Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 431

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Research methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Celem tekstu jest przedstawienie wprowadzenia do problemu replikowalności i reprodukowalności wyników w naukach o zarządzaniu, z jednoczesnym podkreśleniem wyzwań powiązanych z realizacją badań replikacyjnych. Tekst oparto na przeglądzie współczesnej literatury tematu. Wskazano na trzy główne kwestie: a) rzadkość badań replikacyjnych wynika ze struktury zachęt, z którą mają do czynienia badacze zarządzania; b) ponieważ większość opublikowanych badań replikacyjnych została przeprowadzona przez autorów replikowanego badania, ich rezultaty mogą być pochodną tej samej struktury zachęt; c) publikacja badań, w których nie udało się ponownie uzyskać wyników z oryginalnego badania wydaje się nie wpływać na popularność opracowań, których nie udało się powtórzyć. Tekst ma naturę wstępnej analizy zagadnienia, dlatego konieczne są dalsze badania poświęcone temu problemowi. Zwiększenie liczby badań replikacyjnych będzie wymagać zmiany struktury zachęt, na którą wystawieni są naukowcy. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Dylematy w prowadzeniu badań uczestniczących
100%
Prezentowane opracowanie składa się z trzech zasadniczych części. W pierwszej części autorka ukazuje swoją dotychczasową drogę badawczą nad życiem jednej ze wspólnot wirtualnych. Prezentuje obszary swoich zainteresowań badawczych, którymi stały się różnorodne aspekty funkcjonowania wspólnot wirtualnych - m.in. aspekt komunikacyjny, poradniczy, obyczajowy oraz taki, który związany jest z poczuciem tożsamości lokalnej. W drugiej części autorka dzieli się dylematami, które towarzyszą jej podczas prowadzenia owych badań. Dylematy dotyczą etycznego aspektu zaangażowanych badań uczestniczących. W trzeciej części opracowania zaprezentowany został specyficzny sposób prowadzenia badań. Metodologiczną inspiracją dla autorki stała się koncepcja badań emicznych autorstwa Kenetha Lee Pike'a. Zasadnicze cechy tej strategii badawczej to: badanie kultur "od wewnątrz", wykorzystywanie przez badacza płaszczyzny uczestnika kultury, stosowanie obserwacji uczestniczącej (wewnętrznej), odwoływanie się do pojęć członków, a przede wszystkim - utrzymywanie zaangażowania emocjonalnego przez badacza. Ostatecznie wszystkie te argumenty okazały się być bardzo pomocne i stały się metodologicznym wsparciem w prowadzonych przez autorkę badaniach. (abstrakt oryginalny)
3
100%
Atrakcje turystyczne są ważnym sektorem turystyki, stymulują bowiem zainteresowanie odbyciem podróży do miejsca docelowego, są również głównym składnikiem produktu turystycznego. W artykule dokonano przeglądu badań nad atrakcjami, przedstawiono również wyniki badań nad frekwencją w polskich atrakcjach, jakie zostały zrealizowane w 2014 i 2015 r. Wskazano na sposoby zdobywania informacji, problemy z ich pozyskiwaniem od gestorów atrakcji oraz metody szacowania wielkości ruchu turystycznego adekwatne do zaproponowanej ich typologii. We wnioskach końcowych sformułowano rekomendacje dotyczące dalszych badań nad frekwencją w atrakcjach turystycznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wpisuje się w problematykę badania efektywności ekonomicznej szpitali będących własnością publiczną, w szczególności własnością bądź współwłasnością samorządu terytorialnego w Polsce. Przedmiotem badania uczyniono teoretyczne podejścia do rozumienia i koncepcji istoty efektywności ekonomicznej oraz właściwe im ekonomiczne narzędzia analityczne służące uzyskaniu wiedzy na temat efektywności ekonomicznej szpitali i jej determinant dla potrzeb zarządzania nimi. Badanie polega na wyjaśnianiu, w którym ze zbioru przesłanek opisujących: niepewność i podwyższone ryzyko działania szpitali samorządowych w Polsce, warunki i ograniczenia poznawcze każdego z teoretycznych podejść oraz odpowiadających im metod badania efektywności ekonomicznej, na mocy reguł logiki dedukcyjnej, wyprowadzono osąd przydatności poszczególnych podejść i właściwych im metod w realiach polskich.