Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Renta rodzinna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Autorka omawia najnowsze uchwały Sądu Najwyższego podjęte w składzie powiększonym dotyczące przesłanek nabycia prawa do renty rodzinnej. Pierwsza z nich dotyczy wykładni ogólnego przepisu zawartego w art. 65 ustawy emerytalnej, druga - przesłanek nabycia tej renty przez małżonka rozwiedzionego. (abstrakt oryginalny)
W myśl statystyk GUS na tysiąc nowo zawartych małżeństw w roku 2012 rozpadło się 316, podczas gdy w roku 1980 - 129. Jedną z przyczyn dużej dynamiki wzrostu rozwodów jest fala migracji Polaków za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. Rozwód osób przebywających poza granicami kraju może oznaczać dla ZUS dodatkowe czynności w przypadku ubiegania się rozwiedzionej małżonki - posiadającej prawo do alimentów ze strony byłego męża - o rentę rodzinną po śmierci ubezpieczonego małżonka. (abstrakt oryginalny)
Wstęp: W artykule omówiono praktyczne wykorzystanie technologii blockchain w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Cel: Analiza wykorzystania technologii blockchain w automatyzacji procesu kontroli uprawnień do renty rodzinnej w Wydziale Świadczeń Emerytalno-Rentowych ZUS. Materiały i metody: Przy przygotowaniu artykułu wykorzystano analizę procedury wewnętrznej ZUS dotyczącej rozpatrywania wniosków o świadczenia długoterminowe, analizę literatury odnoszącej się do tej technologii oraz własne doświadczenie w pracy w ZUS. Wyniki: Omawiany proces oparty na blockchainie wydaje się możliwy do wprowadzenia w ZUS, a automatyzacja procesu kontroli uprawnień do renty rodzinnej usprawniłaby pracę w Wydziale Świadczeń Emerytalno-Rentowych.(abstrakt oryginalny)
Death of the breadwinner is one of the "old" social risks. Benefit addressing this risk is survivor's pension. Originally it was a benefit for widows and their children. Due to changes in family structure and labor market changes the scope of beneficiaries became wider covering widowers as well as - due to increasing divorce rate - more than one surviving spouses. Changes in other social security segments like sickness insurance or old age pension insurance should be coordinated with survivor's pension system. In Poland it is not always the case and reforms addressing these discrepancies are necessary.(original abstract)
Tekst prezentuje syntetycznie przebieg spotkania Komisji Emerytalnej ds. ubezpieczeń na starość, inwalidztwa i rent rodzinnych przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Zabezpieczenia Społecznego. Przedstawiono na nim raporty z realizacji projektów złożonych w trzyletnim okresie 2020-2022 oraz dalsze kierunki działań. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest renta po zmarłym żywicielu w kontekście zabezpieczenia emerytalnego. Oznacza to, że zakres podmiotowy beneficjentów renty rodzinnej zostanie ograniczony do osób w wieku równym co najmniej minimalnemu wiekowi emerytalnemu, będących jedynymi beneficjentami tego świadczenia. Rencie wdowiej przypisywane są dwa cele: (1) ochrona przed ubóstwem osób, które pozostawały na utrzymaniu zmarłego, (2) utrzymanie dotychczasowego poziomu życia osób, wobec których zmarły miał obowiązek alimentacyjny. Wydaje się, analogicznie do celów zabezpieczenia emerytalnego, że pierwszy z nich można by zaliczyć do poziomu makro, a drugi do poziomu mikro. Oba te dążenia konstytuują adekwatność świadczeń zabezpieczenia finansowego (tu bazowego) w odniesieniu do osób starszych. Zadaniem artykułu jest odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu renta rodzinna będzie przyczyniać się do realizacji celu adekwatności w przekroju płci w odniesieniu do emerytek i emerytów pobierających świadczenie z nowego systemu emerytalnego. W artykule wykorzystano dwa źródła danych empirycznych: zastane, publikowane lub udostępnione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oraz wyniki samodzielnie przeprowadzonej mikrosymulacji (20 tys. przypadków) w stosunku do świadczeń osób, których emerytura pochodzić będzie wyłącznie z tzw. nowego systemu emerytalnego. Podstawowy wniosek dotyczy tego, że dla osób pobierających świadczenie z bazowego systemu emerytalnego w pierwszym roku po przejściu na emeryturę renta rodzinna w bardzo ograniczonym stopniu wpływa na adekwatność świadczeń. Zdecydowanie ważniejszym instrumentem, także dla kobiet, jest emerytura minimalna. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Prawo do renty rodzinnej dla konkubenta lub partnera
75%
Prawo do renty rodzinnej w świetle prawa przysługuje ściśle wskazanej grupie osób (członkom rodziny, małżonkowi) . Przedmiotem publikacji jest kwestia prawa do renty rodzinnej dla konkubentów i partnerów . Autor przedstawia sytuację prawną i orzeczenia sądowe w tym zakresie i analizuje ten problem.
