wprowadzania lub zwiększania ograniczeń obrotu nieruchomościami rolnymi unormowanych prawem europejskim lub poszczególnych państw członkowskich UE, jak i postulowanych instrumentów wspólnej polityki rolnej. (abstrakt oryginalny)
W dotychczasowym modelu rolnictwa krajów wysoko rozwiniętych (postindustrialnym) produkcja surowców rolnych i tworzenie użyteczności dobrostanu środowiska naturalnego stanowią konkurencyjne względem siebie funkcje zasobu ziemi. W perspektywie zrównoważonego rozwoju funkcje te powinny z czasem stać się komplementarne, co wymaga opracowania nowych ram teoretycznych dla ekonomii czynnika ziemi, w szczególności adekwatnej teorii renty gruntowej. Poszukiwana teoria powinna wyjaśniać związki między kwestią agrarną a nowymi, zintegrowanymi funkcjami czynnika ziemi w kontekście paradygmatu zrównoważonego rozwoju. Istniejące teorie renty gruntowej waloryzują rentę w sposób nieadekwatny do współczesnych użyteczności ziemi. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono uzasadnienie potrzeby wspierania rozwoju obszarów ONW, które zostało oparte na teorii renty gruntowej. Stwierdzono, że obecne dopłaty do ONW mają charakter renty politycznej. Wobec tego, przyszła delimitacja obszarów ONW nie powinna być wykonywana na podstawie kryteriów odnoszących się wyłącznie do naturalnej produktywności przestrzeni rolnej, ze względu na to, że nie tylko ona ma wpływ na wysokość uzyskiwanej renty gruntowej. Celem badań było wykazanie, że istnieje obiektywne uzasadnienie wspierania obszarów ONW. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Instytucjonalne przesłanki rozwoju gospodarstw mleczarskich w Polsce
63%
Głównym celem rozważań było zbadanie, czy instytucjonalne przesłanki są najważniejsze dla rozwoju gospodarstw mleczarskich w makroregionach w Polsce. Przedstawiwszy uprzednio definicję renty instytucjonalnej i różniczkowej, założenia i procedurę metody analizy logitowej, określono warunki, zgodnie z którymi stworzono podział na gospodarstwa rozwojowe, tj. realizujące rentę gruntową w pełnej wysokości, i nierozwojowe. Następnie wyodrębniono czynniki ilościowe i jakościowe mające wpływ na wyniki ekonomiczne gospodarstw zajmujących się chowem i hodowlą bydła mlecznego, na podstawie których określono zależności pozwalające na wysnucie wniosków. Przy pomocy analizy logitowej określono, które z powyższych czynników miały decydujący wpływ na procesy rozwojowe gospodarstw mleczarskich, przez co udało się określić typ rozwoju badanych podmiotów. Wyniki tej analizy odniesiono do sytuacji na unijnym rynku mleka w perspektywie likwidacji systemu kwot mlecznych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Źródła rent gruntowych w rolnictwie Unii Europejskiej
63%
Występowanie rent gruntowych we współczesnym rolnictwie UE potwierdza wieloletni rosnący trend cen ziemi rolniczej. Nasuwa się jednak pytanie, czy są to przede wszystkim renty różniczkowe związane z różną wydajnością gruntów rolnych, czy renty absolutne w klasycznym rozumieniu, czy też renty instytucjonalne w ujęciu teorii wyboru publicznego? Cele artykułu mają przede wszystkim wymiar teoriopoznawczy. Podejmuję w nim próbę weryfikacji koncepcji renty gruntowej, którą sformułowałem na podstawie badań przeprowadzonych w Polsce. Tym razem jednak zakres badań obejmuje pełen przekrój struktur agrarnych UE. Według wspomnianej koncepcji źródłem współczesnej renty gruntowej jest wyższa oczekiwana produktywność kapitału w rolnictwie niż w jego otoczeniu rynkowym. U podstaw tej tezy leżą kluczowe założenia ekonomii neoklasycznej oraz nowej ekonomii klasycznej. Przeprowadzone badania odpowiadają m.in. na pytanie, gdzie (w jakich krajach i strukturach agrarnych) ewentualna różnica wspomnianej produktywności kapitału jest największa i na ile wynika to z subsydiów z WPR, a na ile z czynników strukturalnych? Ogólna konkluzja sprowadza się do tego, że nawet bez płatności obszarowych wyższa produktywność nakładów kapitału w rolnictwie niż w jego otoczeniu jest powszechnym zjawiskiem w UE. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono założenia nowej ekonomii instytucjonalnej. Pokazano zależność między rentami instytucjonalnymi a efektywnością rynku ziemi rolniczej. Zamieszczono wyniki badań dotyczących empirycznej waloryzacji rent gruntowych w warunkach rynkowych.
