Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rentowność linii kolejowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Scharakteryzowano i opisano przekształcenia słowackich linii kolejowych - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) oraz Železničná spoločnosť , a.s. (ZSSK).
2
Content available remote Modelʹ proektirovaniâ èkonomičeskoj bezopasnosti predpriâtiâ
100%
Rozwój gospodarczy Ukrainy w warunkach przemian rynkowych związany jest z niezależnym działaniem państwa dążącym do budowania bezpieczeństwa ekonomicznego gospodarki narodowej, jej przemysłu i przedsiębiorstw. W artykule określono zestaw zintegrowanych komponentów bezpieczeństwa ekonomicznego, identyfikacji i klasyfikacji czynników ryzyka wpływających na bezpieczeństwo ekonomiczne w obecnych warunkach gospodarczych. Związany jest on z cechami, które podkreślają znaczenie projektu w nowym podejściu do tworzenia bezpieczeństwa ekonomicznego. Należy określić potrzebę znalezienia sposobów zintegrowania badań teoretycznych ekonomii z praktycznymi wynikami badań na temat stanu bezpieczeństwa ekonomicznego Ukrainy.Przedstawiono teoretyczny model projektowania bezpieczeństwa ekonomicznego. Wykazano, że reforma przedsiębiorstw "Ukrzaliznytsya" jest przeznaczona do modernizacji przemysłu i doprowadzić go do poziomu rentowności. Należy podkreślić, że "Ukrzaliznytsia" i Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP SA) mają istotny wspólny problem: głęboka amortyzację środków trwałych kolejowych wymagająca natychmiastowych aktualizacji. W związku z ukraińską sytuacją może to prowadzić do zwiększonego zainteresowania potencjalnych operatorów biznesu kolejowego transportu towarowego. Należy zbudować model projektu bezpieczeństwa gospodarczego przedsiębiorstwa kolejowego. Stwierdzono, że w obecnej sytuacji należy odpowiedzieć na następujące pytania: jak uniknąć negatywnych skutków, jak zminimalizować zagrożenie i ryzyko, jak skutecznie zarządzać firmą w takich sytuacjach oraz jak osiągnąć stabilne i bezpieczne państwa w biznesie. (abstrakt oryginalny)
Efekt cieplarniany, smog, to tylko niektóre z zagadnień dotyczących naszego środowiska, które w ostatnim okresie czasu często pojawiają się w mediach. Bardzo dużo mówi się przy tym o konieczności ograniczenia emisji szkodliwych substancji z pieców gospodarstw domowych zapominając przy tym, iż istotnym czynnikiem zanieczyszczeń jest też transport, w którym wiodącą rolę w tej niechlubnej kwestii odgrywa towarowy transport samochodowy Wśród przyjaznych dla środowiska naturalnego, a raczej należało by określić - mniej szkodliwych gałęzi transportu - możemy wymienić transport wodny i kolejowy Mając na uwadze zalecenia komisji europejskiej zawarte w Białej Księdze dotyczącej polityki transportowej, która powinna obowiązywać w krajach UE w zakresie podziału zadań pomiędzy gałęzie transportu, wymienia się szereg kierunków działań. Między innymi chodzi o przesunięcia międzygałęziowe w przewozach towarów na odległość powyżej 300 km (do 2030 roku - 30%, a do roku 2050 - 50%) z dróg na transport kolejowy lub wodny Wymienia się też ukończenie do 2050 roku szybkiej europejskiej sieci kolejowej oraz zachowanie gęstej sieci kolejowej w państwach członkowskich oraz pełną internalizację kosztów zewnętrznych transportu. Należy zastanowić się, czy w naszym kraju nie powinno zwiększyć się działań mających na celu wzmocnienia udziału w rynku kolejowego transportu towarowego, a wręcz rewitalizację tej gałęzi. W dyskusji na ten temat z pewnością warto przypomnieć niektóre ważne okresy w rozwoju tej gałęzi transportu. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi podsumowanie przeprowadzonego w Polsce w latach 1996-97 przez brytyjską firmę konsultingową Transport for Leisure programu doradczego, dotyczącego promocji przewozów regionalnych na wybranych liniach kolejowych o charakterze turystycznym.
A comparative analysis of factors of vacuum rail's competitiveness in Poland relative to other means of transport is presented. Only such determinants of competitiveness as price and time of travel are focussed on and compared with alternative solutions on selected routes. Impact of price changes on effectiveness of vacuum rail construction is additionally analysed. Investment effectiveness in the case of vacuum rail is considered in the long time-frame, given the time of infrastructure depreciation and of due return on sources of committed financing. The analysis helps to identify key factors which may decide competitive advantage of vacuum rail in Poland over other means of transport. (original abstract)
6
Content available remote Railway Efficiency. Metodological Aspects
84%
Improving market competitiveness and economic efficiency was the objective behind the demonopolisation and liberalisation of the railway sector in the European Union. Achieving this objective remains important and crucial to the development of a single rail transport market. The transport performance and financial results of the sector under the new, separative organisational structure of railways in the EU is the result of the action of many different actors, private operators and public entities. This significantly complicates the development of uniform and clear comparable performance evaluation indicators for the sector and makes comparative analyses difficult. Moreover, the specific situation of railways in the EU as a tool for implementing environmental and social policy may conflict with the requirements of financial efficiency. The article presents determinants and methods of measuring railway efficiency proposed by researchers and practitioners. (original abstract)
Z inicjatywy Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Fundacji Wieku Pary, a także przy udziale Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz PKP 23.11.1999 r. odbyła się konferencja na temat "Regionalny transport kolejowy - szanse i zagrożenia". Naczelną zasadą postulowanych zmian powinno być wprowadzenie konkurencji i atrakcyjności kolei regionalnej, co uratowałoby wiele linii przed likwidacją.