Przepis art. 57 ust. 1 ustawy emerytalnej wymaga rewizji. Rozwiązaniem, które spełniłoby kryterium proporcjonalności, lepiej chroniłoby ryzyka ubezpieczenia rentowego i pełniej oddawałoby wartości leżące u podstaw systemu jest proporcjonalne zwiększanie czasu trwania okresu ochronnego w ubezpieczeniu rentowym wraz ze wzrostem czasu trwania ubezpieczenia (koncepcja proporcjonalnego okresu ochronnego). (fragment tekstu)
Artykuł stanowi przegląd najważniejszych informacji dotyczących niemieckiego ubezpieczenia rentowego na wypadek śmierci ubezpieczonego lub rozwodu. Autor prezentuje w nim dane statystyczne o skali poszczególnych rodzajów sytuacji rodzinnej w niemieckim społeczeństwie, omawia przepisy odnoszące się do warunków nabywania uprawnień do świadczeń z tytułu opisanych wyżej ryzyk. Tekst wieńczy próba oceny tej części systemu zabezpieczenia społecznego. (abstrakt oryginalny)
Ocena systemu emerytalnego w Polsce wymaga uwzględniania rent rodzinnych oraz rozmaitych uprawnień przyznanych w ramach systemu emerytalnego członkom rodziny i innym osobom wskazanym przez ubezpieczonego. Sytuacja rodziny po śmierci ubezpieczonego jest zabezpieczana przede wszystkim przez rentę rodzinną w ramach odrębnych ubezpieczeń rentowych. Renta rodzinna jest świadczeniem alternatywnym, a nie uzupełnieniem emerytur, gdyż pozostały przy życiu małżonek lub inny członek rodziny może wybrać, czy korzystniejsze dla niego jest własne świadczenie emerytalne lub rentowe czy renta rodzinna. Zróżnicowany jest zakres przedmiotowy oraz uwarunkowania zastosowania poszczególnych rozwiązań dotyczących rozpadu małżeństwa i śmierci ubezpieczonego lub emeryta. Zasadniczo ich wpływ na wypełnianie funkcji (adekwatność) systemu emerytalnego jest nikły. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Kategoria dzieci uprawnionych do otrzymania renty rodzinnej po śmierci żywiciela
75%
Renta rodzinna jest świadczeniem realizowanym w ramach ubezpieczenia społecznego. Wyjątek stanowią świadczenia przyznawane po śmierci uprawnionego pracownika służb mundurowych, sędziego i prokuratora. Wówczas renta rodzinna jest świadczeniem zaopatrzeniowym. Celem niniejszego opracowania jest wykazanie, kto na mocy obowiązujących w Polsce przepisów prawa jest dzieckiem uprawnionych do renty rodzinnej po śmierci rodzica. W celu analizy dokonano literalnej i celowościowej wykładni przepisów aktów prawnych powiązanych z tematem artykułu, a także zbadano, w jaki sposób Sąd Najwyższy oraz Wojewódzkie Sądy Administracyjne interpretują wybrane terminy zawarte w aktach prawnych. (fragment tekstu)
Krąg podmiotów uprawnionych do renty rodzinnej przewidzianych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1383, ze zm.; dalej: ustawa emerytalna lub u.e.r.) należy do szerokich. Jego struktura wewnętrzna jest złożona, a powiązania między uprawnionymi trudno porządkować według jednego kryterium. Relacja między uprawnionymi opiera się bowiem nie tylko na pokrewieństwie w linii prostej czy pokrewieństwie w linii bocznej (stąd odwołanie w przepisach o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do wnuków i rodzeństwa). Ustawodawca poszedł znacznie dalej, włączając w poczet uprawnionych "inne dzieci". Złożoność relacji, jaka istnieje między uprawnionymi do renty rodzinnej, przekłada się na model rodziny. Podobnie i on jest bytem złożonym. Wystarczy wskazać, że jego struktura nie ogranicza się jedynie do podmiotów powiązanych między sobą na zasadzie węzłów krwi, ale obejmuje relacje między osobami obcymi. Problematyce tej warto poświęcić kilka uwag. (fragment tekstu)
Śmierć żywiciela rodziny jest jednym z "starych" ryzyk społecznych. Rozwiązaniem tego ryzyka jest renta rodzinna. Przedstawiono dane o rentach rodzinnych pobieranych w Polsce. Ze względu na zmiany w strukturze rodziny i rynku pracy zmienia się zakres beneficjentów. Pokazano dotychczasowe rozwiązania prawne oraz wskazano jeszcze nie rozwiązane problemy, podkreślając konieczność zmian w systemie ubezpieczeń społecznych , ze szczególnym uwzględnieniem rent rodzinnych.
