Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 190

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reserves
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Celem artykułu jest określenie metodologicznych podstaw systemowego (wielocelowego) zarządzania rezerwami jako składowej systemu optymalnego zarządzania potencjalnymi wewnętrznymi zasobami firmy. Obiektem badań jest system zarządzania rezerwami i wchodzące w jego skład funkcjonalne podsystemy organizacji produkcji, zapewniające pełny życiowy cykl w warunkach dynamicznego i wariancyjnego popytu na towary lub usługi. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem opracowania jest wyeksponowanie roli i znaczenia trzech istotnych funkcji rezerw, mających zasadniczy wpływ na działanie i rozwój przedsiębiorstwa. Za najważniejsze wymiary analityczne funkcji rezerw w działalności przedsiębiorstwa można uznać - jak się wydaje - takie gospodarowanie rezerwami, które sprzyja: primo - ograniczaniu ryzyka gospodarczego przedsiębiorstwa, secundo - kształtowaniu wyniku finansowego jednostki gospodarczej, tertio - kreowaniu warunków rozwoju przedsiębiorstwa. Wydaje się, iż skuteczna i racjonalna realizacja wymienionych funkcji rezerw sprzyja wzrostowi wartości przedsiębiorstwa i tworzy obraz przedsiębiorstwa troskliwie wypełniającego swoje powinności wobec interesariuszy. Z jednej bowiem strony, wraz ze wzrostem rezerw wzrastać może wiarygodność przedsiębiorstwa i jego potencjał adaptacyjny niezbędny do podejmowania i realizowania decyzji strategicznych, z drugiej zaś - zmniejszać się może zagrożenie płynące z otoczenia i wynikające ze słabych stron działania przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Przyjęte metody naliczania rezerw muszą być określone w zakładowym planie kont ubezpieczyciela. Zgodnie z zasadą ciągłości zasady i metody naliczania rezerw nie mogą być zmieniane w ciągu roku obrotowego. W celu lepszego odzwierciedlenia sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa można zmienić dotychczas stosowane metody począwszy od pierwszego dnia następnego roku obrotowego. Prawidłowo ustalona wielkość rezerw zależy przede wszystkim od doświadczenia i fachowości osób ustalających rezerwy, jak również obowiązujących w tym esie przepisów prawnych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Material Requirement Planning in the Production of Upholstered Furniture
80%
The study presents a method to calculate material, element, furniture subassembly and assembly demand using the MRP/ERP method on the basis of upholstered furniture production. Using the MRP/ERP method exact amounts of required materials and components are determined and the schedule of deliveries for these materials and semi-finished products is defined in a situation when demand for finished products fluctuates with varying intensity.(original abstract)
Określone w zakładowych regulaminach, układach zbiorowych czy umowach o pracę świadczenia pracownicze mają zwykle charakter regularnych (krótkookresowych) płatności, dokonywanych w wyznaczonych odstępach czasu. Niektóre z nich dokonywane są jednak z mniejszą częstotliwością (np. odprawy emerytalne, nagrody jubileuszowe), a ich wycena i ujęcie w księgach rachunkowych budzą kontrowersje i wątpliwości. Celem tego referatu jest omówienie najważniejszych problemów związanych z rozpoznawaniem i ujęciem w księgach rezerw na koszty świadczeń pracowniczych. Podjęta zostanie próba udzielenia odpowiedzi na następujące pytania:- jak należy ujmować świadczenia pracownicze: kasowo czy memoriałowo?- czy wartość długoterminowych rezerw na świadczenia pracownicze można wiarygodnie oszacować? (fragment tekstu)
The balance sheet item "provisions" in financial statements of entities independent of whether it is US-GAAP, IAS or HGB takes a high percentage of the balance sheet total. Rates of 10% to 20% aren't rare, also to 30% of the balance sheet total can be observed from time to time. Independently of legal regulations or standards of private standard setting bodies this paper shows whether the amount set up of provisions can be justified with the functions of financial reporting. It is worked out that only with underlying assumptions - the going concem principle and the accrual basis (matching principle) - a way to measure the expense in accordance with provisions can be found. The paper finally compares the theoretical basis of the balance sheet item provisions with existing German right and the norms of the IASB. (original abstract)
U swoim artykule Autorzy prezentują nowe rozwiązania jakie wprowadza się aktualnie do rachunkowości Republiki Słowackiej - z uwzględnieniem rezerw - w przededniu wstąpienia do Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienia dotyczące środowiska nabierają coraz większego znaczenia w praktyce rachunkowości w związku z surowymi przepisami w Unii Europejskiej i w estońskim prawie środowiskowym. Aby sprostać standardom środowiskowym, firmy muszą utworzyć rezerwy na ochronę środowiska. Rachunkowość w zakresie ochrony środowiska nie jest regulowana przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Firmy działające w Unii Europejskiej mogą stosować się do wskazań, jak rozpoznawać, mierzyć i ujawniać kwestie dotyczące środowiska w rachunkowości i w rocznych sprawozdaniach, wydanych przez Korni tet Europejski. Estońskie przedsiębiorstwa będą musiał zastosować się do tych wskazań po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Obecnie firmy bazują na prawie bilansowym i MSR. W tej sytuacji sprawy środowiska nie są księgowane prawidłowo, istnieje więc potrzeba wspólnej regulacji, która może zostać przeprowadzona dzięki przyjęciu dyrektyw unijnych. (abstrakt oryginalny)
