Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reorganisation proceedings
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytania: czy w sytuacji prowadzenia postępowania naprawczego można nałożyć obowiązek wykonania określonych czynności lub robot budowlanych, czy też takiego obowiązku się nie nakłada, co do obiektu budowlanego zrealizowanego na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, następnie wyeliminowanej z obiegu prawnego, a także czy organ nadzoru budowlanego może wydać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie tego obiektu? Czy organ nadzoru budowlanego w takim postępowaniu powinien przeprowadzić obowiązkową kontrolę oraz na podstawie jakich dokumentów miałby to ewentualnie uczynić? Ponadto, czy ostateczna decyzja wydana w postępowaniu naprawczym stanowi dla inwestora podstawę przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego, będąc niejako równoważnikiem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie? (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest analiza skuteczności postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu z wierzycielami zgodnie z przepisami ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. W związku z wejściem w życie nowych przepisów od dnia 1 stycznia 2016 roku autor przeanalizował akta 20 postępowań w jednym z sądów upadłościowych w centralnej Polsce. Analiza wskazuje na bardzo niską efektywność postępowań układowych co było następstwem późnego składania wniosków przez przedsiębiorców, ograniczenie działań restrukturyzacyjnych wyłącznie do redukcji i/lub rozłożenia w czasie zobowiązań. Autor zwraca uwagę także na bardzo zróżnicowaną jakościowo dokumentację przygotowaną przez przedsiębiorców. Na podstawie wyników omówiono przygotowane rekomendacje, które winny być uwzględnione przy wdrażaniu ustawy Prawo restrukturyzacyjne. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wykorzystania prawa naprawczego w praktyce gospodarczej polskich przedsiębiorstw. Badaniu poddane zostały okoliczności składania przez przedsiębiorców oświadczeń o wszczęciu postępowania naprawczego, ich treść oraz skutki wniesienia. Badaniami empirycznymi objęto przedsiębiorstwa, które złożyły oświadczenia o wszczęciu postępowania naprawczego w okresie od 1.10.2003 r. do 31.12.2004 r.
Termin wypłaty należnego świadczenia przez ubezpieczyciela jest jednym z istotnych kryteriów oceny jakości oferowanej przezeń usługi polegającej na świadczeniu ochrony ubezpieczeniowej. Z aksjologicznych względów pożądane jest, aby osoby, które doznały szkód w mieniu bądź - co gorsza - na osobie jak najszybciej przestały odczuwać skutki zaistniałych uszczerbków i otrzymały przysługujące im wyrównanie. Postulat w kwestii szybkiego naprawiania szkód formułować można przede wszystkim pod adresem zakładów ubezpieczeń, które profesjonalnie zajmują się wykonywaniem czynności polegających m.in. na ustalaniu przyczyn i okoliczności zdarzeń losowych (których konsekwencją bywają szkody) oraz ustalaniu wysokości szkód i rozmiaru odszkodowań oraz innych świadczeń należnych uprawnionym z umów ubezpieczenia lub umów gwarancji ubezpieczeniowych (zob. art. 3 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, dalej: udu). Uwzględniając ten postulat ustawodawca ujął w ramy prawne aktywność zakładu ubezpieczeń w zakresie rozpatrywania roszczeń zgłaszanych doń w związku z wystąpieniem zdarzeń losowych, a w szczególności zakreślił interwały czasowe na wykonywanie poszczególnych czynności. Owe ramy prawne mają jednak postać przepisów rozproszonych w różnych aktach prawnych, a co więcej, dla zobrazowania stanu normatywnego nie wystarczy proste skompletowanie tych przepisów, gdyż zachodzą pomiędzy nimi pewne interakcje. Stąd też wynika potrzeba omówienia tego zagadnienia. W niniejszym opracowaniu uwaga zostanie skupiona na ubezpieczeniach obowiązkowych, po pierwsze dlatego, że mają one szczególnie doniosłe znaczenie w życiu społecznym i gospodarczym, po drugie zaś dlatego, że unormowania dotyczące tych właśnie ubezpieczeń odznaczają się szczególnym stopniem złożoności. (fragment tekstu)
5
75%
