Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Repairs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artykuł przedstawia sposób analizy remontu układu tłokowo-korbowego z całkowitą zamiennością części. Autor opisuje wpływ tolerancji wymiarów na możliwości wykonania części, budowę silnika, działanie współpracujących części oraz ich późniejszy remont. Następnie scharakteryzowana jest zamienność części w budowie silników spalinowych. W dalszej części przedstawiona zostaje budowa i rola układu tłokowo-korbowego silnika czterosuwowego, bezwodzikowego. Dalej autor przechodzi do wymienienia dopuszczalnych wartości zużycia elementów układu tłokowo-korbowego w analizowanym silniku. W kolejnym etapie zostaje przedstawiony sposób obliczania tolerancji w zamienności całkowitej. W końcowej części artykułu następuje analiza sposobów montażu układu tłokowo-korbowego silnika Sulzer S20 z całkowitą zamiennością części. W tej analizie szczególny nacisk postawiono na pracochłonność i ekonomiczność przeprowadzonych prac. (abstrakt oryginalny)
Kwalifikacja wydatków poniesionych jako remontowe, choć z pozoru nie stanowi problemu, w praktyce budzi wiele kontrowersji. Pojawiające się często między podatnikami a organami podatkowymi spory wynikają z tego, że w większości przypadków podatnicy dążą do zaklasyfikowania poniesionych wydatków do remontowych, a dzięki temu do zaliczenia ich bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast organy podatkowe i skarbowe dążą do zakwalifikowania tych nakładów jako ulepszenia środków trwałych, wówczas bowiem podatnik może zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów jedynie w formie odpisów amortyzacyjnych. U źródła tych niejednoznacznych interpretacji leży brak definicji pojęcia "remont" w przepisach podatkowych. W tej sytuacji podatnicy bardzo często odwołują się do orzecznictwa sądowego. (fragment tekstu)
3
Content available remote Cele i opłacalność renowacji kamienic z zasobów komunalnych
75%
Stan kamienic komunalnych w wielu miastach jest fatalny. Przez wiele lat nie prowadzono w tym zakresie racjonalnej długofalowej polityki remontowej i modernizacyjnej. W związku z tym istnieją olbrzymie potrzeby remontowe. Renowacja kamienic z zasobów komunalnych może mieć za cele różne zadania techniczne, architektoniczno-urbanistyczne, ekonomiczne i społeczne. Dotychczas w Polsce miasta nie wypracowały jednolitych, zunifikowanych procedur takiego postępowania. Trudno zresztą oczekiwać, że wobec tak dużej ilości wewnętrznie sprzecznych celów można wytworzyć jednolity sposób postępowania we wszystkich przypadkach. Wydaje się, że poszczególne projekty wymagają kompleksowego, ale indywidualnego podejścia. Jedynie w toku dokładniejszych analiz można ustalić, jakie są możliwości techniczne adaptacji poszczególnych kamienic. Trzeba brać pod uwagę nie tylko potencjalne możliwości techniczne, ale również możliwości organizacji takich prac renowacyjnych, trudności ich realizacji, możliwość pozyskania na rynku budowlanym kwalifikowanych wykonawców itp. Dopiero na podstawie takiego kompleksowego, ale zindywidualizowanego podejścia do poszczególnych obiektów, można ocenić społeczną atrakcyjność i opłacalność poszczególnych projektów i ustalić hierarchię atrakcyjności poszczególnych projektów oraz określić sposoby renowacji poszczególnych kamienic z zasobów komunalnych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Remont a ulepszenie środków trwałych - podejście bilansowe i podatkowe
75%
Artykuł został poświęcony zasadom ujmowania nakładów na środki trwałe w świetle polskiego prawa bilansowego, MSR 16 oraz przepisów podatkowych. Autorzy formułują szereg pytań związanych z konsekwencjami remontów i ulepszeń środków trwałych, dotyczących kryteriów ujmowania nakładów, sposobu ich wyceny oraz wpływu na amortyzację. Głównym wnioskiem autorów jest konieczność indywidualnej oceny nakładów z uwzględnieniem nie tylko wartości użytkowej środków trwałych, ale również zamierzeń kierownictwa jednostki. (abstrakt oryginalny)
Ze względu na wieloletnie zaniedbania polska infrastruktura kolejowa jest w złym stanie i wymaga remontów. Stare podkłady kolejowe traktowane są przez prawo jako odpady niebezpieczne i wymagają utylizacji., o ile nie zostanie wykazane, że stężenie substancji niebezpiecznych jest odpowiednio niskie. Nawet jeżeli podkłady zostaną sklasyfikowane jako odpad nie niebezpieczny, mogą one być szkodliwe dla zdrowia i dlatego wprowadzono szereg ograniczeń ich zastosowania. Przedstawiciele branży kolejowej mają tymczasem wątpliwości co do procedury, w wyniku której podkład kolejowy przestaje być odpadem niebezpiecznym.(abstrakt oryginalny)
