Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Research of Economic Activity of Population (BAEL)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W polskiej praktyce funkcjonują dwa źródła podające dane odnośnie stopy bezrobocia. Pierwsze z nich jest ściśle powiązane z rejestracją osób bezrobotnych w powiatowych urzędach pracy i nosi nazwę bezrobocia rejestrowanego. Drugim źródłem są wyniki ankietowego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), na podstawie którego określa się wielkość i strukturę zasobów siły roboczej, w tym szacuje się wartość stopy bezrobocia. Porównując wartości stopy bezrobocia rejestrowanego i stopy bezrobocia obliczanej na podstawie BAEL, zauważyć można pewne rozbieżności pomiędzy obiema wartościami. Celem artykułu jest wyjaśnienie dysproporcji pomiędzy stopą bezrobocia rejestrowanego a stopą bezrobocia szacowaną według BAEL oraz określenie czynników wywołujących różnice przy obliczaniu obu wskaźników. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem przeprowadzonych przez autorkę badań, było określenie stopnia aktywności ekonomicznej studentów dziennych Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze, czyli zbadanie motywów, dla których podejmują pracę. Autorka dążyła do odpowiedzi na pytanie, jak ankietowani postrzegają swoją rolę i możliwości na rynku pracy.
Przedstawione zostały wyniki badań, przeprowadzone wśród studentów I, II, II, IV roku studiów zaocznych wspomnianego w tytule wydziału, których celem było stwierdzenie, jaką aktywność ekonomiczną przejawiają studenci zaoczni. Przedmiotem badań była przeszłość zawodowa studentów, czyli stwierdzenie, czy kiedykolwiek pracowali i w jakich instytucjach, a także bieżąca aktywność ekonomiczna. Obok tego, ważne było uzyskanie odpowiedzi na pytania: w jakim wymiarze czasu wykonują swoją pracę, jakie uzyskują dochody, czy są zadowoleni z zajmowanego stanowiska?
W Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) poszczególne ankietowane osoby zalicza się do pracujących, bezrobotnych lub biernych zawodowo na podstawie "obiektywnych" kryteriów ustalonych w założeniach metodycznych. Takie podejście umożliwia oddzielenie klasyfikacji od subiektywnych odczuć respondentów i jest stosowane od 1992 roku. Począwszy od roku 2006, respondenci BAEL mogą także samodzielnie identyfikować swój stan aktywności ekonomicznej. Celem artykułu było wskazanie i próba wyjaśnienia różnic występujących między wynikami uzyskanymi na podstawie identyfikacji stanów aktywności ekonomicznej przeprowadzonej zgodnie z kryteriami GUS i samodzielną klasyfikacją dokonywaną przez poszczególnych respondentów BAEL. Rozważono zasadność stosowania każdego z badanych podejść i implikacje ich wyboru dla przebiegu i wyników badania zjawiska bezrobocia w ujęciu statycznym i dynamicznym.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie zmian struktury aktywności ekonomicznej ludności w starszym wieku produkcyjnym w Polsce, w tym syntetyczna ocena tych zmian przy wykorzystaniu stosownych miar. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest porównanie wyników zastosowania różnych metod porządkowania liniowego obiektów na przykładzie poziomu aktywności ekonomicznej ludności oraz wybór metody do ostatecznej oceny badanego zjawiska złożonego. Zaproponowano dwa podejścia. Pierwsze polega na wyborze spośród wyników uzyskanych za pomocą wszystkich rozpatrywanych metod wzorcowych i bezwzorcowych, drugie zaś zakłada wybór metody porządkowania osobno dla każdej z grup. Zagadnienie zilustrowano przykładem dotyczącym poziomu aktywności ekonomicznej ludności na podstawie danych uzyskanych z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) na koniec I kwartału 2019 r. w ujęciu województw. Zastosowano kilka wariantów metod bezwzorcowych, różniących się formułą normalizacji cech diagnostycznych, jak również metody wzorcowe: Hellwiga, TOPSIS oraz pozycyjną, bazującą na przestrzennej medianie Webera. W grupie bezwzorcowych metod porządkowania liniowego metodą dającą wyniki najbardziej zbliżone do wyników uzyskanych za pomocą wszystkich pozostałych metod okazała się metoda oparta na unitaryzacji zerowanej. W grupie metod wzorcowych wyniki takie uzyskano za pomocą metody Hellwiga. (abstrakt oryginalny)
Badania rynku pracy, w tym szeroko rozumianej aktywności zawodowej, przeprowadza się od wielu lat w większości krajów świata (labour force survey). Wśród krajów europejskich, które wykonały takie badania, pierwsza była Anglia, gdzie w wyniku ustaleń Traktatu rzymskiego rozpoczęto badania w 1973 r. Organizacja tych badań i stosowane definicje wzorowane są na zaleceniach Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Definicje i wskazania MOP są jednak z założenia mało precyzyjne i różne kraje mogą je inaczej interpretować, uwzględniając specyficzne warunki, jakie w nich panują. Uważa się zatem, że dane dotyczące bezrobocia i zatrudnienia w różnych krajach często nie są całkowicie porównywalne. Celem artykułu było porównanie rozwiązań dotyczących badania aktywności ekonomicznej ludności, stosowanych w Polsce i w Kanadzie (Kanada jest krajem mającym wieloletnie doświadczenie, znacznie dłuższe niż większość krajów europejskich w prowadzeniu tego typu badań, bowiem sięgające okresu bezpośrednio po II wojnie światowej. (fragment tekstu)