Do rychłego zawieszenia przewozów pasażerskich na kilku tysiącach kilometrów deficytowych linii kolejowych popycha PKP coraz gorsza sytuacja finansowa. Budżet państwa wycofuje się z dotacji, dokonany zaś podział PKP kładzie kres pokrywaniu strat z przewozów pasażerskich zyskami z przewozów towarowych. Jedyny ratunek dla kolei lokalnych to ich regionalizacja, oparta na ścisłym współdziałaniu terenowych jednostek PKP z samorządami terytorialnymi, tak jak to dzieje się w krajach UE.
Omówiono następstwa ekonomiczne rozwoju różnych form organizacyjnych i prawnych w transporcie i spedycji po roku 1990. Wykazano, że stan ekonomiczny podmiotów gospodarczych w transporcie ulega pogorszeniu.
Jednym ze strategicznych celów PKP jest uzyskanie równowagi finansowej. Aby ten cel osiągnąć konieczna jest restrukturyzacja kolei i zamykanie nierentownych linii kolejowych. Fizyczna likwidacja tych szlaków jest jednak kosztowna i w wielu wypadkach kontrowersyjna. Koniecznością stało się zatem wprowadzenie na niektórych liniach tanich w eksploatacji autobusów szynowych lub zastępczej komunikacji autobusowej, bądź przeprowadzenie prywatyzacji odcinków o znaczeniu lokalnym.
W artykule niniejszym zilustrowano przykład zlikwidowanej sowiogórskiej linii kolejowej, której nową funkcją powinien być kompletnie przygotowany szlak turystyki rowerowej. Prezentacja zawiera konkretne wskazania techniczne, co jest istotne dla zagospodarowania przestrzennego innych likwidowanych, nierentownych szlaków kolejowych.
Celem artykułu jest omówienie wybranych zagadnień prawnych dotyczących trudnego problemu likwidacji nierentownych linii kolejowych, analiza niektórych rozwiązań ustawodawczych, a także wskazanie problemów i poważnych wątpliwości pojawiających się przy interpretacji prawa obowiązującego w tym zakresie.
Konwent Marszałków Województw RP, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz SIiTK - oddział w Poznaniu w dniu 17-18 października 2006 r. zorganizowały w stolicy Wielkopolski konferencję pt. "Rewitalizacja linii kolejowych i włączenie ich do obsługi aglomeracji". Celem konferencji była wymiana doświadczeń naukowców i praktyków, inspiracja do badań i wdrożeń, poszukiwanie optymalnych rozwiązań praktycznych mających na celu podniesienie z upadku szlaków kolejowych PKP. Poruszono też zagadnienia związane z kosztami transportu kolejowego i ekologią.
W artykule przedstawiono w zarysie przebieg i główne rozwiązania instytucjonalne przyjęte w procesie restrukturyzacji kolei niemieckich. Celem reform był wzrost przewozów kolejowych przy zmniejszonym obciążeniu finansów publicznych. Efekty przewozowe i finansowe po 20 latach wskazują, że wskazują, że cele reform zostały zrealizowane. Od 2003 roku koncern DB AG odnotowuje dodatni wynik finansowy, a spadkowy trend udziału kolei w rynku przewozowym w Niemczech został zahamowany. Funkcjonowanie rynku kolejowego w Niemczech postrzegane jest w Europie jako rozwiązanie modelowe.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Kolej aglomeracyjna jako element systemu lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi
67%
Artykuł składa się z dwóch części. Pierwsza z nich poświęcona jest charakterystyce Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zarówno od strony organizacyjnej, jak i funkcjonalnej. Druga część artykułu koncentruje się na ocenie znaczenia ŁKA w systemie lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi poprzez analizę lokalizacji, czasu przejazdu oraz dostępności do przystanków kolejowych. (abstrakt oryginalny)
W japońskim raporcie o PKP pojawiła się informacja, iż w kraju nadal jest przerost linii kolejowych. Tymczasem do tej problematyki powinno podchodzić się dużo ostrożniej wobec kilkunastu lat bezprecedensowej dewastacji infrastruktury, gdzie nakłady inwestycyjne nie pokrywały potrzeb w zakresie nawet prostego jej odtworzenia. Niezbędne są bardziej wnikliwe studia nad tą gałęzią transportu, wyznaczające kierunki rozwoju kolei do 2020 r., uwzględniające także etapy pośrednie.
Poszukiwane są różnorodne rozwiązania, które mają wspomagać kolej w walce z transportem samochodowym o pasażerów i ładunki. Niestety jednym ze skutków obowiązywania obecnych przepisów i regulacji są kolejne decyzje o likwidacji bocznic i linii, co prowadzi wprost do zmniejszenia dostępności przestrzennej transportu kolejowego. Jest to wbrew przyjętym założeniom dotyczącym zrównoważonego rozwoju poszczególnych gałęzi transportu.
Problemy kolei wąskotorowych występują w dużo mniejszej skali niż kolei normalnotorowych. Dyskusje o polityce transportowej z reguły nie dotyczą ich wcale lub jedynie w stopniu marginalnym. Tymczasem pomimo regresu i likwidacji całych szlaków wąskotorowych, część kolejek - po wyjściu ze struktur PKP, po restrukturyzacji znalazła się w rękach samorządów bądź prywatnych organizacji gospodarczych. Pomimo deficytowego bilansu (m.in. wskutek drastycznego obcięcia przewozów towarowych) odgrywają poważną rolę w turystyce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.