Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restructuring of food industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
System rynkowy, a szczególnie zniesienie gospodarki niedoborów i osiągnięcie równowagi na rynku żywnościowym, spowodowały szybkie przekształcenia przetwórstwa spożywczego. Stanęło ono przed problemem konkurencji o nabywcę.
Autor zwraca uwagę na zmiany jakie nastąpiły w przemyśle spożywczym w latach 90. oraz na sytuację w ostatnich trzech latach. Omawia tzw. druga falę restrukturyzacyjną i efekty jej działania, które już ujawniają się w wynikach finansowych przedsiębiorstw przemysłu spożywczego. Podejmuje problem zbliżającej się integracji z UE, co wymaga restrukturyzacji sektorów wrażliwych, w których konieczne jest dostosowanie zakładów do standardów weterynaryjnych. Dotyczy to szczególnie sektora mleczarskiego, mięsnego i utylizacyjnego, a w mniejszym stopniu także rybnego i drobiarskiego.
W artykule przedstawiono wyniki badań uzyskane w dw6ch projektach dotyczących kierunk6w restrukturyzacji branży spożywczej z punktu widzenia logistyki. Celem pierwszego projektu SULOGTRA, zrealizowanego w krajach dawnej piętnastki krajów ,,starej" Unii, było ustalenie kierunków przyszłego rozwoju logistyki w branży spożywczej. Z kolei badania przeprowadzone na Węgrzech miały na celu zidentyfikowanie cech krajowych systemów logistycznych, a następnie ich porównanie z cechami takich systemów logistycznych w krajach UE. Znajomość kierunków rozwoju systemów logistycznych umożliwi uczestnikom rynków rozwijających się z krajów nowych cz!onk6w UE podejmowanie racjonalnych decyzji, ułatwi integrację z europejskimi systemami logistycznymi, oraz właściwe reagowanie na pojawiające się wyzwania. Interesujące są również różnice poglądów w tej dziedzinie między starymi i nowymi krajami UE.
W warunkach przechodzenia do gospodarki rynkowej ważnym zagadnieniem badawczym jest problematyka funkcjonowania zakładów przemysłu rolno-spożywczego, będących elementem bardziej złożonej całości, jaką jest gospodarka żywnościowa. Przemysł rolno-spożywczy pozostaje w niej ważnym ogniwem integrującym produkcję rolniczą i konsumpcję. Wobec powszechności występowania przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w strukturze przestrzennej gospodarki narodowej przemysł ten powinien być ważnym ogniwem wzrostu i modernizacji struktur regionalnych, zwłaszcza obszarów rolniczych. W obrębie tego przemysłu istotne znaczenie ma branża mięsna, której wartość produkcji sprzedanej w 1998r. stanowiła ok. 23% produkcji całego działu artykułów spożywczych i napojów oraz która zatrudniała ok. 25% osób pracujących w tym dziale przemysłu. W świetle powyższych przesłanek przedmiotem rozważań będzie proces restrukturyzacji Zakładów Mięsnych "Nisko" S.A. na tle zmian w przemyśle mięsnym w Polsce. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie czy właściwie przeprowadzony proces przystosowania przedsiębiorstwa do reguł gospodarki rynkowej może być czynnikiem aktywizacji rolniczej produkcji zwierzęcej w północnej części województwa podkarpackiego i tym samym rozwoju całego, zagrożonego poważnymi problemami społeczno-gospodarczymi regionu.(fragment tekstu)
Procesy restrukturyzacyjne zmierzające do rozwijania i modernizacji najbardziej obiecujących cukrowni kosztem niskowydajnych i przestarzałych przedsięwziął niemiecki koncern Nordzucker. Posiada on w Polsce 6 cukrowni, jednak na lidera tej grupy wybije się zapewne cukrownia Opalenica, najbardziej zaawansowana technologicznie. Cukrownia opalenicka produkuje rocznie 35 tys. ton cukru, ale to zaledwie połowa tego, co zakład ten mógłby wytworzyć.
Ostatnie trzy lata polskie cukrownie z powodu "klęski urodzaju" mają spore nadwyżki tego produktu. Niskie ceny cukru, na które narzekają cukrownie spowodowały, że w sektorze cukrowniczym znów pojawiły się problemy finansowe. Na szczęście tendencji spadku spożycia cukru w gospodarstwach domowych towarzyszy większe jego zużycie w przemyśle. Jednak i branżę cukrowniczą czeka w najbliższej przyszłości restrukturyzacja.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.