W artykule próbowano dokonać diagnozy w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych w województwie dolnośląskim w latach 2004-2013. Uczyniono to na podstawie danych statystycznych zbieranych przez PFRON oraz fragmentarycznej - dostępnej w badanym zakresie - statystyki publicznej GUS. Ze względu na zastosowaną przez obie instytycje różną metodologię gromadzenia danych uzyskany obraz jest niepełny i - co ważniejsze - w niektórych fragmentach ze sobą sprzeczny. Niestety, istnieje niewiele źródeł informacji statystycznych dotyczących badanej zbiorowości w ujęciu regionalnym, z tego powodu potrzebne jest prowadzenie autorskich badań terenowych. W artykule zaprezentowano najważniejsze wnioski płynące z jednego z nich, próbowano ustalić liczebność i cechy społeczne pracujących osób niepełnosprawnych w woj. dolnośląskim, wskazano bariery ograniczające ich aktywność zawodową oraz zaproponowano instrumenty polityki społecznej wobec niepełnosprawności, będące jednocześnie narzędziami walki z wykluczeniem społecznym.(abstrakt oryginalny)
Cechy ankiety, takie jak jej długość, trudność, czy jej subiektywnie postrzegana ciekawość mają bezpośrednie przełożenie na jakość otrzymywanych danych. Praca analizuje związek pomiędzy długością kwestionariusza, a precyzją pozyskanych z jego pomocą danych, wykorzystując dane BAEL na temat rozkładu wynagrodzeń w społeczeństwie polskim. Badanie opiera się na naturalnym quasi-eksperymencie, jakim było zwiększenie liczby pytań w kwestionariuszu BAEL między rokiem 2005, a 2006. Analizie poddano wpływ tej zmiany na rozrzut deklarowanych przez respondentów dochodów. Wyniki wskazują na istotny, negatywny związek pomiędzy długością ankiety i precyzją udzielanych odpowiedzi. Uzyskane wyniki są względnie odporne. (abstrakt oryginalny)
Estymacji modeli hazardu dla ryzyka konkurencyjnego o czasie dyskretnym można dokonać m.in. za pomocą wielomianowych modeli logitowych (MLM). Model MLM stanowi dobrą aproksymantę modelu hazardu opartego na danych grupowych w przedziałach o stałych stopach hazardu. Dysponując oszacowanym modelem MLM, określimy przynależność osób do klas (pracujący, bezrobotni, nieaktywni zawodowo). Ocena jakości uzyskanej klasyfikacji może być pomocna we wnioskowaniu na temat jakości wyjściowego modelu hazardu. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem niniejszego opracowania jest analiza zróżnicowania jednostek terytorialnych (województw) pod względem posiadanego kapitału ludzkiego w ostatnich latach przed realizacją "Programu Operacyjnego Kapitał ludzki 2007-2013" (przyjętego przez Radę Ministrów w listopadzie 2006 r. i zatwierdzonego do realizacji przez Komisję Europejską we wrześniu 2007 r.) - por. [20]. Szczególnie skoncentrowano się na określeniu pozycji województw południowych na tle pozostałych województw za pomocą taksonomicznych mierników rozwoju (wzorując się na koncepcji Wskaźnika Rozwoju Społecznego HDI), w tym na ocenie dystansów dzielących te województwa od innych województw, a także określeniu słabych i mocnych stron analizowanych jednostek terytorialnych. Kolejnym celem przeprowadzonych badań jest sprawdzenie, czy istniały różnice w poziomie kapitału ludzkiego w wyróżnionych województwach, w tym w zależności od wyróżnionego obszaru badawczego w ramach szeroko rozumianego kapitału ludzkiego (edukacji, rynku pracy, zdrowia, potencjału demograficznego, spójności społecznej i terytorialnej), oraz jaki był stopień zróżnicowania (specjalizacji) struktury ogólnego miernika kapitału ludzkiego według obszarów w wyróżnionych jednostkach terytorialnych. W artykule wykorzystano wyniki badań zawarte w publikacji Kapitał ludzki w województwie dolnośląskim w latach 2002-2006 wydanej przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu w 2008 r. [15], m.in. zaproponowany zestaw wskaźników diagnostycznych. (fragment tekstu)
