Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rentowność spółdzielni
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono rentowność spółdzielni spożywców "Społem" w latach 1996-1998, a także rentowność spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w 1998 r. na podstawie badań empirycznych.
W ekonomice i finansach spółdzielni sferę rynkową rolnictwa (tj. zaopatrzenie, skup i przetwórstwo) ujawniły się w ostatnim okresie liczne problemy, w znacznej mierze tożsame z pewnymi zjawiskami, jakie występują w całej gospodarce narodowej. Niektóre z nich są jednak typowe tylko dla sektora spółdzielczości wiejskiej, obejmującego głównie: gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska", spółdzielnie mleczarskie, spółdzielnie ogrodniczo-pszczelarskie i spółdzielnie kółek rolniczych. Należy przy tym zauważyć, że rozmiary i charakter tych problemów są bardzo zróżnicowane w poszczególnych rodzajach spółdzielni, a nawet ich jednostkach. (fragment tekstu)
Badaniami objęto 41 mleczarni w okresie czterech lat. Celem artykułu było określenie wpływu skupu mleka na rentowność spółdzielni mleczarskich. Badania wskazują, że spółdzielnie o wyższym poziomie skupu mleka charakteryzuje wyższa rentowność. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Analiza majątku polskich spółdzielni
63%
Celem tego artykułu jest analiza majątku spółdzielni pod kątem zmian w jego strukturze oraz ocena sprawności zarządzania i rentowności aktywów. Analizą objęto lata 2005-2010. Przeprowadzone badania pokazało zmniejszanie się udziału majątku trwałego na rzecz majątku obrotowego w majątku ogółem. W kolejnych analizowanych latach ujawniła się większa produktywność majątku, na co wskazuje wskaźnik rotacji aktywów, a wskaźnik rentowności wskazuje na coraz większą efektywność jego wykorzystania. Co więcej, aktywa operacyjne wypracowywały z każdym rokiem coraz większą sprzedaż, co oznacza, że były bardziej wydajne. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zbadanie wpływu wartości sprzedaży na poziom bezpieczeństwa finansowego i rentowności 41 spółdzielni mleczarskich przez cztery kolejne lata z 14 województw Polski. Badane spółdzielnie pogrupowano w 4 grypy. Podstawą ich pogrupowania były wartości trzech kolejnych kwartyli przychodów ze sprzedaży tych mleczarni. Analiza wykazała, że bardziej dynamiczny wzrost przychodów ze sprzedaży był w spółdzielniach o wysokiej sprzedaży niż w spółdzielniach o niskiej. Metoda korelacji wykazała, że wzrost przychodów ze sprzedaży powodował istotny wzrost poziomu rentowności badanych spółdzielni. W wyniku analizy wariancji odrzucono hipotezę o równości średnich między poszczególnymi grupami w przypadku wskaźników rentowności i płynności finansowej (szybkiej i natychmiastowej). Nie było natomiast podstaw do odrzucenia hipotezy o równości średnich między poszczególnymi grupami (czyli średnie nie różniły się istotnie w wyróżnionych grupach) w przypadku wskaźników płynności bieżącej, cyklu gotówkowego, ogólnego zadłużenia oraz pokrycia długu zyskiem. (abstrakt oryginalny)
Spółdzielnie Spożywcze "Społem" są klasycznym przykładem przedsiębiorstw handlowych, które czerpały znaczne korzyści z rynku i polityki państwa do momentu transformacji ustrojowej w 1989 roku. W artykule przedstawiono analizę wyników badań bezpośrednich przeprowadzonych w 14 wybranych spółdzielniach "Społem" zlokalizowanych w miastach powyżej 150 tys. mieszkańców woj. śląskiego.
Prace nad wdrożeniem do krajowego porządku prawnego umowy między rządem RP i USA w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) są coraz bardziej zaawansowane. Regulacja ta wpłynie też na funkcjonowanie banków spółdzielczych. Działalność banku lokalnego w rozumieniu umowy FATCA polega głównie na przyjmowaniu depozytów oraz udzielaniu pożyczek bankom, niepowiązanym klientom detalicznym oraz członkom banku w odniesieniu do związków kredytowych oraz spółdzielni kredytowych pod warunkiem, że żaden z członków nie posiada więcej niż 5% udziałów. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.