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena wykorzystania metodyki triangulacji w wybranych badaniach rachunkowości zarządczej. Wskazano na istotę metody naukowej oraz znaczenie i rodzaje triangulacji w badaniach nauk społecznych. Sformułowanie przesłanek zastosowania triangulacji do badań w rachunkowości zarządczej stało się punktem wyjścia do oceny wybranych procedur badawczych. W celu przeprowadzenia tej oceny dokonano wyboru zagranicznych prac badawczych z rachunkowości zarządczej. Ich ocenę przeprowadzono ze względu na miejsce triangulacji w procesie badawczym oraz jej wpływ na jakość badań. Przedstawione wyniki wskazują, że w analizowanych badaniach triangulację stosuje się na wszystkich etapach procesu badawczego. Rezultatów tych nie należy jednak uogólnić, gdyż próba badawcza mogła być niereprezentatywna.(abstrakt oryginalny)
Wyniki sesji warsztatowej dotyczącej perspektyw badań na Wydziale Ekonomii wskazują na bardzo duży potencjał naukowo-badawczy Wydziału przejawiający się w szerokich zainteresowaniach i bogatych doświadczeniach badawczych pracowników poszczególnych katedr. Katedry wykazują dużą skłonność do współpracy w różnych obszarach badawczych. Kierunki badań jakimi są zainteresowane podmioty otoczenia w dużej mierze pokrywają się ze specjalizacjami naukowo-badawczymi katedr, a uczestnicy uważają, że kolejna konferencja wydziałowa powinna być poświęcona przede wszystkim badaniom na rzecz praktyki gospodarczej. (fragment tekstu)
Obecne silniki spalinowe wyposażone są w precyzyjne układy sterowania dawką paliwa oraz nowoczesne układy zapłonowe. Możliwości poprawy wskaźników pracy silników wymagają dokładnej analizy procesu spalania. Artykuł dotyczy sposobów określania temperatury za pomocą badań optycznych. Optyczna rejestracja procesu spalania jest jedną z metod wykorzystywaną do analizy rozkładu temperatury płomienia. Opisano wyniki badań przeprowadzonych za pomocą metody dwubarwowej. Określono wpływ zastosowania różnych filtrów optycznych na wyniki analiz. Wskazano na możliwości poprawy zakresu pomiaru mniejszych wartości temperatury przez zastosowanie odpowiedniej kombinacji filtrów barwnych.(abstrakt oryginalny)
Celem mojego artykułu jest zaprezentowanie możliwości wykorzystania w badaniach przyjętej narracyjnej orientacji badawczej jako jednej z wielu, dominującej, nadającej projektom badawczym charakterystycznego rysu, ale także z możliwością łączenia jej z wieloma innymi metodami/technikami badawczymi o różnym charakterze. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono przebieg modelowania oraz wyniki badań numerycznych wpływu impulsu ci- śnienia na strukturę blachy pancernej wykonanej z materiału Armox 500T o wymiarach 1000 x 1000 x 10 mm. Konstrukcję obciążano za pomocą sprzężenia ALE (ang. Arbirtary Lagrangian-Eulerian) oraz funkcją CONWEP. Celem badań było oszacowanie zastępczej masy ładunku TNT detonowanego w wolnej przestrzeni, którego skutki oddziaływania na przeszkodę są zbliżone do skutków detonacji w naczyniu zgodnym z AEP 55. (abstrakt oryginalny)
10
100%
Szara strefa występuje w każdej dziedzinie gospodarki i nie da się jej wyeliminować, można jedynie starać się ją ograniczać. Aby zbadać wielkość szarej strefy w różnych aspektach życia ekonomicznego, politycznego itp. badacze powinni stosować jednocześnie kilka metod badawczych. Być może wtedy dogłębnie uda się odpowiedzieć na nurtujące nas pytania związane z gospodarką nieoficjalną. (fragment tekstu)
In this paper I use the National Supported Work (NSW) data to examine the validity of the Oaxaca-Blinder unexplained component as an estimator of the population average treatment effect on the treated (PATT). Precisely, I utilize dataset and variable selections used in previous studies of the NSW data to compare the performance of the Oaxaca-Blinder unexplained component with methods based on the propensity score (Dehejia and Wahba, 1999) and bias-corrected matching estimators (Abadie and Imbens, 2011). I show that in both cases the Oaxaca-Blinder unexplained component performs superior compared to the previously analyzed estimators provided that common support is imposed.