Degradacja koryta Odry jest obserwowana głównie poniżej ostatniego stopnia na skanalizowanym odcinku tej rzeki. Średni poziom dna obniża się o około 4-8 cm rocznie, powodując odpowiednie obniżenie tak zwierciadła wody w rzece, jak i poziomu wody gruntowej w przyległej dolinie. Ta degradacja powoduje poważne problemy tak dla żeglugi, jak i dla rolnictwa i środowiska przyrodniczego. Budowa kolejnego ostatniego stopnia we Wrocławiu (1897), Rędzina (1922) i Brzeg Dolny (1958) miała tylko okresowy pozytywny skutek. Poniżej każdego z tych stopni zasięg erozji dna wyniósł 50-60 km. W 1994 r. Parzonka zaproponował koncepcję "karmienia" Odry tuż poniżej nowego stopnia Malczyce (km 300,0), który będzie działał prawdopodobnie od 2012 r. Władze administracyjne zdecydowały w 2008 r., że stopień może wejść do eksploatacji pod warunkiem wykonania ważnych działań naprawczych, uwzględniających potrzeby środowiska przyrodniczego, żeglugi, rolnictwa i mieszkańców doliny Odry. Program tych działań naprawczych przewiduje dwa etapy: - odbudowę (podniesienie) poziomu dna Odry w poszczególnych przekrojach na odcinku objętym erozją liniową wywołaną oddziaływaniem stopnia Brzeg Dolny, do wysokości odpowiadającej co najmniej połowie różnicy między rzędną dna Odry z początku okresu eksploatacji stopnia Brzeg Dolny i rzędną aktualną, będącą skutkiem 50-letniego okresu erozji dna rzeki (Etap I), - trwałe utrzymanie tak uzyskanej rzędnej dna Odry w poszczególnych przekrojach poniżej stopnia Malczyce, poprzez tzw. "karmienie" rzeki (Etap II). (abstrakt oryginalny)
Glosa dotyczy uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2016 r. (II OPS 1/16, LEX nr 2116795), która odnosi się do stosowania przepisów prawa budowlanego mających zastosowanie do robót budowlanych i obiektów budowlanych, których realizacja nie jest objęta prawną reglamentacją. Zgodnie z poglądem wyrażonym przez Naczelny Sąd Administracyjny właściwy organ może nakazać zaniechanie takich robót budowlanych, rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części bądź doprowadzenie go do stanu poprzedniego albo może nałożyć obowiązek wykonania w określonym terminie czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem. (abstrakt oryginalny)
This paper is focused on the problems related to activities of systemically important banking institutions. After the global financial crisis, these institutions were held responsible for the escalation of systemic risk in the international economy. The paper analyses how both the supervision and the regulatory tools that are used in European Union countries to deal with formally identified systemically important institutions have changed. The direct goal of the paper is to identify the specific features of the new regulatory order with regard to global and other systemically important institutions that operate in the European Union. The results of the analysis indicate that the extension of the extent of supervision over activities undertaken by these institutions and the introduction of new prudential regulations, including resolution regimes, do not guarantee the security and the stability of European Union's financial market.(original abstract)
Program "System przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na terenach słabo zurbanizowanych" realizowany jest na obszarze województwa podkarpackiego i lubelskiego. Projekt ten obejmuje zestaw działań i narzędzi zapobiegających powstawaniu bezrobocia. Jest to zestaw działań mniej kosztowny społecznie i bardziej efektywny od wspomagania ludzi, którzy już są bezrobotni. Świadczy to o innowacyjności programu. Innowacyjność ta polega na koncentracji na działaniach mających na celu utrzymanie miejsc pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz zapewnieniu ciągłości ich funkcjonowania. Działania te w dużej mierze polegają na dostarczeniu kierownictwu małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) kompleksowej wiedzy na temat zewnętrznych czynników oddziałujących na ich przedsiębiorstwo oraz najnowszych metod zarządzania firmą. Ta wiedza jest przekazywana przez grupę wyspecjalizowanych doradców przez cały czas trwania programu.(fragment tekstu)
9
63%
The implementation of corrective action plans in local government units (LGUs) takes place in the situation when they are unable to draw up a Multiannual Financial Forecast or the budget complying with the principles set out in Article 242-244 of the Public Finance Act (UFP). In years 2012 - 2016, there was a six-fold increase in the number of LGUs which were obliged to implement these plans. Therefore, the aim of this paper is to assess their suitability as an actual barometer of the financial standing of local government units and propose alternative solutions. The conducted analysis shows that the adopted legislative solutions regulating the implementation of corrective action plans are inconsistent and their effectiveness is not fully satisfactory. The paper suggests changes in current regulations and proposes alternative approach to the assessment of the financial position of local government units. (original abstract)