14
63%
Sektor rolny jest kluczowym elementem ładu zintegrowanego, ponieważ jego funkcjonowanie uzależnione jest od zasobów naturalnych, w szczególności ziemi. Celem opracowania jest ocena zmian produktywności zasobów kapitału i pracy w rolnictwie w Polsce w latach 1995-2006 w relacji do innych działów oraz określenie na tej podstawie tendencji rozwojowych sektora rolnego. Autor stawia pytanie, czy tendencje te wpisują się w paradygmat zrównoważonego rozwoju? Powyższy cel zrealizowano, konstruując autorskie współczynniki produktywności i chłonności zasobów w rolnictwie na podstawie tabeli nakładów i wyników opracowanych przez GUS dla tego sektora. Przeprowadzona analiza potwierdziła postawioną we wstępie hipotezę, że potencjalna rentowność zasobu kapitału w sektorze rolnym jest wyższa niż w jego otoczeniu. W związku z tym, jeśli stopy zwrotu z kapitału w gospodarce rynkowej podlegają konwergencji w długim okresie, to nadwyżkowa rentowność majątku produkcyjnego w rolnictwie tworzy substancję renty gruntowej, czyli wynagradza czynnik ziemi. Potwierdza to występowanie tendencji rozwojowych zgodnych z paradygmatem zrównoważonego rozwoju, w którym zasoby naturalne zyskują na użyteczności w oczach konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie rozwija tezę Thomasa Picketty'ego, wydzielając z ogólnych zasobów kapitału zasoby ziemi, a następnie dokonując porównania tempa wzrostu rent z ziemi z tempem wzrostu dochodów z pozostałych czynników produkcji. Na podstawie badania długookresowych trendów we Włoszech, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji, w Danii i Polsce zidentyfikowano powszechne dla większości tych państw zjawisko regresu renty gruntowej, które niesie szereg negatywnych konsekwencji, takich jak land-grabbing, niezrównoważenie procesów wytwórczych w rolnictwie czy relatywne pogorszenie sytuacji rolników. Występowanie tych zjawisk, związane z uwarunkowanym działaniami mechanizmu rynkowego, regresem renty gruntowej, wskazuje na potrzebę korekty działania tegoż mechanizmu narzędziami polityki rolnej. (abstrakt oryginalny)
W dobie globalizacji ricardiańskie źródła rent gruntowych ulegają wyczerpaniu. Z drugiej strony jednak poszerzają się zastosowania czynnika ziemi w zakresie świadczenia usług środowiskowych. Celem niniejszego opracowania było rozwinięcie klasycznej teorii rent gruntowych o zmienne instytucjonalne jako źródło przewag komparatywnych oraz zaproponowanie metodologii ich pomiaru. Postawiono tezę, że renta instytucjonalna jest jedynym trwałym rodzajem rent gruntowych w UE w warunkach obranego kierunku ewolucji WPR. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie roli rent gruntowych w zrównoważonym rozwoju rolnictwa. Autorzy rozumieją zrównoważenie jako realizację triady ładów: ekonomicznego, społecznego i środowiskowego. Uznając, że zrównoważenie środowiskowe jest w polskim rolnictwie względnie osiągnięte, doszukują się możliwości wyrażenia dwóch pozostałych równowag. Konstatując, można uznać, że ze zrównoważeniem społecznym mamy do czynienia, gdy następuje parytetowa względem innych działów gospodarki opłata pracy własnej. Z kolei zrównoważenie ekonomiczne występuje wówczas, gdy generowana jest nadwyżka ekonomiczna umożliwiająca reprodukcję rozszerzoną zasobów i struktur. Podjęto także próbę sformułowania koncepcji renty gruntowej adekwatnej do procesów zachodzących we wspólnej polityce rolnej Unii Europejskiej, ukierunkowując ją na czynniki instytucjonalne. Stawia się tezę, że renta instytucjonalna należy do najtrwalszych rent ekonomicznych, zważywszy na kierunek rozwoju, który obrało europejskie rolnictwo. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote The Land Rent Category in Mainstream Economics and its Contemporary Applications
