Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 92

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Resource approach in management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących identyfikacji i wykorzystania pięciu rodzajów zasobów niematerialnych, a mianowicie wiedzy, postaw pracowniczych, relacji sformalizowanych i niesformalizowanych z otoczeniem oraz image'u firmy przez przedsiębiorstwa średniej i dużej wielkości branży produkcyjnej. Badania dotyczą wykorzystania zasobów w jednym z obszarów behawioralnych przedsiębiorstw - unikania zagrożeń.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił morfologię strategii organizacji opisanych w języku wybranych zasobów z uwzględnieniem ich specyfiki. Wybór tych zasobów (zasoby relacyjne oraz postawy i motywacje pracowników), nie był przypadkowy, bo jak wynika z badań przeprowadzonych przez autora, właśnie te zasoby są uważane za te, które wyróżniają przedsiębiorstwa spośród innych oraz postrzegane, jako najważniejsze w budowaniu strategii przewagi konkurencyjnej. Propozycje strukturalizacji strategii dotyczą zatem strategii zasobów relacyjnych oraz strategii lojalności, jako reprezentanta strategii postaw i motywacji pracowniczych.
3
Content available remote Orientacja zasobowa organizacji publicznych
100%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie przeglądu literatury dotyczącej wykorzystania orientacji zasobowej w zarządzaniu organizacją publiczną. W pierwszej części opisano orientację zasobową jako odpowiedź organizacji na rosnące turbulencje otoczenia. W drugiej części pracy przedstawiono wyniki kwerendy literaturowej poświęconej problemowi podejścia zasobowego w zarządzaniu organizacją publiczną. Potwierdza ona, że podejście zasobowe zasadniczo nie jest w literaturze analizowane jako całość. Dotychczas prowadzone badania skupiają się na analizie możliwości wykorzystania konkretnego zasobu w działalności organizacji. W opinii autorki poszukiwanie możliwości zastosowania orientacji zasobowej w organizacji publicznej może być interesującym kierunkiem badań naukowych o znacznym potencjale aplikacyjnym(abstrakt oryginalny)
Zamierzeniem autorki była analiza relacji między zasobami przedsiębiorstwa a przewagą konkurencyjną, ale przede wszystkim zaprezentowanie omawianych w literaturze przedmiotu cech zasobów, będących warunkiem niezbędnym do osiągnięcia trwałej przewagi konkurencyjnej.
5
Content available remote Szczególna rola ujęcia zasobowego w naukach o zarządzaniu
100%
W pracy pokazano szczególną rolę zasobowego ujęcia zarządzania i opisu organizacji RBV (Resource Based View). Wynikające z RBV formalne ujęcie organizacji i oddziaływania prowadzi do ciekawych konkluzji dotyczących istnienia optymalnego zarządzania. Pozwala również na połączenie równowagi mikro-makro w zarządzaniu, oparte na teorii Debreu i Nasha. (abstrakt oryginalny)
6
100%
Autorka rozważyła perspektywy zastosowania podejścia zasobowego w praktyce zarządzania strategicznego polskich przedsiębiorstw. Odnosząc się do tak sformułowanego problemu, autorka zidentyfikowała podstawowe trendy zmian zachodzących we współczesnej gospodarce i dopiero poprzez ich pryzmat dokonała analizy przyszłego zastosowania podejścia zasobowego w zarządzaniu strategicznym przedsiębiorstwa.