Praca ma charakter polemiczny i odnosi się do skutków nowelizacji kilku ustaw regulujących odpowiedzialność prokurentów. Największe wątpliwości budzi zapis art. 21 ustawy Prawo upadłościowe (obowiązuje od 1 stycznia 2016 r.), który wprawdzie nie wskazując wprost na prokurentów, czyni ich w opinii wielu prawników, odpowiedzialnymi za zobowiązania spółki na analogicznych zasadach jak członków zarządu danej spółki. W ocenie autora wspomniane zmiany nie dają podstaw do tego aby przychylić się do wspomnianej wyżej interpretacji.(abstrakt oryginalny)
Powiat tucholski jest jedyną jednostką samorządu terytorialnego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizującą program postępowania naprawczego na podstawie art. 224 ust. 1 ustawy z 27.08.2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2077 ze zm.). Celem artykułu jest przedstawienie wyników analizy wykonania budżetu powiatu tucholskiego w latach 2014-2016 w zakresie realizacji postępowania naprawczego, do którego powiat przystąpił w 2013 r. Przeprowadzona analiza była przedmiotem pracy autorki napisanej w ramach studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W artykule przedstawiono jedynie wyniki tej analizy. (abstrakt oryginalny)
Zasady wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników w Polsce reguluje ustawa z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze, która weszła w życie 1 października 2003 r. Od tego momentu była ona wielokrotnie nowelizowana. Ostatnie znaczące, zdaniem autorów, nowelizacje miały miejsce 6 marca 2009 r., 22 października 2010 r. oraz 9 czerwca 2011 r. W literaturze wskazuje się na potrzebę wprowadzenia kolejnych zmian w ustawie. W artykule przeanalizowano ekonomiczne i prawne skutki wymienionych nowelizacji dla upadającego przedsiębiorcy, jego wierzycieli oraz pozostałych interesariuszy postępowania upadłościowego. Zaprezentowano możliwy wpływ wprowadzonych zmian na przejrzystość procedur upadłościowych. Podjęto również próbę oceny trafności i istotności wprowadzonych zmian. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja czynników ekonomicznych, które powinny być brane pod uwagę przez wierzycieli uczestniczących w postępowaniu upadłościowym zmierzającym do zawarcia układu' lub w postępowaniu naprawczym. Skupiono się na następujących kwestiach: - zgoda na zawarcie układu, - zawarcie układu na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli lub po ogłoszeniu upadłości, - zmiana układu. Wierzyciele uczestniczący w postępowaniu upadłościowym lub naprawczym podejmując decyzję o sposobie dochodzenia swoich należności, najpierw muszą przeanalizować możliwe drogi postępowania. (fragment tekstu)
Exit strategy to koncepcja wyjścia z globalnego kryzysu finansowego powstała wskutek woli politycznej państw G-20 wyrażonej w dokumentach Izby (Rady) Stabilności Finansowej (Financial Stability Board). Oznacza ona powrót do "normalnej" polityki monetarnej, a zatem tej z okresu przed globalnym kryzysem finansowym. Jednakże banki centralne, które zastosowały nadzwyczajną politykę pieniężną, nie potrafią z niej wyjść, pomimo licznych deklaracji jej normalizacji. Niestabilna sytuacja makroekonomiczna gospodarki japońskiej po globalnym kryzysie finansowym spowodowała zainteresowanie warunkami wyjścia z nadzwyczajnej polityki monetarnej Banku Japonii. Bank ten posiada bowiem bogate doświadczenia zarówno w jej upowszechnianiu, jak też normalizacji. Tuż przed globalnym kryzysem finansowym Bank Japonii rozpoczął normalizację swej nadzwyczajnej polityki monetarnej, podjętej w latach 90-tych XX w., ponownie stając przed koniecznością powrotu do niej. Głównym celem opracowania jest wskazanie i weryfikacja cech koncepcji exit strategy banku centralnego Japonii ukierunkowanych na zwiększenie skuteczności i bezpieczeństwa procesu normalizacji polityki monetarnej banków centralnych po globalnym kryzysie finansowym. W artykule wykorzystano następujące metody badawcze: studium przypadku (case study), analizę obserwacji, analizę przyczynowo-skutkową, analizę dokumentów oraz analizę syntezy.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie dotyczy uprawnień i obowiązków związanych z grupowymi planami naprawy banków należących do systemów solidarnościowych, tj. systemu ochrony instytucjonalnej lub zrzeszenia zintegrowanego. Ustawodawca dopuszcza tworzenie planów grupowych w celu zapobiegania stanowi zagrożenia upadłości banków tworzących system solidarnościowy. Grupowy plan naprawy zastępuje, lecz nie wyklucza, indywidualnych planów naprawy dla banków tworzących system solidarnościowy. Grupowy plan naprawy nie jest jednak sumą pojedynczych planów naprawy banków składających się na system solidarnościowy.(abstrakt oryginalny)