Informacje publikowane przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności cechują się dużym poziomem agregacji. Oszacowania w przekroju województw dla małych grup określonych przez cechy demograficzne nie są publikowane ze względu na zbyt małą precyzję estymacji bezpośredniej, spowodowaną małą liczebnością próby. Sposobem na zwiększenie precyzji oszacowania jest zastosowanie estymacji pośredniej. W literaturze popularne jest podejście, w którym do estymacji pośredniej charakterystyk rynku pracy stosuje się strukturalne modele szeregów czasowych. W niniejszym artykule została podjęta próba oceny wykorzystania tej metody w kontekście zwiększenia precyzji estymacji stopy bezrobocia w dezagregacji na województwa, płeć i wiek. Ocena ta została dokonana na podstawie eksperymentu Monte Carlo z wykorzystaniem danych jednostkowych z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności z lat 2000-2009. Wyniki tego badania pokazują, że zastosowany estymator pośredni w większości przypadków cechuje się lepszą jakością niż estymacja bezpośrednia. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wpływ wejścia Polski do Unii Europejskiej na sytuację kobiet na rynku pracy
84%
Celem artykułu jest określenie znaczenia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej na sytuację kobiet na rynku pracy. W części teoretycznej przedstawione zostaną czynniki, które wpływają na zróżnicowanie w zatrudnieniu i wynagradzaniu pracowników, zaś w części empirycznej zostanie podjęta próba analizy polskiego rynku pracy przed i po 1 maja 2004 r. z podziałem na płeć. Badaniu poddane zostaną takie czynniki, jak średni czas pozostawania bez pracy, przepływ siły roboczej czy udział kobiet w ogólnej liczbie zatrudnionych. Dane pochodzić będą z reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) oraz cyklicznych raportów GUS dotyczących sytuacji kobiet na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnienia i wynagrodzenia w gospodarce narodowej. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była charakterystyka aktywności ekonomicznej ludności wiejskiej, sklasyfikowanej według głównych źródeł utrzymania w Polsce w latach 2006-2009, na podstawie danych jednostkowych BAEL pochodzących z lat 2006-2009 (łącznie badanie objęło 16 kwartałów i 900 tysięcy ankiet). Aktywność ekonomiczną opisano za pomocą współczynnika aktywności zawodowej, wskaźnika zatrudnienia, stopy bezrobocia rzeczywistego, stopy bezrobocia równowagi oraz relacji między stopą bezrobocia rzeczywistego i bezrobocia równowagi. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że związek z rolnictwem chroni przed jawnym bezrobociem, lecz jednocześnie może wpływać na zmniejszenie zainteresowania podejmowaniem pracy poza rolnictwem. Można przypuszczać, że w przypadku ludności rolniczej, ze względu na posiadanie zarobkowego zajęcia w gospodarstwie, presja na podjęcie pracy poza rolnictwem nie jest tak silna, jak w przypadku ludności niezwiązanej z indywidualnymi gospodarstwami rolnymi. Celem badań była charakterystyka aktywności ekonomicznej ludności wiejskiej, sklasyfikowanej według głównych źródeł utrzymania w Polsce w latach 2006-2009, na podstawie danych jednostkowych pochodzących z prowadzonego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). (abstrakt oryginalny)
Tempo zmian zachodzących we wszystkich obszarach gospodarki oraz dynamizacja rozwoju nowych dziedzin, szczególnie tych związanych z usługami i technologiami informacyjnymi oraz komunikacyjnymi, stworzyły potrzebę znowelizowania klasyfikacji działalności gospodarczej. Zrewidowana klasyfikacja - PKD-2007 - w większym stopniu odzwierciedla wzrost znaczenia nowoczesnych technologii i przechodzenie w kierunku gospodarki opartej na wiedzy, lecz jednocześnie jest nieporównywalna z poprzednią klasyfikacją - PKD-2004. Celem artykułu było opracowanie sposobu przeliczenia danych o liczbie pracujących w Polsce wg systemu Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 wobec systemu PKD-2004. Do badania wykorzystano dane z lat 1995-2007 (PKD-2004) i 2008-2019 (PKD-2007) o liczbie pracujących wg BAEL w poszczególnych sekcjach w Polsce. Na podstawie: (1) kluczy powiązań PKD-2004 i PKD-2007 publikowanych przez GUS, (2) zliczania wystąpień pojedynczych osób pracujących wg klas (czyli czterocyfrowych kodów) w obu klasyfikacjach oraz (3) wiedzy eksperckiej, skonstruowano schemat powiązań (tzw. schemat przejścia) pomiędzy sekcjami PKD-2004 i PKD-2007. Tym samym uzyskano informacje statystyczne o liczbie pracujących w 21 sekcjach PKD-2007 dla lat 1995-2019. Dane te stanowią homogeniczny i spójny szereg czasowy z danymi publikowanymi przez GUS dla trzech sektorów gospodarki we wszystkich latach badania.(abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu za młodzież w trudnej sytuacji społecznej uznaje się kilka kategorii młodzieży, a mianowicie: 1/ dzieci i młodzież żyjące w ubóstwie, 2/ młodzież niepełnosprawną do 24. roku życia, 3/ młodzież niepełnoletnią nie spełniającą obowiązku szkolnego (w Polsce mogą korzystać uczniowie. Wspomaganie rozwoju intelektualnego młodzieży powinno iść w parze z dbałością o rozwój fizyczny. Stąd też, należy rozwijać infrastrukturę sportową w całym kraju. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu realizuje przedsięwzięcia z tym związane. (Strategia rozwoju sportu w Polsce do roku 2012 - cele i zadania, MENiS, 2003).