Celem opracowania jest ukazanie zależności między współczesnymi wyzwaniami w tworzeniu strategii przedsiębiorstw oraz wykorzystaniem osiągnięć podejścia zasobowego. Aby zawęzić rozważania przyjęto założenie, że strategiczne konstatacje podejścia zasobowego zostaną ograniczone do redundancji zasobów jako jednej z kluczowych kategorii tego podejścia. Założenie to pozwoliło również na przybliżenie wybranych koncepcji Profesora Rafała Krupskiego i wykazanie tezy, iż Jego naukowy dorobek istotnie przyczynił się do utrwalenia idei redundancji w rodzimym piśmiennictwie i pozostaje w ścisłym związku z nowymi kierunkami wykorzystania redundancji w strategiach współczesnych przedsiębiorstw. Opracowanie ma charakter teoretyczny i bazuje na studiach krajowej i światowej literatury przedmiotu, a także korzysta z dostępnych wyników badań empirycznych i przykładów z praktyki biznesowej. (abstrakt oryginalny)
Niedostatki obecnej orientacji na funkcje wydają się na tyle istotne, że konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. W artykule najpierw zaprezentowano zmianę roli pionów HR w przedsiębiorstwie w odpowiedzi na zmieniające się warunki funkcjonowania. Następnie przeciwstawiono cechy podejścia procesowego cechom orientacji funkcjonalnej w realizacji funkcji personalnej, z uwzględnieniem nowych wyzwań stawianych przez biznes. W końcu przedstawiono potencjalne korzyści z zastosowania orientacji procesowej w realizacji funkcji personalnej w przedsiębiorstwie. Dowiedziono, że orientacja procesowa może ułatwić pionom HR dostosowanie się do wymagań biznesu.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie potencjału rolniczych spółdzielni produkcyjnych (RSP) w przekroju zasobów. Zaprezentowano podejście zasobowe w procesie kształtowania przewagi konkurencyjnej. Egzemplifikację stanowiły rolnicze RSP działające na terenie województwa opolskiego, wśród których przeprowadzono badania z użyciem kwestionariusza ankiety. Badania dotyczyły okresu 2008-2010 i obejmowały 28 jednostek. Dokonana charakterystyka i analiza zasobów badanych spółdzielni pozwoliła wyodrębnić zasoby, które stanowią mocne bądź słabe strony w kontekście budowania przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa decydujące się na podjęcie działań społecznie odpowiedzialnych kierują się motywami strategicznymi i etycznymi. Te pierwsze podkreślają korzyści ekonomiczne związane z budowaniem pozycji konkurencyjnej, wynikające dla firmy angażującej się w inicjatywy społeczne. Pomimo iż literatura przedmiotu zawiera liczne publikacje dowodzące pozytywnego wpływu CSR na wyniki finansowe przedsiębiorstwa, dopiero środowiskowa koncepcja zasobowa (NRBV) dostarczyła narzędzi analitycznych pozwalających zbadać, w jaki sposób te sfery są wzajemnie powiązane z zasobami firmy. Przedsiębiorstwo angażujące się w działania społeczne i budujące bliskie relacje ze swoimi kluczowymi interesariuszami może rozwijać technologie, zasoby ludzkie, reputację oraz kulturę organizacyjną, a zasoby te w efekcie pozwalają mu uzyskiwać przewagę konkurencyjną. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest zidentyfikowanie podstawowych przesłanek, czyli okoliczności sprzyjających wykorzystaniu podejścia zasobowego w praktyce. Przesłanki te sformułowane zostały na podstawie własnych przemyśleń oraz wiedzy zdobytej w wyniku krytycznej analizy literatury przedmiotu. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia koncepcję zasobowej teorii przedsiębiorstwa, nawiązującej do poglądów reprezentantów tej teorii, którzy wnieśli największy wkład w jej rozwój oraz charakterystykę. Zwrócono uwagę na efektywność przedsiębiorstwa z perspektywy podejścia zasobowego. Ponadto autorka zawarła rozważania na temat rozumienia wartości i przewagi konkurencyjnej w tym właśnie ujęciu. Artykuł kończy refleksja nad koniecznością rozwinięcia tego podejścia w kierunku zbadania wpływu wykorzystania zasobów niematerialnych na wzrost wartości rynkowej przedsiębiorstw oraz kierunki rozwinięcia tej teorii. (abstrakt oryginalny)
Cel artykułu wynikał z tezy głoszącej, że nie jest możliwe zrozumienie przedsiębiorstwa i kreowanie jego zachowań, bez zrozumienia procesów zachodzących zarówno wewnątrz jego struktury, jak i w otoczeniu, bez odwoływania się do teorii posiadanych przez to przedsiębiorstwo zasobów. Zadanie służące rozwijaniu zasobowej teorii przedsiębiorstwa, było realizowane jednocześnie na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, autorom chodziło o pełniejsze wkomponowanie zasobowej teorii przedsiębiorstwa w proces tworzenia interdyscyplinarnej teorii przedsiębiorstwa. Po drugie, odnieśli swoje rozważania teoretyczne do przykładu koncepcji zarządzania wiedzą, jako szczególnego rodzaju zasobu posiadanego przez przedsiębiorstwo, umożliwiającego implementację zasobowej teorii przedsiębiorstwa.