63%
Globalizacja ekonomiczna przyspiesza przepływy czynników wytwórczych w skali krajowej i globalnej. W rezultacie wartość dodana jest przechwytywana przez mechanizm rynkowy i przepływa do podmiotów silniejszych ekonomicznie. Dotyczy to w szczególności sektora rolnego. Pojawia się ważne pytanie, czy w tych warunkach czynnik ziemi jest zdolny do generowania rent ekonomicznych, które stanowiłyby przesłankę przewag komparatywnych? Z jednej strony - ricardiańskie renty gruntowe zanikają, renty ekonomiczne według doktryny Henry George'a wywołują kryzysy finansowe, a założenia monetarystyczne okazują się niewystarczające. Z drugiej strony - czynnik ziemi zyskuje nowe zastosowania w zakresie usług środowiskowych, które pozwalają założyć, że renty gruntowe mają źródło w przepływach realnych. Celem artykułu jest ukazanie ewolucji teorii renty gruntowej od czasów ekonomii klasycznej do dzisiaj. Podjęto w nim próbę odpowiedzi na pytanie, czy znane teorie renty gruntowej są aktualne i jak można wykorzystać kategorię renty gruntowej we współczesnej polityce rolnej Unii Europejskiej? Stawia się hipotezę, że teoria neoklasyczna, na ogół prezentowana w literaturze tematu, jest niewystarczająca do opisu rzeczywistości, ponieważ redukuje źródła renty gruntowej do nieelastyczności podaży ziemi i traktuje ją jako stałą w modelach ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Programy scalania gruntów rolnych realizowane są w Polsce przy wsparciu środkami finansowymi Unii Europejskiej już od 2004 roku. Poprawa rozłogu gospodarstw sprzyja osiąganiu przez rolników korzyści gospodarczych. Wciąż jednak brakuje metod pozwalających na pełną ocenę efektywności ekonomicznej scaleń. Celem opracowania była próba określenia katastralnych efektów postępowania scaleniowego, które uzyskali właściciele ziemi oraz starostwa powiatowe, dzięki uporządkowaniu granic działek i ewidencji gruntów, będących następstwem postępowania scaleniowego. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że w obiektach o najbardziej rozdrobnionej strukturze obszarowej gospodarstw, suma korzyści pozaprodukcyjnych, które uzyskują łącznie właściciele gruntów i starostwa powiatowe w wyniku przeprowadzenia postępowania scaleniowego, może przekraczać całkowity koszt wykonania scalenia. Natomiast tam, gdzie gospodarstwa charakteryzują się większą średnią powierzchnią działek rolnych podlegających scaleniu oraz tam, gdzie kształty tych działek są regularne, należy oczekiwać znacznie mniejszych korzyści. Zaproponowane rozwiązania wymagają dalszego doskonalenia oraz dostosowania do warunków lokalnych. Jednak już te pionierskie badania wyraźnie wskazują, że katastralne efekty postępowania scaleniowego mogą mieć istotne znaczenie w dyskusji nad efektywnością ekonomiczną scaleń. Może motywować właścicieli ziemi i starostwa powiatowe do korzystania z programów scaleń oraz stanowić mocny argument za kontynuacją finansowania scaleń ze środków publicznych.(abstrakt oryginalny)
Renta gruntowa jest podstawowym źródłem przewag komparatywnych. Warunkuje reprodukcję rozszerzoną w rolnictwie oraz dalszą restrukturyzację tego sektora. Proces tworzenia renty gruntowej nie pokrywa się jednak z jej realizacją Głównym celem opracowania jest porównanie tych procesów w rolnictwie w Polsce i sformułowanie na tej podstawie rekomendacji dla polityki rolnej. Stawia się tezę, że mechanizm rynkowy transferuje część wytworzonych rent gruntowych z rolnictwa do jego otoczenia, co stanowi barierę rozwojową dla indywidualnych gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.