Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restructuring of petrochemical industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Sektor paliwowy znajduje się na ostatnim etapie przekształceń strukturalnych i własnościowych. Na krajowych podmiotach zmiany te wymusza bliski termin pełnego otwarcia rynku (2001 r.). Podmioty zagraniczne natomiast zachęca rosnący ustawicznie popyt na paliwa płynne w Polsce, co skutkuje rozbudową sieci stacji paliw oraz dokonującą się prywatyzacją rafinerii, która zakończona zostanie prawdopodobnie w bieżącym roku.
Rynek produktów naftowych w Polsce jest szacowany na 5-7 mld USD rocznie. Nic więc dziwnego, że co roku przybywa w kraju kilkaset nowych stacji benzynowych. Budują je polscy ale też w coraz większym stopniu zagraniczni inwestorzy. Ci ostatni zapewne wezmą udział w restrukturyzacji i prywatyzacji polskiej nafty.
Jednym z pięciu inwestorów ubiegających się o zakup akcji Rafinerii Gdańskiej jest węgierski koncern paliwowy MOL. Rozważana jest także możliwość współpracy MOL - PKN Orlen.
Zwrócono uwagę, ze powrócił temat połączenia Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA oraz Grupy Lotos SA. Przedstawiono dwa warianty przebiegu zdarzeń związanych z fuzją koncernów. Podkreślono, że dążenie do ochrony bezpieczeństwa energetycznego Polski powinno być nierozłączne z dbaniem o bezpieczeństwo finansowe innych niż Skarb Państwa inwestorów.
14 maja 1998 r. Rada Ministrów zaktualizowała "Program restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego". Przyjęty tekst zawiera wiele istotnych zmian w stosunku do dotychczasowego programu z 15 lipca 1995 r. Celem programu jest zapewnienie sektorowi naftowemu możliwości trwałego rozwoju w warunkach gospodarki rynkowej.
Przemysł rafineryjny w Polsce znajduje się jakby w klinczu. Z jednej bowiem strony jest duopolistyczny, a zatem oba koncerny nie powinny się łączyć. Koncerny te wobec światowych potęg naftowych są jednakże za słabe, aby moć z nimi konkurować, a tym bardziej zachować narodowy charakter po przeprowadzonej prywatyzacji tego sektora w kraju.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.