W artykule zawarto krótką charakterystykę podejścia planistycznego do zarządzania strategicznego oraz zagadnień związanych z konkurencyjnością przedsiębiorstwa. Następnie autor postawił tezę, że podejście planistyczne może stać się czynnikiem konkurencyjności przedsiębiorstw -dokonując jednoczesnej neutralizacji wad opisywanego podejścia i zastosowania tego jego narzędzi analityczno-planistycznych (jako informacyjnej bazy do formułowania strategii), dzięki którym można ograniczać niepewność działania i minimalizować ryzyko. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Zmiana modelu biznesu jako zmiana strategiczna na przykładzie TIM SA
75%
W niniejszej pracy zaprezentowano i omówiono kryteria analizy zmiany strategicznej z perspektywy radykalności przeprowadzonej zmiany na przykładzie zmiany modelu biznesu firmy TIM SA. W założeniu artykułu starano się ukazać relację zmiany strategicznej i zmiany modelu biznesu w ujęciu teoretycznym. W tym celu w pierwszej części zaprezentowano perspektywy analizy zmiany strategicznej. W części drugiej zwrócono uwagę na kwestię relacji modelu biznesu i strategii organizacji. W części trzeciej przeanalizowano strategiczną perspektywę zmianę modelu biznesu TIM SA. (abstrakt oryginalny)
16
75%
Podejście zasobowe jest współcześnie jedną z wiodących szkół zarządzania strategicznego i koncentruje się na możliwościach generowania przewagi konkurencyjnej w oparciu o potencjał wewnętrzny organizacji. W dobie coraz bardziej zmiennego, złożonego i niepewnego otoczenia organizacje, aby zwiększać swoją konkurencyjność, zmuszone są do poszukiwania nowych źródeł uzyskiwania przewagi konkurencyjnej. Często są one wyłącznie w dyspozycji bezpośrednich konkurentów. Jest to przesłanką do kształtowania nowych form relacji międzyorganizacyjnych - koopetycji. Artykuł podejmuje problematykę koopetycji w odniesieniu do działalności jednostek samorządu terytorialnego szczebla lokalnego (gmin). Celem opracowania jest identyfikacja i charakterystyka kluczowych zasobów, o które zabiegają gminy w procesie kształtowania rozwoju społeczno-gospodarczego. Artykuł jest wynikiem pogłębionego przeglądu literatury oraz jej krytycznej analizy. Wykorzystano zarówno krajowe, jak i zagraniczne materiały źródłowe(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Aspekty podejścia zasobowego w formułowaniu strategii przedsiębiorstwa
75%
Zasadniczym celem artykułu jest przedstawienie teoretycznych rozważań dotyczących istoty strategii zasobowych jako kluczowych w rozwoju i tworzeniu konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Dla osiągnięcia założonego celu w artykule - wychodząc od przeglądu definicji strategii - nakreślono istotę podejścia zasobowego. Scharakteryzowano przede wszystkim podstawowe założenia orientacji zasobowej w formułowaniu strategii przedsiębiorstwa, a także wskazano istniejące w niej ograniczenia.(abstrakt oryginalny)
18
75%
W literaturze przedmiotu oraz praktyce gospodarczej pojęcie konkurencyjności jest wieloznaczne i różnorodnie rozpatrywane. Narastający stopień skomplikowania działalności gospodarczej nakazuje rozpatrywanie konkurencyjności w kontekście efektywności ekonomicznej, skuteczności czy sprawności działania organizacji. Celem artykułu jest zaprezentowanie teorii i praktycznego podejścia do budowania konkurencyjności przedsiębiorstwa, opartej na podejściu zasobowym. Podejście to uwypukla potrzebę kształtowania wiązki unikatowych zasobów w przedsiębiorstwie, co zobrazowano na przykładzie przedsiębiorstwa "A", prowadzącego działalność na rynku usług medycznych w województwie zachodniopomorskim. Nowe warunki funkcjonowania wpłynęły na zakłady opieki zdrowotnej i zmusiły je do konkurowania z podobnymi sobie podmiotami. Spowodowało to potrzebę dywersyfikacji działalności oraz konieczność efektywniejszego zarządzania posiadanymi zasobami. Przedsiębiorstwa w sektorze usług medycznych muszą działać zgodnie z zasadami rynkowymi, ale przede wszystkim według potrzeb zdrowotnych swoich klientów - pacjentów. (abstrakt oryginalny)
Kanwę rozważań dla artykułu stanowi ujęcie zasobowe i jego konsekwencje metodologiczne dla badań nad przedsiębiorczym rozwojem organizacji. Wychodząc od zdefiniowania istoty podejścia zasobowego, poprzez krytyczne odniesienie się do jego kluczowych opracowań literaturowych wskazano na możliwości jego wykorzystania w procesie tworzenia trwałej przewagi konkurencyjnej rozwijających się organizacji. Wartością dodaną artykułu jest wprowadzenie koncepcji dyskursu organizacyjnego jako efektywnego podejścia metodologicznego w badaniach nad przedsiębiorczym rozwojem organizacji w perspektywie zasobowej. (abstrakt oryginalny)
20
75%
Artykuł przedstawia hipotezę o istnieniu obiektywnej konieczności formułowania i wdrażania konkretnej strategii informacyjnej dla przedsiębiorstw ery postindustrialnej, która pozwala na wdrożenie strategicznych wytycznych przedsiębiorstwa, poprzez traktowanie skutecznej pracy z informacjami nie tylko jako strategicznego zasobu, ale także jako konkretnego produktu. Argumenty teoretyczne i praktyczne dotyczące zasadności wdrażania strategii IT podano, bazując na danych zebranych od kilku czołowych ukraińskich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.