12
Content available remote Metody badawcze rachunkowości zarządczej a ich podstawy filozoficzne
100%
Celem artykułu jest przedstawienie metod badawczych rachunkowości zarządczej z uwzględnieniem ich podstaw filozoficznych. W artykule omówiono istotę i genezę metod badawczych nauk społecznych. Następnie scharakteryzowano ilościowe i jakościowe metody badawcze rachunkowości zarządczej ze szczególnym uwzględnieniem różnic wynikających z ich odmienności paradygmatycznej. Stało się to podstawą dyskusji o kierunkach rozwoju metod badawczych rachunkowości zarządczej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podejścia badawczego skierowanego na opracowanie teorii ugruntowanych o rachunkowości zarządczej. Na podstawie przeglądu literatury przedmiotu wskazano na rolę teorii w badaniach empirycznych z zakresu rachunkowości zarządczej, scharakteryzowano indukcyjną metodę prowadzenia badań empirycznych oraz omówiono założenia dotyczące zasad konstrukcji teorii ugruntowanych.(abstrakt oryginalny)
Klasyczna para ślizgowa typu wał-panewka wykonywana jest poprzez różnego rodzaju obróbkę mechaniczną. Powierzchnia wału jest szlifowana a powierzchnia panewki - wytaczana. Kontakt odpowiednich narzędzi, ściernicy przy szlifowaniu wału i noża tokarskiego przy wytaczaniu tulei, skutkuje zmianami wykonywanych powierzchni. Powoduje zmianę ich kształtu, chropowatości, zmienia strukturę w warstwach podpowierzchniowych, jest przyczyną występowania lokalnych spiętrzeń temperatury, wpływających na powstanie i przebieg reakcji tribochemicznych. Zmiany te mogą mieć zasadniczy wpływ na pierwszy okres pracy węzła ślizgowego, okres docierania, podczas którego obserwuje się dużą intensywność zużywania. Badania z użyciem spektrometrii AES pozwoliły uzyskać informacje o stanie początkowym warstw powierzchniowych elementów węzła tarcia. Na podstawie tych informacji będzie też możliwe optymalizowanie parametrów obróbki mechanicznej, tak aby zużywanie w pierwszym okresie tarcia było jak najmniejsze.(abstrakt oryginalny)
W pracy omówiono wyniki badań strefy oddziaływania materiału konstrukcyjnego na środowisko - hydrorafinat II. Ustalono, że w warunkach ruchu elementu względem środowiska, materiał wykazuje własny potencjał powierzchniowy. Potencjał powierzchniowy elementu określa rodzaj materiału warstwy powłokowej. Potencjał stacjonarny materiałów powłokowych jest bliski wyższemu stopniowi utlenienia metalu kontaktującego się z olejem (Cu+2, Zn+2, Ag+1, Ni+3, Sn+4). Pomiary potencjałów elektrycznych materiałów konstrukcyjnych w oleju bazowym umożliwią komputerowe sterowanie powierzchniowymi przemianami fazowymi w środowisku hydrorafinatu II po uszlachetnieniu jego składu chemicznego.(abstrakt oryginalny)
Autorzy rozpoczynają artykuł wprowadzeniem konceptu etniczności i zwracają uwagę na dwa aspekty etniczności, które są używane we współczesnej nauce: etniczność postrzegana jako kulturalny bądź polityczny fenomen. Etniczność rozumiana jako polityczny koncept, uważana przez autorów za nieuprawnione stanowisko, była przyczyną powstania nacjonalizmu, który stopniowo osiągał momentum w Europie od 17-tego wieku, i od 19-tego wieku zaczął wywierać znaczący wpływ na nauki humanistyczne. Prehistoria, dyscyplina, która powstała w 19-tym wieku, zadoptowała teorie i zagadnienia rozwinięte przez inne nauki. Szczególnie uwidoczniło się to zjawisko w niemieckich i polskich prehistorycznych studiach. Ponadto, archeologia ze swoimi " niemymi źródłami" stała się dla wielu dyscyplin nauki wygodnym zestawem argumentów, które wspierały każdą wybraną sytuację z przeszłości. To prowadziło do wysoce niefortunnego konglomeratu współzależności, które były nieweryfikowalne i zbudowane na metodologicznym nieporozumieniu, a zagrzewane patriotycznymi emocjami - z jednej strony niemieckimi, z drugiej polskimi. Argumentacja obu stron debaty była później użyta w radykalizujacej się wersji przez polityczną propagandę.