Przedstawiono zmiany na wiejskim rynku pracy po integracji Polski z Unią Europejską. Analizę przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności Polski realizowanych przez GUS w II kwartale 2004 i IV kwartale 2008 roku. Przedstawione wyniki badań wskazują na korzystne zmiany zachodzące w obszarze zatrudnienia i bezrobocia wiejskiego, wynikające z dostępu Polski do funduszy unijnych, a także z otwarcia rynków pracy przez niektóre kraje dawnej "piętnastki". (abstrakt oryginalny)
Statystyka małych obszarów (SMO) znajduje zastosowanie w warunkach niedostatecznej liczebności próby. Na początku XXI wieku w Głównym Urzędzie Statystycznym postanowiono sprawdzić, czy metodologia SMO mogłaby być wykorzystana w Polsce. Zadanie to powierzono zespołowi pod kierunkiem C. Brachy. Na podstawie BAEL w latach 1995-2002 dokonano estymacji z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności na poziomie powiatów dla lat 1995-2002, wykorzystując dodatkowo wyniki NSP 2002. Natomiast na podstawie danych BAEL z 2003 r. zweryfikowano możliwość wykorzystania złożonych metod estymacji do dezagregacji danych na poziomie powiatów. W obu tych opracowaniach dokonano formalnej oceny jakości szacunków, wykorzystując w tym celu parametry stochastycznej struktury estymatorów klasy SMO (klasycznych, syntetycznych, złożonych). Przedmiotem niniejszego opracowania jest analiza krytycznej oceny wyników dokonanych przez zespół metodologiczny w GUS. W artykule podejmiemy próbę dalszej weryfikacji metodologii SMO z punktu widzenia kryteriów zaproponowanych przez J. Paradysza [2008].(abstrakt oryginalny)
Podstawowym kryterium podziału na aktywnych zawodowo (pracujących i bezrobotnych) oraz biernych zawodowo jest praca - jej wykonywanie, posiadanie, poszukiwanie bądź zaniechanie. Nie mniej ważnym kryterium klasyfikacji jest wiek. Niezależnie od szczegółowych przedziałów wiekowych w badaniach aktywności ekonomicznej ludności uwzględnia się podział na ekonomiczne grupy wiekowe. Wyróżnia się wiek przedprodukcyjny, produkcyjny oraz poprodukcyjny. Proces starzenia się ludności powoduje zmiany ich zachowań konsumpcyjnych, objawiające się m.in. w określonych fazach funkcjonowania gospodarstwa domowego, sprzyja stabilizacji wydatków, powoduje zmniejszanie się niektórych potrzeb i pojawianie nowych (np. w zakresie ochrony zdrowia). Może także prowadzić do ponownego odczuwania wcześniejszych potrzeb (np. w zakresie kultury i wypoczynku). Chęć zaspokojenia potrzeb znajduje odzwierciedlenie w kształtowaniu się budżetu gospodarstwa domowego, szczególnie zaś w poziomie i strukturze wydatków. Opracowanie zostało przygotowane w celu opisania aktywności ekonomicznej ludzi starszych oraz weryfikacji hipotezy, że ich aktywny udział na rynku pracy istotnie przyczynia się do kształtowania dochodów oraz wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę oszacowania współczynnika autokorelacji w błędach estymacji stopy bezrobocia w woj. wielkopolskim dla trzech grup wieku z uwzględnieniem płci (6 domen). W tym celu dostosowano metodę szacowania współczynnika autokorelacji, zaproponowaną przez Pfeffermanna i in. (1997), do schematu losowania w BAEL. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.