Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Resourceful, Evaluative, Maximizing Model (REMM)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote The Evolution of the Economic Man. From Homo Oeconomicus to Homo Moralis
100%
Celem artykułu jest analiza koncepcji homo oeconomicus, będącej jednym z podstawowych fundamentów ekonomii głównego nurtu w porównaniu do alternatywnych podejść, zaprezentowanych przez przedstawicieli ekonomii heterodoksyjnej, m.in. ekonomii behawioralnej i neuroekonomii. Szczególną uwagę zwrócono na model REMM (Resourceful, Evaluative, Maximising Man), który wydaje się być brakującym ogniwem pomiędzy homo oeconomicus i homo moralis. Przyjęto jednocześnie, że wąska interpretacja homo oeconomicus, kierującego się własnym interesem, stanowi zbyt duże uproszczenie i taki paradygmat w realnym świecie może być szkodliwy dla społeczeństwa. Artykuł ma charakter przeglądowy i został napisany na podstawie literatury przedmiotu, w tym materiałów źródłowych. W badaniach wykorzystano podejście zarówno deskryptywne, jak i interdyscyplinarne. W wyniku przeprowadzonej analizy sformułowano wniosek, że wyjaśnienie ekonomicznych zachowań człowieka wymaga bardziej holistycznego i dynamicznego ujęcia. Wskazano na niekompletność i nieadekwatność paradygmatu homo oeconomicus w stosunku do rzeczywistości. Zauważono, że racjonalność człowieka ekonomicznego wynika nie tylko z troski o własny interes, ale również z jego zakorzenienia w społeczeństwie i kulturze. Badanie pokazało, że zachowanie ekonomiczne zależy od kontekstu i jest dodatkowo zdeterminowane przez moralność, która wywodzi się z systemów społecznych i religijnych. W konkluzji stwierdzono, że człowiek gospodarujący nie może być zredukowany wyłącznie do maszyny koncentrującej się jedynie na swoim własnym interesie materialnym. Ocena moralna jednostki podejmującej decyzje w świecie ograniczoności zasobów jest nieunikniona. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Model człowieka gospodarującego - szansa czy zagrożenie dla uczciwego biznesu?
100%
Celem artykułu jest prezentacja podstaw i zmian modelu człowieka gospodarującego, od modelu homo oeconomicus do modelu REMM (resourcing, evaluating, maximizing man) oraz zastosowania tych modeli do wyjaśniania i normatywnej analizy. Odpowiednio do tego celu w drugiej części artykułu zostanie omówiony model natury człowieka gospodarującego. W trzeciej i czwartej części przedstawione są przykłady zastosowania tego modelu do wyjaśnienia trzech zjawisk: nielegalnej działalności, nieproduktywnej przedsiębiorczości oraz korupcji. Za pomocą tych przykładów zostaną omówione możliwości aplikacyjne wyjaśniania sytuacyjnego oraz ich ograniczenia. W podsumowaniu, kończącym artykuł znajdą się etyczne refleksje odnoszące się do możliwości i ograniczeń normatywnej analizy prowadzonej w ramach przedstawionego paradygmatu ekonomii głównego nurtu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest porównanie standardowych założeń ekonomii neoklasycznej w odniesieniu do modelu człowieka gospodarującego i do spójnego z nim sposobu wyjaśniania z założeniami modelu człowieka gospodarującego REMM, zaproponowanego przez M.C. Jensena i W.H. Mecklinga do wyjaśniania szerokiego obszaru zjawisk, nie tylko ekonomicznych, lecz różnych zjawisk społecznych, także zjawisk związanych z funkcjonowaniem instytucji społecznych. W drugiej części artykułu zostanie zatem omówiony model człowieka gospodarującego w odniesieniu do sposobu wyjaśniania stosowanego w ekonomii neoklasycznej. Trzecia część artykułu jest poświęcona modelowi REMM i możliwościom jego zastosowania do wyjaśniania zjawisk społecznych. W ostatniej, podsumowującej części artykułu znajdują się wnioski dotyczące siły eksplanacyjnej i ograniczeń metody ekonomii neoklasycznej w odniesieniu do dwóch omówionych wcześniej modeli: neoklasycznego człowieka gospodarującego i człowieka REMM. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.