Badania gruntów stabilizowanych chemicznie stanowią zagadnienie istotne z punktu widzenia trwałości nawierzchni drogowych, a co za tym idzie niezawodności etapu transportowego całego procesu logistycznego. W artykule zaprezentowano laboratoryjne stanowisko do badań parametrów mechanicznych gruntów stabilizowanych spoiwem hydraulicznym, umożliwiające realizację szerokiego zakresu badań zarówno w obszarze dydaktyki jak i prac naukowo-badawczych. Stanowisko wyposażone w system DIC umożliwia wyznaczanie przemieszczeń i odkształceń dla całych powierzchni badanych próbek gruntu, co pozwala na znaczne usprawnienie i przyspieszenie procedur badawczych w stosunku do tradycyjnych metod pomiarowych wykorzystujących czujniki kontaktowe. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma charakter metodologiczno-empiryczny. W części metodologicznej, przedstawionej w tym artykule, poddano krytycznej analizie podstawowe założenia przyjmowane w badaniach ubóstwa oraz przedstawiono graficzne metody oceny jego zmian, odporne na większość przyjmowanych w tych badaniach założeń. W części empirycznej dokonano analizy zmian sytuacji dochodowej najuboższych grup ludności oraz nierówności w Polsce w latach 1997-2003. W analizie skoncentrowano się na porównaniu ocen zmian w sferze ubóstwa, przy zastosowaniu alternatywnych granic ubóstwa oraz empirycznej weryfikacji proponowanych metod analizy graficznej.
W artykule na początku przedstawiono stan prawny - wymogi normatywne dotyczące badań i pomiarów odbieraków prądu. Następnie skupiono się na wybranych rodzajach pomiarów, które to powinny być szczególnie dokładnie wykonywane zgodnie z nowymi przepisami. Przedstawiono prawidłową metodykę wykonywania pomiarów siły nacisku statycznego oraz sprawdzenia stanu usprężynowania ślizgacza. Dokonano analizy najczęściej popełnianych błędów w trakcie wykonywania tego typu badań. Przeanalizowano przykładowe wyniki pomiarów siły nacisku statycznego. Właściwa metodyka tych pomiarów ma duże znaczenie, gdyż dzięki temu można w sposób właściwy ocenić stan techniczny odbieraka prądu i zapobiec różnego rodzaju uszkodzeniom i wypadkom. Jest to bardzo ważne zagadnienie, gdyż od trzech lat stosowane są nowe nakładki stykowe wraz z nowymi konstrukcjami ślizgaczy. Od tego też momentu zaobserwowano znaczny wzrost uszkodzeń i różnego rodzaju wypadków związanych z odbierakami prądu. Dlatego wydaje się, że właściwa metodyka wykonywania przedstawionych pomiarów może istotnie wpłynąć na zmniejszenie liczby uszkodzeń odbieraków prądu a tym samym na stan bezpieczeństwa.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki obliczeń zdolności małych zbiorników wodnych do zatrzymania rumowiska (β). Do analiz wytypowano dziewięć małych zbiorników wodnych znajdujących się w dorzeczu górnej Wisły. Zdolność ta została określona na podstawie bilansu rumowiska i porównana z wynikami obliczeń metodą Brune'a i jej modyfikacjami, opracowanymi przez Gilla, Heinemanna oraz Jothiprakasha i Garga. Stwierdzono, że istnieje możliwość zastosowania tych metod do wyznaczenia początkowej zdolności małych zbiorników do zatrzymywania rumowiska. Metody te mogą mieć zastosowanie w przypadku małych zbiorników, których współczynnik pojemności jest większy od 1%. Stwierdzono również, że wyniki obliczeń zdolności do zatrzymywania rumowiska w kolejnych latach eksploatacji małych zbiorników wodnych wykonane za pomocą metody Brune'a i wzorów Gilla, Heinemanna oraz Jothiprakasha i Garga nie odpowiadają rzeczywistej zdolności, oznaczonej symbolem βrz i określonej na podstawie bilansu rumowiska. Poddane ocenie metody nie mogą być wykorzystane do określenia zdolności małych zbiorników wodnych do zatrzymania rumowiska w kolejnych latach eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.