Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restructuring of gas industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Program restrukturyzacji PGNiG zakłada, iż w nowy sposób musi zostać ukształtowana grupa kapitałowa, by w jej strukturze znalazły się tylko te podmioty gospodarcze, które mogą być partnerami w realizacji celów strategicznych całej grupy.
Liberalizacja niemieckiego rynku gazu ziemnego odbyła się opieszale i została określona przez wielu ekspertów - przynajmniej początkowo - jako nieudana. Zmiany ustawowe na płaszczyźnie europejskiej w końcu lat dziewięćdziesiątych XX wieku nie przyniosły wtedy spodziewanego skutku. Przedsiębiorstwa gazowe nie były bowiem zainteresowane aktywną zmianą rynku, z kolei użytkownicy wykazywali niewielkie zainteresowanie poszukiwaniem nowego dostawcy, a izby gospodarcze i związki energetyczne niewiele uczyniły dla szybkiej realizacji procesu liberalizacji. W takich warunkach w końcu lat dziewięćdziesiątych i na początku tego stulecia sytuacja wyglądała tak, jak gdyby niewiele się zmieniło na niemieckim i europejskim rynku gazowym. Jednakże w latach 2010 - 2011 sytuacja jest już inna. Niemiecki rynek gazowy w porównaniu do tego sprzed 10 lat zmienił się bardzo, a zmiany są bezpośrednio związane z konsekwentnym wprowadzeniem liberalizacji. Zasadnicze zmiany miały miejsce w trzech segmentach: na rynkach zakupowych w wyniku wzrostu dostaw, w zakresie transportu dzięki ujednoliceniu warunków przesyłu, w kanałach dystrybucji przez likwidację umów długoterminowych dostaw. (fragment tekstu)
3
Content available remote Wpływ zmian w gazownictwie na jego konkurencyjność
84%
W referacie przedstawiona została charakterystyka działań służących podniesieniu konkurencyjności branży gazowniczej w Polsce. Ujęto również przesłanki działań służących interwencji instytucji państwa w funkcjonowanie branż infrastrukturalnych. Przewidywane kierunki zmian zostały przedstawione na tle zmian, jakie zaszły w krajach UE oraz w porównaniu do treści zawartych w dyrektywach unijnych regulujących funkcjonowanie unijnego gazownictwa. (fragment tekstu)
W artykule dokonana została diagnoza polskiego przemysłu stoczniowego na tle rosnącego znaczenia w światowym portfelu zamówień produkcji realizowanej przez kraje azjatyckie: Chiny, Koreę Pd. oraz Japonię. Autorzy po omówieniu zmian w światowej strukturze produkcji okrętowej dokonali subiektywnej oceny perspektyw rozwoju wybranych segmentów produkcji stoczniowej, do których zaliczyć należy: rynek offshore, determinanty kształtujące popyt na statki do transportu gazu LNG, a także sektor remontów i przebudów dotychczas funkcjonującej floty. (abstrakt oryginalny)
Dynamiczny rozwój gospodarki i wzrastająca konkurencyjność rynku zmuszają przedsiębiorstwa do podejmowania zmian w celu poprawy efektywności działania organizacji, ich sytuacji rynkowej, a także możliwości dalszego rozwoju. Celem artykułu jest próba analizy i oceny efektywności wyodrębnienia Grupy Budowlanej ze struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa Gazbud Sp. z o.o. Wyłączenie to nastąpiło zgodnie z przyjętą strategią firmy, a jej głównym celem jest utrzymanie silnej pozycji konkurencyjnej na rynku budownictwa specjalistycznego związanego z branżą gazowniczą, na którym w ostatnich latach następują dynamiczne przemiany. Wyłączenie usług pomocniczych (ogólnobudowlanych) ze struktury organizacyjnej pozwoliło na poprawę konkurencyjności przedsiębiorstwa, dla którego głównym źródłem pozyskiwania zleceń jest system przetargów, gdzie najistotniejszym czynnikiem wyboru oferty jest jej cena. Artykuł prezentuje uzyskane przez Spółkę efekty, w obszarze działalności, który podlegał wyłączeniu.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę monopolu naturalnego oraz skutki funkcjonowania monopoli naturalnych w gospodarce. Przedstawiono również ograniczenia stosowania regulacji rynku oraz unormowania regulacyjne dziedzin infrastrukturalnych w Polsce. W opracowaniu zawarto również proponowane warianty restrukturyzacji branży gazowniczej w Polsce.
7
Content available remote Ocena bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Polski
84%
W referacie dokonano oceny uwarunkowań bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Polski. Omówiono również strukturę dostaw gazu do Polski oraz kierunki zmian w tym zakresie. Referat zawiera również ocenę dotychczasowych działań służących poprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. (fragment tekstu)
Artykuł omawia strategię PGNiG na lata 2001-2003, która jest strategią systematycznego wzrostu, skojarzonego z programem restrukturyzacji przyjętym przez Radę Ministrów. Jednym z podstawowych celów firmy jest jej restrukturyzacja finansowa, a to oznacza poprawę wyniku finansowego poprzez wzrost przychodów ze sprzedaży, przy jednoczesnym obniżaniu kosztów funkcjonowania spółki.
Artykuł omawia przyjęty przez rząd program restrukturyzacji i prywatyzacji sektora gazowego, który otwiera możliwości jego rozwoju, a jednocześnie zapewnia kontrolę państwa nad fundamentalnym dla jego bezpieczeństwa działem gospodarki. Rządowy program otwiera polski rynek dla obcego kapitału, zostawiając jednak kontrolę państwa nad strategicznymi dla niego źródłami zaopatrzenia w gaz.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.