The aim of this article is the presentation of the scope of responsibility of employers towards workers' families in Poland in the interwar period. The article also shows how those duties were fulfilled. This issue appeared in Europe with the development of social insurance programmes and labour laws. The Second Republic of Poland built its own legal system for employees' families. It included health insurance and benefits, families' pensions and funeral allowances. Certain obligations were also imposed on employers in the context of labour law. The most important was the obligation to open nursery schools for the children of women who worked in factories. (original abstract)
Artykuł przedstawia rentę rodzinną w kontekście zabezpieczenia społecznego wypłacanego w przypadku utraty żywiciela rodziny. Omówiono katalog osób uprawnionych do otrzymywania tego świadczenia, zwracając szczególną uwagę na dzieci uczące się. Warto zauważyć, że orzecznictwo sądów przychyla się do pobierania renty rodzinnej przez dzieci kontynuujące naukę. Przepisy ustawy o emeryturach i rentach nie przewidują otrzymania renty rodzinnej przez konkubenta, a orzecznictwo i literatura zgodnie podzielają to stanowisko. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia niejednolicie postrzeganą w judykaturze i piśmiennictwie problematykę dopuszczalności nabycia prawa do renty rodzinnej po osobie, która nie spełniając warunków ustawowych pobierała wskutek błędnej decyzji ZUS świadczenie emerytalne lub rentowe. Zdaniem autora de lege lata istnienie w obrocie prawnym takiej błędnej decyzji organu rentowego, na podstawie której doszło do wypłaty świadczenia, uzasadnia nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym świadczeniobiorcy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza pomijaną w dotychczasowym piśmiennictwie kwestię niedostosowania ustawowej granicy wyznaczającej prawo do renty rodzinnej w stosunku do uczestników studiów trzeciego stopnia (doktorantów). Inicjalnie przedstawiono podstawowe informacje dotyczące renty rodzinnej, ze szczególnym uwzględnieniem okresowego charakteru tego świadczenia, uwzględniając przy tym orzecznictwo Sądu Najwyższego. Następnie zaprezentowano wybrane przykłady ustawowych regulacji zrównujących w prawach i obowiązkach doktorantów ze studentami, jak również tych różnicujących status doktorantów. W dalszej kolejności dokonano kompilacji wcześniejszych tez, zestawiając je z unormowaniami konstytucyjnymi. Szczególny nacisk położono na wyrażoną w ustawie zasadniczej zasadę równości wobec prawa oraz prawa do pomocy socjalnej ze strony państwa, ergo tych regulacji szczególnie rzutujących na omawiany problem. Odwołano się przy tym do dotychczasowego dorobku doktryny oraz orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. W podsumowaniu zasugerowano zmiany legislacyjne mające za zadanie eliminację zaobserwowanych zastrzeżeń względem Konstytucji RP. (abstrakt oryginalny)
Uprawnienie do renty rodzinnej dla dzieci przysługuje "do ukończenia nauki w szkole". Zwrot ten jest w orzecznictwie różnorodnie rozumiany. Wynika to między innymi z tego, że jest on interpretowany z pozycji funkcji alimentacyjnej, a także właściwości pochodnych renty rodzinnej. Nie w każdym jednak przypadku spojrzenie to koresponduje z konkluzjami mającymi oparcie w wykładni językowej tekstu prawnego. Zdaniem autora wskazany dysonans stanowi podłoże do podjęcia próby wytyczenia dyrektyw kierunkowych umożliwiających prawidłowe stosowanie art. 68 ust. 1 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza treści art. 67 i 69 ustawy emerytalnej określająca przesłanki uzyskania prawa do renty rodzinnej przez wnuki. W ostatnim czasie w zakresie renty rodzinnej skupiono się na interpretacji art. 70 ust. 3 ustawy emerytalnej dotyczącego prawa do renty rodzinnej wdowy i małżonka rozwiedzionego oraz form jego realizacji. Okazuje się, że prawo kolejnych grup uprawnionych do renty wymaga ponownej interpretacji zwłaszcza art. 67 ust. 1 pkt 2, mając na uwadze obowiązującą od 2012 r. ustawę o wspieraniu rodziny. (abstrakt oryginalny)
W prawie niemieckim termin rent określa zarówno emeryturę, jak i świadczenia przysługujące osobie ubezpieczonej ze względu na stan zdrowia lub w przypadku śmierci członka rodziny. Autorka przedstawiła różne rodzaje świadczeń emerytalno-rentowych. Można je podzielić na trzy grupy: renty przysługujące po osiągnięciu określonego wieku jeśli zostaną spełnione również pozostałe przesłanki określone w przepisach, renta przyznawana ze względu na stan zdrowia, renty przysługujące po zmarłym członku rodziny.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.