Postoje maszyn papierniczych - spowodowane ich naprawą a także niewłaściwą gospodarkę remontową - prowadzą do wysokich strat ekonomicznych. Wynika stąd konieczność zmniejszenia czasu postojów poprzez zastosowanie właściwie funkcjonującej gospodarki remontowej. W artykule przedstawiono model gospodarki remontowej maszyn papierniczych. Opracowano system przeprowadzania remontów profilaktycznych - jako jeden z czynników właściwego funkcjonowania gospodarki remontowej - a następnie sformułowano zagadnienie optymalizacji terminów przeprowadzania czynności profilaktycznych. W zakończeniu przedstawiono kierunki dalszych badań zmierzających do opracowania kompleksowego modelu gospodarki remontowej maszyn papierniczych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problemy wzbogacania pracy remontowców w świetle dostępnej literatury oraz danych uzyskanych z wstępnych badań empirycznych. Podkreślono związki wzbogacania pracy robotników ze strukturę organizacyjną przedsiębiorstw i ogólną koncepcję ich funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
Podstawę planu finansowego wspólnoty mieszkaniowej tworzą dwa podstawowe budżety: operacyjny i remontowy. Umiejętność budżetowania niezbędna jest każdemu zarządcy nieruchomości, przydaje się również jej właścicielowi. W artykule zamieszczono praktyczne przykłady prezentujące podstawy kalkulacji budżetu remontowego oraz operacyjnego.
Przedstawiono działania Dolnośląskiej DOKP w zakresie przebudowy obiektów inżynieryjnych. Doświadczenia zdobyte przy projektowaniu przebudowy takich obiektów wskazują na zasadność stosowania analizy hydrologiczno-hydraulicznej.
W niniejszym artykule przedstawiono podstawowe założenia modelu. Model ten składa się z sześciu składników, które ujmują odpowiednie części energii, a tym samym umożliwiają prognozowanie zużycia energii w budynkach rewaloryzowanych jak i nowych.
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie w syntetycznej formie właścicielom budynków wielorodzinnych tj: wspólnotom, spółdzielniom mieszkaniowym oraz zarządcom nieruchomości, procedur związanych z przygotowaniem inwestycji dotyczących remontów lub dociepleń elewacji budynków w sytuacji prawnej, w której podlegają one ochronie konserwatorskiej. W artykule poruszone zostały kwestie źródeł informacji o zakresie ochrony konserwatorskiej oraz różnic wynikających z procedur formalno-prawnych związanych z przygotowaniem inwestycji remontowych w stosunku do procedur dotyczących budynku nie objętych ochroną konserwatorską. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Odbudowa infrastruktury komunikacyjnej kraju w sytuacjach nadzwyczajnych
63%
Niniejszy artykuł poświęcony jest istotnej kwestii infrastruktury transportowej narażonej na uszkodzenia lub zniszczenia, w wyniku naturalnego lub zamierzonego wpływu obciążeń pozanormatywnych i wyjątkowych. W artykule, w kwestii odbudowy infrastruktury komunikacyjnej kraju w sytuacjach awaryjnych, omówiono formalne i prawne aspekty tego procesu i możliwość stosowania metod analizy wielokryterialnej w odniesieniu do procesu szybkiego przywracania systemu do stanu doraźnej używalności. Przedstawiono przykładowy algorytm odbudowy obiektu mostowego, zniszczonego powodzią. (abstrakt oryginalny)
Opisywana w publikacji, stalowa płyta drogowa, przeznaczona jest do zastosowania w robotach wykopowych zarówno na placach budowy jak i w ciągu dróg i ulic. Skutecznie się sprawdza do przykrycia wykopów i przeniesienia ruchu drogowego. Płyta zapewnia jednocześnie odpowiednie warunki bezpieczeństwa ruchu samochodowego bez ograniczeń obciążenia, a więc również pojazdów ciężkich. W niniejszym artykule przedstawiono pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, które jest już powszechnie stosowane na obszarach ulic we Wrocławiu. Pod względem strategicznym pozwala szybko przeprowadzać remonty sieci, nie utrudniając warunków ruchu na wrocławskiej sieci drogowej. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Uczestnicy procesu remontowego obiektów zabytkowych i relacje między nimi
63%
Artykuł porusza problematykę robót remontowych budynków zabytkowych, rozpatrywaną w odniesieniu do uczestników procesu realizacji tych robót oraz ich planowania i efektu końcowego. Podjęto w nim próbę analizy wpływu poszczególnych uczestników, z uwzględnieniem możliwych do wystąpienia relacji między nimi, na wartość końcową robót oraz wskazania przyczyn rozbieżności techniczno-ekonomicznych w głównych fazach procesu. Prezentowane zagadnienia zostały przedstawione z uwagi na znikomą ilość publikacji, które opisywałyby podjętą tematykę. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie, analiza i ocena wybranych zagadnień logistycznych remontów uzbrojenia i sprzętu wojskowego w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa wyrobów obronnych. Poruszane w artykule zagadnienia wpisują się w ogólną tematykę dotyczącą funkcjonowania przedsiębiorstw wytwarzających uzbrojenie i sprzęt wojskowy. Artykuł wyraża określone podejście badawcze względem rozwiązań organizacyjno - technicznych dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa wyrobów obronnych podczas usług remontowych. Analizując problemy dotyczące logistyki procesów remontowych wskazano metody dotyczące ich doskonalenia w zakresie jakości i wpływu na środowisko naturalne. Podejście to opiera się na badaniach diagnostycznych procesu utrzymania sprzętu wojskowego w eksploatacji i przykładach zaczerpniętych z praktyki Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Metodyka wspomagania gospodarki remontowej w gminnych zasobach lokalowych
63%
W pracy przedstawiono metodykę wspomagania gospodarki remontowej w zasobach lokalowych gminy miejskiej. Metodyka oparta została na procedurach porządkowania zbioru budynków komunalnych na podstawie oceny stopnia pilności przeprowadzenia w tych obiektach kompleksowych prac remontowych. Wyniki badań dostarczają informacji o obiektach, w których należy skoncentrować nakłady na planowane zabiegi remontowe. Przedstawione podejście metodyczne zostało pozytywnie zweryfikowane na części zasobu lokalowego miasta Olsztyna. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Innovative Solutions for Partial Overhaul of Bituminous Roads Using SPRIDER
63%
The vast majority of roads in Poland have asphalt pavement. Often these were surfaces designed and made in 80s. Today, many of these roads are in operation under much greater traffic and exceeded load design values. This results in degradation and destruction of the road surface. Due to the large backlog of road repairs and many years of negligence regarding road infrastructure resulting from financial constraints of road managers, an urgent need arose to repair several kilometers of asphalt roads, colloquially speaking, at the drop of a hat. Resurfacing and overhauls were first performed on national roads and, to a limited extent, on the roads of lower functional classes. Technologies currently used leave much to be desired in terms of quality and economy. One way to reduce the cost of labor and contracting, while increasing the quality of the work, is to search for solutions using new technologies. Those using SPRIDER are certainly innovative. This paper presents this technology compared to those commonly used and the very system for evaluating the condition of roads and classifying them for repairs.(original abstract)
18
Content available remote Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego w realizacji zadań publicznych
63%
W Polsce w latach dziewięćdziesiątych pojawiły się pierwsze projekty, które uznawane były za początki PPP. Dotyczyły realizacji usług komunalnych i budowy/poprawy infrastruktury technicznej. Miały one charakter przede wszystkim niewielkich inwestycji samorządu lokalnego. Od października 2005 r. zasady funkcjonowania partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce zostały jednoznacznie określone. Wprowadzone przepisy rozstrzygnęły jednoznacznie kwestię istoty i legalności PPP. Nie nalazły jednak zastosowania w praktyce, nie można więc powiedzieć o ich implementacji zakończonej sukcesem. Obecne zmiany regulacji prawnej powinny przyczynić się do aktywnego wykorzystywania formuły PPP w praktyce w najbliższej przyszłości. Celem artykułu jest analiza zalet i wad wykorzystania formuły PPP przy realizacji projektu Urzędu Miasta Łodzi "Program rewitalizacji domów familijnych". (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono instytucji funduszu remontowego jako narzędzia polityki remontowej wspólnot mieszkaniowych w zasobach z udziałem gminy. Podjęto próbę dyskryminacji 202 wspólnot w grupy jednorodne, w celu wykazania wpływu wysokości udziału gminy w nieruchomości wspólnej na politykę remontową wspólnot mieszkaniowych. Dyskryminacji dokonano na podstawie przyjętych do badania zmiennych za pomocą sześciu metod analizy dyskryminacyjnej. Badaniami objęto wspólnoty mieszkaniowe z udziałem gminy Olsztyn, zarządzane przez komunalną spółkę prawa handlowego w latach 2007-2011. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie aktualnych uregulowań dotyczących kwalifikowania wydatków przedsiębiorstw do kategorii remontów i inwestycji, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, bilansowego i budowlanego, oraz przedstawienie możliwych interpretacji w tym zakresie. W części empirycznej artykułu problemy kwalifikacji wydatków związanych z eksploatacją środków trwałych zostały przedstawione na przykładzie ważnego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski przedsiębiorstwa przesyłu gazu, jakim jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.