Znaczenie problemu prezentacji rezerw w świetle funkcji współczesnej rachunkowości podkreśla jego bezpośredni związek z zagadnieniem wiarygodności informacji ekonomicznych generowanych przez jednostki gospodarcze i tzw. rachunkowości kreatywnej. (fragment tekstu)
Na początku niniejszego artykułu wspomniano o zależnościach występujących pomiędzy niepewnością gospodarczą, w jakiej funkcjonują przedsiębiorstwa, a ryzykiem podejmowanym w celu osiągania przez nie wymiernych korzyści. Oczywiste jest, że zarówno niepewności, jak i ryzyka nie da się wyeliminować z życia gospodarczego. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest tworzenie rezerw, które (jak już to zostało podkreślone) stanowią zabezpieczenie dla przyszłych obciążeń przedsiębiorstwa i urealniają jego wyniki finansowe. Znaczenie tworzenia rezerw skłania do podejmowania przedsięwzięć zarówno przez organy ustawodawcze, jak i same przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę działania pierwszej ze stron, bo od niej zależy prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstw, można powiedzieć, że budzą one nadzieje, choć nie w pełni jeszcze satysfakcjonują. Mowa tutaj o nowelizacji ustawy o rachunkowości, dostosowującej polskie normy do standardów Unii Europejskiej. Niestety w przypadku tak ważnej problematyki dotyczącej tworzenia rezerw, pojawia się jeszcze wiele niedomówień, które utrudniają jednoznaczną interpretację przepisów. (fragment tekstu)
Artykuł wyjaśnia problem kwalifikacji wybranych zdarzeń gospodarczych do poszczególnych rodzajów zobowiązań i ich prezentacji w sprawozdaniu finansowym. (fragment tekstu)
Ze względu na zupełnie inny rodzaj produktów oferowanych przez ubezpieczyciela działu I i działu II analizę wpływu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na działalność zakładów ubezpieczeń należy również rozdzielić zgodnie z podziałem na te dwa działy. W niniejszym artykule problem ten będzie rozważany tylko na przykładzie zakładów ubezpieczeń działu II, czyli tych zajmujących się sprzedażą ubezpieczeń majątkowych i częścią osobowych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie ewolucji pojęcia, zakresu i warunków tworzenia rezerw w ciężar kosztów i strat nadzwyczajnych, na zasadach jasnego i rzetelnego obrazu oraz ostrożności w wycenie, w przedsiębiorstwach - z wyłączeniem banków i ubezpieczycieli. Z rozważań wyłączono zatem rozliczenia międzyokresowe, będące rezerwami kreowanymi na mocy zasady współmierności oraz rezerwy o charakterze kapitałowym. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest omówienie znaczenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych dla gospodarki finansowej zakładów ubezpieczeń, przedstawienie wskaźników finansowych służących do oceny adekwatności utworzonych rezerw, jak również analiza otrzymanych wartości tych wskaźników dla wybranych zakładów ubezpieczeń. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem artykułu jest zwrócenie uwagi na kategorię rezerw bilansowych przedsiębiorstwa, która winna zostać uwzględniona w analizie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Rezerwy stanowią istotny składnik pasywów przedsiębiorstwa i są źródłem środków gospodarczych i źródłem finansowania działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Wskazują na osobę wyposażającą przedsiębiorstwo w określone środki gospodarcze. W opracowaniu podjęto próbę wskazania, że wykorzystanie w zarządzaniu nowych współczynników stosowanych do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa jest uzasadnioną - nie tylko teoretycznie - konstrukcją metodologiczną tej miary oceny, lecz wynika ono także z potrzeby uwzględnienia poziomu istotności błędów przez przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Rezerwy stanowią przyszłe zobowiązania spółki i tworzone są w spółkach na odroczony podatek dochodowy, na świadczenie pracownicze oraz na inne zobowiązania i obciążenia wynikające najczęściej z rozwiązań prawnych. Rezerwy mogą być szeroko wykorzystane w firmach jako narzędzia kreowania wyniku finansowego, zabezpieczenia przed ryzykiem oraz osłony zysku przed podziałem. W części empirycznej artykułu zamieszczone zostały wyniki badań nad rezerwami w spółkach węglowych. Stanowią one 10%-50% pasywów. Tworzone są głównie na likwidację kopalń i usuwanie szkód górniczych oraz na zobowiązania wobec pracowników.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rozważania na temat wartości płynności finansowej oraz zwrócono uwagę na konieczność utrzymywania rezerw płynności, w tym rezerw gotówkowych.
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.