Doradca restrukturyzacyjny pełni ważną rolę w postępowaniu prowadzonym wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością. Istotność tej funkcji podkreśla fakt, że mogą ją pełnić osoby posiadające odpowiednie uprawnienia potwierdzone przez Ministra Sprawiedliwości. Poniższy artykuł ma na celu wskazanie, jakie funkcje pełnią doradcy w postępowaniach naprawczych. Pokazano w nim również, jakie wymogi muszą oni spełnić, aby móc wykonywać czynności wynikające z zapisów ustawy. Dodatkowo sam proces restrukturyzacji został scharakteryzowany wraz ze wskazaniem jego rodzajów funkcjonujących w obrocie prawnym. (abstrakt oryginalny)
Zmiany zachodzące w otoczeniu placówek medycznych wywołują zmiany w podejściu zarządczym i organizacyjnym kadry kierowniczej, a często również silną potrzebę optymalizacji działań organizacyjnych w kierowanych podmiotach. W artykule, posługując się przykładem Przychodni Przyszpitalnej Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie, przedstawiono zagadnienie optymalizacji, opierając się na konkretnych procesach organizacyjnych zachodzących w podmiocie leczniczym. Opisano zidentyfikowane problemy oraz wdrożone w placówce procesy naprawcze. (abstrakt oryginalny)
Jakkolwiek za początek kryzysu finansowego uważa się pęknięcie amerykańskiej bańki kredytów hipotecznych w połowie 2007 r., to kryzys ten z całą mocą ujawnił się na szerszą skalę znacznie później. Dopiero na przełomie sierpnia i września 2008 r. środki masowego przekazu niemal codziennie zaczęły ujawniać informacji o bankructwach lub zagrożeniu upadłością kolejnych ważnych dla międzynarodowych bądź krajowych systemów finansowych instytucji kredytowych. Skala zjawiska i jego rozprzestrzeniania się zachwiała w pierwszej kolejności gospodarką amerykańską, a następnie, dosłownie w ciągu kilku tygodni, innymi ważnymi gospodarkami światowymi (np. Hiszpanii, Japonii, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, czy Włoch) oraz szeregiem innych gospodarek (np. Argentyny, Belgii, Holandii, Islandii, Ukrainy czy Węgier). Głównym zamierzeniem artykułu jest analiza przyczyn wystąpienia globalnego kryzysu finansowego oraz podejmowanych działań naprawczych zarówno w płaszczyźnie międzynarodowej jak i krajowej. W związku z tym, że dotychczas kryzys najostrzej zaznaczył się w Stanach Zjednoczonych i na Starym Kontynencie oraz z uwagi na znaczenie tych rynków, analiza siłą rzeczy będzie koncentrować się na USA i Europie. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki pomiarów wymiarów charakterystycznych oraz obserwacji powierzchni obręczy kół zestawu kołowego, eksploatowanego w Bydgoskich MZK. Pomiary prowadzono przez okres jednego roku. Badaniom poddano zestaw kołowy wózka po wcześniej wykonanym procesie naprawy, obejmującym regenerację obręczy. Na podstawie wyników badań i ich analizy określono przewidywany okres zdatności zestawu do eksploatacji.(abstrakt oryginalny)
Koszty utrzymania pojazdów samochodowych w odpowiednim stanie technicznym, poprzez obsługiwanie, stanowią istotny składnik ogólnych kosztów ich eksploatacji. Na obsługiwanie pojazdów składają się obsługi techniczne (przeglądy, konserwacje, regulacje, diagnostyka, itp.) oraz naprawy, przy czym podstawowym rodzajem procesów w systemach obsługiwania pojazdów są przeglądy techniczne, które posiadając planowy charakter, odpowiednią hierarchie, cykliczność oraz określony zakres pozwalają stosunkowo dokładnie wyznaczyć koszty realizacji przeglądów technicznych. Obok kosztów przeglądów technicznych, istotnym składnikiem ogólnych kosztów obsługiwania pojazdów są naprawy, których zadaniem jest odtworzenie stanu zdatności użytkowej pojazdów. Naprawy realizowane mogą być według z góry przyjętych zasad, np. po przepracowaniu określonej liczby godzin lub po określonym przebiegu (naprawy okresowe) lub też realizowane na podstawie wyników diagnozy stanu technicznego. Niezależnie od przyjętej formy poddawania pojazdów naprawie należy, w celu ograniczenia kosztów, błędów w trakcie naprawy i uniknięcia napraw reklamacyjnych prowadzić je zgodnie z planowym, logistycznie opracowanym procesem.Temu zagadnieniu poświecono niniejszy artykuł wskazując na sposoby i możliwości właściwego planowania napraw pojazdów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.